Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2189 / 2488
(#) reloop válasza szaka hozzászólására (») Szept 30, 2019 /
 
Melyik az a kép?
(#) jetman44 válasza szaka hozzászólására (») Szept 30, 2019 /
 
A kép csatolás nem sikerült. Így csak annyit tudok mondani, hogy "Tegye a kezét a készülékre! Érzi-e már hogy meleg?"
(#) szaka válasza reloop hozzászólására (») Szept 30, 2019 /
 
Bocsánat!
Lemaradt!!!

unitra.JPG
    
(#) jetman44 válasza szaka hozzászólására (») Szept 30, 2019 /
 
A kimeneten mennyi az offset feszültség?
Mennyi volt a nyugalmi áramfelvétele amit beállítottál?
(#) szaka válasza jetman44 hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
A hibátlan oldalon 50mV-ot mérek.
A hibás oldalon 35mV.

Lehet akkor az alapoknál kell kezdeni... Én a berajzolt pontokon mért feszültségeket hasonlítottam össze és úgy állítottam a potmétert.
De ha leírod, hol és mit mérjek akkor lemérem.

Valamint a diff. paneleken kicseréltem a kondikat. némelyik mérés alapján borzalmas állapotban voltak.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2019
(#) reloop válasza szaka hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
A rajz és a méréseredmények között ellentmondást látok. A jó oldalon a 2. és a 3. pont közötti feszültség lehet a bázis-emitteré, tehát PNP a mért tranzisztor.
A javított oldalon a T208-hoz kapcsolódó ellenállásokat vizsgálnám át.
(#) zotya1983 hozzászólása Okt 1, 2019 /
 
Sziasztok! Ismét a fetessel kapcsolatban írnék pár szót. Mivel bd139 bd140 ből van itthon egy maréknyi
arra gondoltam hogy ezeket felhasználnám a kisjelű meghajtáshoz, és a végfetek hajtásra is azaz pozíciószám szerint t6 t7 t9 t10. Az a kérdésem hogy megtehetem e ezt bűntetlenül?
A kapcsolás továbbra is itt.
(#) zotya1983 válasza zotya1983 hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
Már nem tudtam szerkeszteni, de azért gondoltam így, mert a táp úgyis csak +-70v lenne. Elvileg a bd tranyók 80v U-CE je kibírná...
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2019
(#) ozpecs válasza zotya1983 hozzászólására (») Okt 1, 2019 / 2
 
A +-70 az összesen 140 V ! amikor az egyik oldalra megy akkor az egyik, amúgy meg a műsik kap nagy feszt.
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
Csak büntetve.
Illetve megalkuvással. Vagy alacsonyabbra veszed a tápfeszt 2X40V-ra, vagy jön a büntetés. Bár korábban úgy ismertem a 139-140 párost hogy 100V-ig használhatom, de utóbbi időben 60-80%-ig használom csak ki a határokat.
Tehát a büntetés amikor elpukkan a tranzisztor. De nem is az a baj, hanem visz magával drágább dolgokat, akár a hangsugárzót is.
Az alacsonyabb táppal meg nem mész semmire.
Elméletben lehetne sorosan kapcsolt kis BD-ket használni, de nem tudom miként viselkedne. Le kellene szimulálnom, mert a Beag is alkalmazott ilyen megoldást sikeresen. Nekem is tele volt a fiók 80V-os darlingtonokkal, és abból is készült végfok 2X60V-ra. Mai napig előkapják ha valamelyik végfok meghibásodik. Hűséges darab. Kicsit nehéz, kicsit bumpszli, de mindig munkára fogható.

Ideskicceltem az elvet. Az ellenállások értéke első körben 4,7k 0,5W. Majd berajzolom szimulátorba.
(#) zotya1983 válasza ozpecs hozzászólására (») Okt 1, 2019 / 1
 
Közben már jobban átnéztem, nem festem az ördögöt a falra, kap szépen mje 350- mje 340 párt az a biztos. Akkor nincs megalkuvás tápfesz téren csaka fetek szabnak határt.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2019
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
Köszi, de marad az A terv veszek odavaló tranzisztorokat.
(#) Cinema válasza tothbela hozzászólására (») Okt 1, 2019 / 1
 
"A BEAG is alkalmazott ilyen megoldást sikeresen" - amíg lavinaszerűen el nem szállt minden félvezető a végfokban! Javítottam rengeteg APT-100-as végfokot (Autósmozik!), nem egy örömteli munka.
Javasolt egy végfokban olyan félvezetőket és egyéb alkatrészeket alkalmazni, amik a teljes tápfeszültséget biztonsággal kibírják, ne "mérnöki tervezésből" induljunk ki, hanem józan előrelátásból.

Üdv!
(#) jetman44 válasza szaka hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
Az úgy nem lesz jó. Mivel a két oldalon lévő tranzisztorok "bétája" szinte biztos hogy különböző és nincs két egyforma passzív elem sem, stb... Valahol nemrég tárgyalták is ebben a fórumban a nyugalmi áram beállítását, pár oldallal ezelőtt.
De dióhéjban:
A bemenet (elvileg 5 pines tucheles) melegpontját (jel) a földre kapcsolod. Fontos, hogy vagy forraszd össze vagy csinálj egy csatit direkt erre a célra összeforrasztva, mert van sok olyan erősítő, ami érzékeny arra a topológiára amit alkalmaztak nála és ha nem ott kapja meg a földet ahol eredetileg is "nyűgösködni" fog.
A kimeneten ne legyen semmi.
A tápágakat (+ és -) kiforrasztod és beiktatsz két ampermérőt.
Megméred a jó oldal áramait, majd a másik oldalon is elkezded ugyan így, csak a potival beállítod hogy ugyan annyi áramot vegyen fel mint a másik oldal.
Ez ebben az esetben pár 10 mA kell hogy legyen.
Ezután ráadott jellel és műterheléssel vagy zenével hallgatva (ízlés szerint) "meghajtod" kicsit hogy jó melegek legyenek a bordák. És ismét megméred a nyugalmit rövidre zárt bemenettel, terhelés nélkül.
Ez azért fontos, mert ha nem jó a hőkompenzáció egy házibuli kellős közepén szenderül majd jobblétre a végfok...
Viszont ezen mérések alapján nem hiszem hogy sikerül a művelet. Amit reloop is írt, az ellenállások környékén van valami gebasz. Elsőnek talán az R262-t érdemes megmérni kiforrasztva, mert ahogy kiveszem a mérésedből a bázisra még elmegy a pozitív táp, de a collektornál már nem jelenik meg. Az elvileg egy NPN tranyó, és igen csak ki is nyit, viszont ott pozitív tápnak kellene lennie és úgy állíthatnád be a munkapontot. Viszont vagy egyáltalán nem jut el vagy valamelyik ellenállás megnyúlt és nem enged át elég áramot és mikor kinyit a tranyó a negatív "megeszi" az ott lévő pozitív feszültséget.
Ebből az adódik, hogy a driver és végtranyó egyaránt zárva marad, mert nem lesz elég a potenciál különbség a nyitásukhoz. A nyugalmi áram így nem beállítható. etc...
Az offset a nem vezérelt feszültség a kimeneten. Amit azért kérdeztem, mert ha nem áll be a szimmetria a kapcsolásban, akkor vagy kint van a táp a kimeneten, vagy annak jelentős része megjelenik ott.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2019
(#) krisz69 válasza zotya1983 hozzászólására (») Okt 1, 2019 / 1
 
Bd139/140 +-40V Max !
(#) zotya1983 válasza krisz69 hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
Láttam fentebb írták már meg közben leesett a tápfesz fele.. Így max a videotonokba lesznek jók..
(#) szaka válasza jetman44 hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
Köszönöm a gyorstalpalót!

Szóval kikötöttem mindkét oldal tápját (szerencsére egy áthidaló vezeték volt beiktatva).
A jó oldalon mért áramok:
Negatív ág: 48 mA
Pozitív ág: 68mA

Fél percig mértem kb. De lassan emelkedik felfelé.

A javított oldal érdekes...
Ugrál a felvett áram. Beállítom kb 40mA-re, aztán felugrik 160mA majd szakaszosan ugrálva vissza esik. Csináltam róla videót .

https://www.youtube.com/watch?v=rmDB3RyEOAs&feature=youtu.be&am...oseAxY


Ellenállásokat átnéztem és tűrésen belül vannak.
Az R258-as ellenállás ami ha jól látom 680 ohm, azt cseréltem benne még az elején, mert 400 ohm körüli volt.
A jó oldalon viszont 520 ohm-ot mérek ugyanezen az ellenálláson.
(#) szaka válasza szaka hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
Kicseréltem a trimpotit. Van egy olyan sejtésem, hogy pont abban a pontban ahol jó lenne kontaktos...
(#) Gafly válasza szaka hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
Tipikus tervezési hiba.
Régen ezért eltörték volna a kezét az illetőnek (azért most is gyakori ott, ahol könyvből/internetről másolják az okosságot).
(#) szaka válasza szaka hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
A potméter csere nem hozott eredményt...
Ugyanúgy ugrál!
(#) jetman44 válasza szaka hozzászólására (») Okt 1, 2019 /
 
Az R258 ekkora eltérése nem okoz problémát...
Az R262 értéke ha stimmel a kivezetései között mérj feszültséget.
(#) jetman44 válasza jetman44 hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
Illetve az R261-en eső feszültséget. És a poti mind két oldalon a jó oldal ellenállás értékén legyen.
Elnézve a rajzot a driver felől is érkezhet vissza negatív táp ha a T210 zárlatos vagy átmeneti ellenállás keletkezett benne nem csak a T208 nyitásával...
(#) szaka válasza jetman44 hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
R262 : 0,67V
R261: 0,66V

A COM vezeték a tranzisztor felőli lábán volt.
(#) jetman44 válasza szaka hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
Rendben. A T208-as tranzisztoron mérd meg a bázisfeszültséget változik-e ha a potit tekered. Amennyiben változik, a collektoron is nézd meg ugyan így. Mind a kettőt a földhöz képest.
(#) szaka válasza jetman44 hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
Változik mind a két érték.
A bázisfeszültség 0 és -1V között kb.
A collector is szintén negatív a földhöz képest.
(#) jetman44 válasza szaka hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
A kimeneten mennyi a feszültség?
(#) szaka válasza jetman44 hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
-50mV
(#) jetman44 válasza szaka hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
A T208 volt cserélve vagy kiforrasztva?
(#) szaka válasza jetman44 hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
Kiforrasztva volt. Diódaátmenetek mérve és jó az érték.
(#) jetman44 válasza szaka hozzászólására (») Okt 2, 2019 /
 
Akkor ez sem nyert. Arra gondoltam hogy rossz vagy cserélve lett és a B-C lábak fel lettek cserélve...
Így kiesett a munkapont beállító tranyó és az ellenállások is, mert azokat is kimérted. Marad a T210-es driver. Ami furcsa, hogy a mostani méréseid nem egyeznek a múltkoriakkal. Ott a bázis 0.55V-on állt, most pedig 0 és -1V között van...
Következő: »»   2189 / 2488
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem