Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió javítás
 
Témaindító: Jancsika, idő: Jan 8, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   42 / 68
(#) reloop válasza pedro7 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Azért nem merem pontosnak ítélni a a javaslatomat, mert a hátértár kondenzátorok kapacitása 0,1-1 F tartományba szokott esni, a rajzon pedig ettől kisebbet látok, a 47m gondolom 0,047 F.
A keresett alkatrész lehet így néz ki.
(#) gaben62 válasza pedro7 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Meg fogod találni, az értéke 0,47F, vagy hasonló, betehetsz egy 1,5V-os gombelemet, és akkor évekig nem felejti el, a beállított programozást..
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) morell hozzászólása Feb 17, 2019 /
 
Sziasztok!
Van egy Philips F6X23A rádióm.
ECC85, ECH81, EAF801, EF184, EM87, ECC808, ECL86, ECL86, EM87 csövek és 4 db AF126 tranzisztor van benne.
A rádió része halkan szól. FM nem adott hangot.
A varázsszem nagyon gyengén világít, nem változik a fénye hangoláskor.
Magnó bemenetre kötöttem a CD-t. Ezzel szól, talán ez is halkabb már.
Erősítőjével milyen minőséget lehet elérni? Érdemes ezt felújítani? Vagy átépíteni? Növelni a teljesítményt?
Mit nézzek meg rajta?

Vagy inkább új csöves erősítő építés jobb lenne? 10W körüli teljesítmény jó lenne.
(#) Sebi válasza morell hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
A végén kezdem: 10W körül tudhatott a 2xECL86-os végfok, és ez készen van. Ha újat akarnál építeni, akkor a kimenő transzformátorral meg kell küzdened, vagy 8...10000Ftért vásárolnod kell. A hálózati trafó sem sokkal olcsóbb, mert készen csak elvétve, használtat kapsz.
Ezekkel a csövekkel teljesítményt nem tudsz növelni, akkor tényleg újat kell építeni.
Természetesen a rádió részt is rendbe lehet tenni
Az én rajzaim közt ezzel a típusszámmal egy négylábú zeneszekrény van, más csősorozattal...
(#) fecameca válasza morell hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
A hidegítő és csatoló kondenzátorokkal kezdeném. Elegendő csak párhuzamosan rakni ugyanolyan értékű próbakondenzátort. Amelyiknél hangosabb, ott csere. Ha nem akarod hogy megrázzon, akkor kikapcsolt állapotban odaforraszt, azután bekapcs. A rádiórészben a rezgőköri kondenzátorok dielektrikuma az évek, és a hőmérséklet levegő páratartam változások hatására deformálódik, sok esetben utánhangolást igényelhet, kellő hozzáértést, és műszerezettséget feltételezve elvégezhető. A tranzisztoros FM tuner vizsgálata előtt egy alapos hullámváltó tisztítást javasolnék, utána a tápfeszültség meglétét, utoljára, ha ezek nem segítettek, kibontás után kimérném a tranzisztorokat. Az interneten minden találat az Elektrotanyás service manualra mutat, ha már letöltöttem, íme:
Sajnos csak ennyi van benne.

philips.jpeg
    
(#) morell válasza Sebi hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Elnézést kérek, rosszul adtam meg a típust.
Philips F6X42A/00
https://www.radiomuseum.org/r/philips_f6x42a_1.html
Felírtam egy fájlba ezt a két rádió típust és a másik típusát adtam meg. A csövek azok ezek.
Manuált csak rossz minőségben találtam meg (elektrotanya és máshol is ua.). Az értékek alig olvashatók.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2019
(#) gkari válasza morell hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Szerintem a tranzisztorok csak a stereo-dekoderben vannak, az URH tunerben a jó öreg ECC 85 működik, teljesen kaptafa kapcsolásban. Az FM KF-ek nyilván cca. 200 kHz széles sávúak. Ezzel együtt fecameca tanácsai jók. URH- vételhez minél "izmosabb" antennát használj, érdemes a dekódert kikapcsolni, így érzékenyebb, sőt ez a dekóder már anno sem volt az igazi (a VT is próbálkozott vele -R4932-, nem igazán volt az sem jó).
(#) morell válasza fecameca hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Előzőekben írtam, a típus helyesen F6X42A/00.
Manuált csak rossz minőségben találtam meg (elektrotanya és máshol is ua.). Az értékek alig olvashatók.
Gondolom az elektrolitokat cserélni kell mind.
A rajzon lévő kondenzátor értékeket pl. 22K=22 nF.
A cső kerámia kondenzátorokat kell cserélni? Ha igen, milyen típus megfelelő?
Az egyik lábnál a kis háromszög jelölés mit jelent?

Csatolok egy képet a két ECL86-ról.
(#) morell hozzászólása Feb 19, 2019 /
 
A csövekről is egy képet mutatok.
Ezek milyen gyártótól vannak, nincsen rajta jelölés.

Csövek.JPG
    
(#) fecameca válasza morell hozzászólására (») Feb 20, 2019 /
 
A kerámia kondenzátorok max. átvezetnek. Televízióban találkoztam már olyannal, de ott a fekete korom, amit a nagyfesz. odavonz, ha nem volt rendesen lefestve a kondenzátor, átvezethet. Nekem egy szaki azt mondta, hogy a Philips nem tud jó elkókat gyártani. Nehezen hittem, de így van. Ha korhű darab kell, szerezzél be Siemenst, azok még 70 évesen is jók, nem tudni miért. Viszont, ha ez a rádió sztereó, akkor a két oldal összehasonlítható. Azért van a katódkörben 100 µF hidegítő elkó, én azzal kezdeném. Sőt ez az elkó, ha jól látom a két végcsőnél közös, ettől lehet halk mind a 2 oldal.A kolléga jól írja, tranzisztorok csak a sztereó dekóderben vannak. Én egy monó rádió rajzát tettem fel, és abból a tuner rajz hiányzik, tehát tévedtünk. A végfoknál azon az elkón kívül más nem lehet rossz, ha a két oldal egyforma. A csövek meg felcserélhetők. A rádió rész érzéketlenségét is okozhatja cső gyengeség, de a deformálódott rezgőköri elemek miatti elhangolódás is. Sajnos nekem már nincsen elektorcsövem sem, és ikyen rádiót sem láttam életemben, hasonló korú televíziókat bár javítottam, de a múlt rendszerben ilyen Philips nem sok kerülhetett be az országba. A Videotonnak is volt elektroncsöves sztereó rádiója, olyat már láttam, de azt se javítottam.
(#) fecameca válasza morell hozzászólására (») Feb 20, 2019 /
 
Mind az összes noname? Passz. Én úgy tudtam a Philips eredetileg izzólámpagyár is volt akár a Tungsram. Ha meg elfogyott a sajátjuk, azon rajta lenne a Tungsram, Telefunken, akármi. Lehet, hogy a saját rádióba spóroltak a festékkel? Ha meg valaki lemosta volna, akkor a tipusa sem volna rajta.
(#) gkari válasza fecameca hozzászólására (») Feb 20, 2019 /
 
A végcső katódkőrben az elkó biza nem hidegítő, tehát biztos, hogy csövenként külön 1-1 kell. A halk hangot ezek szivárgása, kapacitásvesztése okozhatja (többek között ezzel van a cső erősítése beállítva).
(#) küzmös Gergely válasza morell hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
Ennek a rádiónak komoly hangereje van ha jó. Magyarul bömbölnie illik. Külső ráköthető hangládával meg akkorát szól hogy csak na. Már a Pacsirta is amiben egy szem EL84 dolgozik, olyat szól hogy egy kisebb szobába rendesen sok. Szóval megéri kipofozni, mert meglepi lesz. Az aluházas elkokat ne méregesd, hanem cseréld. A csatolókkal sem vacakolnék.. meg az összes kátrány papír, vagy epoxy aluházas rossz már ennyi idősen, átvezet, szivárog. Tönkre vágja még a csövet is ha rossz. S végső soron az ECL86 sem túl stabil. Sajnos sok a legyengült , gázos, vagy hibásan üzemeltetett és lerongyolódott cső. Ellenben tavaly vettem vadi új Polam PCL86.-os csövet is, 400Ft.-ért! Mondjuk ez ritka szerencse és elfekvő volt. De sokkal több jó állapotú PCL-t, találsz aukciós oldalakon, itt ott, börzén. Semmi másban nem különbözik, csak a fűtésében. ECL86 6,3V 550mA PCL86 14,5V 300mA.. Kis trafóval megoldható.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2019
(#) Josika001 hozzászólása Feb 23, 2019 /
 
Helló mindenki!
szereztem egy unitra kasprzakot,de sajnos egerek lakták és majdnem minden vezetéket elrágtak benne,a potmétert és a hangszórót visszakötöttem.
Így szól,de csak nagyon halkan. (és csak RH-n mert a ferriten a tekercseket is ledézsmálták)
mi lehet az oka,hogy ennyire halk,a hangszórót ki kellett cserélnem mert azt is megették ezért ez nem hinném,hogy ez az oka de szeretnék kérni egykét tanácsot a felújításhoz
Köszöntem szépen!
(#) Josika001 hozzászólása Feb 23, 2019 /
 
Ja igen és van egy EC 55 ös daxlim amit át szeretnék hangolni,de szeretném megtudni mit kell kiszedni,vagy mit kell vele csinálni,hogy jó legyen.(nem szükséges,hogy átfogja a sávot,mert nekem úgy is jó ha csak az a 8 mhz átfogása van)
Köszönöm
(#) Ktulu hozzászólása Márc 4, 2019 /
 
Szép estét.
Egy 35MHz -es RC távirányító végfok tranzisztorja (T3) pillanatok alatt tűzforró lesz, ha a kristály be van helyezve. (más frekvenciájúval, vagy egy kis értékű kapacitással a kristály helyett is ugyan az a helyzet)
A vevő veszi a jelet, reagál is rá.
Szkópom csak 20MHz -es van, saccolni tudok max.
T3 elő van feszítve 550mV körülre, viszont amikor a kristályt beteszem, -400mV körül mérek B-E között.
(műszert valószínű zavarja az RF jel)
Kollektor árama megnő 200mV-al.
Tranzisztor egy kis SOT89 tokozású, kiforrasztva jónak tűnik.
Más nem volt, de egy 2N2222 betettem helyette, az is 1-2 másodperc alatt tűz forró lesz.
Minden ellenállást ellenőriztem. Alkatrészeken nem látok sérülést.
Gerjedés lehet az oka?

IMG_8037.jpg
    
(#) kadarist válasza Ktulu hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Szia!
Az antenna kicsatoló köre nem szakadt?
(#) Ktulu válasza kadarist hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Szia. Nem szakadt. Elhangolva sem hiszem, hogy volt. A soros kondenzátort is áthidaltam egy pár 10 pikóval, de nem volt változás.
(#) gkari válasza Ktulu hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Oda szerintem min. BC 301 való.
(#) Ktulu válasza gkari hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Eredetileg egy DES (és egy lefektetett F) jelzésű SOT-89 van, amit kivéve jónak mérek.
(#) pucuka válasza gkari hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Kevés lesz az oda. 2N2219, BSY34, minimum.
(#) Ktulu válasza pucuka hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
Annyira rájöttem, hogy valószínű frekvencia kétszerezés történik az alap 17.5MHz ből. Annak ellenére, hogy a kristályra ragasztott papíron 35.180MHz-et ír.
(#) pucuka válasza Ktulu hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
A 35 MHz -es kristály eredendően felhang kristály, az berezgethető az alapfrekvencián is. Az ilyen kristály körül mindig van rezgőkör is.
A melegedés oka két dolog lehet. Vagy gerjed, és nem csak egy frekvencia van, tehát hangolási hiba, vagy túl alacsony a tranzisztor fT -je.
Ha jó az antenna (terhelés) akkor hangolni kellene, a végtranzisztort RF feszültség (teljesítmény) maximumra, és áram minimumra. A végtranzisztor emitterébe akár ideiglenesen be kéne tenni egy pár ohmos ellenállást, azon mérhetsz árammal arányos feszültséget.
(#) Ktulu válasza pucuka hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
Megpróbáltam hangolni. (mindent feljegyeztem, vissza tudom állítani eredetire ha kell)
Csak emiter áramot tudok mérni, kimenő teljesítményt nem.
kb 220mA -ről 120-ra lement, de még ettől is nagyon melegszik. (eredeti tranzisztorral)
Ha gerjed is, nem tudom mitől. Ellenállás értékek jók.
(#) pucuka válasza Ktulu hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
A tervezőnek is gondjai lehettek, ha ilyen bonyolult szűrőt rakott a végére.
Nem tudom, hogy milyen modulációd van, de a rajzodból gyanítom, valamiféle FM, vagy φM. A végfok, mégis valamiféle lineár üzemmódban dolgozik, ami szinte biztos melegedéssel jár a nem túl jó hatásfok miatt. A végfoknak "C" osztályban kéne működni, ez is lehetett a szándéka, az emitterben levő 1,1 ohmos ellenállás miatt, ezen lehet mérni az emitter áramot. A bázisnak egyenáramúlag földön kéne lennie, ezt a meghajtó trafó biztosítaná is, de egy soros kondival le van választva. Ezután felmerül a kérdés, működött ez valaha melegedés nélkül? Ha igen, akkor csak hangolási probléma, vagy alkatrész hiba, esetleg valamelyik kimeneti szűrőtag szakadt, vagy zárlatos.
Ha szükség van a végfokozat lineáris működésére, azt többnyire ellenütemű "B" osztályú végfokokkal oldják meg.
Úgyhogy nem értem, miért van a végtranzisztornak előfeszültsége, holott nem kéne.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2019
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
RF áramkörök hangolásánál a szkópoknak nem sok hasznát lehet venni, érdemesebb egy analóg multiméter elé egy diódás mérőfejet készíteni, a pontos feszültség érték hangolásnál amúgy sem lényeges. Sukkal hasznosabb agy spektrumanalizátor, vagy egy megfelelő sávvevő, a gerjedés ellenőrzéséhez. Bár tudom, ilyenek nem szoktak minden háztartásban leledzeni.
(#) Ktulu válasza pucuka hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
Ez egy régebbi E-Sky ET204A helikopter távirányító. FM.
"Úgyhogy nem értem, miért van a végtranzisztornak előfeszültsége, holott nem kéne."
Ezt a kérdést én is feltettem.
Kimeneti szűrő nem szakadt, zárlatos lehet.
Még egyszer alaposan átmérek mindent, hátha találok valamit.
Köszönöm.
(#) Kari55 hozzászólása Márc 21, 2019 /
 
Sziasztok!
Tudja valaki, hogy hogyan lehet szétszedni a mellékletben lévő rádiót?
Ugyanis elszakadt a skálahúrja.

Az alsó két csavart meg a hátuljából már kivettem, de még mindig tarja valami.

Köszönöm előre is.
(#) Kari55 válasza Kari55 hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Sikrült megoldani: a fölső részét műanyag fülek fogták elég erősen, féltem, hogy letörnek, de kibírták.

A skálahúrral megszenvedtem, de már OK az egész.
(#) gaben62 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Márc 22, 2019 /
 
Ez így igaz ,ahogy leírtad, én amikor régi 30-40éves erősítőt javítgatok, az előregedett, elkókat, szétrepedő kerámiákat, cserélni szoktam..
A táp pufferek maradnak, akkor ha jó minőségű japán, vagy Taiwani gyártmány..és persze kikapcs.után lassan esik a feszültség.. Kimérve is jók..
Következő: »»   42 / 68
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem