Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fluoreszcens kijelzők (VFD) használata
 
Témaindító: eSDi, idő: Márc 23, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   49 / 51
(#) gernerakos válasza wbt hozzászólására (») Ápr 5, 2020 /
 
Foglalmam sincs, úgy kaptam.

@pbalazs:
Közben lassacskán elkezdtem az általad említett módszerrel kilogikázni, mi hova van kötve. Szerintem lassan kialakul, hogy milyen sorrendben írjam bele a biteket, hogy az kapcsoljon fel amit szeretnék.

Utána már csak az marad, hogy kitaláljam, hogyan lehetne egyszerre több szegmensen eltérő számot kiiratni.
(#) sooty válasza gernerakos hozzászólására (») Ápr 7, 2020 /
 
Max6921 kompatibilis. Arra vannak kész projektek, keress rá
iv-18 arduino.
(#) gernerakos hozzászólása Ápr 8, 2020 /
 
Sikerült szóra bírnom a HV5812-t, működik szépen.
Hogy megmaradjon az utókornak, feltöltöttem githubra a kódot.
Hátha valakinek még jól jön.
Ha valakinek segítség kell, írjon.

HV5812 driver for ardunio
(#) gernerakos hozzászólása Ápr 30, 2020 /
 
Üdv!

Egy vfd kijelző tápellátásán töröm a fejem. A kijelző relatíve hosszú, és DC fűtés esetén láthatóan erősebb az egyik oldal mint a másik. Ezen segítene az AC fűtés.
Viszont a trafó, ami rendelkezésre áll, az csak 1x 9v AC. Van valakinek valami ötlete, hogyan lehetne ezzel a trafóval megoldani a fűtést?
A rácsokra menő feszültséget megoldom egy step-up converterrel, a meghajtó IC 5 voltja pedig kap egy stabilizátort.
De hogy legyen a fűtés megoldva?
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2020
(#) didyman válasza gernerakos hozzászólására (») Ápr 30, 2020 /
 
Így, hogy tudjuk, mekkora fűtési feszültségre van szükséged, egyszerű lesz..
Ha nagyobb kell, a stepup itt is járható út. Ha kisebb, akkor ellenállás, illetve ha az egyenirányítás egy utas, vagy a táp aszimmetrikus, akkor kapacitív csatolás a cső GND felőli végén. Adott esetben az ellenállás és a kondi összevonható, ekkor az értékét úgy számolod ki, hogy megfelelő impedanciát adjon a megfelelő feszültségosztáshoz-én így oldottam meg szintén egytápos, aszimmetrikus vezérlésnél.
(#) gernerakos válasza didyman hozzászólására (») Ápr 30, 2020 /
 
3 Volt dc-re lenne szükségem, ezen olyan 100mA körül vesz fel a fűtés.
Egyenirányítás az graetz-hidas lesz, a trafó kialakítása aszimmetrikus.
(#) didyman válasza gernerakos hozzászólására (») Ápr 30, 2020 /
 
DC? AC, nem? Akkor a soros összetevő 60 Ohm, 62 Ohmos ellenállás kell. Kondenzátorból ez az 56 µF-hoz közel eső értékre jön ki, de azt elég nehéz beszerezni, vagy összerakod a szükséges 53 µF-ot, vagy marad az ellenállás, és a csatolókondenzátor értékét akkorára választod, hogy az impedanciája elhanyagolható legyen (470-1000 uF).
(#) gernerakos válasza didyman hozzászólására (») Ápr 30, 2020 /
 
Ac, igen. DC-vel próbáltam de az ugye nem jó. Viszont köszönöm a javasolt értékeket, kipróbálom.
(#) bbazs hozzászólása Máj 31, 2020 /
 
Sziasztok,
A csatolt kijelzőkhöz jutottam hozzá, és egy órát szertnék készíteni belőle, valakinek van tapasztalata vele? RS232n kommunikál, és kassza kijelzők voltak.
Köszi,
(#) gernerakos válasza bbazs hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Üdv!
Ha tényleg RS232-n kommunikál, akkor a legtöbb kijelzőnek csak ki kell küldeni a megfelelő karaktert a portra és az megjelenik a kijelzőn. Lásd ASCII tábla. Ami nehézkesebb adatlap hiányában, az a kijelző törlés, illetve kurzor mozgatás, meg az ehhez hasonló parancsok.
(#) merlingerin válasza gernerakos hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Szia!

Kijelző törlést én anno megoldottam úgy, hogy enter, erre új sort lépett, és tele írtam space-szel. Majd új sor, megint. Így lehetett törölni. Pozició is enter, majd space, ahány kell. Perste így mindig az egész tartalmat rá kellett darálni....

Ezt egy siemens dobozos, futaba kijelzővel tettem... Vagy 10 éve...
(#) gernerakos válasza bbazs hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Itt találsz egy bár másik típushoz való adatlapot, a vége felé vannak benne táblázatok, a különböző szabványok szerinti parancsokkal. Ha sikerült karaktereket kírni, akkor érdemes próbálgatni ezeket az utasításokat. Ha szerencséd van, hamar kiderül, hogy melyik szabvány szerint kommunikál a kijelző. Utána a többi parancsnek is mennie kéne abból a táblázatból.
Találsz benne még ékezetes karakterekhez tartozó táblázatot is.
(#) gernerakos hozzászólása Júl 17, 2020 /
 
⁸Üdv!
Egy ICL7135-elszeretnék egy VFD kijelzőt meghajtani. Ennek az IC-nek a kimenete multiplexelt, BCD kódú, TTL szintekkel.
A kijelző közvetlen meghajtását két TD62783 IC végzi, amely elvileg pont erre van tervezve.
A bemenetén TTL szinteket vár, kimenetén meg a tápfeszültségéhez közeli fesz jelenik meg.
A problémám az, hogy ezen meghajtó IC bementén még ott szép négyszögjel, a kimenetén viszont a mellékelt képen látható jel jelenik meg. A lefutó él alját lekerekíti az IC. Ez azért baj, mert ez a kis kanyar elég ahhoz, hogy felkapcsolja a szegmenst akkor is, mikor a digitek vezérlése már a következő digitet jelöli ki. Emiatt a kijelzőn, halványan, de egyértelműen világítanak.olyan szegmensek, amelyeknek éppen ott, akkor nem kéne.

A szkóp beállitásai: 1ms/div és 5V/div

Használta már valaki ezt az IC-t? (TD62783) Hogyan lehetne ezt megoldani?
Válaszokat előre is köszönöm, Ákos
A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2020
(#) Hp41C válasza gernerakos hozzászólására (») Júl 17, 2020 /
 
Szia!
Nem az IC "kerekíti le" a lefutó élet, hanem a környezete. Ez az IC csak a tápfeszültségét (Vcc - 9. láb) kapcsolja a kimenetre a vezérlés magas szintjének hatására. Ha a vezérlés alacsony szintű, a kimenet nagy impedanciás, azaz a feszültségét a hozzá csatolt áramkör határozza meg. Ha jelentős a kapacitás a kimeneten, a feszültség lefutása lassú "lekerekített".
Megoldás:
- A kimenet és a föld közé kötött ellenállás
- A kimenetre egy alacsony szintet kapcsoló meghajtó bekötése, amit úgy vezérlünk, hogy egyszerre csak az egyik meghajtó legyen aktív. Ennek a meghajtó kimenetének ki kell bírnia a Vcc feszültséget. Pl. UNL2003A
A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2020
(#) gernerakos válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 17, 2020 /
 
Üdv!

Köszi a tippeket, logikus amit mondasz. Ki fogom próbálni az általad javasolt megoldásokat.
Az ULN2003-mal az lesz a "baj" hogy az egyben inverter is. A szegmensek vezérlésénél ez nem baj, a dekoder Ic egyik lábát kell csak átkötni a tápra.
A digitek vezerlésénel.viszon kelleni fog elé egy inverter is, és nem tudom, hogy ez így mennyi késleltést hozna a rendszerbe, lehetne e ebből baj.
Ugye így ICL7135, inverter, TD62783, ULN2003 lenne a jel útja?
(#) oxygen válasza gernerakos hozzászólására (») Júl 18, 2020 /
 
Szia

A kimenet és a föld közé kötött 100kohm ellenállás a legegyszerűbb.
(#) gernerakos hozzászólása Aug 24, 2020 /
 
Üdv!

Vfd kijelzőknél milyen következménye lehet annak, ha a szegmensekre jutó áramot nem korlátozzuk?

Több kapcsolásnál láttam ezt, hogy a szegmensekkel sorba van kötve egy pár Kohmos ellenállás. Mennyire fontos ez? Növeli a csövek élettartamát, ha van előtte koátozó ellenállás?
(#) Bakman válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 25, 2020 /
 
Annó játszottam VFD csövekkel, mindenféle ellenállás nélkül, soha nem volt problémája egyiknek sem. Más a működési elvük mint a Nixi csöveknek, ahol az ellenállás mindenképpen szükséges.

Az ellenállás csökkeni az áramot (és ezzel a szegmensek élttartamát valamint fényerejét is) de ugyanezt el lehet érni azzal is, ha a rács feszültségét csökkented.
(#) tompower válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 25, 2020 /
 
Én is Bakman-t tudom megerősíteni. Elég sok VFD-s panel volt a kezem között, de soros ellenállással nem találkoztam még. Inkább párhuzamos volt jellemzőbb, de az is csak bizonyos meghajtó IC-knél. Az újabbaknál már az sincs. - Inkább a fesszel érdemes fényerőt csökkenteni.
(#) gernerakos válasza tompower hozzászólására (») Aug 25, 2020 /
 
A cikkek között szerepel pl egy IV-6 csövekkel felépített cmos óra, ott vannak ilyen ellenállások.
A meghajtást én TD62783-al tervezem, nem tudom ahhoz kell-e.
(#) Bakman válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 25, 2020 /
 
Nem kell hozzá ellenállás.
(#) golem hozzászólása Jan 25, 2021 /
 
Sziasztok!
Újra elővettem ezt a kijelzőt Bővebben: Link vettem hozzá USB LPT port átalakítót Linux alatt be szeretném üzemelni valahogy.
(#) eSDi válasza golem hozzászólására (») Jan 25, 2021 /
 
Hali!

Ránézésre HD44780 kompatibilis lehet, illetve a karaktertábla lehet, hogy nem ugyan az.
Itt egy Kiindulásipont

Én régebben csak Kodi-val használtam kijelzőt Linux alatt, de az USB-s volt.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2021

upd16314.pdf
    
(#) golem válasza eSDi hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
olvastam de nem tudtam életre kelteni vele Linux alatt amit ír nem működöt .
(#) kaqkk hozzászólása Feb 4, 2021 /
 
Elkészül a program A nyák most terveződik ...Egy fiók mélyén fellelt kijelzőbe leheltünk életet ...
(#) ptibor válasza didyman hozzászólására (») Feb 5, 2021 /
 
Ez az aszimmetrikus váltóval táplálás engem is érdekelne. A leírásod alapján én így értelmeztem a magyarázatod. Jó ez így? Az a kondi 1000µF az csak elko lehet de az meg nem szereti a váltó áramot.
Te hogyan gondoltad?

VFD.GIF
    
(#) Hagens hozzászólása Feb 26, 2021 /
 
Szép napot!
A fotón lévő dc-dc konverter kiváltásában szeretném a segítségeteket kérni.
(#) tompower válasza Hagens hozzászólására (») Feb 26, 2021 /
 
Szia, ha nem akarsz, csak minimálisat építeni és nem kell ezeknek a feszültségeknek leválasztottnak lenniük, akkor 5.4V sima stabkocka, pl LM314. A -27.5V invertáló dc-dc konverter modullal, a +30V-os szintén dc-dc konverterrel meg tudod építeni. Szerintem mindhármat tudsz készen vásárolni.
(#) oriza hozzászólása Jún 19, 2021 /
 
Sziasztok!
Kaptam egy komplett VFD kijelzős panelt, ami állítólag Panasonic videómagnóban volt.
A típusát nem tudni!
Segítséggel megpróbálnám életre kelteni. A NYÁK oldalon jól látható betűjelzések vannak.
Nem ismerem a jelentésüket, melyik minek a rövidítése.
A két F a fűtés, amit kisilabizáltam. Ami sötétben észlelhető 1,8 voltnál.
A LED-ek (power, waiting, recording) világítanak a megfelelő vezetékre adott +12 volttal.
A cső épnek látszik, az állapota ismeretlen.
Csak az órát megpróbálnám beindítani a segítségetekkel!
Hova, milyen pontra milyen feszültségeket kellene adni?
Nem vagyok szakember, csak egy pákász.
Köszönöm a türelmet és a segítséget!
Ha nem jó helyen kérdezek, kérem az útba igazítást!
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2021
(#) kaqkk válasza oriza hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
Kapcsolási rajz és hozzáértés nélkül reménytelennek látom a beindítást , hacsak nem jelentkezik valaki aki felismeri a nyákot ..
Következő: »»   49 / 51
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem