Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2272 / 2484
(#) ColT hozzászólása Szept 9, 2020 /
 
Hello,
Van nálam egy Sony STR-DE345 erősítő (rajz itt ). 220 puffert cseréltem benne, mert láthatólag rossz volt. Amúgy az volt a baja, hogy nagyon halkan és torzan szólt.
Kondicsere után viszont annyit mond, hogy Protect, és lekapcsol. (Ha gyorsan benyomom a Muting gombot, akkor nem kapcsol le az új pufferekkel, a régiekkel igen. ) Csak azt nem értem, miért... A 220 pufferek mellett van két tekercs (L701, L751), amik a védőáramkör részei, ezeket mondjuk valószínűleg megnyomorgattam kicsit a csere közben, de nem annyira, hogy maradandó alakváltozást szenvedjenek. Máshoz nem nyúltam, szóval most nem értem, mi baja lehet
Valakinek van ötlete...? Tápfeszeket még nem néztem, de az is fura lenne, ha valami nincs meg, hiszem más változás nem történt az áramkörben.
(#) reloop válasza ColT hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Szia! Mik azok a 220 pufferek? Hol vannak ezek a készülékben és mi a pozíciószámuk?
(#) ColT válasza reloop hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
A két nagy kondenzátor a tápegység kimenetének környékén, 8000µF 71V... C803 és C804
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2020
(#) reloop válasza ColT hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
A régi kondikat nyugodtan visszarakhatod, a halk és torz hanghoz nem lehet közük. Milyen látható problémát tapasztaltál velük kapcsolatban? Előfordult már, valaki az elektrolit kifolyásának hitte a ragasztót.
Az L701 és L751 nem kényesek a deformációra, csak arra ügyelj ne érjenek fémesen a kondihoz.
Nézd át mi sérülhetett meg az alkatrész csere során!
Az eredeti hiba nem jellemző a készülékre, elsőként a jelforrást, a hangsugárzót és főleg ezek csatlakozóit ellenőrizném.
(#) GPeti1977 hozzászólása Szept 10, 2020 /
 
Van egy TX-SV353 Onkyo erősítő aminek a végfoka tönkrement, kicseréltem a tranzisztorokat meg az emitter ellenállásokat is de továbbra sem tápon van a kimenet, átmértem a környező alkatrészeket de továbbra sem jó. Kapcsolási rajz nincs valahol erről a típusról?
(#) Beringer 600 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Üdv
Attol hogy kicserèlted a vègtranzisztorokat s az emittereket attól mèg nem fog megjavúlni.
Meg kell mèrned a meghajtókat,diódákat.kondik teteje nem e púpos.esetleges ègèsi myomokat.szakadt vagy nem látható megynyúlt ellenállásokat,fóliacsíkokat vagy forrszemeket.
Az ellenállásokat mèrd meg s a mèrt eredmènyt ha van módod a színkódjukkal is ellenőrizd.
Diódáknál az egyik lábat forraszd ki ha nem kaptál normális mèrèsi eredmènyt.
Tranzisztorokat mindíg forrszd ki mert a panelba esetlegesen fèlrevezető mèrèsi eredmènyt kaphatsz.
(#) ColT válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Hát, nem raknám vissza, mert púposak
A tekercsek nem értek fémesen a kondihoz.
A jelforrás, hangszóró jó, alapvetően a saját cuccaimmal próbáltam (rokon erősítője, szokásos módon én foglalkozok mindenféle árammal működő dolgokkal, biztos meg tudom javítani )

Sérülni semmi nem sérült, az úgy túl egyszerű lenne

Köszi a segítséget
(#) tothbela válasza ColT hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Nem csak a kondenzátorok tetején a szigetelő tárcsát látod púposnak? Ezt már sokan benézték. Nem jellemzők ezeknek a kondenzátoroknak a felfúvódása.
(#) ColT válasza tothbela hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Nincs rajta, ezeknek fémből van a teteje, és rendesen púpult. Volt truryi alatta is, és nem ragasztó, laposan szétterülve.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2020
(#) krisz69 válasza alfa008 hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Szia a 10R es szét választás itt nem működik. Voltak rá próbálkozások. Gerjedni kezdett a végfok. Van ebből több terv. Pont az egyik legrosszabbnak állt neki.
(#) krisz69 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 10, 2020 1 /
 
Kaptál rendes nyák tervet. De ott a gond egy sprint layoutot nem tudsz kezelni. Azt másokat okolsz.!
(#) reloop válasza ColT hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Készséggel elfogadom a diagnózisodat, csak a kondi meghibásodást nagyon szokatlannak tartom, írom ezt mint STR-DE345 tulajdonos. A puffer nálam is tócsában áll, de az egyértelműen a gyártásnál gazdagon felvitt ragasztótól származik.
Ha van, vagy tudsz szerezni műszert, mérd meg a pufferek kapacitását és ESR-jét! Az eldönti a gyárit, vagy új kondit érdemes-e beépítened.
A korábbi torz és halk tapasztalatból, valamint a jelenlegi PROTECT hibából kiindulva, az uPC driverek negatív tápját vizsgálnám. A Q715 kapcsolja, ha jól látom a rajzon, a referencia feszültségértékkel össze tudod hasonlítani.
(#) ColT válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Hello,

Köszi!

Közben ami fejlemény (nem tudom, hova lett, amit írtam)

- Q707, 708, 758, 757, 657-en megvannak a feszültségek. Q507,509, és a 658-on nincs. Lehet ez az ezekhez tartozó végfokok hibája?

- Ha lehúzom az előlapra menő CN404, akkor nem kapcsol le azonnal. Megy vagy 10mp-et, majd elkezd villogni a Protect felirat, és utána kapcsol le.

A Q715 -öt nézem holnap.
(#) Beringer 600 válasza krisz69 hozzászólására (») Szept 11, 2020 / 1
 
Hello
Èn nem okoltam másokat csak egy embert tèged
Milyen èrdekes hogy volt benne hiba s nem is egy s nem is kicsi,amit reloop fórumtárs fedezett fel.
S akkor milyen hibátlan layt kaptam????
Ezt tudod elcseszted a rajzot s most engem állítassz be
hibásnak.
Reloppal rendbe tettük az elcseszett tervedet.
1 a visszacsatolásban szereplő 1 k ellent betetted a teljesítmènyföldbe holott a jelföldbe kellett volna, s búgott ez volt az eggyik hiba.
2 szabadon hagytad a 10k /2w lábát s az átkötèst rosszhelyre tetted ez volt a másik hiba
De mindezek mellett neked jol üzemelt.
Kèrdezd meg reloop fórumtársunkat s majd ő elmagyarázza a hibáidat.
Kicsit nèzz magadba s amit csinálsz s utánna vádaskodj.
Ott van a rajz amit javítottam pár hozzászólással fentebb.
Ez a helyes rajz.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2020
(#) ColT válasza ColT hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Kicsit tovább méregetve : Q503-on (példának) a kollektori +- 48V helyett 38 van. A Q503-504 emitterein meg 0 helyett 9V... Ezt mi okozhatja...? Meg ezek jó értékek-e? (Esetleg azért mérek csak egy pillanatig 38V-t, mert közben a védelem már lekapcsolta a tápot?) Illetve ez a 9-10V minden végtranzisztor emitteren megjelenik, holott 0-nak kéne lennie ott a feszültségnek.

Közben leesett, hogy az a két, lemezből készült átkötés, ami a végtranzisztorok előtt húzódik, és a kollektorokat köti össze, egymáshoz ért. Ez okozhatta azt, hogy rosszul szólt? Elhajtogattam őket egymástól, de ugyanúgy Protect-et kapok.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2020
(#) reloop válasza ColT hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
A Q503-504 a Center csatorna végtranzisztorai. A 0 V-tól eltérő emitterfeszültség tiltást generál = egyenfeszültség van a kimeneten.
A lemezátkötésen a ± táp van. Ha összeértek, akkor a biztosíték - trafó - egyenirányító - vezetősávok közül valamelyik megsérülhetett.
Mérd meg a feszültségesést a puffer és a hozzá tartozó kollektorok között a bekapcsolás pillanatában!
(#) ColT válasza reloop hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
"A 0 V-tól eltérő emitterfeszültség tiltást generál "
Na, legalább ezt eltaláltam

Nem biztos, hogy jól értettem, hogy a pufferek és kollektork közti feszültséget - a végtranzisztorok kollektorai kb. direktben kapják meg a tápot a pufferekről.
A lemezátkötésekre, ahogy nézem, a vastag huzalátkötések viszik a tápot a pufferektől. JWH01 -en - és JWH03-on -37 és +37V van. (A készülékházhoz képest mértem). A JWH02, 04, 05-ön 0, 12, 10V.
(#) reloop válasza ColT hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
A bal csatorna kimenetén is egyenfeszültség van ezek szerint.
Nincs panelhiba, ha a puffereken is ±37 V mérhető. Iktattál be áramkorlátozót, hogy ilyen alacsony a tápfeszültséged?
(#) ColT válasza reloop hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Nincs semmilyen áramkorlát (van 1db digitális multiméterem itthon, nem szoktam ilyen nagy erősítőket javítani)
De akkor mi okozhatja az
- alacsony tápfeszt (azon kívül, hogy pl. nem a csúcspontot láttam a műszer működéséből adódóan)
- feszültséget a végtranzisztor emittereken?
(#) alfa008 válasza krisz69 hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Szia! Márpedig nem gerjedhet ezzel a kivitelezéssel. A nevesebb gyári erősítőket is ezzel a megoldással huzalozák, így teljessen elkerülhető a sztereó, vagy még több csatornás rendszereknél közös tápot használva a földhurok. Javaslom, tanulmányoz néhány gyári megoldást!
(#) reloop válasza ColT hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
A tápfeszültség nem biztos, hogy kevés. Lehet a doksiban is elírva.
Kiindulópontnak a trafótól jövő CN803 csatlakozón mérném meg a 1-2 és 2-3 között az AC feszültséget.
(#) ColT válasza reloop hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Szerintem a gyári doksiban csak nem lesz hiba Kisebb esélyt látok erre, mint hogy ez az erősítő produkál valami nagyon csúnyát.
Visszatettem a gyári kondikat, most pár másodpercig bekapcsolva marad, van időm benyomni a Muting-ot, így nem kapcsol le. Gondolom így áramtalanítja a végfokot. Amint kiveszem a némítást, lekapcsol

A trafóról a 3 lábú csatlakozón 2x27,7V jön. A másikról pár V-os feszültségek, meg 15 és 12V. ez ha minden igaz, az előlap tápja.
(#) reloop válasza ColT hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
A 2x27,7 V szekunder feszültségből teljesen szabályos a ±37 V egyenfeszültség.
Sajnos ebből nem nyerhető ki a 8 Ω/ 100 W teljesítmény.
Félő, a doksi 13. oldal E-H/10-14 mezőben található feszültségstabilizátoroknak sincs meg a bemenő feszültségük, így a kimenetük sem kellően pontos feszültséget szolgáltat. Mérj rá ezekre!
Ha itt is kevés a feszültség, akkor a trafót kell megvizsgálnunk.
(#) krisz69 válasza alfa008 hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Próbáld ki. majd meg látod.
(#) reloop válasza krisz69 hozzászólására (») Szept 15, 2020 / 1
 
Szia! A konkrét NYÁK-terv elemi hibákat tartalmaz, ezért lehet gerjedékeny egy amúgy hasznos módosítástól. Mint írtad is, ez tényleg az egyik legrosszabb: Bővebben: Link.
Tegyél fel egy jót!
(#) alfa008 válasza krisz69 hozzászólására (») Szept 15, 2020 / 1
 
Köszi, de én ilyen teljesítményre inkább D osztályút építek.
(#) krisz69 válasza reloop hozzászólására (») Szept 16, 2020 1 /
 
Küldök neked privátba nyáktervet ami jó. Kolléga a legrosszabbat építette. meg. És elmentette úgy a tervet hogy aztán hiba volt benne nem az én butaságom. Adsz egy e-mail címet szívesen elkűldöm.
(#) reloop válasza krisz69 hozzászólására (») Szept 16, 2020 /
 
A hozzászólás fejlécben a "reloop"-ra kattintva megtalálod az e-mail címem.
Jobban örülnék, ha a itt a fórumban osztanád meg, mert nem vagyok tévedhetetlen és jól jöhetnek a kollégák észrevételei is.
(#) devergo74 hozzászólása Szept 17, 2020 / 1
 
Sziasztok!
Elég sok időt kihagytam a Hobbielektronika oldal látogatását tekintve, és most kicsit csalódva tapasztalom, hogy a csöves erősítők oldal zárolva lett. Ezek szerint akkor a csöves témákat is itt lehet feltenni?
Remélem hamarosan feloldják, legalább a "csöves" zárlatot
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2020
(#) LaciSupreme hozzászólása Szept 17, 2020 /
 
Üdv!

Van egy érdekes probléma. Egy mini PC-be beépítettem egy hangerősítőt. Notitáp + PICO tápról működik. Az erősítő egy TPA3116D2 modul, 300 mA-nál többet nem kér a felhasználásomban.
A 12 Voltos körről megy, és van előtte egy LM7805, mert 5 Voltról jóval kisebb az alapzaj.

– Ha épp külső tápról megy, PC hangkártyáról, minden jó.
– Ha PC tápról megy, külső hanforrásról, minden jó.
– Ha PC tápról ÉS PC hankártyáról megy, NEM jó. Hallani a PC zaját, nyikorgás-kattogás, tudjátok, miről beszélek.

Na most az ilyet a 7805 nagyon szépen kiszűri, ha egyszerű tápzaj lenne, tehát nálam valami más a gond. Próbálkoztam azért nagyobb pufferrel, kerámiakondikkal, soros tekerccsel és soros ohmikus taggal is, de semmit nem javítottak.
Van egy másik beépített USB hangkártya, annál is ezt csinálja.
Feszstabilizátort elszigeteltem a háztól.
Nem a merevlemez kavar be, CPU használattal van összefüggésben.
Következő: »»   2272 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem