Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Karakteres LCD-k meghajtása, vezérlése
Lapozás: OK   11 / 17
(#) Blintux hozzászólása Nov 21, 2017 /
 
Noh, elkezdtem a dolgot EEPROM-al megvalósítani. (Úgy is van egy marék 16K-s EEPROM )
Végül is ezzel egyszerű lesz:
Az időzítést megoldja egy 555 timer IC. A kijelző inicializálásának a kódját az eeprom-ból lefuttatja egy flip-flop IC. A három számjegy dekódolásának programját szintén egy flip-flop futtatja.

Az inicializáló kódot már be is égettem. szépen az eeprom felső 2 address biten lefut, és már villog is a kurzor

Mára ennyi.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2017
(#) mhatalyak hozzászólása Jan 15, 2019 /
 
Üdv!

Szeretnék kísérletezni sima karakteres LCD-k helyett, elvileg ugyan ilyen vezérlővel rendelkező OLED kijelzőkkel.

Kérdésem: Simán beköthető az LCD helyére és megy is? Illetve a fényerőt ezeknél lehet változtatni? Mert az LCD-n PWM-el szabályzom a fényerőt, de itt az ADATLAP-ból nem tudtam rájönni, hogy hogyan is működik a dolog.

Válaszaitokat köszönöm előre is!
(#) Bakman válasza mhatalyak hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Beköthető. Az adatlap semmilyen informácót nem tartalmaz a fényerővel kapcsolatban. Megnéztem egy másik kijelző adtalapját, az sem: Bővebben: Link.
(#) mhatalyak válasza Bakman hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Néztem több adatlapot én is, de kb. minden márkánál ugyan az a leírás. Videót sem találtam a témával kapcsolatosan.

Autóba szánnám kiegészítő műszeregységnek, aztán jó lenne ha éjjel nem vakítana. Azért szeretném ezt LCD helyett, mert ez nem "szellemképes" és könnyebben olvashatóak a változó számok.

Tápfeszültség 3.3V - 5V-ig jó, bár nem hinném, hogy ennek változtatásával változna a fényerő.
Az ötleteket továbbra is szívesen fogadom!
(#) bbalazs_ válasza mhatalyak hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Van olyan parancs, hogy képernyő ki/be. Van olyan parancs, hogy belső feszültség előállítása ki/be (akármit is jelentsen ez). Talán ezeket PWM módban használva segít.
De szerintem a feszcsökkentés jó ötlet. Valószínűleg a meghajtás áramgenerátoros ugyan, de nem hiszem, hogy ezt pixelenként oldanák meg, sokkal inkább soronként.
Mindenesetre ki kell próbálni.
Másik oled modulon nem gondolkodtál, ahol parancsszinten lehet fényerőt állítani?
(#) mhatalyak válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Számomra még például egy grafikus OLED kijelző vezérlése elég bonyolult. A program viszont már félig-meddig készen van karakteres kijelzőre. Persze sokkal jobban tetszene grafikusan, majd idővel azzal is kísérletezek.

Nincs még nálam a linkelt kijelző sem, nem akartam addig megrendelni, míg nem gyűjtök róla több infót. Viszont, ha autóba nem is, majd másra jó lesz, szóval beszerzek majd egyet, aztán kísérletezek egyet.
Gondoltam én is PWM-hez hasonlóan vezérelni akár a tápot is, hátha, mint amit javasoltál.

A programokat is FlowCode-ban írom, lehet át kellene állnom más programozási szokásra!?
(#) bbalazs_ válasza mhatalyak hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Tápot ne PWM-el, mert reseteli magát. Én a belső táp SAJÁT PARANCCSAL való szabályozására gondoltam.
A programnyelv mindenkinek saját szája íze és lehetősége. Én az assemblyt preferálom, mert abban MINDENT meg lehet oldani, ami elméletileg lehetséges. A C-ben is sokan programoznak, esetleg az időkritikus részeket assembly betétekkel lehet megoldani.
Minél közelebb vagy a hardverhez, annál fontosabb lesz az adatlap tanulmányozása.
Milyen mikrokontrollerhez keresel kijelzőt?
(#) mhatalyak válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
PIC18F14K22-I/P a kísérleti alany jelenleg.
(#) Tasznka válasza mhatalyak hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Szia!
Szerintem keress olyan oledet,amiben olyan vezérlő van,ami tudja a fényerőt állítani,én például olyat használok.Karakteresnél nembiztos,hogy van olyan,de lehetséges.Amúgy mindegyik oledben van dcdc konverter,amelyiknél nem állítható,az fixre van belőve. Max azt kiiktatni,és külsőleg meghajtani.Még nem próbáltam,de bejöhet .
(#) mhatalyak válasza Tasznka hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Ez jó ötlet! Rendelek a közeljövőben ilyen kijelzőt, aztán meglátjuk. Később másnak is hasznára válhat a dolog. Nekem nagyon tetszik, hogy gyártottak ugyanazzal a vezérlővel ilyen kijelzőt is.
(#) mateatek válasza mhatalyak hozzászólására (») Jan 16, 2019 / 1
 
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Három link, ami a témával foglalkozik. De a hardvert is piszkálják.
(#) mhatalyak válasza mateatek hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Ez nagyon jó! Tehát van rá megoldás... Köszönöm a segítséget. Jelentkezem majd, ha sikerrel jártam, illetve akkor is, ha nem!
(#) Bakman válasza mhatalyak hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Nextion HMI kijelző? Egyszerű kezelni és csak két láb kell hozzá, autóban is jól látható, állítható a fényerő is, viszonlyag olcsó.
(#) mhatalyak válasza Bakman hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Láttam, hogy van ezzel foglalkozó topic itt a HE-n. Szerintem beleásom magam a dologba. Azzal már egész klassz grafikákat lehet megjeleníteni.
(#) glaci hozzászólása Máj 21, 2019 /
 
Sziasztok!
Van néhány telefonból bontott lcd kijelzőm. Segítségre lenne szükségem, hogy használni tudjam őket. Szeretnék írni rá vezérlő programot, de nem tudom hogy a 11 láb közül melyik mire való. Az alábbi képeken a telefon és a belőle bontott lcd látható.
(#) benjami válasza glaci hozzászólására (») Máj 21, 2019 /
 
A vezérlő (M50530) adatlapja alapján ki lehet csipogni, hogy melyik láb mi.
(#) Kovidivi hozzászólása Ápr 19, 2020 /
 
Sziasztok.
Próbálkozott már valaki multiplexben LCD-t meghajtani?
Gondolok itt arra, hogy a 2004-es LCD-re egy sima grafikon szeretnék kirajzolni, de ugye csak 8 egyéni karakterem van. A grafikon minden esetben egy folyamatosan csökkenő egyenes/görbe lenne (akkumulátor merülési grafikon). Arra gondoltam, hogy felváltva küldeném ki az LCD-re az adatokat. Villogna szépen, de ha látható lenne a grafikon, az megfelelő lenne. Eseleg lehetne cifrázni, hogy minden második-harmadik oszlopot rajzolok meg (oszloponként biztosan elég lenne 1 egyéni karakter), várok picit, törlöm ezeket a karaktereke, majd a maradékot küldöm ki.
Érdekesen hangzik, akár még működhetne is, a villogás, mint hátrány bőven belefér, a kérdés, hogy mennyire lesz szörnyű.
Köszi.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2020
(#) kaqkk válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Igen 8 karaktered van az elég egy "kockára" innen már csak a kurzorral kell játszanod
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2020
(#) nagym6 válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Idézet:
„Arra gondoltam, hogy felváltva küldeném ki az LCD-re az adatokat. Villogna szépen,”
Ezt nem értem. Felváltva küldeni adatokat, mindig egymás után megy minden karakter kódja. Adatok küldése miatt nem villog. Egy vagy több vízszintes sor kiküldése egy pillanat alatt jelenik meg, nem villog. Nekem van 4 sorosnál nyolc különálló félsoros vonalcsíkos kijelzés, semmi villogás.
(#) benjami válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Gondolom a frekvenciától fogg függni, hogy villogni fog-e. Mondjuk valószínűleg halványabb lesz a kijelzés a max 25% kitöltés miatt.
Az alábbi 2x16 karakteres példán kiindulunk egy üres kijelzőből:
- 1..8 karakter helyének megfelelő mintával a karaktergenerátort feltölteni
- 1..8 karakterhelyre a 0..7 (vagy a 8..15) kód kirakása
- pár millisec várakozás
- 1..8 karakter törlése (szóközökkel feltölteni)
- 9..16 karakter helyének megfelelő mintával a karaktergenerátort feltölteni
- 9..16 karakterhelyre a 0..7 (vagy a 8..15) kód kirakása
- pár millisec várakozás
...
És így tovább az alsó sor karakterire is.
Jobb ötletem nincs amúgy, ki kell próbálni (illetve van, grafikus kijelzőt kell használni, és akkor sem a villogás, sem a karakterek közötti lyukak nem fognak zavaróan kinézni).
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2020
(#) nagym6 válasza benjami hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Közben karaktercsere, erre nem gondoltam. Nálam elég az egyszer betöltött 8 karakter.
(#) benjami válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Ha elég lenne a 8 betöltött karakter, akkor nem lenne szükség erre a bűvészkedésre.
(#) nagym6 válasza benjami hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Ősidők óta megy a HD7780 kijelző, igazán bővíthetnék a felhasználói karakterek számát. Hely lenne sok semmire való karakter helyett, mivel bármit pótolhatunk mi is. Ahány kijelzős dolgot csináltam, mindenhol cserélgetni kellet a készletet üzem közben, csak nem kijelzés alatt, így nem volt nagyobb gond.
(#) proba válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
A karaktereket lehet eltérő esésű vonalakként definiálni, egyik másik ASC karaktert is használva kicsit darabos de szerintem kiértékelhető képet adna. Kiugrások úgysincsenek benne, nyolc mérés egy vonallá összevonható gondolom. már csak a vonalak meredekségét kell jól megválasztani. mivel meredekségből szerintem csak 2-3 változat fordul elő egy karakter több grafikonrészben is jó lehet. Inkább legyen kicsit szaggatott vonal, mint villogó csíkdarabok.
1 egy karakter hossz alatt megy egy karakter magasságot lefelé
2 két karakter alatt megy egy karaktermagasságot lefelé
4 négy karakter alatt megy egy karaktert le
azután vannak ASC karakterek a vízszintes/ függőleges részekre.
Régen komplett képeket állítottak elő csak szabvány karakterekből.
(#) benjami válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Nekem az a véleményem, hogy ahova nem elég a tudása ott használjunk grafikus kijelzőt, a jó öreg karakterest meg küldjük nyugdíjba. 4$ alatt kapunk kis színes grafikus kijelzőt 128x160 felbontással, 16 bites színmélységgel. Ha ez kicsi, akkor 5$ alatti a kicsit nagyobb 240x320/65kcolor kijelző.
(#) nagym6 válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Idézet:
„HD7780”
Elrontottam, helyesen: HD44780
(#) nagym6 válasza benjami hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Nagy hátránya, hogy kültéren napfényben nem jó a színes grafikus, nem látni jól.
Programozása jóval nehezebb, melósabb.
(#) Kovidivi válasza proba hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Igazad van, csak ezek a vonalak különböző magasságokban vannak, de ettől függetlenül lehet, hogy fel lehet használni egy karaktert többször.
Ha lesz időm, letesztelem 1602-es LCD-vel, azon már látszik, ha nagyon villog.
kaqkk: A gond, hogy egyszerre kb. 20 különböző egyéni karakternek kellene látszania, és ha kiírom az elsőt valahova, majd felülírom az egyéni karaktert valami mással, akkor azonnal megváltozik a kijelzőn is a képe.
Benjami: jól látod, úgy gondolom, a teszt fogja megválaszolni, hogy használható-e.

A grafikus kijelzőkkel az a gondom, hogy zabálják a programtárhelyet (tárold el az egész ABC-t, esetleg több méretben, mert azért az 5x8-as karakter felnagyítva elég csúnya...) és a memóriát is. Jó lenne, ha nem villogna a frissítés, akkor tudnom kell, hogy mi van kint a kijelzőn, tehát tárolnom kell valahol, ez tehát a RAM-ot eszi. Ha már grafikus kijelző van, akkor meg kell csinálni, hogy "profin" nézzen ki a mű, ami rengeteg munka, kód, rajzolás, stb., és sokszor nincs rá szükség. További gond a kompatibilitás, melyik driver melyik kijelzővel megy, számomra nagy a kavar. Aztán nagyon fontos lenne a kompatibilitás, hogy akárhonnan veszek 2004-es LCD-t, az azonnal menjen. Valószínűleg 10 év múlva is meg lehet vásárolni, míg a mai LCD-k folyamatosan áramolnak be a piacra, jobbnál jobbak. Egyébként Atmega328-at használnék, tehát be vagyok korlátozva több szempontból is.

Amit szeretnék, az csak egy plusz funkció lenne, a fő funkcióhoz tökéletes a karakteres LCD, jobb nem is kell.

Benjami: az a 128*160-as kijelző igaz, hogy olcsó, de nagyító kell az elolvasásához A 240*320 már jó lenne méretben, csak fent nevezett okok gondot okoznak.

Köszi a hozzászólásokat!
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2020
(#) benjami válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Esetleg egy ilyen kijelző.
(#) Peter65 válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 20, 2020 /
 
Szia!
OLED grafikus kijelzővel meg lehet csinálni, hogy a szem határfrekvenciája felett multiplexeled, és így a fényerőt változtatod, vagy a kép tartalmát "áttűnésszerűen" cseréled (Bővebben: Link 8:17-től. Ezt az teszi lehetővé, hogy kommunikációs felületeik között van elég gyors is, és az OLED ledjei lekövetik a memória írását. Az LCD grafikus kijelzők esetében a fő probléma az LCD lassúságában lesz. Némi kísérletezéssel megkeresheted, hogy egy konkrét típus esetében mekkora frekit tud lekövetni, és annak figyelembevételével valósítod meg a kettős kijelzést, de az eredmény várhatóan típus, és hőmérséklet függő lesz.
Következő: »»   11 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem