Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2175 / 2483
(#) Directors válasza Cinema hozzászólására (») Aug 7, 2019 /
 
Köszi!
(#) Dióda hozzászólása Aug 8, 2019 1 /
 
Üdvözletem.
Átalakítottam egy Vermona 620-ast .(tudom örüljek neki)
Került bele egy quad405 és kapott új egyenirányítót meg puffer kondikat.
Viszont a trafó melegszik. Kézzel simán megfogható de meleg ergo olyan 40fok vagyb picikével több lehet. Nincs valakinek hasonló vermona erősítője hogy megnézné nekem mennyire melegszik a trafója?
(#) Cinema válasza Dióda hozzászólására (») Aug 8, 2019 /
 
Általánosságban +60fok az még elfogadható hőmérséklet.
Ha gyorsan felmelegszik, akkor viszont menetzárlat lehetséges, vagy túl van gerjesztve, vagy túl van terhelve! a vasmag, ugye 220V helyett 230V már okozhat gondot, ha határértékre méretezett volt a transzformátor.

Üdv!
(#) Dióda válasza Cinema hozzászólására (») Aug 8, 2019 /
 
Én is ezen vakarózok hogy lehet már túl sok neki a régitől eltérő válltozás.
(#) tothbela válasza Dióda hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
Kösd le róla a "kvadot" és úgy nézd meg hogy mennyire meleg.
Ezeken a trafókon van egy csomó leágazás. Én is használok ilyen trafót erősítőhöz minden gond nélkül. Van rajta 2X110V, meg 2X10V. 230, de 240V sem gond neki ha rendesen van átkapcsolva.
(#) metabo123 válasza Cinema hozzászólására (») Aug 14, 2019 /
 
Nos, megépítettem ezt az erősítőt, de valami bibi van.
Mindent a rajz és az útmutatások szerint készítettem el. A panelon még nincsenek a Reloop által javasolt GND-t érintő módosítások, mert ez még csak egy teszt panel és ez már kész volt.
Úgy gondolom nem követtem el hibát az építés során, az alkatrészeket kimértem a beültetés előtt, lehetőség szerint válogattam is a tranzisztorokat.

A jelenség a következő:
- Labortápról élesztve (kb.: 300mA áramkorláttal) hangszóró nélkül, rövidre zárt bemenet mellett az áramfelvétel (nyugalmi) -12 / +12mA mindkét tápoldalból. Kimeneten a DC +58mV. Eddig jónak is gondolnám, bár a nyugalmit feljebb lehetne emelni.

- Még mindig rövidre zárt bemenet, de már hangszóróval (8ohm) bekapcsoláskor teljesen elbillen az áramfelvétel, a negatív tápoldalban áramkorlátig ugrik az áramfelvétel.

-Ha bekapcsolás után kötöm rá a hangszórót, akkor nincs elbillenés az áramfelvétel -10 / +16mA környékén alakul. Hangszóróból gyenge zúgás hallható. A bemenetet megérintve (egyszer történt és az is véletlenül) megint csak elbillen az áramfelvétel, negatív oldalban 300mA-re és gondolom menne is tovább ha nem lenne áramkorlát beállítva.

- Nyitott bemenetnél, hangszóró nélkül az áramfelvétel -69 / +67mA a két tápoldalban. Ekkor a kimeneten a DC már 107mV

Képeket teszek fel, hátha van valami szembeötlő. A végtranzisztorok KD502, eddig mindenhol ezeket használtam a 3055-ök helyett. Ezek tuti nem hamisítványok és van belőle sok.

Valamit biztos mégis elszúrok, ha másnak üzemel!
Tudnátok segíteni a hibakeresésben?
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2019
(#) highand válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 14, 2019 /
 
A kimeneti egyenfeszt a 18k-val tudod pontosan beállítani.
(#) metabo123 válasza highand hozzászólására (») Aug 14, 2019 /
 
OK, de a fő probléma nem az kimeneten mérhető DC, hanem az, hogy a fent említett okok miatt üzemképtelen az erősítő.
(#) imre59 válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 14, 2019 /
 
Üdvözöllek! Mi lenne, ha a végtrnazisztorokat közvetlen a panelre forrasztanád? A képek alapján a panel alkalmas rá. Lehet, hogy a hosszú vezeték miatta a negatív oldali tranzisztor gerjed. Én is megépítettem a kapcsolást, szép hangja van, abszolút zajmentes, egyáltalán nem melegszik. Próbaként elég volna egy sima alu lemez is a hűtéshez, ha két darab, még a szigetelésre se lenne gondod.
(#) highand válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 14, 2019 /
 
Q7 emitterébe is tedd be a 100ohm-ot, mert Q7 enélkül nincsen visszacsatolva.
(#) highand válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 14, 2019 /
 
Mekkora a tápfesz 300mA áramkorlát mellett? A kapcsolás +- 9V alatt nem üzemképes, azaz sohasem fog felállni. Úgy állítsd be az áramkorlátot, hogy +-12V azért legyen a kapcsoláson.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2019
(#) tothbela válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 14, 2019 / 3
 
A bekapcsolási tranziens miatt, vagy az ujjaddal bevitt impulzus hatására a hangszóróval terhelt kimenet bőven 300mA felett terheli a tápot, az meg leejti a feszültségét olyan kicsire, ahol már nem tudja az erősítő tartani a kimeneti DC nulla voltot, ezért reteszelődik. Normál táppal nem lesz baj, de át lehet tervezni az erősítőt olyanra, hogy ne legyen ilyen tulajdonsága.
Egyébként semmit nem szúrtál el, ez a kapcsolás ilyen. Ha érdekel a módosítás, jelezd.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2019
(#) metabo123 válasza imre59 hozzászólására (») Aug 14, 2019 /
 
Szia! Igen, a panelt úgy készítettem, hogy a végtranzisztorok is rajta lesznek, de egyelőre csak így állítottam össze ideiglenesen, hogy kipróbáljam. Két tranzisztor már készen adott volt bordán, hát kipróbáltam. Annyira nem hosszúak a vezetékek szerintem, hogy gondot kéne jelentsen (3-4 cm-es).
A hibát elég durvának érzem.

Highand:
Mindent a rajz szerint készítettem el, véleményem szerint bent van az a 2 db 100 ohm R7, R8 személyében. (Vagy én nem értek valamit)
A beállított feszültség: 2x20V DC és ehhez állítottam be kb: 250-300mA-t

Köszönöm, hogy foglalkoztok a problémámmal!
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2019
(#) metabo123 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 14, 2019 /
 
Na ebben lehet valami. Merjem feljebb emelni az áramkorlátot, hátha úgy jó lesz?
Idézet:
„Normál táppal nem lesz baj”

Veszem a biztatást és mindjárt kipróbálom, legfeljebb elszáll valami..
Idézet:
„...át lehet tervezni az erősítőt olyanra, hogy ne legyen ilyen tulajdonsága... Ha érdekel a módosítás, jelezd”

Mindenképp érdekel, ha nem bonyolítja túl az egészet. Mint írtam csak egy kis egyszerű elfogadható minőségű végfokot szeretnék építeni 8-10W ra
Innen kezdtem
Köszi neked is a segítséget, majd jelentkezem a próba után.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2019
(#) metabo123 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 15, 2019 /
 
Nos, igazad volt, picit emelve az áramkorláton, úgy 6-700mA-re, már nem billen el a cucc.
Rákötöttem a saját tápjára és minden rendben van, jelet is adtam a bemenetére, és megszólalt.
Még csak zenével és kis hangerőn próbáltam, de szkóppal is meg fogom nézni.
Mennyire állítsam be a nyugalmi áramot?
(#) tothbela válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 15, 2019 / 2
 
Ha nem zavar a be- és kikapcsoláskor a kis pukkanás, akkor maradjon így a kapcsolás, nem fontos áttervezni, de szívesen segítek benne ha akarod.
A nyugalmi áram beállítása elég érdekes téma. Mivel ez az erősítő gyakorlatilag nem figyeli a tranzisztorok hőmérsékletét, ezért megszaladhat a nyugalmi áram, és túlmelegedhetnek a végtranzisztorok. De ha a Q4-et termikus kapcsolatba hozod a végtranzisztorokkal, akkor nem lehet nagy baj. Ha a helyére kerül a hűtő, talán el is ér hozzá a Q4, vagy egy kis hőhíddal is összehozható.
Ez után érdemes foglalkozni a nyugalmival, de 50mA-től nem kell több.
(#) metabo123 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 15, 2019 /
 
Van a kimeneten DC védelem + koppanás gátló, így nem tud zavarni.
A Q4 termikus kapcsolatát megpróbálom megoldani, ha véglegesre szereltem a hűtőbordát, és állítok egy kis nyugalmit a jelenlegi 12mA-ről kb 30-35mA-re, mert így kicsit kásásnak tűnik a hangja (lehet, csak valami jobb hangszóró kellene).
Köszönöm a segítséged!
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2019
(#) Cinema válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 15, 2019 /
 
A végleges tápjáról kell próbálni és beállítani! Egyébként hajlamos elbillenni a DC-közép és eldurranni a végtranzisztor-pár, próbáltam, durrantottam sikeresen.
A 100Ohm-os trimmer mérhetően 100Ohm-on legyen, ne rövidzárban!
Nyugalmi áramok nálam, amiket régen mértem (kb.25-éve), 80-150mA között bőven elég volt, de mint írtam, Én sokkal magasabb tápfeszültségről használom más félvezetőkkel, a kimeneti kb. +100mV-os alap-potenciál még éppen elfogadható, de ezen lehet segíteni, ha igaz, amit írnak. (Nekem ez nem gond, jó ez így is.)
A Q4 mint a képeimen is látható, BD139-es tranzisztorok, ezek a hűtőbordán a végtranzisztor és a meghajtó között vannak felfúrva, a jó hőkapcsolat érdekében és eléggé stabil marad a nyugalmi áram melegedéskor is.
A másik BD139 hűtve van egy kis bordával, magában, mert melegszik. 2x42V-os tápról használom, kb. 60-70W kijön belőle 8Ohm terhelésre.

Üdv!
(#) Djatis válasza zöldhegyikecske hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Szia.
Nem biztos hogy érdemes azzal foglalkoznod,hogy a meglévőt megerősíteni. inkább tegyél a helyére komplett erősítő panelt. Nem drága csak nézd meg mennyi a tápfeszed és keresünk neked erősítő kit-et vagy készen. már aztmondom majdnem a legolcsóbb többet tud mint az. ráadásul azok még germánium tranzisztorok. gyakorlatilag át kellene az egészet tervezned.
(#) Orbán József válasza zöldhegyikecske hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Valamikor a régi időkben, amikor 2N3055-ot csak rajzokon láttunk, ilyen párossal - AD161-162 szerettem volna megépíteni az áhított 2x20W-os erősítőt. Külön hajtóvadászat volt a 20Wos erősítők rajzai után.
A vágyálom és ezen alkatrészek felett aztán átrepült az idő vasfoga...
(#) tothbela válasza Djatis hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Lehet hogy már ki is dobta azóta. Több mint tíz éve tette fel a kérdést, és azóta nem is volt itt.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2019
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Sziasztok!
Még mindig a SAL PA25 Active- val bohóckodok.
Egyik csatorna már megy (3A-es diódahíd csere).
A másik, a ténylegesen lerobbant csatornában minden félvezetőt cserélni kell!
Ahhoz kérnék segítséget hogy az itthon fellelt tranzisztorok megfelelnek-e az eredetiek helyett??
Végfok - TIP 41C-42C helyett BD 245C-246C
Meghajtó - 2N5551-5401 helyett BC 301-303
Nyugalmi áram - (a 3db sorbakötött 1N4148 diódát már cseréltem) 2N5551 helyett BC 301
Bemenet (differenciál erősítő?) 2db 2N5401 helyett 2db BC 212
Még ma délután bepakolom ezeket, aztán lessz, ami lessz! Kb 17h után fogom ezt elkövetni, addig tudtok megakadályozni hasznos tanácsokkal!
Előre is köszönöm!
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Na, szóval hamarabb elkövettem a beépítést, és az eredmény kiábrándító.
A javított csatorna csak halk búgást produkál (előtét 60W-os izzó parázsfény), tehát konkrét zárlatot nem csináltam. A másik csatorna szépen szól.
Azt tudtam, hogy a 2N és a BC lábkiosztás fordított, tehát a 2N EBC, a BC pedig CBE, e-szerint
(fordítva tettem be) most kénytelen vagyok mégegyszer utána nézni a többi tranyó lábkiosztásának is.
(#) tothbela válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Szia!
Javítottam ilyet, de csak azért mert jó barátom az illető. Tróger kapcsolás, semmi termikus munkapont kompenzálás, alulméretezett hűtés. Nem elég cserélgetni az alkatrészeket, mert megint el fog halálozni. A munkapont diódáit a bordára kellene szerelni, de azt is nagyobbra kell cserélni. A nagyjelű fokozat nem vezérelhető ki tápig, 4-5V bent marad. Ezt is ki kell javítani. Van még több baj is vele, de többször tapasztaltam, hogy feladják a javítást a felénél. Szívesen segítek, de csak akkor, ha kitartóan végigcsinálod.
(#) highand válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Erre emlékszem. Mi két szappantartóból csináltunk fejhallgatót és azon hallgattuk a Lengyelországból csempészett sztereo lemezjátszót. El voltunk ájulva a hangminőségtől. Azután valaki az osztályból megépítette a Quad-ot és ez meghatározta a pályaválasztásomat.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2019
(#) Laci66 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 17, 2019 /
 
Szia Béla!
Ez a vacak a + - 28V- os Tápfeszültségével 8 Ohm terheléssel a nevében szereplő (PA25) 25 W-ot
sem biztos hogy tudja. Adattábla szerint 2x120/80W, jó vicc!
Na de visszatérve az én problémámra : megint átnéztem a tranzik lábkiosztását (dataset szerint)
jól építettem be őket. Természetesen beépítés előtt teszterrel ellenőrizve voltak. Ellenállások jók, mérve. Most még ellenőrzöm a forrasztásokat, mert a szemem már nem a régi. Ha azokkal elégedett vagyok kiszedem és kimérem még a kondikat. Aztán próba.
De leghamarabb a gázbojlert kell megbuherálnom az a fontosabb a haver erősítője ráér.
(#) tothbela válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 17, 2019 /
 
Szia!
Az most nem is baj hogy nincs 120W, hiszen úgy sem bírná a hangszóró. Nálam a toroid trafó is elfüstölt, bárnem csodálkoztam rajta, hiszen vékony alu huzalból volt tekerve. Újra tekertem (fűzögettem) rézzel, de ezt nem ajánlom senkinek, mert borzalmas így kézzel.
A helyedben nem szerencsétlenkednék ezzel a végfokkal, hanem vennék bele 2darab LM1875-öt. Azokat simán be lehet drótozni, csak ki kell dobálni a panelből a felesleges alkatrészeket. Azokban termikus védelem is van, így nem halnak meg.
Viszont ha mindenképpen az eredeti áramkört akarod megmenteni, akkor egy nagyobb hűtőt kell beszerezni, mert az eredeti az olyan kicsi, hogy gyakorlatilag negyede a szükségesnek.
(#) Edem631 hozzászólása Aug 17, 2019 /
 
Üdv.Rádiók potméterére sztereo jack dugó egyik csatornáját,szabad-e rácsatlakoztatni közvetlenül hogy erösitöként használjam pl telefon hangját kihangositani?Kipróbáltam szépen szól.Szabad igy használni?
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2019
(#) tothbela válasza Edem631 hozzászólására (») Aug 18, 2019 / 2
 
Szia!
Nagy galibát nem okoz, de egy pontos rádió tipust ha megadsz, akkor meg lehet mondani biztosra.
Láttam hirdetésben 4 darab alufelnit, egy másikban akciós nyári gumit.
Megvehetem őket a kocsimhoz?
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2019
(#) Dióda válasza Dióda hozzászólására (») Aug 20, 2019 /
 
Kicseréltem a trafót a végfokomban és minden frankó és jó viszont érdekes jelenségre figyeltem föl. Elősször szétszedtem a pc-met mert azt hittem a benne lévő ventillátor kezdett el kerepelni de azt kivettem és nem szűnt meg a dolog így tovább füleltem.
A végfokba belerakott toroid néha-néha beberreg. Találkozott már ilyesmivel valaki?
Rendesen gumi van alatta is és a rögzítőtányér alatt is és mégis előjön de csak néha-néha.
Lehetséges hogy a hálózati fesz szórakozik?
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2019
Következő: »»   2175 / 2483
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem