Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alternatív kapcsoló
 
Témaindító: Oneill, idő: Jún 11, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 8
(#) eyess válasza Telab hozzászólására (») Nov 12, 2018 /
 
Igen látom , de biztos vagyok benne , hogy az a sárga/zöld vezeték az a földelésre fog menni ez biztos.Ha ezt úgy húzták , akkor biztos , hogy oda megy .De , ha ilyen játszós villanyszerelők kötötték be , akkor nem árt ott átnézni rendesen a dolgokat , vagy olyan villanyszerelőt hívni , aki nem játszik , és nem szórakozik más életével.
(#) Tomi111 hozzászólása Nov 12, 2018 /
 
Nem hiszem, hogy az a vezeték földelés. Simán a két váltókapcsoló közötti kapcsoló szál egyike lehet. Ha falon kívül kell egy váltókapcsolót felszerelni, ti mivel húzzátok, ha csak ez a három ér kell? Én is ilyen kábelt teszek, mivel ilyet lehet kapni. Fekete/kék/zöld/sárga vagy a fekete helyett barna van benne. Csak ezért tegyek négy vagy öterest, és a kéket és zöld/sárgát hagyjam üresen??? Max meg szokom jelölni szigetelőszalaggal és kész. A LED lámpa meg azért világít halványan, mert a egymás mellett futó kábelerek kicsit átsugároznak. Ha zavaró, kell tenni egy ellenállást vagy kondit a lámpával párhuzamosan.
(#) djv hozzászólása Jan 30, 2020 /
 
Alternatív kapcsolóval van megoldva az udvari világítás, de évek óta rendszertelenül pukkan egyet a kapcsoló és levágja a biztosítékot.
Van, hogy 20 kapcsolás után, van hogy 2 naponta (2-5 kapcsolás).
Profibb audiotechnikában (Technics magnó deck) láttam szikramentesítő megoldást, miszerint a kapcsoló 2 vége közé volt téve egy kondi.

Első kérdésem az lenne, hogy mi okozhatja ezt az időjárástól független szikrázást?
Második kérdésem, hogy ilyen kapcsolóban 100W terhelés mellett (nem 10W, mint a magnó) segítene egy kondi elhelyezése? (...és ha igen, akkor hogy kéne bekötni?)
Még nem szedtem szét a kapcsolót, így nem ismert a bekötése, de ha már szétszedem, akkor egyúttal ezt a hibát is szeretném elhárítani.
(#) Gafly válasza djv hozzászólására (») Jan 30, 2020 / 1
 
"Takarék" alternatív kapcsolás, csak lecserélték a kapcsolót a "szépség kedvéért".
Nekem ez jutott azonnal az eszembe.

Jó megoldás, behúzni azt a szálat, ami "kispóroltak"...
(#) erbe válasza djv hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Egyszerű a magyarázat. Hamis vagy "tiltott" alternatív (váltó) kapcsolásod van. Nulla és fázis is rajta van a kapcsolón és a váltáskor áthúz. Helyes bekötésű váltó kapcsolásnál nem keletkezhet zárlatot okozó ív.
(#) djv válasza erbe hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Fater villanyász volt, ő kötötte be az egész házat, nem hiszem, hogy ebben spórolt volna.
Amúgy a házban több alternatív kapcsoló is van (3) és ebből csak ez az egy csinálja.
(#) erbe válasza djv hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Lehet, hogy mindet hibásan kötötte be, csak a többi kapcsoló gyorsabb, így nem húz ívet.
(#) djv válasza erbe hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
A kapcsolók is amúgy azonosak.
Az ívhúzást akkor mivel tudnám megszüntetni anélkül, hogy nagyobb villanyszerelésbe kezdenék (lásd újrakábelezés, új behúzása)?
Itt az említett kondis megoldás érhet valamit, vagy eleve beköthetetlen ebbe a típusba?
(#) Gafly válasza djv hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Idézet:
„kondis megoldás érhet valamit”

Természetesen az összes kondenzátort azonnal ki kell cserélni, az INTERNET szerint.
Addig gondolkozni sem kell.
(#) erbe válasza djv hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Legelőször mérni kell kitekert égővel. Hol megy a nulla, hol a fázis. Nulla a foglalat oldalsó érintkezőjén, fázis az első kapcsoló közös érintkezőjén. Ezt kikötve semelyik vezetéken nem lehet se nulla, se fázis.
Ellenkező esetben átvezetékezés a helyes bekötés szerint. Máskülönben balesetveszélyes.
Azonnal meg fog szűnni az áthúzás.
(#) VIM válasza djv hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Szia! Ebben a kapcsolásban hol van esélye a zárlatnak? Ha jól van bekötve a kapcsoló és udvari fogyasztót kell vele kapcsolni, talán a fogyasztó foglalatát kellene először megnézni, hogy ott van e valami esélye a zárlat kialakulásának, majd a kapcsolót ha az is a szabadban, külső falon van felszerelve. A legaggasztóbb, hogy :
Idézet:
„de évek óta rendszertelenül pukkan egyet a kapcsoló és levágja a biztosítékot.”
és aki kötötte az "villanyász" volt. Szerintem a villanyász az az egyvezetékes alternáló szálas kapcsolást kötötte be, az az mindkét kapcsolóba belekötötte a L és N szálakat majd az egy szál közösbe bekötötte a fogyasztót sorba.
(#) djv válasza VIM hozzászólására (») Feb 10, 2020 /
 
Leszedtem a kapcsoló fedelét, mellékeltem róla a fotókat.
A jobb felső saruhoz megy pillanatnyilag a fázis (zöld+fekete szálhoz). A piros lekapcsolva 0 és a két fekete is.
A jobb alsó nincs bekötve, csavar sincs hozzá.

Látszólag a vezetékkel nem spórolt senki, mert 5 szál is megy a kapcsolóba (bár lehet csak "csokinak" van használva).
(#) erbe válasza djv hozzászólására (») Feb 10, 2020 /
 
A jelölés alapján a P-hez mehetne fázis az egyik kapcsolón. A másik két csatlakozón csak 1-1 szál vezeték lehet.
A fázistól tovább mehetne más kapcsolóhoz, ha több van egymás mellett. A másik kapcsolónál is mehetne tovább 2 szál a P-ről, ha több lámpa is üzemel róla. De a jelöletlen kapcsokon ott is csak 1-1 szál lehet.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2020
(#) Tomi111 válasza djv hozzászólására (») Feb 10, 2020 /
 
Szerintem erbenek van igaza. Ez 100%, hogy a szabálytalan váltókapcsolás( mondják ezt csúnyábban is, de faterod csinálta, így nem írom le....). Mindkét kapcsolóra odavitte a fázis-nullát és a közös pontok között van a lámpa. A kapcsolód jobb felső és bal alsó pontjain nem lehetne több vezeték bekötve, csak egy(!!!) ami a kapcsoló párjához megy. Ezzel nem tudsz mit csinálni. A kapcsoló érintkezői között ott direktben a fázis és nulla, kapcsoláskor a mozgó érintkezőn át ívet húz - zárlat, kismegszakító leold. Gondolom pár méter vezetéken spóroltak. Ezt csak újrahúzni lehet, persze ha csőben van...
(#) djv válasza Tomi111 hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Gondolom a több szál azért van ott, mert alatta is van egy másik kapcsoló, ami már nem az udvart kapcsolja és nem külön lett odahúzva még szál, hanem ebből a kapcsolóból lett továbbhúzva.

Az megoldás lehet, hogy az udvari kapcsolót kiiktatom teljesen (1 szálat lekötök róla), úgyse nagyon van használva és akkor a benti (fotózott) már nem fog szikrázni?
(#) Gafly válasza Tomi111 hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
(#) trebron007 hozzászólása Júl 11, 2020 /
 
Sziasztok. Falat kell kivennem felújításkor és útban van az alternatív kapcsoló. Hogy tudnám kikötni? Felette szerelő doboz van az maradhat. 3 vezetéket látok a megszüntetni kívánt kapcsolóban. Bonyolult, meg tudom én szüntetni vagy bizzam villanyszerelő re? Nem vagyok analfabéta ha nem komplikált tudnátok segíteni ? Köszönöm.
(#) Bakman válasza trebron007 hozzászólására (») Júl 12, 2020 /
 
Egy lehetséges megoldás a mellékletben. Ha az alternatív kapcsolók nem így vannak bekötve, bonyolódhat a dolog.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Júl 12, 2020 /
 
Reméljük nem "takarék" alternativ. Ha esetleg látnánk képet a dobozról akkor biztosabbak lehetnénk. De kis szerencsével igy jó neki.
(#) Tomi111 válasza trebron007 hozzászólására (») Júl 12, 2020 /
 
Nézz bele a felette lévő dobozba és rajzold le (vagy fotózd, ha látszik), merre mennek milyen színű vezetékek. Úgy jobban tudunk segíteni.
Most mondanám, hogy a három vezetékből köss össze tetszőleges kettőt( 3 variáció van) és próbáld a másik kapcsolót, kapcsolja-e a lámpát, de ha nem a szabályos váltókapcsolás van nálad, akkor ennek zárlat lesz a vége.
(#) trebron007 hozzászólása Júl 12, 2020 /
 
Sziasztok! Köszönöm a segítséget. Kikötöttem, ahogy írtad összekötöttem a 3-ból két vezetéket, és kiiktattam az alternatívot. Működik csak egy kapcsolóval már. A váltókapcsolás nem tudom szabályos-e, villanyszerelő csinálta azt tudom, mert át lett vezetékelve az egész ház, igazi szerelő csinálta, ismertem.
A vezetékek mind feketék amik mennek a kapcsolóba.

Köszönöm a segítséget!
(#) Gafly válasza trebron007 hozzászólására (») Júl 12, 2020 /
 
101 -> Rendes kapcsoló helyett
106 -> Alternativ kapcsoló hasznáható. Kicsit több alkatrész van benne, és ennyi.
Örülés.
(#) marcus hozzászólása Dec 6, 2020 /
 
Sziasztok! Panel lakasban lakok, az előszobába alternatív kapcsolók vannak. Vettem újakat, mert a régiek már elég csúnyák voltak. Ugyan úgy kötöttem be a vezetékeket, ahogy a régi kapcsolókban volt. Sajnos nem úgy működik, mint eddig. Valaki tudna segíteni mit rontottam el?
(#) Inhouse válasza marcus hozzászólására (») Dec 6, 2020 /
 
Jó lenne tudni, hogy tényleg alternatív kapcsolót vettél-e.
Jó lenne tudni, hogy neked mit jelent az, hogy ugyanúgy kötötted be?
Jó lenne tudni, hogy mi az, hogy nem úgy működik?
(#) marcus válasza marcus hozzászólására (») Dec 6, 2020 /
 
U. I. :Ha mind a 2 kapcsoló felkapcsolt állpotban van, akkor van világítás, ha az egyiket lekapcsolom, a másikkal semmit sem tudok kapcsolni.
(#) marcus válasza Inhouse hozzászólására (») Dec 6, 2020 /
 
Lefenykepeztem a kapcsolokat, ahogy a régiben volt a felső 2 egymas mellé kötöttem, az alsót alulra.
(#) Tomi111 válasza marcus hozzászólására (») Dec 6, 2020 /
 
Szia! A kapcsolókat nem lehet így átkötni. Ahány gyártmány, annyiféleképpen vannak a kivezetései. Mindig a feliratokat kell nézni. Csatoltam képet a régi kapcsolódról, ráírva a új csatlakozóinak jelölését. Aszerint jónak kell lennie. Lényegében az új kapcsolóban az egyedül álló (most L2-ben lévő) vezetékeket tedd át az L pontba, az abban lévőt pedig az L2-be.
(#) marcus válasza Tomi111 hozzászólására (») Dec 6, 2020 /
 
Sikerült! Köszönöm szépen a segítséget.
(#) Tomi111 válasza marcus hozzászólására (») Dec 6, 2020 /
 
Következő: »»   8 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem