Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2191 / 2489
(#) Karesz 50 válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Ha jól látom a szkóp 10V/osztáson van és ezek szerint +19/-24V-on klippel az erősítő?
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Csere előtt mekkora volt a kollektorfeszültsége testhez képest és mekkora feszültség esett R411-en? Remélem megmérted.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
A két csatorna teljesen egyformán működik, mindegyik oldalon ez az anomália érezhető.
A relé bontását DC feszültség hiba bontotta le, mint írtam az IC 401-es, és a Q401, Q402-es tranzisztorok cseréjével ez javult.
Amúgy a barátom aki hozta az erősítőt az ő elmondása szerint mikor meg vette akkor is ugyan ez az anomália állt fent, hogy nagyobb hangerőnél be be reccsent a hangszórója.
Csatolok egy másik videót, ez hosszabb, látszik a hangszóró is, és most 1 ms-ra van be állítva az oszcilloszkóp.
Bővebben: Link
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
A C529-en milyen polaritású feszültség jelent meg? Ez a kondi volt cserélve?
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) soos csaba válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Az erősítő 28,2V-ál kezd el klippelni 1KHz-es vezérlőjellel vezérelve.
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Az 4 Ω-on 200 W. Mi is a gond valójában?
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Az oké hogy az már 200W lenne, de miért lökdösi ki a membránt az erősítő.
(#) Karesz 50 válasza reloop hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Éppen ezt bogarászom én is a szerviz könyvben, hogy 135W van megadva 4 Ohm terhelésre. A túláram védelem húzhat le, azért reccsen be a hangszóró. Egyszerűen széthajtják a végfokot.
(#) soos csaba válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Akkor képes lenne egy CD lejátszó túl vezérelni jellel ezt az erősítőt, és azért lép be működésbe a vedelem?, az oké lenne hogy be lép a védelem de ne ilyen drasztikusan tenné azt, nem lehet hogy valami mégsem oké a védelem áramköreben?, egy HI FI erősítőm sem produkált még ilyet, mint ez, pedig volt már nem egy TECHNICS-em.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) reloop válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
A Power Amp-ban nem találok áramkorlátot. Ott, illetve a hídban gyanítok megnyúlt teljesítményellenállást. A széthajtás stimmel.
A 4 Ω - 135 W nem valami extrém alacsony torzításhoz van rendelve? Most nem látok rá a doksira.
(#) Karesz 50 válasza reloop hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
0.3% THD-nál 125W/4Ohm, 1% THD-nál 135W/4Ohm van megadva.
(#) Karesz 50 válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Lehet, hogy a működési elvéből fakadóan keletkezik ez a bereccsenés (a pozitív visszacsatolás miatt), de is lehet, hogy valóban van benne valami megnyúlt ellenállás és hibás a végfok.
Az a Technics-ed is "Class AA" volt?
(#) Karesz 50 válasza reloop hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Itt van a túláram védelem (ha jól gondolom).

limiter.JPG
    
(#) Gafly válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Azt a D451 "csoda diódát" nézted már?
(#) reloop válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Ez a fokozat 1 Ω-on keresztül csatlakozik a kimenetre, a Power Amp után pedig 0,1 Ω-ot látok. Utóbbinak kéne vinni a teljesítmény javát (szerintem).
(#) soos csaba válasza Gafly hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Helló, igen néztem, az műszerrel mérve jó, de az a rész nem a védelemhez tartozik már.
(#) soos csaba válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Igen volt egy TECHNICS SU-V4A típusom is, igaz az már nincs meg.
(#) Gafly válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Viszont ha kicsi feszültség esik rajta, akkor elfogyhat a két áramgenerátor árama és vághatja az egyik félperiódust. Az, hogy a két oldal ugyanúgy viselkedik, szintén közös hibára utal. És ez közös. Szerintem mérd meg rajta, meg az áramgenerátorok ellenállásain a feszültséget.
(#) highand válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Van egy sejtésem, mitől recseg és egy másik, hogy mitől ugrál a hangszóró. A recsegés oka az lehet, hogy egy nagy papírmembrános hangszóról van szó. Az ilyen hangszórók olyan nagy teljesítményűek, hogy a klippelési feszültségen még a lineáris térben van a cséve. Mi történik a klippelés során? Felszakad a visszacsatoló hurok és a kimeneti impedancia felugrik akár a több száz szorosára is. Majd amikor a klippből visszatér az erősítő, hirtelen leesik a kimeneti impedancia nagyon alacsonyra. Csakhogy a hangszóró membránja eközben időben késik, hiszen tömege van, ennél fogva tehetetlensége is van. Tehát a membrán még bőven mozgásban van visszafelé és generátorként működik, ám az erősítő már kis impedanciás. Tehát hatalmas áram fog folyni visszafelé, legalább akkora, mint ami a klippelés során kifelé folyt. Azaz kötelességszerűen ismét belép a védelem és elvágja az áram előtt az utat azzal, hogy lehúzza a végtranzisztorok bázisát, azaz ismét felszökik a kimenő impedancia. Mintha leakasztanák a hangszórót az erősítőről.

Ezután jön az induktivitás kikapcsolási tranziense, ami már simán lehet magas frekvenciás összetevőjű - mert nem a membrán tömeghez kapcsolódik, hanem az induktivitás értékéhez - ami hallható. Ez bekövetkezik minden egyes klipp esetén.

Na de mitől lökődik ki a membrán? A klipp nem más mint rövid ideig tartó egyenfeszültség, ráadásul jó nagy értékű. Ha az alsó és a felső félperiódusban nem egyforma a vágás ( a kivezérelhetőség), akkor ez impulzus szerű egyenáramú, speciális hosszú Dirac tüskéket eredményez ( ezt talán már nem is lehet Dirac-nak nevezni). Az erősítő visszacsatolásában viszont van egy DC-t leválasztó kondenzátor általában, ami ekkor feltöltődik ennek az egyenáramú impulzus sorozatnak az erősítés értékkel leosztott átlagértékére, azaz a kimeneti DC a zene közben eltolódik, majd visszaáll, ha a DC impulzusok ritkábban jönnek, mint az alsó határfrekvencia időállandója. ( ez valószínűleg így van) Ez a DC eltolódás hatalmas membrán kitéréseket okoz. Ezért kell a profi hangosító erősítők alsó határfrekvenciáját az éppen szükségesre beállítani, de soha lejjebb. Mert az asszimetrikus klipp a pár ezer wattos hangosítások világában kivégzi a hangszórót. A PA világában mindenki tudja, hogy a kis erősítővel lehet hamar kivégezni a nagy hangszórót - mert a kis erősítő sokat klippel és a csévén addig egyenáram folyik, hatalmas áramerősséggel.

Például ezért tud meghalni egy magassugárzó a leszűrőzött szubbasszus erősítőn is, holott nem is kaphat a műsorjelből a sávjába eső jelet. A klipp viszont ( és főleg a Dirac impulzus) azonban főleg magas frekvenciás összetevőket termel.

Mindez puszta spekuláció lenne, ha nem emlékeznék arra, hogy anno 30 évvel ezelőtt a zenekari mérnök nem vette át, az akármilyen klassz erősítőt sem, ha asszimmetrikus volt a klippje, bármilyen csekély mértékben. Átvételkor klippbe hajtotta - egy malomkerék méretű hangszórón - az erősítőt és azt nézte van-e a membránnak alacsony frekvenciás "lihegése" és azt hallgatta bereccsen-e a hangszóró.

Hozzáteszem, a fentiek csak a véleményem.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019
(#) soos csaba válasza highand hozzászólására (») Okt 4, 2019 /
 
Szia highand!

Nagyon szépen köszönöm ezt a kimerítő és hasznos élmagyarázást a hangszóró kilengéséről.
Viszont én meg olyat csináltam az erősítővel hogy szépen ki iktattam mind a két tranzisztort a LIMITER körből (Q453, Q455, és a másik oldalból is Q454, Q456), és így a membrán kilengés nélkül tökéletesen működik.
Tudom hogy a mérnők Úr anno oda bele tervezte ezt az egységet az erősítőbe és célt is szolgál, de meg fogadtam hogy több időt már nem fogok bele pocsékolni ebbe az erősítőbe, és így döntöttem, a lényeg az hogy most működik.
Amúgy köszönöm mindenkinek a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2019

Limiter.jpg
    
(#) szaka válasza jetman44 hozzászólására (») Okt 5, 2019 /
 
Sajnos nem kaptam BD tranzisztort. Csak jövőhét kedden lesz. Megvárom.
Remélem feléled végre a kicsike.
Majd jelentkezem!
(#) jesszusom hozzászólása Okt 5, 2019 /
 
Sziasztok!
Nem szeretnék új topikot nyitni, kis segítségre lenne szükségem.

Van egy 18 éves Jamo SW2010 házimozis subwooferem, ennek erősítője halálozott el, bekapcsoltam, adott egy nyekkenést és benémult

A hiba elvileg feltárva, de fogalmam sincs milyen alkatrész lehet.

Ez a c418 alkatrész lehet a hibás. Mi lehet ez pontosan, ha szerzek ilyet kicserélem, akkor megjavul, nem?
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2019
(#) CHZ válasza jesszusom hozzászólására (») Okt 5, 2019 /
 
Szia!
Forraszd ki, nélküle is kipróbálhatod, de előtte ellenőrizd a 2db biztit is, szerintem azok is szakadtak.
(#) Gafly válasza jesszusom hozzászólására (») Okt 5, 2019 /
 
Én is zavarszűrőnek nézem, bár rajzot nem találtam róla.
SMD biztosítékot például itt találsz.
Kis szerencsével tényleg csak a kondenzátor robbant fel.
Ha csak ez volt a baja, akkor lehet nem is cserélnem ki, vagy valami 10...100 nF ami befér és bírja a feszültséget.
(#) jesszusom válasza Gafly hozzászólására (») Okt 5, 2019 /
 
Rajzom nincs sajnos, rosszpont a jamonak, az oldalukon rákeresek, mint ha nem is létezni a termék


Most ezt nem értem, ami felrobbant az kondi volt? Valamit ki kell cserélnem mert nincs hang semmi!
(#) CHZ válasza jesszusom hozzászólására (») Okt 5, 2019 /
 
Kondi volt, de működnie kell nélküle is.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2019
(#) jesszusom hozzászólása Okt 5, 2019 /
 
Akkor lehet, hogy más baja is van? Egyelőre süket a hangfal

A link ide irányít vissza
(#) CHZ válasza jesszusom hozzászólására (») Okt 5, 2019 /
 
Olvasd el! Biztosítékot szerintem cserélni kell (fuse401/402)!
(#) jesszusom válasza CHZ hozzászólására (») Okt 5, 2019 /
 
Magyarán, ha kicserélem a 2 biztit, lehet, hogy működik a kondi nélkül? Bár mindenképp ki akarom cserélni azt is.
(#) CHZ válasza jesszusom hozzászólására (») Okt 5, 2019 /
 
Mérd ki a biztiket, ha kell cseréld és ha ismét nem szakad meg, akkor működni fog, szerintem.
Következő: »»   2191 / 2489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem