Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED világítás modellben
 
Témaindító: Nysa522, idő: Ápr 19, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 5
(#) Massawa válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 12, 2017 /
 
Négy ceruzaelemröl talán nem, de pl 12V-rol már könnyen.
Amugy a tartomány és kétséges, ha közben még az áramrol is regélnek...
(#) Gafly hozzászólása Ápr 13, 2017 /
 
Nem hagyott a dolog békén, hazafelé vettem 5mm (más nem volt a boltban) piros villogó LED-et.

Kérdeztem a boltban az eladót, hogy van-e típusa (mire úgy nézett rám, hogy szerinte korán kezdtem a húsvéti piálást és elmondta lassabban, hogy "5 m m p i r o s , v i l l o g ó L E D" ).
Típus és adatlap nélkül helyből azt mondta, hogy négy ceruza elemhez nem kell ellenállás.

4.5V-os lapos elemről ellenállás nélkül langyos sem volt amikor ráforrasztottam, viszont bőszen pislogott. Nagyjából ennyi szerintem a történet. De ha akarja valaki, akkor megnézem hogy ellenállás nélkül mekkora feszültségnél füstöl

Rettung-nak mind kérdezőnek pedig:
- Piros villogó LED-et közvetlenül,
- Zöld LED-eket pedig kettesével ellenállással sorba kötve (ahogyan írva volt korábban).
(#) rettung hozzászólása Ápr 14, 2017 /
 
Nagyon koszonom a segitsegeteket! Szoval ket zold ledet sorba kotok(ehhez egy ellenallas kell, sorba kotve?). Osszesen 6db. zold ledem van. Akkor a kettesevel osszekotott ledeket megcsinalom haromszor. Ezeket parhuzamosan kotom a vegen ossze, vagy sorosan? (De ugye ezeket csak parhuzamosan tudom lehet). Bocsi! Csak ahogy irom, ugy jovok ra a dolgokra!!! Szoval a piros villogot pedig szinten parhuzamosan kotom a kapcsolasba. Igaz?
Ne haragudjatok, de en tenyleg alig ertek hozza, viszont nagyon szeretek pakazni, meg modellezni. Amugy mentos vagyok!
Esetleg nem tudna valaki kapcsolasi rajzot kesziteni hozza? Esetleg nyaktervet? Tudok rajzolni, meg maratni! Vettem muszerdobozt az elemeknek,es talan akkor a nyak is beleferne az ellenallasokkal Igy talan gusztusosabb lenne a kivitelezes.
Nagyon, nagyon szepen koszonom a segitsegeteket!!!
(#) rettung hozzászólása Ápr 15, 2017 /
 
.....
(#) Gafly válasza rettung hozzászólására (») Ápr 15, 2017 /
 
Nyomtatott áramkört én feleslegesnek tartom.
A dobozba csak a kapcsolót építeném be, a többit pedig a makett aljába (légszereléssel).
Az ellenállások egyformák legyenek, mert egyébként szerintem csúnya ha nem egyformán fényesek.
Kisebb ellenállás -> nagyobb fényerő, ne nagyon kicsit szerintem ne válassz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2017

DSC_0027.JPG
    
(#) rettung hozzászólása Ápr 15, 2017 /
 
Ohhh! Nagyon koszonom!!! A szagatott vonal azt jelzi, hogy a dupla ledeket tobbszor is meg lehet ismetelni? Koszonom!!!
(#) Gafly válasza rettung hozzászólására (») Ápr 16, 2017 /
 
Igen, persze akkor többet is fogyaszt...
(#) rettung hozzászólása Aug 7, 2018 /
 
Sziasztok!
Ujfent a segitsegeteket kernem egy modellauto kivilagitasaban.
Lenne: ket feher led (elol)
ket piros led (hatul)
es ha kapok! Ket db. kek/feher szinu villogo led (szirena)

Ezeknek eleg lenne 3V(ket ceruzaelem) tapfesz.?
Sajnos kicsi a hely az autoban es csak ez ferne el. Es hogyan kene oket sorba/parhuzamba kotni?

Koszonom!!!
(#) rettung hozzászólása Aug 7, 2018 /
 
?????
(#) nedudgi válasza rettung hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
A kék/fehér LED több mint 3V tápfeszültséget igényel - általában. Két sorbakötött ceruzaelem (AA) általában elég, amíg frissek az elemek. Amikor kezd kimerülni az elem, egyre halványabban világítanak. A piros LED kevesebbet igényel. Persze előtétellenállás mindenképpen kell.
Kék/fehér villogó LED tudtommal nem kapható, ilyen csak külön villogó áramkörrel hozható létre. Talán piros/kék villogó még fellelhető, de hosszas keresgélés kellene. Ráadásul egy tokban sincs ilyen, leszámítva azt az esetet, amikor egy RGB LEDdel keverjük ki a fehéret. Ezek általában négylábúak, egy közös, és a piros/zöld/kék van kivezetve lábakra. Ilyeneket gyártanak hagyományos 5mm tokban, illetve számtalan felületszerelt kivitelben.
Nem tudom, tudsz-e arról hogy ceruza (AA) méretben kapható lítiumos akkumulátor (14500 megjelöléssel). Ezeknek a feszültsége duplája a hagyományos elemeknek, de speciális töltőáramkört igényelnek.
(#) proba válasza Gafly hozzászólására (») Aug 7, 2018 /
 
Nekem ami volt villogó ledem, kifejezetten neheztelt a soros ellenállásra. Akkor már kondenzátor is kellett mellé. Viszont úgy működött, hogy arányosan nagyobb tápról sorbakötve még két normál led . Így az egész füzér egyben villogott.
(#) rettung hozzászólása Aug 8, 2018 /
 
Sziasztok!
Koszonom, a hasznos hozzaszolasokat! Veletlenul felreerrhetoen fogalmaztam, a modell autom tetejen van egy kek szinu bura, ami imitalja a tuzolto keklampajat. Ez ala helyeznem be a villogo ledet. Ami lehet kek, VAGY feher szinu!!! De, ma megvasaroltam a Lomex-ben az 5mm kekszinu (gyarilag)villogo ledet. Es, jo is mondjatok! Hat van 18650 akksi otthon, meg xtar toltom hozza, mar csak teleptaro kellenne hozza.........innet ugyan ugy kell eljarnu, mint ha egyszeru alkalai elemet hasznalnek?

Es,meg ha parhozamosan is kotom a ledeket,......a kek ledek villogasa nem fog meglatszodni a tobbi led fenyen(feszultseg ingadozasra gondolok)?
Koszonom!
(#) nedudgi válasza rettung hozzászólására (») Aug 8, 2018 /
 
Természetesen az előtétellenállásokat nem 3V, hanem 3,7V feszültségr kell méretezni.
Ha aránylag jó vagy legalább elmegy állapotú az akku, akkor nem fogják zavarni egymást.
(#) rettung hozzászólása Aug 8, 2018 /
 
Koszonom, a segitseget!
(#) pipi válasza rettung hozzászólására (») Aug 9, 2018 /
 
Hali!
A Lomex oldalán nem találok villogó kék ledet, valami azonosítót tudsz mondani?
Köszi
(#) nedudgi válasza pipi hozzászólására (») Aug 9, 2018 /
 
Ha webshopban nincs. attól még a kiskerben lehet. A kettő között átjárás van, de nincs teljes egyezés.
(#) pipi válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 9, 2018 /
 
Találtam ebayon
Köszi
(#) rettung hozzászólása Jan 3, 2019 /
 
Sziasztok!
Boldog Új Évet Kívánok Mindenkinek!
Szeretném a segítségetek kérni, a következőben. Építek egy helikopter makettet, lenne benne 6db. led. ezek navigációs fények lennének.
1 fehér (fényszoró)
1 zöld (oldalt)
1 piros (oldalt)
villogó piros (farok)
és ami a gondot okozza, az két fehér led lenne még a gép törzsén, oldalt. ezek a valoságban, leginkabb stroboszkóp villanasra emlékeztetnek. Mondjuk 2-3 másodpercenként villannak egy rövidet. Ezt hogyan tudnám megoldani, van valakinek esetleg egy egyszerű kapcsolása ehhez?

Köszönöm!
(#) rettung hozzászólása Jan 3, 2019 /
 
Ezen tökéletesen látszik!


https://youtu.be/BU-E-wtHe9A
(#) ferci válasza rettung hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Szia!
Például segédprogramok, 555 astabil: R1=150 k, R2 = 10 K, C=33 uF, ledet előtéttel a +Ut és a kimenet közé kösd.
Az R1/R2 arány módosításával variálod a villanás ( kitöltés ) idejét, a gyorsaságot pedig a 33 µF kismértékű módosításával ( paralel ).
(#) proli007 válasza rettung hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Hello! Nem írtál egy alapvető dolgot, hogy mekkora lesz a tápfesz, és hogy a fogyasztás mennyire számít.
(#) rettung hozzászólása Jan 3, 2019 /
 
Szia Proli007!

A tápfesz 3,7v-12V között lenne. 1 Li-ion cella, vagy 5V USB, vagy 12V halozati tap(ezt inkább mellőzném) Tehat összesen 6db ledet szeretnék beépíteni.
Egy folyton világító zöld, és piros led lenne oldalt, , egy pirosan villogó piros led lenne a farokrotor felett. Ez a kereskedelemben kapható villogó leddel(1,5Hz), szerintem megoldható. Lenne egy fehér folyamatosan világítóü fehér led elől, ez lenne a gép fényszórója. És van két fehér villogó led a gép törzsén kétoldalt. Ezek egyszerre villanak fel, úgy 2-3 másodpercenként egy pillanatra. Én úgy tervezem, mivel ez a modell a fiam szobájában lenne, és még talán lefekvés kürül is világítana, elég lenne ha csak úgy 10mA folyna át a ledeken. Kicsit élethűbb is lenne egy 1/55 léptékű modellhez, ha nem vakítana el senkit. Talán úgy vélem a 5V USB lenne nekem a legideálisabb tápfeszültség.(hálozat/powerbank)
(#) proli007 válasza rettung hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Megrajzoltam. Mivel én a videón két eltérő villogási ütemet látok, két fokozatot rajzoltam le. A két villogó frekije idővel elmászik egymástól, és eltérő időben fognak felvillanni.
(#) rettung válasza proli007 hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Szia!

Az oldalso ledek frekije fog elmászni egymástól? Így érted?
Közben én is pontosan megálmodtam az egészet! A farkon lévő 1 piros led frekvenciája legyen 1Hz(na jó, belátom kicsit sokat akarok!!)https://youtu.be/bsr7e6zKtPU


Az oldalsó két fehérnek csak azt szeretném, hogy rövidebb ideig világítson, mint ameddig nem világít. Tehát olyan 0,5s felvillanások legyenek 2-3másodpercenként. (Ha ez a frekvencia azonos mindkét oldalon,de időben elcsúszik az nem akkora baj)
(#) proli007 válasza rettung hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Igen a két alsó Led (vagy farok és alsó) villanására gondoltam. Egyébként a 0,5sec nagyon hosszú. A videón is sokkal rövidebb a villogási idő, legfeljebb 1..2 tized másodperc.
De ezzel a kapcsolással készíthetsz 1:1 arányú villogót is, ha kiveszed a diódát. Az ütemet kb. a kondi és ellenállás szorzata fogja meghatározni.
De ne kínlódjál már ennyit pár perc alatt összeállítható és kipróbálható! Akkor megtudod ezt szeretted volna vagy sem..
(#) rettung válasza proli007 hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Szia!
https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=329101
OK! Igazad van!
Tehát ezt állítsam össze, és minden kiderül..........


Csak, hogy pontosítsam,.....én ezekről a fényekről beszélek(amit mellékeltem jpg-t), ugye Te is?
A fenti kapcsolás pedig ezekre vonatkozik.......?
Ha, esetleg meg tudnád nekem rajzolni a nyáktervet, iszonyat hálás lennék!!!!!!!!
És gondolom, ha nem meg felelő a vilagitási idő, akkor az alkatrészek értékeinek megváltoztatásával tudok mahinálni. Igen, tényleg lehet, hogy 1-2tized s a villanas, nekem az kell!

Bocsánat, hogy ilyen "nehéz eset" vagyok!
(#) Kera_Will válasza rettung hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Ehhez annyi kell hogy a kondik töltési és kisütési idők különbözzenek.

itt tudsz időt saccolni az ismert R és C tagok értékéből.

Ezt úgy lehet elérni ha a diódával (D1-D2 ) még sorba kötni egy másik ellenállást ami közel negyed akkora (~12k ) mint a másik.
Így az egyik periódus a másikhoz képest elfog tolódni.
Ha véletlen többet világít mint elalszik akkor cseréld meg a 2 ellenállást egymással.
Akkor utána többet fog elaludni mint világítani.
(már késő este van ezt kibogoznom )

Ha teljesen függetlenné és szabályozhatóvá akarod tenni a kitöltési tényezőt akkor még egy diódát beraksz ellenkező polaritással (D1-D2 gondolok) .
Mindegyik diódával (D1-D2 ) sorba pedig a 2 eltérő értékű (1:4 1:3 arány közötti ) ellenállást kötsz.Vagy egy trimmer potenciómétert kötni az ellenállások helyére a diódákra és így kényelmesen beállítható a Neked tetsző látvány elem.

Persze az egymástól való elmászkálása meg marad ugyanúgy.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
A diódás potencióméteres megoldásra itt találsz elvirajzot.
Ez talán sokkal többet fog mondani mint amit fentebb szövegesen körbe írtam.

Az oldal alján . erre gondoltam
Ennyivel kell megváltoztatni a fenti elvi rajzot.
Ellenállások és kapacitás értékek a trimmerpoti 100-50k között lehet az Rmin meg kb.: 1k de el is hagyható , a kondenzátor 100µF körüli.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2019
(#) rettung hozzászólása Jan 4, 2019 /
 
Sziasztok!

Ne haragudjatok, lehet, hogy én saját magam ellensége vagyok, mármint úgy értem egy frankó kapcsolást szeretnék megcsinálni, úgy, hogy nem értek hozzá. Nekem az lenne az egyik legfontosabb, hogy én is meg tudjam építeni, ez csak nyáktervvel tudom.
Éjszaka még találtam egy jó kis videót, ebben tudtok segíteni?
https://youtu.be/z7YyMrfSVaw

Nagyon-nagyon köszönöm a segítségeteket!!!!!
(#) rettung hozzászólása Jan 4, 2019 /
 
1.20 nál tökéletes az ütem!!!
Következő: »»   4 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem