Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3436 / 3940
(#) bbalazs_ válasza raczviktor hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Fekete alkatrészeket keress, aminek egy kis pukli van a tetején.
De először a biztosítékot ellenőrizd.
(#) Patópali válasza raczviktor hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Szia!
Ez egy 0,22 Ohm -os ellenállás. A készülék szempontjából nem ez a hiba okozója, ez a következmény. Valószínűsítem ez a tápegység primer részében van. A hiba oka lehet az egyenirányító híd hibája, elektrolit kondenzátorok hibája is. Valószínű, hogy a pukkanás az áramköri IC Fet- nek zárlata miatt az ic tetejének lerobbanása miatt volt. Tegyél fel a panelről teljes képet ahol egyben látszik a kérdéses áramköri rész.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2020
(#) Peet19 hozzászólása Márc 26, 2020 /
 
Sziasztok.

Ha egy komparátornak +5 és -5V feszültséget adok GND helyett, akkor a kimeneti feszültség + vagy -5V lesz? A bemeneten legkevesebb 0V-ra tudom levinni a feszt, hogy átbillenjen, de nekem ekkor a kimeneten -5V kell.

Előre is köszi.
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
A komparátorok kimenete többnyire nyitott kollektoros. Ha a negatív tápfeszültséget -5 V-ra kötöd, akkor a kimenet kb. -5 V-ig tud lemenni. Természetesen a kimeneti feszültség nem tud pontosan a negatív tápfeszültségig lemenni, kb. -4.8 - -4.6 V-ig kell rá számítani a kimeneti tranzisztor maradék feszültsége miatt.

A felhúzó ellenállást pedig kb. oda kötöd, ahova akarod. LM393 adatlapjában 36 V van megadva maximumként. Ha számolsz tartalékkal és a -5 V-os tápfeszültséggel, akkor a felhúzó ellenállást 25 V-nál nagyobb potenciálra nem kötöd.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2020
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Így már értem, köszi. A felhúzó ellenállással kapcsolatban még annyit, hogy az csak az áramkorlátozás miatt kell? Nekem digitális kimenet kell amivel egy n és egy p mosfet gate-jét akarom vezérelni. Az a problémám hogy a jel egy optokapuról jön ahol kb: +4.4V vagy 0.6V érkezik. Ezt gondoltam egy komparátorra vezetni de a p mosfetnek negatív fesz kell, ezért kérdeztem hogy így meg lehet-e oldani.
(#) nagym6 válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
A referenciaszintet +0.6V és +4.4V közé teszed, pld.: +2V -ra. Így +2V -nál fog váltani.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2020
(#) Peet19 válasza nagym6 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Ezt értem, köszi csak az a feltétel hogy ebben az esetben negatív feszültségnek kell megjelenni a p mosfet gate-jén, nem pedig GND-nek.
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Nem, nem az áramkorlátozás miatt kell az ellenállás hanem azért, hogy egyáltalán működjön a komparátor kimenete. Viszont, komparátorral nem szerencsés FET-et hajtani. Rajzold le mit szeretnél, úgy könnyebb tanácsot adni.
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Igen, időközben már rájöttem. Sajna még nem rajzoltam meg de holnap megcsinálom akkor felrakom. Amúgy miért nem jó FET-et meghajtani komparátorral?
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Ha kapcsolóüzemben használod a FET-et (a komparátorból ítélve igen), akkor a Gate-et illik a lehető legrövidebb idő alatt feltölteni és kisütni. A komparátorhoz felhúzó ellenállás kell de viszonylag nagy. A nagy ellenállás miatt nem tudod a Gate-et rövid idő alatt feltölteni, sokáig lesz a FET félig nyitott állapotban, nagyon melegedni fog.
(#) nagym6 válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Negatív fog megjelenni a 0V -hoz képest a 0V helyett a komparátor kimenetén, ha -5V a táp a 0V helyett.
(#) jimitek válasza proli007 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Megnéztem, a kamerám valóban kb. 50Hz-en négyszögjelesen ingadozó áramfelvétellel működik, amit nem értek, de legyen, így van.
Most már csak az a kérdés, hogyan lehetne kondenzátorral (vagy bármi mással) kisimítani ezt az ingadozó "jelet" a mérő egységen.
Esetleg ötlet, bárkinek?
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Igen, kapcsolóként használnám és amit írtál ezt nem tudtam a FET-ről. Köszi. A meghajtással kapcsolatban esetleg valami TC4xxx jó lenne?
nagym6: értem, köszi.
(#) proli007 válasza jimitek hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Ezt csak úgy tudod megtenni, hogy belenyúlsz az áramkörbe. Mert a sönt nagyon kis ellenállású, így nem lehet integrálni vele. Viszont a sönt jelét felerősíti egy IC, ott lehetne szűrni. Elő kellene kaparni a rajzát, valaki már feltette ide..
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2020
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Az elképzelt rajzot fel kellene tenni, mert itt félreértés gyanúja áll fenn.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Rendben, igyekszem megrajzolni legalább a vezérlés részét és felrakom.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
Nagyjából gyorsan összedobtam ezt a rajzot, de nem biztos hogy minden jó. Ez lenne a vezérlés ami a FET-eket hajtja. Ez így megoldható, vagy tényleg kell külön valami TC4xxx-es?
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2020

mot_vez5.png
    
(#) Peet19 válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 26, 2020 /
 
A FET-ek vezérlése jobban látszik, de itt nincs vége. Gyakorlatilag a FET-ek egy H-híd részei ami nincs a rajzon, de a lényeg a vezérlés lenne.

mot_vez5.png
    
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Gondoltam. Ennek így nem sok értelme van..
- Feltehetően amit táplálsz a híddal, azt nem az 5V-ró fog menni. Éa ha H-híd van, nem kell a +- táp, maximum ha csak félhíd lesz.
- Nem kapcsolhatod egyszerre a két tranyót. Egyszer az átlapolódás miatt (nem lehet a két tranyó egyszerre bekapcsolva, márpedig gyorsabban kapcsol be mint ki), valamint így ne tudod leállítani a motort (vagy mit). (Amúgy a P mos DS fel van cserélve.)
- Egyforma impedanciával kell a Fet-et vezérelni. Nálad ez felfelé 20k, lefelé a tranyó kis ellenállása. Egy meghajtó Amperekkel képe tölteni/sütni a Gate kapacitásait. Így csak nagyon lassan töltődne, a Fet analóg üzemben van és beledöglik.
- A komparátor R1/R2 munkapontja sincs jó helyen. A két ellenállás osztásával az invertáló bemenet a GND-n van. Az opto meg 0/5V jelet adna a neminvertáló bemenetre. Így az invertálónak 2,5V-on a helye, vagy az R7-nek a GND helyett a -5V-on.
- Optocsatolónak akkor van értelme, ha galvanikus elválasztás a cél,vagy szintillesztés. A lassúsága miatt utána általában pedig gyorsításra van szükség. De ez függ a megkívánt gyorsaságú vezérlőjel sebességétől is.
- Nos, ezért célszerű gyári meghajtót alkalmazni. A Fet paraméterek miatt pedig N-MOS Fet-eket.

Ha ilyennel foglalkozol, meg kell ismerni a Fet-eket, meghajtókat és átmenni a H-híd topikba. Én csak a hibákat soroltam fel, ott laknak a szakértők..
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Rendben, köszönöm. Megértettem sokmindent, kicsit még áttervezem.
(#) Kovidivi válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Érdemes összedobni (összrforrasztani) a kapcsolást (ne a dugdosós breadboard-on!), és labortápról kipróbálni. Ott azonnal kibukik, ha rossz a meghajtás, ha összenyitnak a FET-ek, ha túl sokáig tart az átmenet.
(#) jimitek válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Elvileg megtaláltam!
Ez lenne az?
https://www.youtube.com/watch?v=UubXv_w4x5s

sematic.png
    
(#) proli007 válasza jimitek hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Lehet ez. Egy 470nF-os kondit kellene tenni az LM358 7-es és 6-os lába közé.
(#) jimitek válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Tökéletes!
Van egy kis késleltetése emiatt, nyilván ez ezzel jár, de most stabil.
Jó persze, mert 10µF volt kéznél, de megpróbálom kisebbel.
Ezer köszönet!
(#) Peet19 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Igen, én is erre gondoltam de olvasgattam a FET-ek adatlapját és valóban gyorsabban kapcsol be mint ki. Erre nem gondoltam. Most a gyári meghajtókat tanulmányozom aztán folytatom a rajzot.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Még egy gyors kérdés. A FET-ek meghajtására nem lenne jó egy npn-pnp tranzisztor páros ellenütemben?
(#) bitmixer válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
De, az is jó lehet, főleg emitterkövető módban. Volt dolgom egy elektromos busszal, amiben a 300A/1200V IGBT-k meghajtása így volt megoldva, nem is kicsi tranzisztorokkal.
(#) Peet19 válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Nem semmi, köszi. Itt most az lenne a lényeg, hogy gyorsabban kapcsoljon ki a FET mint ahogy bekapcsol? Vagyis a bekapcsolási időt kellene lassítani valahogy?
(#) Gafly válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
De, az jó.
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 27, 2020 /
 
Diódával szét lehet válogatni a gate bekapcsolási és kikapcsolási áramát, így külön gate ellenállásokat lehet használni a ki és bekapcsoláshoz. Bővebben: Link.
Következő: »»   3436 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem