Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műhelyünk felszerelése, szerszámai
Téma, a műhelyünkben előforduló készülékek, anyagok, szerszámok, eszközök bemutatására, kitárgyalására.
Lapozás: OK   129 / 195
(#) patexati válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Szerintem ezek nagyon kotyognak,van ilyesmi nekem is de nyákra nem használnám..
(#) yulo5310 válasza patexati hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Nem is arra szánja!
(#) Kovidivi válasza yulo5310 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Köszi a választ. Igen, 2mm-től felfelé használnám, aluhoz, acélhoz.
Azért raktam fel, hátha láttok valamit, amit én nem.
Köszi!
(#) patexati válasza yulo5310 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Hát ezt rosszul olvastam kicsi a monitor késő van
(#) KTobi válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 17, 2019 / 1
 
Én a másodikra szavazok, ilyennel van tapasztalatom. Jól állítható magasság, valamint fúrásmélység is szabályozható. Egyedül a kar nincs mindig a legjobb helyzetben.
Amennyiben durva munkákra használod kotyogni fog oldalra, DE ha NYÁKot akarsz fúrni, akkor az oldalán az elfordulást gátló "csavarokat" elcsavarod 90° így "megszorul" nem lesz kotyogás. Miután a precíz munkával fejeztél visszaállítod és ott kophat tovább, ha megint precíz munka jön újra elfordítod. Nem árt ha van legalább egy léc, de inkább kettő amit a talpában lévő Xre tudsz csavarozni. Ha vékonyabb anyagot fúrsz ne akarja kikapni a kezedből, legyen ami megfogja.
(#) Kovidivi válasza KTobi hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Köszi!
Van még egy versenyző, nem tudom jobb-e mint a többi:
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Ez az állvány ugyanaz, mint az első hsz-omban az első: Bővebben: Link, van rajta mm skála, amivel pontosabban lehet fúrni. A kialakítása is tetszik, amit Ktobi ajánlott, az is tetszik, fogasléces kialakítású, mint a fehér. A 3. és a 4. fogasléc nélküli álványok, azokat kizártam.
Szerintem maradok az 1. versneyzőnél, a fehérnél, vagy a vele megegyező 5. versenyzőnél.
(#) Firefighter1 hozzászólása Feb 18, 2019 /
 
Sziasztok!

Jol látom hogy a BOSCh professzionális és "amatőr" szerszámainál a 12 voltos akkupakk ugyan olyan?
GBA 12V 2.0Ah PBA 12V 2.5Ah O-B Elvileg akkor csereszavatos az akksiaja?

Lassan kihal minden gépem és újakat vásárolnék ( apránként) de akkor már "1 család" felé kacsintgatnék! igy nem kellenne ezer féle akku-t venni meg akkutöltőt tartani.

A Bosch és a Makita között vívodom, árba nem sok különbség van, viszont a BOSCH-nak van pár "elég jó fajta amatőr" szerszáma, pl kellene nekem "kicsi" dekopírfűrész... a Makítába nincs, de a Bosch-nak van "amatőr" változata, igaz hogy csak keveset bír,de kb havonta 2 szer lenne elővéve 60-as keményközetgyapotot vágni.. arra meg tökéletets..

Makita-Bosch / Pro-Kontra
(#) adapter hozzászólása Feb 21, 2019 /
 
Sziasztok,
Úgy néz ki vennem kellene egy akkumulátor terhelő villát, olyan 12 V, 200Ah körüli akkuk tesztelésére. Nem volt még ilyen műszerem, (most is úgy évente 2-3 alkalommal kell valószínűleg) nem tudom mire figyeljek, gugli nem barátom 10e-től 150e-ig mindenfélét találtam. Használhatatlan vacakot nem akarok, de túlárazott fancy felesleges 7 zenés változatot sem....
Mit javasolnátok?
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2019
(#) Kovidivi hozzászólása Márc 1, 2019 /
 
Sziasztok!
2mm átmérőjű fúrószárra lenne szükségem, több darabra is. Fontos lenne, hogy tudjak vele acéllal is dolgozni. Honnan lehet vásárolni megbízható minőségűt (nem görbe, éles, nem csorbul ki 10 furat után)?
A legutóbb a conradban vettem, 3db került 200-400Ft-ba, de sima alumíniumban hamar tompa lett... Plusz van egy másik alumínium bordám, amiben mintha miniatür kavicsszemcsék lennének (fúrás közben visszaüt a fúrógép, ugrál a fúrószár, mintha kavicsot érne, és természetesen 5 furat után kicsorbul). Létezik ilyen alumínium keverék? Valószínűleg óriási teljesítményű frekvenciaváltónak a bordája volt.
Köszi a segítséget.
(#) qvasz2 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Próbáld meg szerszám boltból, de sajnos semmi garancia nincs rá, hogy picivel is jobb lesz.
(#) vision61 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Szia!
HSS Co fúrószárat kérj.
Nem kell hogy konkrétan ez a gyártó, legyen, mások is gyártják.
Mi használunk ilyeneket, ötvözött, ötvözetlen és ausztenites acélokhoz, illetve aluhoz is. Műanyagoknál vigyázni kell vele, mert nagyot "harap", lehetőleg állványos géppel kell használni.
Az élszalagja is teljes hosszában köszörült, óvatosan kell fogdosni.
(#) Mzolee válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Szia! Würthnek a Zebra sorozatú hss fúrói elég jók, nálunk a cégnél bevált. Elvileg ez még elfogadható áron van
(#) Alkotó válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Egyáltalán nem biztos, hogy érdemes/szükséges a preciziós anyagminőségek és megmunkálások irányába elmozdulni.
Szerkezeti acélt és alumíniumot kimondottan jól lehet fúrni a legközönségesebb szénacél (fekete színű) fúróval is. A szerszámacél fúrók (általában fényesek) és keményebbek, de ezért sokkal ridegebbek is, inkább az ötvözött acéloknál van értelme, valamint esetenként jelentősége van a pontos a furatméretnek is, amiben ezek jobbak a köszörül élszalag miatt.
Van azonban egy nagyon bizonytalan pont a fúrószárak vásárlásában, mégpedig a gyári köszörülés milyensége. Esetenként nagyon jó, de van mikor egyáltalán nincs hátszög. Én az új fúrók életét általában köszörüléssel indítom. A 2 mm már elég jól látható, jól köszörülhető, ezért javaslom élezni a használat előtt.
Öntvények esetében nem zárható ki az anyag jelentős struktúra ingadozása. Hol puha, hol meg kemény, és van ahol áttörhetetlenül kemény szemcse van benne. Ezek akár komoly problémákat is okozhatnak, és nincs ellenük tuti orvosság. A kisebb fordulat és nagyobb előtolás talán valamit segít, de ez sem vezet mindig eredményre.
(#) jani1987 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Csak kobaltosat veszek.
(#) Kovidivi válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Köszönöm mindenkinek a tippeket!
Alkotó: az öntvényre visszatérve, azt gondolom, ez az alu hűtőborda is öntvény lehet (de nem vagyok biztos benne. Az biztos, hogy a 2mm-es fúrószáraim elfogytak, valószínűleg rossz minőségűek voltak. De mégsem értem, hiszen aluba furatot készíteni a legkisebb megterhelés egy fém fúrónak, amit el tudok képzelni. Fordulatszám 1000 fölött volt, és nem képződött szép forgács, nem lehetett az anyagban egyenletesen haladni, a fúrószár egyre tompább lett...). Tudom, hogy az öntvény a legrosszabb a szerszámoknak megmunkálás tekintetében, de mégis, mivel tudnék furatot készíteni öntvényben?
Beszerzek több féle fúrószárat, aztán az idő el fogja dönteni, melyikből érdemes többet vásárolni. Főleg a 4mm alatti méretűek fogynak gyorsan
(#) Gafly válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Ami az alumíniumot illeti, több dolog jutott az eszembe, illetve saját tapasztalat:
- Nagyon sokféle alumínium ötvözet van, egészen puhától a nagyon keményig.
- Fúráskor sok hő keletkezik, ami meg tudja puhítani/olvasztani az alumíniumot. Ez felragad a fúró élekre, eltömi a forgács csatornát. Olyan mintha életlen lenne a fúró, és nem keletkezne forgács. Pedig ott van az a végén, mint egy dugó...
- Érdemes lassan/szakaszosan fúrni, hagyva időt a szerszám kihülésére.
- Gyakran ki kell emelni a fúrót, és leszedni róla a ráragadt forgácsot, az élekre ráolvadt anyagot.
- Érdemes hűtő/kenő folyadékot alkalmazni.
- Öntvényben lehetnek zárványok, olyan mintha a finom kolbászban hirtelen ráharapnál egy csontszilánkra.
(#) yulo5310 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Alu esztergályozásnál,fúrásnál petróleum a kenőanyag!
(#) Alkotó válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Alumínium/vörösréz esetében kulcskérdés a kenés módja, mennyisége. E nélkül szinte esélytelen. Van néhány olyan ötvözet, amit igyekeznek jól forgácsolhatóvá tenni, de ezeknél is inkább apró és töredezett a forgács, nem pedig "kukac"-szerű. Petróleum vagy gázolaj általában éppen olyan jó mint a varászszerek többsége.
(#) granpa válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
1.Minden új fúró élét megnézni nagyítóval.
2. Köszörülni az anyaghoz. (Ha kell.)
3. >50 éve faggyút használok, nincs ragadás, törés, kopás.
(#) Kovidivi válasza granpa hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Köszörülni nincs lehetőségem sajnos (még).
(#) granpa válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
A szükség nagy úr! SiC kaszakövet szerezz, ilyen kis fúróknál azzal is kialakítható a megfelelő hátszög.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
És azt honnan szerzed be?
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Vízszerelő boltokban (néha szerszámosban is) kapni. Gondolom, a faggyút kérdezted.
(#) elektroncso válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
De mégsem értem, hiszen aluba furatot készíteni a legkisebb megterhelés egy fém fúrónak, amit el tudok képzelni.
Sajnos ez nem így van. Az Alu (főleg a puhább típusok) a legnehezebben megmunkálható anyagok közé tartoznak, kenés nélkül szinte lehetetlen normálisan fúrni. Kenődik, nyalódik, feltapad a fúrószárra, az élére és olyan mintha tompa lenne. A hagyományos vasat, acélt sokkal könnyebb fúrni. Minél keményebb fémet munkálsz meg annál könnyebb forgácsolni (persze a szerszám gyorsabban kopik).
Ha nincs lehetőséged köszörülni akkor olyan típust válassz amit a gyártó aluhoz (is) ajánl. Amiket a legtöbb helyen be lehet szerezni azok általános fúróhegyek így az élkiképzésük sem ideális.
(#) V8engines hozzászólása Márc 1, 2019 /
 
Szép estét!
Ha már fúróhegyek és köszörülés. Már nem lesz gondom. Eddig mindig melóhelyre hordtam be a köszörülni valókat (főleg fúróhegyek). Pedig a pincében "hevert" a gép.
De végre ez is összeállt. 2-3 napos szenvedés, de megérte.
Köszönet a segítségekért, bekötés ügyben (380-al még nem "játszottam" eddig)!

-Ja, az egy másik topic volt. De a lényegen nem változtat.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2019
(#) jethro hozzászólása Márc 1, 2019 /
 
Aluba denszeszt adagolva fúrunk,régen így tanultuk.
(#) yulo5310 válasza jethro hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
De azt mindig megitta a mester,aztán áttértünk a petróra!
(#) Alkotó válasza jethro hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Rossz mesteretek volt. A denaturált szesz nagyjából tiszta alkohol, ami nagyon illékony, és a gőze nagyon gyúlékony. Egyáltalán nem ideális kenéshez.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Márc 2, 2019 /
 
Igen azt.
Következő: »»   129 / 195
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem