Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   208 / 274
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 4, 2020 /
 
Annyiban , hogy gerjedo audion jelet kapja demodulalt ssb cwt vagy am demodult jelet.
DCre levalasztja az elko, rfre pedig hidegít az elko ott levo C10 C13 és az ott lévò R4 R6 R7 mint alulatereszto szuroket hoznak letre .
(#) sany hozzászólása Jan 5, 2020 / 2
 
Egy kicsit haladtam a projekttel.
A NYÁK maradékból van, sajnos a sarka törött.
Az 560kΩ -os összeraktam eredőből (300kΩ+220kΩ+20kΩ+20kΩ). A BF961-et BF964 -gyel helyettesítettem.
Viszont a C5 trimerkondi értéke nem egyértelmű számomra. A kapcsolási rajzon a 7+35??? érték szerepel. Itt ez 7-35pF -os értékű lenne? Sajnos csak 40pF -os van.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2020
(#) sany hozzászólása Jan 5, 2020 /
 
A képen látható csévetesteket választottam ki, első körben , a rezgőköri tekercs elkészítésére.
A bal oldali SUMIDA gyártmány, a jobb oldali pedig TRF. A panel furatába illik a méretük. Nem tudom melyik lenne a jobb?
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2020
(#) bodgabo válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Én a jobb oldalival próbálkoznék, az valamiért szimpatikusabb. Ki tudod csavarni belőle a vasat? Valószínűleg szükség lesz a hangolásnál, hogy állítható legyen. Jártam már úgy, hogy annyira meg volt szorulva, hogy eltört amikor csavarni próbáltam.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
40 pF kondi kezdokapaca 3 5 pF közt szór jo lesz az.
A sávátfogás majd kialakul vele.
560k ellenallas az erosen béta függő lesz.
Azt változtatva trimerrel először 1-2 Mohm , l lenne érdemes a tranzisztor kollektor feszt kb féltápfeszre beállítani.
Erősítést durván bázis ellenállás / kollektor ellenállás aránya adja 560/5,6 ~ 100 körül lenne.
Aztán ami nálad valóban kialakul az ellenállások aránya.
Persze ebbe beleavatkozik poti és az IC bemeneti impedanciája mint párhuzamos impedanciájú terhelése
Elvil3g hasonlóak a BF961 és 964 . Adatlapok többet mondanak.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
L1el paralalel kapacitasokat keresd meg.
Azok eredő értéke nagyjából kiadják az induló induktivitás értékét.
Amelyik tekercs közelebb van ehhez azt válaszd ki .
Alapvetően 3.5MHzre a 82 pF az irány adó ezt csökkenti majd a soros tag ha nincs rövidre zárva.
(Padding)82 pF értékét pedig növeli majd a varikap is .
Jó jó persze a gate kapaca is ami kicsi + az antenna kapaca amk szintén a soros 1 pF miatt közel 0 vagy kicsi.
+ szerelési kapacok.
Ezek befolyásolják a rezgő működését.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
~90 pF körüli kapacitással számolhatsz aminek rezonanciát kell adnia kb 3600 3700 KHz körül.
Ez kb 20 uH körül lesz ... ha 10 es 30 közt tudod valtoztatni a maggal akkor biztos betalálhatsz vele a vételi tartományba.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 1
 
Szerintem jobban jarnal sima 6 mm atmeroju tekercstesttel es arra tekered azt a 20 menetet + 1et.
Ezekre rá kell még rakni a +1 menet , de lehet van rajta több menetes csatolo.lekell tekerni ujra tekerni stb , csak macera. Lehet hasznosabb helyre is rakni ezeket nem ide.
Avagy valoban a jobb oldali lehet esetleg jo ... megmerni most mekkora az erteke.
Menetszamokbol saccolni hogy mekkora lehet a jó ami neked kelleni fog (ujra tekerés esetén).
Az 1 menet tekerési iránya is fontos, hanem jó a kivezetéseket fel kell cserélni.
Arra a szét és összeszerelésre is rá kell készülni ... vagy ráhagyni a drótokat de akkor meg már bevan ültetve akkor nyákot vágni ott keresztezni.... stb ...
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Az ellenállásoknak biztos lesz szórása, sajnos nem találtam az 5,6kΩ -os ellenállásból 1%-osat. De tényleg célszerű lesz a trimmer.
Nagyon kicsi a különbség, de lehet "beleszól" a működésbe.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Lebontom én ezeket a tekercseket, csak mintának raktam be őket. Nagyon kicsi az esélye, hogy jók lennének így. Sőt a leírásban az 1 menetnek Litze huzal szerepel, a több meneteknek pedig 0,15mm CuZ.
(#) sany válasza bodgabo hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Ki tudom csavarni. De van több darabom belőle, ha nem jönne ki.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Réteg kapacok és zajok dB különbségei nem számítanak itt ... inkább , hogy azonos rétegűek legyenek ...

Itt felesleges az 1% tűrésű ellenállás mikor a béta szórása fogja meghatározni a munkapontot.

Inkább mérd meg a BC tranzisztor bétáját + ha nagyon "precíz" akarsz lenni akkor a BE dióda nyitó feszét is és abból is tudsz saccolni RB és RC értéket valamelyik ismeretében a másik számolható.
Ic= (Utáp/2) / Rc (amit találtál 5.6k körül) Utáp/2 re kell beállnia.
Bétát mértél ebből Ib is adódik mert Ib= Ic / Béta
Rb értéke meg ebből fog adódni mert nem más mint URb / Ib.
URb az pedig Utáp-0,6 (vagy ha pontosabb lennél akkor a mért BE dióda nyitó feszültsége).
Nagyot nem fogsz tévedni ha az Rbnek az elleneállás sorokból a legközelebbi értékt fogod választani amid van éppen.
Esetleg számoljál vissza ezzel az ellenállás értékkel , hogy mennyire fog eltérni a munkapont a féltáptól ... +/- fél - 1 volt még bőven jó ~ 10% ... .
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 2
 
Ha nem akarsz küzdeni a sok litze szál forrasztással akkor sima CuZ-t raksz be.
(#) bodgabo válasza sany hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 2
 
A litze huzalt felejtsd el, nem is értem hogy miért azt javasolja.
Nekem az első ilyen megfigyelő vevőm egy '70-es években megjelent Rádiótechnikában volt közölve, és ugyanaz a kapcsolás szerepel a "Készüljünk a rádióamatőr vizsgára" c. könyvben is. Abban csupán két tranzisztor van (egy az audion, egy pedig a hangfrekis erősítő), ezért 0-V-1 típusú. Egy hosszú dróttal nagyon szuperül működik.
(#) tnl hozzászólása Jan 6, 2020 /
 
Milyen ez a 4 lábú fetes vevő?

Elég bonyolultnak tűnik, jobb e mint az egérfogó vevő?
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 1
 
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 2
 
Szinkrodinnál részben "egyszerűbb".
Nincs külön oszci , nincs külön keverő.
Az RF erősítést és keverést / demodulálást az egyetlen 2 kapus MOSFET végzi el.

"Bonyolultság" néző pont kérdése.
Esetleg azért tűnik annak mert 2 sávosnak van megépítve, így a visszacsatolt audionnak a rezgőköre kissé "fel van díszítve" a soros padding kodival + kapcsoló amivel 7MHzre lehet hangolni.
No meg a kényelmesebb hangolhatóság miatt varicap + potencióméter.
Kis értékű jó minőségű forgókondenzátort nehezebb lehet beszerezni.(persze ez viszonylagos).

A kétkezes hangoláshoz hozzá kell szokni.
Jobb esetben nem sokat kell babrálni a vcs potit,
mert MOSFET alkalmazása sok RF vissza és egymásra hatást javít a bipoláris tranzisztorokhoz képest.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Akkor nem regeneratív, mint gondoltam,
de második ötletem az volt hogy van oszcillátora,
tehát nem regeneratív és az oszcillátor és a keverő
együtt van.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Van sok - sok oldal részletes működési és kiviteli leírás , akkor miért kell rajta ötletelni ?!

A cikk címében is 0-V-2 van .

0 - RF erősítő fokozat nincs.
V - visszacsatolt audion fokozat
2 - 2db hangfrekvenciás fokozat
(#) tnl hozzászólása Jan 6, 2020 /
 
https://sites.google.com/site/g3xbmqrp3/hf/chirpy

Itt is az oszcillátor és a keverő egyben.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Megtaláltam, de sajnos nem nagyítható legtöbb része.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 2
 
A visszacsatolt audionnak az a jellegzetessége , hogy amíg a a pozitív VCS kicsi vagy nincs akkor AM demodulátorként dolgozik ha AM adást szeretnél venni.
Amikor már távíróra lesz szükséged akkor kell a visszacsatolást gerjedés határra állítani , hogy tudjad a távíró (SSB) állomásokat venni.

A (szuper)regeneratív vevők RF fokozata mindig oszcillációt végez, a benne lévő quench tagok időállandója alapján fut fel majd le ennek az értéke.Más esetben külsőleg, fűrész jellel mozgatják ezt az állapotot. A fűrész jel tulajdonságai befolyásolják a szupreg fokozat működésé jellemzőit.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
De hogynem nagyítható !
Ennek a fórum motornak jellemzője ha a kép alatti szövegre/nevére kattintasz akkor külön lapon nyílik a böngészőben és nem a lapozgatós albumb nézetben
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Köszi így tényleg egyszerűen kinagyította, nem kell az oldal
forrásában megkeresni a nagyobb képfájlt!
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 1
 
Idézet:
„Amikor már távíróra lesz szükséged akkor kell a visszacsatolást gerjedés határra állítani , hogy tudjad a távíró (SSB) állomásokat venni.”


Ha túlviszem a gerjedési határon, a cw akkor sem fog szólni?(Hanem folyamatosan sípol?)

Talán ezért is volt nehéz kezelni az első egyfetes regen vevőmet.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 1
 
Igen ... mert már a pozitív visszacsatolás értéke akkora , hogy saját maga is oszcillátorként viselkedik és szépen szórj a jeleit kifelé is az antennára.
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 1
 
Nekem ez a rajz visszacsatolt aduionnak tűnik. AZ SSB-t ugy tudom ilyen vevőknél csakis a Hartley tudja venni 90 fokos fáziseltolással. Ez SSB-s de valamit elszámolahattak mert írja ha középhullámra akarjuk a rádiót növeljük a menetszámot 65 re és másik forgót bele.Ja és írja ezen a rajzon 3ik menetnél kivezetés. Hát na....De akkor normális visszacsatotlal is lehetne SSB-t venni? Nem lesz Donald kacsa beszed?
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 1
 
Idézet:
„De akkor normális visszacsatotlal is lehetne SSB-t venni? Nem lesz Donald kacsa beszed?”

Lesz mindig , mert párszor 10 Hz pontosan kell SSB állomásra rá állni a "nemlétező vivőt "hozzá keverni a vétel oldalon és jó oldalsávot beállítani.
Ezeknek az egyszerű "szabadon futó" 1 darab LC körnek a stabilitása nem elég jó az SSB stabil vételére. Szelektivitásukat is a pozitív visszacsatolás határán lévő Q sokszorozó szerű állapot miatt tudják kissé növelni.
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
Jó lesz! Ne csak mindig NE612-es legyen.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2020
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2020 /
 
És a mellékelt rajz az jobb a normális visszacsatolástól, sok ilyet láttam vagyis hasonlót elektroncsöves kivitelbe is, mert elméletileg jobb.
Következő: »»   208 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem