Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mikrochip felnyitás és fotózás
Lapozás: OK   1 / 2
(#) llaczo hozzászólása Aug 30, 2019 / 4
 
Sziasztok
Kölyökkorom óta érdekelt hogy néz ki a zenélős órám vagy számológépem mikrocsipje mikroszkóp alatt.
Felnőtt koromra a neten ezer számra vannak CHIP fotók, de a régi dolgaimat nem találtam sehol.
Így hát magam készítettem képeket és videókat a saját lehetőségeimhez mérten.

Ha valakit érdekel az eljárás, szívesen segítek.
Ha valakinek van ilyen tapasztalata vagy munkája, itt megoszt6ja vagy segíthet.

az eljáráshoz tömény kénsavat használtam. Többekközött Ezen az oldalon néztem hogy kell csinálni.
Le kell köszörülni a burkolatot vékonyra, felmelegíteni 100 fok köré, savazni, majd acetonnal lemosni. Ezt ismételni 5-10-szer. (A kénsav nagyon veszélyes. Utánaolvasni erősen javallott!!!)

Egy kölcsönkért régi Motic fényképezős mikroszkópot használtam, aminek nem működött a kamerája. Összeházasítottam egy USB-s 50x-es nagyítású mikroszkóppal. Ez pont jó, mert a lencse korlátai miatt fölösleges nagyobb nagyítás. Ráadásul régebbi típus, ezért a fényt fogadó CHIP-je elég nagy. Még így is csak a látótér közepét rögzítette, de ez már nekem elég volt.
Néhány munka:

Régi digitron
Egyszerű karóra
Régi LCD-s játék
Régi okos digitron
Újabb SHARP digitron
Zenélős óra. Itt két videó van összevágva.
Tetris

A képek montázsok. Elég nagy méretűek. Megán szeretném megosztani őket. Küldök egy linket. Nem tudom működik e?
Mega (A megáról várom a visszajelzéseket)
Üdv. Laczo
(#) Hp41C válasza llaczo hozzászólására (») Aug 30, 2019 / 3
 
Sok - sok lapka képe és hozzá egy kis működési leírás is. Bővebben: Link
(#) Sanyesz5 hozzászólása Aug 30, 2019 /
 
Én máshogy "nézek" a dolgokba mostanság, de gratula ez sem semmi!
(#) Lucifer válasza llaczo hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Hali,
Pont hasonló projekten vagyok rajta, egy IC-n belüli bond vezetékeket kellene lehallgatnom.
Neked elég volt a kénsavat 100°C-ra melegíteni?
Milyen koncentrációjút használtál?
A bond vezetékek mennyire maradtak épek? Néztem a YT-s videókat és van ahol csak a padeket látom körbe, de van ahol tök jól megmaradtak. Ha esetleg ennek tudod az okát az nagyon jó lenne.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2019
(#) bbb válasza Lucifer hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Én salétromsavat (nitric acid) láttam videókban és ott nagyon jól megmaradtak a vezetékek. De jobban körülnézve CO2 lézerrel is szedték már le a szilikont.
(#) bbb válasza llaczo hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Idézet:
„A megáról várom a visszajelzéseket”

Sajnos bár én ajánlottam, úgy tűnik regisztrációhoz kötött a használata
(#) llaczo válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Imádom ezt a témát. Amit csak lehet megnéztem a holdkomp számítógépről.
(#) llaczo válasza Lucifer hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Az az oka hogy acetonos fültisztítóval dörgöltem és a szálak beakadtak a kiálló részekbe. Vagy leszakadtak vagy nem. Van olyan IC is amit nem kellett savazni. elég volt kibontani. Pl. EEPROM, vagy LCD játék.
Pontos hőmérsékletet nem tudok írni. Szerintem elég 70-80 fok is. Az asszonytól kiloptam a vasalót és azon melegítettem. Ha a sav elkezdett habzani (működni) akkor jó volt.
Van olyan hogy tömény kénsav és salétromsav keveréke. A profik azzal csinálják. Az szoba hőmérsékleten is működik. Leírásokból és fényképekből ítélve ott nem kell dörgölni.
Az is lehet hogy ha jobban melegíted és tovább kénsavazod akkor dörgölés nélkül is működik. Én türelmetlen voltam, és annyira nem is érdekelt a vezetékezés.
A tömény kénsavat nem hígítottam.
(#) llaczo válasza bbb hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
lassuuser@gmail.com
jelszó: lassuuser
Ez nem a személyes Mega tárhelyem. Erre hoztam létre.
(#) Lucifer válasza llaczo hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Köszi a visszajelzést, csökkent az akció miatti stressz szintem! A hőfokot azért kérdeztem mert eddig 170-180 fokot olvastam a kénsav aktivációjára, ami meg azért meredeken túl van az IC-k storage temp range-én (nekem meg működnie kellene a mutatvány után). Tömény kénsavam már van, illetve PID szabályzós vasalóm is. A kénsav-salétromsav keverék az másra jó . A füstölgő salétromsav magában szobahőmérsékleten is elviszi az epoxyt, csak azt nem adnak el mezei halandóknak. Lepárlással geccsolni meg nem akarok.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2019
(#) Lucifer válasza bbb hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Az a baj, hogy salétromsavból füstölgő (tömény kell), az meg Cocom listán van. Az tényleg viszi szobahőmérsékleten.

Lézerrel már próbálkoztam: a K40-em infra lézere sajnos elviszi a szálakat mint a szél.
Ja azt elfelejtettem hozzátenni, hogy itt epoxyról van szó: egy SOIC16-os tok közepét kellene kikezdeni a bond vezetékekig.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2019

ic felul.jpg
    
(#) llaczo hozzászólása Aug 30, 2019 /
 
Szeretném még hozzáfűzni hogy nem savazással kezdtem a CHIP tanulmányozást hanem égetéssel. Ha felizzítjuk az IC-t akkor a fekete hordozóanyag kifehéredik és olyan lesz mint a papírhamu. Csak ki kell venni a szilíciumlapot. Tönkrement pendrive, rossz okostelefon, régi számítógép memóriák nagy élményt nyújtottak ezzel a módszerrel is. Hátránya hogy a CHIP-ek felső alumínium rétege elcsúnyul. Publikálásra alkalmatlan.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2019
(#) llaczo válasza Lucifer hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Epoxyt nem ismerem.
Volt egy "kopasz" csippem. Ha fény érte nem működött. Csak sötétben. Nem tudom te hogyan akarod használni a művelet után?
(#) Sanyesz5 válasza Lucifer hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Hány százalékos? Ami kellene, csak mert egy éve rendeltem neten talán 65% os, füstölög az is.
(#) llaczo válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Én is olyat használtam. Azt mondták ez a legerősebb. elhittem nekik mert nem értek hozzá.
(#) Lucifer válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Azt azért tisztázzuk, hogy kén vagy salétromsavról beszélünk.

Nekem kénsavat sikerült szerezni 96%-osat vegyszerboltból. Vannak azonba ilyen alapú lefolyótisztítók pld:
https://www.tech-masters.com/hu/products?gid=01&pid=2984&ig=0
https://uk.starwax.eu/product/washroom-hygiene/drains-hygiene/profe...opener

Az utóbbit ez a francia arc ajánlotta:
https://uk.starwax.eu/product/washroom-hygiene/drains-hygiene/profe...opener

Ő azt mondta, hogy lehet jobb is mint a laborvegyszer, mert cseppent a bőrére és nem kezdte el égetni amíg gyorsba le nem mosta. Azt mondta, hogy ha ez sima tömény kénsav lett volna akkor az nem ilyen lenne.

Salétromból 86% feletti nevezik füstölgőnek. A koncentráció igen fontos, mert minél töményebb annál inkább viselkedik oxidálószerként (bontja az epoxit) és kevésbé savként (bontja a femeket).
(#) Lucifer válasza llaczo hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Hát ez egy olyan IC (LT5916) amiben össze van bondolva egy MCU (LT32A01 pwoered by Chinacore ) és egy SPI-os RF IC (LT8920) amit lehet venni boltban. Én az MCU és az RF IC közti SPI kommunikációt akarom lehallgatni. Ha megnézed a röntgen képet a chip derekánál vannak a bond vezetékek, és bár ezen a képen nem látszik jól a perspektíva miatt de felfelé kunkorodnak. Így elméletileg elegendő itt egy kicsit megbontani a tokozást.
(#) llaczo válasza Lucifer hozzászólására (») Aug 30, 2019 /
 
Én kénsavat használtam. Vegyész ismerősömtől kaptam egy keveset. De csak úgy hogy elmagyarázta milyen veszélyes. Azt mondta 96%-os. Boltban nem adnak, csak cégen keresztül lehet venni, akiknek van erre engedélyük. Persze ha hajlandóak adni.
Ha a francia arc terméke működik az jó hír. Nekem sajnos nincs tapasztalatom.
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 31, 2019 / 2
 
Ezeket. ezeket és ezeket is érdemes megnézni.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2019
(#) ronin75 hozzászólása Aug 31, 2019 /
 
Bővebben: Link
Remélem találtok ilyeneket is
(#) Lucifer válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 31, 2019 / 3
 
A Zeptobars még egy jóféle gyűjtemény:
https://zeptobars.com/en/
(#) Ge Lee válasza llaczo hozzászólására (») Aug 31, 2019 /
 
Az a zenélős karóra nagy sláger volt gyerekkoromban, mindenki olyanra vágyott, egy két biológia óráról ki is zavartak miatta. Egy működő belsőm még van valahol, az egészen eddig működött, most kezdett el megbolondulni pár hónapja, elkezdett random zenélgetni.
(#) Ge Lee válasza llaczo hozzászólására (») Aug 31, 2019 /
 
Lehet töményíteni a kénsavat, a közönséges akkusavat is, persze ésszel, és nem tudom hogy meddig, de nekünk gyerekkoromban sikerült nagyon töményet csinálni, semmi más nem kell hozzá mint hőálló üveg edény (talán a saválló is jó nem tudom), meg láng alá és melegíteni.
(#) tothbela válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 31, 2019 /
 
A kénsav ahogy írod bepárlással töményíthető. Amíg a salétromsav, sósav, hangyasav képes illanni, vagyis elpárolog, bepárlással a sav is "elszáll", addig a kénsav olajszerűen ott marad melegítéskor (óleum). A maximális töménységnek a légköri pára szab határt, mert ha beáll az egyensúly, további víz nem tud kilépni. Télen amikor a levegő páratartalma alacsonyabb, töményebbre lehet párolni. Mi a laborban vákuumdesztillációt használtunk, ott nem kell 100 fokosra hevíteni.

Bőrre cseppenés esetén száraz kendővel kell leitatni. Utána bő vízzel öblíteni. Veszélyessége abban rejlik, hogy vízelvonó hatású. Ez még nem lenne baj, hiszen csak szárít. Csak közben hatalmas hő szabadul fel, ezért képes szenesre égetni az embert.
Csak óvatosan!
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Aug 31, 2019 /
 
Bocsánat, Az óleum az nem tömény kénsav. Az már illanó tömény dikénsav. Az a nózit irritálja.
(#) Skori hozzászólása Aug 31, 2019 /
 
Talán a fotózás részhez elmegy a kérdésem. Nemrég vettem egy használt mikroszkópot, ami tulajdonképen jól is működik, de néha jó lenne megörökíteni a látott képet. Azaz jó lenne illeszteni hozzá digitális fényképezőt, webkamerát vagy valamit. Valaki csinált már ilyesmit? Merre érdemes elindulni? Vagy egyszerűbb venni egy digitális mikroszkópot? Ilyen USB-s mikroszkópból létezik olyan ami nem csak játék, hanem valóban jó képet ad, és emberi áron elérhető?
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2019
(#) Gafly válasza Skori hozzászólására (») Aug 31, 2019 /
 
Akkor Te vetted meg a tesóját.
Szerintem jó emberhez került.

Én még a világítások (alul/felül) megoldásánál tartok.
Körvilágító, stb...

Fényképezéshez akarok nyomtatni adapter, amit a mikroszkóp helyére lehet tenni, mert a makrója elég jó. Szerintem itt meg is fogok állni a tuninggal.

Csütörtökön voltam a laborban. Ott forgatható objektív van az egyik mikroszkópon, polárszűrővel. Azzal kicsit be lehet látni akár az IC alá is. Van rajta "leágazás" a fényképezőnek, és a Canon ami rá van applikálva, helyből rendelkezik Ethernet porttal.
(#) bbb válasza Skori hozzászólására (») Aug 31, 2019 /
 
Én aliról vettem USB kamerát hozzá. 5MP és ragyogó képe van, driver nélkül működik, win10 kamera alkalmazása nagyszerűen kezeli.
Nekem csak annyi a gondom vele, hogy egy MBS-9-es mikroszkóphoz raktam, amiből kilopták z objektívet, s azt nekem kellett hozzá készíteni Viszont gyors guglikeresés után meglátva ennek az árait, úgy gondolom, hogy még mindig jól jártam vele... (300Ft volt a mikroszkóp és kb. 8000-be van az objektív, amit hozzá készítettem) Persze az eredeti nagyítást eltalálni eszméletlen nehéz, így most a fókusztávolságok mások, emiatt meg nem minden nagyítási fokozatban tudom használni, de ez megint a jövő zenéje - majd ha kedvem lesz

A lényeg persze a kamera: aliexpress
Lehet jobb felbontásút is kapni, persze az ára is kezd olyankor nőni. ehhez mindössze egy gyűrűt kellett készítenem, hogy az MBS-9 betekintőjébe belecsusszanjon (pár mm-el keskenyebbek a modern mikroszkópok, amibe gond nélkül illeszkedik).
Csatoltam két mintaképet, a második az egy (Compass) cukorkásdoboz gyári nyomatának festékpöttyei; az első FR5305.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2019
(#) llaczo válasza Skori hozzászólására (») Szept 1, 2019 /
 
Szia.
Nem ismerem ezt a típust. Nagy segítség a cship vizsgálatnál ha a munkalap mozgatható jobbra-balra, előre-hátra. Persze azok a típusok már 6 számjegyűek.
(#) Doky586 hozzászólása Szept 1, 2019 /
 
Nem tudom működőképesek voltak-e a VFD csöves számológépek, meg a zenélő karóra, de én sajnáltam volna tönkretenni őket. A chipek belül sokrétegűek, a fotókon a 3D test egy rétege látszik csak, nem túl sok információt tudhatunk meg belőle. (persze szépnek szép) Még a kapcsolási rajz se követhető vissza, a programjuk meg végképp nem.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem