Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   195 / 249
(#) Gyantáscin hozzászólása Nov 13, 2019 /
 
Mondják, hogy a ferritantenna hatásos magassága kicsi. Szerintem fontos, hogy mihez képest. Sajnos, ezen a rádión nincs jelszint indikátor, de úgy fülre 20 dB+ a ferrit javára a botantenna ellenében. Másik érdekesség, hogy -szintén fülre- a jel/zaj viszony az oldalt látható testesebb ferrittel sem volt jobb, mint az éppen üzemelő kis csutkával. A padláson lévő RW antennához képest viszont sokkal jobban szólnak.
A rádió antennabemenetének impedanciája 10 kohm körül lehet a kapcsolási rajz alapján, a ferritantenna semmi aktív elemet nem tartalmaz, a tekercs középleágazása csatlakozik a rádióhoz egy kondenzátoron keresztül. A kis ferrit 110 uH induktivitású, egy pillangóformán bekötött zsebrádió forgóval éppen átfogható a 80-160m tartomány. Jó lenne valmi DX hacsak a Szegedről fogott 10W nem számít annak
(#) tnl válasza Gyantáscin hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Egy hosszabb drót antennával milyen?
(#) Gyantáscin válasza tnl hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Zajos. A padláson van egy, a detektoroshoz készített antenna kb. 30 cm-re a tetőnyereg alatt kihúzva. Én úgy látom, hogy az érzékenységet nem a rádió saját zaja, hanem a környezeti, meg a sávzaj korlátozza.
Még egy apróság. Azt még igazán nem tudom, hogy az épületben lévő fűtéscsövek, villamos vezetékek hatása milyen lehet, mert pár méteren belül is változik a vétel. Tuti hely az ebédlőasztal nyugati sarka.
A nyáron egy másik rádiót vittem a Bükk fennsíkra egy kirándulás alkalmával, akkor viszont déltájban semmi terjedés nem volt 80 méteren, csupán a panzió villamos rendszere sugárzott valmi 50Hz-es percegést jó messzire
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2019
(#) bodgabo válasza Gyantáscin hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 2
 
80m nyáron nem nagyon megy, nappal meg pláne.
(#) tnl válasza Gyantáscin hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
Értem. Ahogy másoktól hallom, a induktív antennák
jobbak, zajos városi környezetben, mert a mágneses
térből adódó zaj 10x kisebb, mint az elektrosztatikus
térből adódó, amit egy drótantenna jobban összegyűjt.

Esetleg egy loop antenna? (az induktív, mint a ferritrudas)
(#) Gyantáscin válasza tnl hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 1
 
Van egy 60 cm átmérőjű, 160 m és 20 m között hangolható aktív antenna. A hurok árnyékolt, egy lemezköpenyű koaxból van hajtva. Ennek a zaja, valamelyest kisebb, mint az aktív ferriantennáé. Az aktivitás annyi, hogy egy BF 862 source követő illeszti a rezgőkört a kábelhez. A másik két rádióm (XHDATA D808 és Tecsun PL-680) ad ki pár mA áramot az antennára, ami elegendő a táplálásukra.
(#) Gafly válasza Gyantáscin hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 3
 
Az enyém induktív csatolású, erősítő nélkül.
És csámpás.
(#) tnl válasza Gafly hozzászólására (») Nov 13, 2019 /
 
És jól működik?
Nekem a külleme tetszik!
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2019
(#) Gyantáscin válasza Gafly hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 3
 
Ehun a kútéhá az aktívakkal. Értelmet kapott a negyvenéves fényképezőgép állványom létezése

QTH.jpg
    
(#) Gafly válasza Gyantáscin hozzászólására (») Nov 13, 2019 / 2
 
Tiéd sokkal szebb, az enyém meg nagyobb.
Döntetlen?

ML1250.JPG
    
(#) tnl hozzászólása Nov 14, 2019 /
 
http://www.k5rcd.org/hor%20loop%20instruct.htm

Egy ilyenről, mi a véleményetek?
(#) Leraz válasza Gafly hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Azért én azt a nagyobbat jobban tudnám értékelni.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Egy nagy probléma azon kívül, hogy nem az enyém, hogy kell hozzá egy tanya (szabad terület), meg 4 db 10 m -nél nagyobb fa villanyoszlop.
(#) Leraz válasza pucuka hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Abban tudnál segíteni, hogy ha egy dipól szárait kezdem összecsukni akkor miként alakul a betáplálásnál az impedancia?
(#) Gafly válasza Leraz hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Egészen addig, ameddig arrébb nem kell tenni.
Fiókonként is minimum két ember kell hozzá.
(#) pucuka válasza Leraz hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Az impedancia elsősorban attól függ, hogy a tápvonal milyen pontján csatlakozol, az abban a pontban levő áram, és feszültség viszonyoktól.
Ha a dipól szárait kezded össze csukni, akkor a talpponti impedanciának elvileg nem kéne változni, de gyakorlatban mégis változik némileg a két dipól szár egymásra hatása miatt. Számítani elég bonyolult, nem is igen szokták, méréssel határozzák meg a megfelelő betáplálási pontot. Ilyen pl. RH -n a rombusz antenna.
(#) Leraz válasza Gafly hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Ez igaz. Valamikor én is használtam de csak egyszer tettük le és ott maradt. Minden mást hozzámozgattam. Viszont cserébe nagyon jól teljesített.
(#) Leraz válasza pucuka hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Kössz ez mind igaz csak most nincs hozzá műszer és egy keskeny telekre kellene a 160-80 m sávra dipólt feltenni. Viszont csak olyan vízszintes "inverter v" formában lehet. RG58-as 50 ohm-os koax lenne a betáp. Csak jó lenne tudni , hogy milyen balun kellene oda.
(#) pucuka válasza Leraz hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Ilyen esetben azt lehet tenni, hogy telepíted a lehető legnagyobb területre az antennát, és a megtáplálást a sarokponttól kb 20 cm -re kiképzed, és és koax balunnal csatlakoztatod a tápvonalad. Aztán egy járulékos koaxból képzett rövidrezárt végű tápvonal darabbal lehangolod (tűvel szurkálhatod a koaxot). Mivel a hullámhossz elég nagy, a méretek pontosságánál is van játéktér bőven.
(#) Leraz válasza pucuka hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Értelek. Köszönöm ez jó ötlet. Ki is próbálom amíg az időjárás is engedi.
(#) pucuka válasza Leraz hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Az is gond, hogy egy dipól talpponti impedanciája 150 ohm körüli, és neked 50 ohmos a kábeled. A balun 75 ohmra transzformál, ezt kell neked a tápvonal csonkkal 50 ohmra hangolnod.
(#) Leraz válasza pucuka hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Pontosan. Erre kerestem megoldást tegnap amíg esett az eső. Egy oldalt találtam ahol csak 2 sorban írták le, hogy ha csukom a dipól szárait akkor változik a talpponti ellenállás. Egy ilyen műszerre gyűjtök de sajnos csak jövőre lesz belőle valami. Mindjárt jobb helyzetben lennék.
(#) pucuka válasza Leraz hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Jó kis műszernek tűnik. Sajnos ebben a szakmában műszerek nélkül nem nagyon lehet boldogulni. Vagy veszel, vagy építesz.
(#) Leraz válasza pucuka hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Sajnos ez így van. Mérés nélkül nem lehet megélni. Egy mezei SWR mérő meg kevés.
Stilizálva ilyen lenne az elképzelés. A többi sávra meg egy kompromisszumos trap GP van 12 m magasan.

Névtelen.png
    
(#) pucuka válasza Leraz hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Még szerencse, hogy van helyed hozzá. De mit lehet tenni egy lakótelepi hatodik emeleti lakásban? igencsak korlátozottak a lehetőségek, meg plusz a zajszint.
Azért arra számíts, hogy lesz rendesen irányított hatása.
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2019
(#) Leraz válasza pucuka hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Bizony nincsenek jó helyzetben akik olyan helyen laknak. Bár én valamikor az Astoriánál is laktam és ott is megoldottam a 14 megás antennát. Az is igaz, hogy akkoriban már egy Szlovák is DX-nek számított nekem.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Kisebb méretben nem lenne jó, pl 4x4 méteres fenn a padon?
(#) ha4023 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Sziasztok

Akkor én mit szóljak Az 1250-ehhez képest méretben csak egy Sokol
Ez a legnagyobb készülékem itthon.
Az 1250 és 51 is nagyon jó készülék, ezekből kb 13db-om van.

Gyula

5318.jpg
    
(#) Leraz válasza ha4023 hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Szia!
Hazakerült látom. Ennek már egész szoba kell.Gratulálok hozzá.
(#) ha4023 válasza Leraz hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Igen ez egy szép nagy termetes darab, 2 autó + utánfutó kellett hozzá. kb 2000km.
Pár 50 MHz-es katonai adó-vevőt hoztam a hónapban, 44-53.975 MHz, FM, max 800mW, 4.8-7.8V DC, kis méret, dekádikus frekvencia kijelzés, 25 kHz lépésköz.
Következő: »»   195 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem