Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gitár torzító / Effekt / Erősítő / Pickup
Lapozás: OK   311 / 315
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Így világos. Akkor ha jól tévedek hangszer végfok lenne a cél.
Bárhogy is nevezzük, úgy gondolom érdemes a gombhoz a kabátot választani. Vagyis meg kellene nézni, hogy mi van kezdetnek. Bár nagyon egyszerűnek tűnik egy LM1875 alapú erősítő, de mindenképpen szükség van kiegészítő áramkörökre mellé.
A te projektedhez kell két darab LM1875. Ez nem akkora összeg. Valami tápegység is kellene, ami legfeljebb 2X30V egyenfeszültséget tud adni 2-3A erővel, csúcsban 5-6A terhelhetőséggel. Ez közös tápot feltételezve egy 100-150VA-es trafó 2X18-22V szekunderrel, 5A-es diódahíddal, és 2db 4700-10000µF/35V (vagy nagyobb) elkóval. Kell még egy tenyérnyi hűtötest, csatlakozók, potméterek. No meg egy doboz amibe beteszed ezeket. Ebben a listában szinte elhanyagolható a két IC ára, tehát a körítés viszi a pénzt. Viszont ha van már egy transzformátor van elfekvőben, esetleg egy üres rack doboz, akkor már jóval közelebb vagy a célhoz.
Ha valóban jól értelmeztem és tényleg gitárhoz kell, akkor fontos paramétere az erősítőnek a "szoft klipping". Ez nem elhanyagolható, és úgy vélem érdemes kicsit foglalkozni vele. Ez felelős a "nem tranzisztoros hang" kialakulásáért.
Építettem néhány vész erősítőt arra a célra ha éppen elszállna a csöves rig, és nagyon eltérő volt a vélemény. Nem én játszom, csak kisegítek technikailag pár zenészt, de a véleményt a próbákon közösen beszéljük meg.
Legegyszerűbb tartalék erősítő az egy darab laptoptöltőről üzemelő TPA3118 PBTL modul. Ezt egy effekt pedál méretű dobozba beszerelve mindig kéznél lehet. Itt a Hestore is árulja ezer forint alatt.
Másik egy szintén "D" osztályú TDA7498, ami egy 24V/5A szekunderű toroid trafóról megy 30000µF-nyi kondenzátorpakkal. Ez is gyári modul, csak drótozni kellett.
Viszont mind a kettő azzal a hibával rendelkezik, hogy nem igazán gitárhoz való. A "D" osztály alapból csak erős táppal használható gitárhoz (én most kitartott hangra gondolok), mert inkább a dinamikus hangokban erősek szerintem.
Tehát "AB osztály a megfelelő, de nem kell a hifit leutánozni. Az LM1875 jó választás lehet ha a tápod megvan már hozzá, ráadásul később a végfokot ki is cserélheted egy diszkrét fetesre kimondottan gitárhoz tervezett karakterrel.
(#) sad_Vamp válasza Massawa hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
EZK által gyártott kirakókat találtam:
KSD7251- 2*70W (2*40W
XSJ3253 -ez valami 2 kanálisos védelem ha jól értem, meg koopanásgátló
NZD9A50 - ez a táp egyik fele

Az adatlapok szerint valami 2x30V-os toroid kéne rá Bővebben: Link
Ez a része elég drága, lehet ezt más módon/olcsóbban megúszni esetleg?

(meg persze vlmi hűtés az talán házilag megoldható proci hűtőből, meg doboz de az is oldható otthonilag)

Ja és igen minden üzlet szláv nyelvezetű, felvidékről vagyok, ha jól tudom M.o.-ról és "-ra" még a posta is szünetel mostanság.
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Ez a TPA3118 PBTL modul szimpatikus lehet, főleg, ha jól értem, hogy egy laptop töltővel is el kéne mennie. De ehhez is kéne még valami védelem ha jól értem?
Amúgy 8 és 16 Ohm-on ez mennyit tudhat leadni? (mert nekem a láda stereoban 8ohm, monoban 16 ha jól emlékszem.)


érdekes hogy bass-nál ismán használják a D osztályt, a gitároknál ritkább...
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Ha a dobozolást, a kapcsolót és a csatlakozókat nem számolom bele, akkor csak a töltő, csak a modul, és egy kiegészítő 1000-3300µF/25V elkó kell. Valamint a kimeneti fojtókat le kell cserélni, mert ez a kicsi nem a legjobb. A fojtó készítésére még visszatérünk.
ha ugyanarra a ládára gondolunk, akkor monóban van 4 és 16 Ohmos lehetőség is.
Ez a kis modul 19V-ról 4 Ohmon 30-40W-ot tud.
Ha a gitáros játéka dinamikus, tehát halk és hangos részek váltakoznak, másképpen nagy csúcs és alacsony átlag jellemzi, akkor ideális a "D" osztály. Póka féle basszus játékhoz inkább az "AB".
(#) Massawa válasza sad_Vamp hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Hát most a posta egész Europaban pihenget, érdekes modon jo egy honap szünet után a kinai cuccok meg rendre megérkeznek. Németországbol meg már 2 hete várom, hogy egyáltalán feladták-e a megrendelt dolgaimat.
Ennyit a postárol..
Azt hiszem Béla már mindent elmondott ami fontos. Sajnos a Szlovákiában egyik e-shopban sincs erösitö (most néztem), igy kénytelen leszel külfödröl rendelni. Ha beépited a ládába, akkor a hangszoro védelem sem nagyon kell, de ezt majd akkor lehet eldönteni, ha tudod melyik erösitöd lesz.
Ha meguszod egy egyszerü táppal, akkor akár egy olcso kapcsitáp is elég (az könnyü, kicsi és olcso - laptop táp vagy hasonlo).
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Erre a ládára gondolunk: Bővebben: Link

A dobozolást meg tudom oldani. Pár jack meg kapcsoló az nem tétel, a fojtás témát abszolúte nem vágom.
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Nálam most egy Marshall 1960b láda van, azon két kapcsoló van gyárilag. Egyik a monó/sztereó, a másik a monó állásban a 4/16 kapcsoló. De most már értem. Ha csak 16 Ohm a monó lehetőség, akkor sztereó állásba kell kapcsolni, és párhuzamosan két kábellel kell a végfokra kötni. Így meglesz a 35-40W. 16 Ohmon csak 10W.
A fojtás téma:
Lehet hogy a nyelvi akadály is zavaró, így tisztázom. A piros nyíl jelzi a gyenge induktorokat. Ezeket kell leforrasztani, és legegyszerűbben légmagos tekercsre cserélni.

inductor.png
    
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Jól gondoltam, És ha raknék 2 modult? ott kellene valami plussz dolog?

Szóval folytótekercset kéne cserélni? milyenre?
(amúgy egy cseh üzletben megtaláltam ezt a modult Bővebben: Link)

Bővebben: Link - Ilyen táp elég lenne neki(k)?
vagy inkább akkor már ilyet? Bővebben: Link

Szerintem nem a nyelvi akadály, inkább a kevés a tudás, de ha így magyarázod, azt értem
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Márc 29, 2020 /
 
Két modul egy dobozban nem szerencsés. Ez nagyobb felkészültséget feltételez, de a lényeg az, hogy ez a "D" osztály 500Hz körüli négyszögjel alapon nyugszik. Majd kifejtem jobban is, de két ilyen 500kHz körüli négyszög egymással interferenciába kerülhet, és az zaj vagy fütty formájában megjelenik a kimeneten. Van rá megoldás, de nem egyszerű.
(#) Longa György hozzászólása Márc 30, 2020 /
 
Sziasztok! Építenék csöves vibrátót-reverbet.Volt gyári kis 4-5 wattos erősítő amiben volt.Nem jut eszembe a neve. Tudtok ilyen kapcsolást?
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
hát ha nem egyszerű, akkor nem is kell erőltetni, de ha 2x (párhuzamosan) kötöm rá a hangfalat az nem keveri meg?

És akkor milyen fojtó tekercs kéne rá? Meg valami kondit említettél azt hiszem.
Amit nem látok a modulon az a hangerő állítás.
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Ápr 4, 2020 /
 
0,5mm trafó huzalból két rétegben 50 menet egy 10mm-es fúrószárra kb 15uH. ilyenből kettő pont jó. A légmagos tekercs ráadásul nem fog telítésbe kerülni.
Egy potenciométer mindenképp kell a hangerőnek, de az értékét illetően először tudni kellene milyen a preampod. Pontosabban mekkora a kimeneti impedanciája és jelszintje.
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Ápr 11, 2020 /
 
Végre volt idő körülnézni a műhelyben, csak 0,45ös huzalom van, abból hány menet kell?
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Ápr 11, 2020 /
 
Kicsi az eltérés, a pontos érték pedig nem fontos. Ugyanúgy 50 menet. Az alsó réteg menet-menet mellé 26-27 menet, a többi pedig a felső rétegre kerül. Így nem ugrik le a vége. Ha akarod lehet lakkozni, zsugorcsövezni, de én egyszerűen pillanat ragasztóval összefogatom.
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Ápr 27, 2020 /
 
Végre megjöttek a cuccok....(remélem jók lesznek)
akkor leszedem a mostani tekercsekeket, rakok rá 2x 50menetes 0.5öst.

Aztán hogyan tovább? tudnál adni valami rajzot-bekötést esetleg?

vegfok.jpg
    
(#) jampi hozzászólása Ápr 29, 2020 /
 
Lehet ugyanolyan packot rendelni amiben hangszín szabályzóval. potival mindennel ellátva.pár EU-ert.
Szerintem nézz kökül a neten ,s-mindet megtalál-hatsz-róla
(#) sad_Vamp válasza jampi hozzászólására (») Ápr 29, 2020 /
 
ez most nekem lett szánva? (bocsi az értetlenkedésért)
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Ápr 29, 2020 /
 
Szia!
A táp az valóban luxus, én elfekvőben lévő laptop töltőre céloztam. Nekem is van három. De ha már megvan, akkor legyen.
Mekkora ennek a kimenő feszültsége? A képről nem látszik. 24V lenne az igazi.
Első körben valami doboz kell neki, csatlakozók, meg egy darab hangerő potméter. Persze gomb is kell rá. A poti ehhez a modulhoz 47 vagy 50kOhm körüli legyen, "A" jelzésű. Mielőtt valaki belekötne, ez audiót jelent.
Az előfokod neve és típusa azért érdekel, mert fontos hogy mekkora a kimenő feszültsége, és mekkora a kimeneti impedanciája.

Rajzolni PC-ről tudok majd.
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Ápr 29, 2020 /
 
Sajnos nem volt elfekvőben tápom, és ez a táp olcsóbb volt, mint a laptoposok.
Amúgy igen, ez 24V/60W. "kemény" 14EUR volt ( a laptopos 20 felett, a toroidosak meg 40eur tól kezdődnek)

Amint a képen láthatod van ott 3000-es meg 1000-es elektrolitkondi is. (nem tudtam melyik a jobb)

50kOhm körüli potim még talán lesz is... (25k biztosan), remélem Logarimtikus is van. ha nincs majd veszek.

dobozt azt majd oldom nyáklappból és préselt fa-lemezből, meg csinálom úgy, hogy bele menjen a rackba.

előfök az ez - Bővebben: Link

oké várom a rajzot

Köszönöm a segítséget!
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Máj 9, 2020 /
 
Nem muszáj ám valami szuperszónikus rajz, elég lenne valami kézi skicc is, csak érthető legyen, de megköszönném.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Máj 9, 2020 /
 
Szia!
Tegnap kerültem először gép közelébe, a rajzot is csinálom. Telefonról nem tudtam.
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Máj 9, 2020 /
 
Ok, köszi!
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Máj 9, 2020 /
 
Végül is ennyi. A kimeneti jack sehol ne legyen földelve, mert az erősítő híd kapcsolású, ezért mind a két kimeneti ponton van feszültség.

TPA3118-M.png
    
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
Hát kicsit lassabban haladok mint szerettem volna, meg meggyűlt a bajom az önhordozós tekercsel, de végül azt hiszem sikerült. Kicsit randa, kicsi béna, de az enyém.... és remélem hogy majd működik. (kép csatolva)

Most már csak a JACK aljzatokra várok
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
Ha minden alkatrészt rendelni kell, akkor egy kimondottan gitárhoz való végfokot is össze lehetett volna drótozni. Még mindig nem késő. Ezt a kicsit meg olyan dobozba tenni, ami a kábelek közt elfér a táskában amolyan vésztartaléknak.
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
Mire gondolsz pontosan?

( Én néztem azokat a öszerakókat -ha jól emlékszem- mutattam is, 3-4 modult kellett volna egymás mögé pakolni, de az jóval drágább lett volna.)
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Jún 2, 2020 /
 
Én nem összerakókra gondoltam, hanem tisztességes hibrid végfokra. Nálunk ez úgy megy, hogy valami kipusztult rack dobozt veszünk pár ezresért, kidobáljuk a belét, és abba szerelünk. Trafót megtekerjük, jack és poti meg fillérekért van. Csirkefej gomb ebay. Az erősítőt meg sokszoros tartalékkal forrasztjuk, hogy agyonverhetetlen legyen. A bemeneti fokozat meg egy darab ikertrióda, hogy kompatibilis legyen. Persze ha mindent venni kell, akkor ez sem olcsó, de szinte folyton akad valami lom. Most is itt csupaszkodik két darab 2u magas 19-es rack doboz, melóhelyi bontott ketyere volt. Ezekbe is ilyesmi kerül. Kár hogy nem itt laksz a környéken.
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Jún 5, 2020 /
 
Igazából szerintem a rack a legkisebb probléma, dobozt tudok készíteni fából/rétegelt lemezből.

De pl tekercset nem tudok tekerni, és főleg nem erősítőt terveni... összeforrasztani még csak csak Az ikertriódáról pl azt sem tudom micsoda pontosan... szóval amint látszik, akkora szaki sajnos nem vagyok gitár elektronikát tudok bekötni (néha azon is sokat kell gondolkodnom).
(#) tothbela válasza sad_Vamp hozzászólására (») Jún 5, 2020 /
 
Csak azért gondoltam rá, mert van egy normális gyári előfokod.
(#) sad_Vamp válasza tothbela hozzászólására (») Jún 5, 2020 /
 
jogos felvetés amúgy

majd spórolok egy új fejre... sajna az lesz a vége... addig meg ez készülő lapka valahogy elketyeg.
Következő: »»   311 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem