Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3409 / 3940
(#) cupika97 válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Szóval ha beépítek egy 3 fázisú Fi relét, ezzel a PEN-t szétválasztom PE+Nre, 4 eres kábelt kicserélem 5 eresre, úgy már teljesen jó lesz.
(#) Bakman válasza cupika97 hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
A szétválasztást jóval a Fi-relé előtt kell megtenni.
(#) pipi válasza Hilo hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Hali!
A kapacitív a szenzor azt jelenti hogy kapacitás változást érzékel. Kapacitás két különböző felület között van, amik különböző polaritással rendelkeznek. Ha nem kötöd sehová akkor "nem lesz kapacitás változás". Az emberi érintés bevihet földelést, és/vagy elektromos zajt/brummot is kapacitíven... De ha nincs mihez képest vándoroljanak a töltések akkor ...
(#) Bakman válasza pipi hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Esetleg egy nagyobb, valamennyire vezető tárgy? Egy vödör vízbe lógított vezeték? Nem tudom, soha nem próbáltam így cselezni...
(#) kendre256 válasza cupika97 hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Igen.
De a PEN kötései a szétválasztás előtt legyenek nagyon jók, mert azok megszakadása ugyanúgy probléma, de ez a TN-C miatt van. Minden esetre egy Fi relé beépítése javítja a biztonságot. Egy készülékben lévő hiba esetén nem csak teljes zárlat esetén old le a kismegszakító, hanem sokkal kisebb szivárgó áram esetén a Fi relé. De mindkettő leválasztja a hibás berendezést.
(#) pipi válasza Bakman hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Ahhoz hogy legyen kapacitás, nyilván kell a felület/tömeg/térfogat. De rákötni nem lehet semmit, meg egy vodör vizet sem lehet rátenni De amúgy is gyanús nekem, ha a rátett cucc nincs kötve sehová, egy idő után megtörténik a töltéskiegyenlítődés, és már ugyanúgy nem fog érzékelni....
(#) Pumuckli válasza Bakman hozzászólására (») Jan 27, 2020 /
 
Köszönöm
(#) Baxi hozzászólása Jan 28, 2020 /
 
Hi Mesterek!
Lenne egy erősítő amiben a potméter már a végét járja. A szerkezeti felépítése miatt mással kell pótolnom. Nem találtam ilyet. Szóval a lényeg hogy hangerő 37K-s poti 10K-nál kivan "csatolva".
Evvel mit lehet kezden? Szerintem ez a loudnes-nek a hangereje.
A hangerőnek log sztereó 50K lesz , mást nem találtam. A felező meg fixre lesz kötve, ez van
Válaszokat segítséget előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2020
(#) Hilo válasza pipi hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Köszi! Nem lehet olyan áramkört építeni, ami ezt mesterségesen okozza?
(#) Epu2 válasza Hilo hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Hiányzik az Arkhimédész-i fix pont, a mihez képesthez. Nem.
(#) Hilo válasza Epu2 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Köszönöm, a válaszokat.
(#) magicscreen hozzászólása Jan 28, 2020 /
 
Létezik olyan elektronikai alapszabály hogy egy (fejhallgató) erősítőt fémházba illik építeni?
Vagy ilyen szabály nincs és lehet műanyag dobozt is használni?
(#) Gafly válasza magicscreen hozzászólására (») Jan 28, 2020 / 1
 
Nincsen ilyen, lehet műanyag dobozba is építeni.
(#) Patópali válasza Baxi hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Szia!
A potid 47 kOhm-os. Jó helyette az 50kOh-mos b poti. A 10 kOhm-ná lévő leágazás jó kérdés.
Leágazás nélkül nem lesz loudnesz szabályzás.
Ha jól sejtem a 22kOhm-os balansz potival egybe épített dupla tengelyes.
Neten keresgélj hátha.....
Ha ki akarod hagyni a 22k potit helyettesíteni kell 2-2 darab 11K ellenállással. Így viszont megszűnik a balansz állítási lehetőséged.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2020
(#) Patópali válasza Baxi hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Idézet:
„Szerintem ez a loudnes-nek a hangereje.”


A loudnesznek nem a hangereje!
Olvass utána a kifejezésnek! ( frekvenciamenet szabályzó).
Üdv.
(#) Patópali válasza Baxi hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Idézet:
„( frekvenciamenet szabályzó).”

Korrektor.
Bocs
(#) martin66789 hozzászólása Jan 28, 2020 /
 
Sziasztok

Segítséget szeretnék kérni egy CB-40CW típusú elektronikus dartséletre keltésében. 9V 500mA tápot igényel megtáplálom, power nyomógombot megnyomom és nem történik semmi. 5V körüli tápfeszültség eljut az IC-hez, a power nyomógomb fólia vezetősávját végigkövettem és a nyák lapon is megpróbáltam bekapcsolni de nem sikerült.
(#) ip6-servers-arpa hozzászólása Jan 28, 2020 /
 
Sziasztok!

MODECOM MC-SHF80U 2.0 stereo hangfalam beépített erősítőjével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni tőletek.
Mivel analóg áramkörökben nem vagyok járatos és egy nagyon basic multiméteren kívül más nem áll rendelkezésemre, ezért a hiba diagnosztizálásához először szeretném minél jobban behatárolni a hiba lehetséges helyét. Az erősítőhöz sajnos nem találtam áramköri rajzot, egyelőre abban reménykedem, hogy a lentiekből talán valamilyen általános erősítős jelenségre rá lehet ismerni

A hangfal hirtelen elkezdett 100Hz-en és annak felhangsorán (é. 100Hz-enként, egyre (de nem monoton) csillapodóan egészen ~3200Hz-ig, l. melléklet) zajt kiadni a bal és jobb csatornán is azonos hangerőn.
A zaj a fizikai hangerőszabályzó feltekerésével erősödik, és nincs olyan hangerőszint, ami alatt eltűnne.
A bemeneti csatlakozásra is ”érzékeny”: a csatlakozásokat (RCA, L és R csatornára külön) eltávolítva (vagy a kábel másik végén lévő számítógépet kikapcsolva) jelentősen erősebb a zaj hangereje. A csatlakozások ’föld/return’-jét (külső érintkező) a hangfal bemeneti csatlakozóihoz történő hozzáérintése nem elég a zaj ”lehalkításához”, ahhoz a ’signal’ érintkező is szükséges.
A hangfal földeletlen hálózati csatlakozóval rendelkezik, és a zaj erőssége és spektrumképe független attól, hogy melyik dugaljba dugom be.

A hangfalat nemrég felnyitottam, és ennek során két kipúposodó tetejű kondenzátort találtam (1x 6800µF @ 35V, 1x 470µF @ 16V), amiket ugyanilyen elektrolit kondenzátorokra kicseréltem. Ezután a 100Hz-es komponens teljesen eltűnt a zajból, de 200Hz-től felfelé ugyanolyan volt, ha talán kicsit halkabb is. Ez az állapot kb. egy-két hétig tarthatott, majd a 100Hz-es komponens lassan újra megjelent, a kondenzátorok azonban kívülről nézve azóta is megfelelő állapotban vannak (a kapacitásuk és más paramétereik kimérését műszerek hiányában még nem végeztem el).

Ez alapján a leírás alapján tudnátok valamilyen javaslatot adni arra, hogy hol lehet a hiba vagy milyen módszerrel tudnám kideríteni a hiba helyét?
(#) Baxi válasza Patópali hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Ok, rosszul fogalmaztam. A loudnes szabályzásának része a hangerő potméteren/ben az a kicsatolás
(#) Baxi válasza Patópali hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
ok, köszönöm.
(#) Bakman válasza ip6-servers-arpa hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
A hnagfalban lévő NYÁK-ról tudnál fotót feltölteni? Ha lehet, mindkét oldalról.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Valamint amit le tudsz olvasni a főbb (úgymint nagy integrált áramkör(ök), ha van) alkatrészekről.

Pontosítás: Nem Bakman feladat lenne a leolvasás.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2020
(#) Patópali válasza Baxi hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Nincs mit.
Régen nem volt ilyen extra és mégis hallgattunk zenét.
A loudnes célja, hogy a hangerő potméter állásának változtatásával a hangkép átvitel lehetőleg egyenletes legyen a fülünk számára.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2020
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Azért kell a fázis figyelés, mert van egy olyan készülékem aminek nem mind1 a N és a L helyzetete, és ha 230-as dugóra szerelem fel, fordítva van bedugva tönkremegy. A PE vezetőnél pedig vigyázni kell, mert ha nagy a szivárgó áram a Fi relé leoldhat.
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Hello! Én ugyan nem is,erek olyan készüléket, amit fordított N-L helyzetre tönkremenne. Ahol pedig ez számít, azt tudtommal nem lehet csak fixen a hálózatra kötni. Gázkazánnál hallottam ilyesmiről, de a hiba ott is csak azért van(vagy volt) mert a ionizációs lángfigyelés árama a védőföld föld felé folyik le. De Te tudod/felelősséged, meg azt is hova mered ezt felszerelni.
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Ez lenne az a készülék: Bővebben: Link
(#) ip6-servers-arpa válasza Bakman hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Az erősítő két NYÁK-ra van osztva, az 50Hz felhangokból arra következtetnék, hogy az alsónál lehet a hiba, ahová a tápellátás beérkezik ('composite.jpg', jobb alsó sarok). A felső az alsó felett 7 centivel van szerelve és csak a treble és bass potikra nézve destruktív módon tudnám leszerelni, úgyhogy első körben inkább megpróbáltam felülről több kép kompozitálásával bemutatni, amin nem hiszem, hogy igazán követhető bármi is, de hátha adhat tippet az "architektúrára". Az alját pedig beragasztott csatlakozók takarják el, úgyhogy azt is kénytelen voltam több részben fotózni

A következő hozzászólásomban más szögekből készült fotók is szerepelnek majd.
(#) ip6-servers-arpa válasza Gafly hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
(L. még előbbi hsz.-em)

További képek a TDA7265 stereo erősítő IC-kről és az alsó NYÁK-ról:
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2020
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Ez nem fogja tudni melyik a fázis és a nulla. Mert honnan is tudná. Tehát meghibásodni sem fog.
De a vélhető baj az, hogy a benne lévő relé vagy Triac csak az L vezetéket kapcsolja. Így ha fordított L-N bekötést kap, akkor szabálytalanul dolgozik. Vagyis a nullát fogja kapcsolni, nem a fázist. De nincs is rajta csatlakozó dugó, hanem fix bekötése van! Így csatlakozóra kötni szabálytalan.
Mellesleg olyan áramkört amiben Triac kapcsol, én kikapcsolt állapotban sem tekintem feszültségmentesnek.
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2020 /
 
Nem, relé kapcsol. Bővebben: Link
Következő: »»   3409 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem