Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   211 / 250
(#) sany válasza ha1drp hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
A szimulátorban nagyon szépen mutat, de valóságban. Elsősorban az elkészítésnél lévő hibákra gondolok.
(#) ha1drp válasza sany hozzászólására (») Szept 12, 2020 / 1
 
Az aktív elemek nagyjelű tűrésén jelen esetben nem csak a venni kívánt jel számít bele, hanem minden olyan jel ami az antenna talppontján megjelenik. Minél rosszabb az aktív elem nagyjelű tűrése annál valószínűbben jelennek meg fals jelek az alkatrészen, amit a vevőben mi csak zajként érzékelünk.
Ha ezen fals jelek nagysága meghaladja a venni kívánt - nekünk értékes - jel nagyságát, akkor az eltűnik a zajban, a vétel meghiúsul.
Régebben az antennát követően hangolt sávszűrőket alkalmaztak a fals jelek eltüntetésére, azonban ma már a rengeteg nagyteljesítményű jelforrás (FM adók, közép- és rövidhullámú több 100kW-os műsorszórók), vagy a szobában lévő WIFI, Bluetooth jelek kiszűrhetetlenek ezen módszerrel. Szerencsére ma már könnyen hozzáférhetőek a megfelelő alkatelemek, melyek magas IP értékkel rendelkeznek. Az ne602 és társai sajnos nem ezek közé tartozik.

Azaz nagy jel az lesz, csak nem az amit mi szeretnénk.
(#) sany válasza ha1drp hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Most már értem miért alkalmaznak, kristályokból kialakított létraszűrőt a DBM után.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 12, 2020 / 1
 
Az már a DBM -en nem segít. Az IP3 a DBM nagyjelű tulajdonságait jellemzi, a szűrőt a DBM elé kell tenni, hogy idegen nagy jelek ne tudjanak keverő eszközre jutni. A bemeneti szűrő hiányában a nagy bemeneti jelek is létrehozzák a maguk keverési termékeit, amik aztán a hasznos vételi sávba esnek. Ezekkel a jelekkel a továbbiakban nem lehet mit kezdeni.
Kétféle szelektivitás létezik, az ún. távolszelektivitás (ide tartozik a tükör szelektivitás is), ami az előbb említett venni kívánt sávon kívüli jelek elnyomását jelenti, a másik a közelszelektivitás, ami a venni kívánt sávon belüli, de nem a hasznos jelhez tartozó jelek elnyomását jelenti. Ezen segít a "létraszűrő".
Ez a szűrő határozza meg végsősoron az egész vevő sávszélességét, és ezzel együtt az érzékenységét is. A keskenyebb sávszélesség kevesebb zajt is jelent, ami a jel/zaj viszonyt növeli.
Ennek a szűrőnek a feladata, hogy a végtermék (beszéd, zene, távíró) sávszélességére szűkítse le a vevőd eredő sávszélességét. Ha ennek a szűrőnek a sávszélessége nagyobb a szükségesnél, akkor ott már csak zajt enged át hasznos jel hiányában, ami rontja a jel/zaj viszonyt, és rontja a vevőd érzékenységét.
Pl. beszéd esetén 3 - 4 kHz, zene esetén 10 - 15 kHz, távíró esetén pár száz Hz.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2020
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Értem.
(#) tnl válasza ha1drp hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Idézet:
„Szerencsére ma már könnyen hozzáférhetőek a megfelelő alkatelemek, melyek magas IP értékkel rendelkeznek.”


Melyek ezek?
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 12, 2020 / 1
 
1.
+10-20- 30 dBm meghajtást kérő DBM (local osc oldalon) .
2.
Gyors analóg (digitalis) váltó kapcsoló áramkörök (FST.... /74CBT3253/ HC4066 ...stb).
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 12, 2020 /
 
Üdv!

Tudja valaki hogy ml r-1251/v készülékben az E81H cső helyére miért tehettek ECC82-t? Ez valami variálás, vagy nem volt jobb? Nem is értem, a két cső azért más kissé..... Mellékelem a kapcsolást
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Én már sokszor találkoztam olyannal, hogy próbálkoztak alkatrészek cserélgetésével javitani dolgokat...
Tiéd?
Bekapcsoltad már?
Úgy egyébént működik?
Ha nem a tiéd, és már volt bekapcsolva és próbálgatva, akkor a "szent kapcsolót" körbetekerve mit mutatnak az egyes csövek?
(#) Sanyesz5 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Üdv, igen egyébként jó csak ez a típus érzékenyebb kellene legyen, a szent kapcsoló szerint rendben vannak a csövek.
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Pontosan melyik cső helyett van ECC82?
Mert ugye van benne EH81 is, meg ECH81 is.
V3 és V5.
De semmiképpen, semmiféle kombinációban nem cserélgethetők egymással.
Nekem valami nem teljesen kerek a történetben...
(#) Sanyesz5 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
E81H ahogy írtam, v3, valószínű át lehet alakítva, ma belekukkantok majd.
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Idézet:
„valószínű át lehet alakítva”

Én is úgy gondolom, hogy amit leirtál, az ebben a formájában biztosan nem lehet igaz.
Vigyázzál rá, más a fél tökét odaadná érte.
(#) Sanyesz5 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Van aki meg csak köpköd hogy ezer éves, felejtsem el .... Mit értettél az alatt hogy ebben a formában nem lehet igaz? Cső kiteker, ecc82 van az e81h feliratuban, és fűt is stb, bele nézek mit mókoltak....
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 13, 2020 /
 
Levettem az alját, mellékelek egy linket első körben nem látom hogy bele nyúltak volna, minden forrasztás gyárinak tűnik, balról jobbra a második cső foglalat.

Bővebben: Link
(#) ha4023 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Nem rossz A nálam tesztelt 1250-ből hiányzik a dobváltó alatt lévő ECC-82, s a kvarc. Ezen meglepődtem, de üvöltenek rajta az állomások, így is minden sávon. Felette az 1251 már harmatgyenge, pedig abban minden cső benne van.
Na megyek pakolni.
(#) tnl hozzászólása Szept 13, 2020 /
 
A ft8-as digimóddal kapcsolatban lenne egy kérdésem!

A wsjtx spektumablakában látom a sávokat,(adások)
látszólag ugyanúgy néznek ki, mint amikor van vétel,
de nem vesz semmit, vagy nagyon keveset.


Az óra programmal szinkronizálva van, és a adások
is benne vannak az időkeretekben.

A sávok nem hajlottak, tehát az oszcillátorom is rendben
van.

-Nem tudom mi a helyzet a 77 / 75 bit problémával.
Régebben (wsjtx1.9 verzió) 75 bites volt egy ft8 adás,
2.0 ? után már 77 bit. A program készítője az új
77 bites verziót erőlteti, és ezért az új (pl 2.1 wsjt) csak
a 77 bitest veszi. Ez az inkompatibilitás is oka lehet a vétel hiányának.

Van e olyan megoldás, hogy a régi és az új ft8-at is dekódoljuk??


-Nem jó a túl erős, vagy túl gyenge hangkártyabemeneti jel.

-Az is gond, ha a vevőbe az antennáról erős jel jut, és
ez torzítást okoz.

-Nyilván nem jó a zaj sem, keletkezzen bármilyen forrásból.
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Idézet:
„Van aki meg csak köpköd hogy ezer éves, felejtsem el”

Akkor cseréld ki benne benne az összes kondenzátort, mert ők jobban tudják.
Idézet:
„Cső kiteker, ecc82 van az e81h feliratuban,”

Ha már "kitekerted" a csövet, már mindegy...
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2020
(#) Sanyesz5 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Szőrszálhasogatás megy ám Kupak leteker, cső kivesz...
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Akkor fogalmazok másként.
A fénykép, a linkelt rajz és a hiba leirása számomra nem áll össze.
Gyulának van igaza:
Idézet:
„Na megyek pakolni”

Valamilyen szinten én is Gyula vagyok, tehát:
Idézet:
„Megyek nyúlpaprikást fözni.”

De mindkét "Gyulának" van ilyen működő rádiója.
Legyen neked is, mert nem sok van már.
(#) tnl hozzászólása Szept 14, 2020 /
 
Valaki tud segíteni, hogy mi ft8 vétel legfőbb akadályai?

(Két hozzászólás, előtt írtam)
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Szept 14, 2020 /
 
Közben aludtam a dologra, és megcsináltam a házi feladatot.
Tehát be lehet csavarni az EH81 helyére az ECC82-t, és rettenetesen nagy baj nem történik.
De mivel az első keverő fokozatról beszélünk, süket lesz (már az is csoda hogy szól) mint az állat.
Tehát ha:
- Az internetre hallgatsz akkor cseréld ki az összes kondenzátort.
- Ha rám, akkor vegyél bele EH81-et a börzén (de nem értek hozzá).
Múltkor volt a rádióban egy orvossal riport. Megfontolandó amit mondott: Ha mindenki arra használná a testnyilásait amire való, nekünk sokkal kevesebb dolgunk lenne.
(#) Sanyesz5 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 14, 2020 /
 
Cseréltem, olyankor a V4 (ecc82) ami mellette van nem fűtött, illetve az eh81 sem, azóta visszatettem az eredeti állapotába minden baja van, alig van sávzaj, belső ref kvarc sem hallható, megy szakihoz
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 14, 2020 / 1
 
Idézet:
„azóta visszatettem az eredeti állapotába minden baja van”

Hinnye.
Idézet:
„megy szakihoz”

Hozzám ne, mert nem értek hozzá.
(#) X-Wing válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 14, 2020 /
 
Tessék, itt a rajza:

ML1251

Ez alapján tudod javítani.
(#) Sanyesz5 válasza X-Wing hozzászólására (») Szept 14, 2020 /
 
Köszönöm, azóta megvan az egész kézikönyv, alkatrészjegyzék stb, csak a sötétség nem múlik el a fejemben mi ez a variálás a vevőkben, rajz szerint mi kell bele, a cső mellé mit írnak, a valóságban mit tesznek bele...
(#) Gafly válasza X-Wing hozzászólására (») Szept 14, 2020 /
 
Tudjuk, meg nem tudom hogy innen van-e a forrás (ugyanott lévő gyűrődések a szkennelésen azért beszédesek):
Idézet:
„A RÁDIÓTECHNIKA ÉVKÖNYVE 2008
A készülék kapcsolási rajzai innen tölthetők le: 3. ábra, 5. ábra, 7. ábra”

Valamint linkelte is már Sanyesz5.
A baj szerintem nem a rajz hiányában keresendő.
(#) X-Wing válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 14, 2020 /
 
Az ML1251 egy nagyon jó kis rádió, sok van amatőrkézen, de sajnos a rádióamatőrök közt is elég sok kókler van, tehát a szakszerűtlen belejavítás sajnos mindennapos probléma.
Tudom, ez nem vigasz, hiszen te vagy a szenvedő alany, de nézd a jó oldalát, semmilyen beszerezhetelen alkatrész nincs benne.Elektroncsövek is beszerezhetők.
Ha nem hangolták szét a rádiót, akkor jó eséllyel javítható.
(#) HA5AWS válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 14, 2020 /
 
Szia!
Szerintem is valamit nagyon félrenézel. A két csőnek teljesen más a bekötése a fűtésen kívül. A Mechlabort ismerve, nem módosítottak a gyártáson. Délután kibontom a sajátomat, megnézem mi hol van.
Nekem is van kis gondom a készülékkel, a sáv végén érzéketlen. Ezt a hibát az összes dobváltó állásnál csinálja. Remélem csak a oscillátor cső gyengélkedik.
Üdv: Gábor
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2020
(#) HA5AWS válasza ha4023 hozzászólására (») Szept 14, 2020 / 2
 
Szia!
A kvarc általában azokból a készülékekből hiányzik amelyiknek stabilizátora is van. A hitelesítést az adja.
Üdv: Gábor
Következő: »»   211 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem