Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3545 / 3948
(#) freddyke válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 7, 2020 /
 
Én sem ragaszkodnék csak 2 év garanciát nem szeretnék azzal kapásból elveszíteni, hogy levágom a csatlakozót a kábeléről, de a gépet még ki sem próbáltam előtte.
(#) freddyke válasza szs hozzászólására (») Dec 7, 2020 /
 
A fordulatszabályozós rendben is lenne, csak azon a gépen a tekerőt nem lehet villámgyorsan nullába állítani, tehát a gépet leállítani, ha valami gond van (beakad a szerszám, stb). Erre való a lábkapcsoló, de drága. Ha később mégis megoldom, a gép maximálisra fordított szabályozójával fog működni a tápoldali szabályozás?
(#) szs válasza freddyke hozzászólására (») Dec 7, 2020 /
 
Nem olyan drága az a lábkapcsoló. Bár, nem tudom, Ausztriába ( ha tényleg ott laksz még) mennyiért küldik ki innen.
lábkapcsoló
2800Ft sincs ÁFÁ-val együtt.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2020
(#) freddyke válasza szs hozzászólására (») Dec 7, 2020 /
 
Otthonra is tudom küldetni. Próbálta valaki már ezt és jó minőségű? Szerintem ez másik témába való kérdés.
(#) jkornel hozzászólása Dec 8, 2020 /
 
Hogyan lehet forraszthatóvá tenni egy UPS 220-as trafóbjából kitekert tekercsvezetéket?
sötét bordó(?) lakkozott vagy zománcozott vmi nemréz a vezetője, talán alu?
Lepucoltam, szépen lejött a szigetelése, de nem fogja a forrasz sajna.
Van ilyen TS500 forrasztó gyantám, ez jó lehet? Vagy mi a trükk, amit házilag meg tudnék oldani
köszi!
(#) Jonni válasza zozi530d hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Helló. Valami spektrum analizátor szerű dolgot kell elképzelni a ledeknél? 6 led világít egyszerre? Nem értem miért kapcsolhatja a relét egyszerre a zöld és a piros led is!!!! Esetleg közös a tápjuk? Egyszerre két (vagy több) ledre van kötve a relé? Vagy mind a 12-re? Esetleg kétszínű ledről van szó? Azt írtad
Idézet:
„Ha a zöld led felvillan”
Csak 1 villan föl? Vagy ledek felvillannak?
(#) Bakman válasza jkornel hozzászólására (») Dec 8, 2020 / 2
 
Lehetséges, hogy rézzel futtatott alumínium. Ha igen, azt forrasztani nem lehet. Állítólag létezik olyen forraszanyag, ami az alumíniumhoz való, én még nem láttam olyat. Ki tudja, lehet hogy jól használható.
(#) Jonni válasza jkornel hozzászólására (») Dec 8, 2020 / 1
 
Szia! Ha lekaparod a lakkréteget és alatta ezüstős fémes szinű akkor sehogy. Én motornál találkoztam ilyennel és valószinű hogy az alu. Esetleg kötöelemmel , csoki ,wago , sorkapocs vagy valami ilyesmivel lehet kötni
(#) Ódenka válasza jkornel hozzászólására (») Dec 8, 2020 / 1
 
Nekem vannak olyan UPS-eim, amik fölös száma miatt szétszedtem a trafójáért egyet. Csak letekerni kellett pár menetet a szekunderből...
Ca. 1.2mm-es lehetett. Olyan acélos a huzal, hogy 50-60 cm hosszban vízszintesen megáll lehajlás nélkül. Érződik a keménysége, nem sok réztartalma lehet...Made in Mekong deltája 5. dzsunka

Szerintem jól letisztítva kellő meleggel és folyasztószeres ónnal a vashuzal is forrasztható.
Ha makacskodik, egy pici gömböcske nitrogén műtrágyát kell ráolvasztani egy óncseppel a forrasztandó területre, drótvégre.

Ui: Ha alu, annak a hajlékonysága, súlya jellemző, különbözik a normál tekercselő rézhuzaltól.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2020
(#) bbalazs_ válasza Bakman hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Mostanában kellett nekem is akksik alu kupakját forrasztani (21700-ast teslából). Sehogyan sem ment. Aztán láttam a neten egy módszert:

CuSo4 (rézgálic) tömény oldata először kis kristályos konyhasóval tisztítva (fekete trutyi - valószínűleg Cu(II)O) jön le. Utána az így megmart felületre már sima tömény rézgálic oldat - és csodák csodája kiválik rá egy vékony rézréteg, ami már forrasztható. Nem nagyon erős, hirtelen rántással letéphető rezestől, de azért az így forrasztott huzal megtartja az akksi súlyát.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2020
(#) granpa válasza jkornel hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Ez, úgy 50 éve nem probléma; van hozzá folyasztószer, vagy nagyfrekvenciás pákával kell forrasztani.
(#) ujfalusi válasza jkornel hozzászólására (») Dec 8, 2020 / 1
 
Lehet az alut forrasztani. Van hozzá kimondottan alu forrasztó ón. Azt kell beszerezni. Lehet kapni kis adagot is. Autós boltban kell keresni. Én is ott kaptam.
(#) Edem631 hozzászólása Dec 8, 2020 /
 
Helló.TBA810AS végfok ic ről kérdeznék.Ha rossz kuka hogyan tudhatom meg legegyszerűbben?Valaki tud infót adni.
(#) proli007 válasza Edem631 hozzászólására (») Dec 8, 2020 / 1
 
Hello! Itt láthatod a feszültségeit, ha a táp 16V.
(#) elizool hozzászólása Dec 8, 2020 /
 
Hogyan lehet hangot rögzíteni telefonra a telefon mikrofonja nélkül
ha a kimeneti audio jelet jackdugón kapom?
(#) Epu2 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Üdv! Lehet, csak nem annyira közismert, mint az ólommentes. Csak példának
(#) SzervízMacska válasza elizool hozzászólására (») Dec 8, 2020 /
 
Például külső mikrofonnal.
(#) Peet19 hozzászólása Dec 9, 2020 /
 
Sziasztok!
Egy ultrahangos piezó hangszórón 20kHz - 35kHz -es hang keletkezik amit természetesen nem hallunk, De miért van az, ha rákötök egy sima csipogót, akkor hallom?
Pl: Bővebben: Link
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Dec 9, 2020 / 1
 
Valószínűleg olyan mechanikai rezgést hallasz, ami jóval alacsonyabb ferekvenciájú, mint a csipogóra adott feszültség frekvenciája. Esetleg a csipogó, a meghajtó és a frekvencia alkot olyan kombinációt, amitől kikeveredik egyéb frekvencia is.
(#) nedudgi válasza Peet19 hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Ha jól értettem a kérdésedet, akkor nem. Ha 20kHz jelet adsz egy 4 kHz frekvencián rezonáló csipogóra, nem fogsz semmit sem hallani. Ha a jel meglétét akarod detektálni, visszajelezni, egy LED (sorbakötve egy ellenállással, és egy 1N4148 diódával) vizuálisan érzékelhetővé teszi.
Alternatív, biztosabb megoldás két LED ellenpárhuzamosan kötve, sorban a jel nagyságának megfelelő ellenállással.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2020
(#) Bakman válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Félreérted. Hallja és nem érti, miért.
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Ez egy kicsit így bonyolultnak hangzik, de ha Te mondod rendben, elfogadom.

nedudgi: A frekvencia meglétét lemértem azzal nincs gond, de a LED-es megoldás jó ötlet. Köszi.
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Dec 9, 2020 / 1
 
Most vesztettem el a fonalat.
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Dec 9, 2020 / 1
 
Bakman kolléga megadta a választ. Annyit még hozzátennék, hogy ha a 40 kHz -es jel nem tiszta színusz, hanem pl négyszög, akkor lehetséges, hogy a 4 kHz es csipogón, mint alulátersztő szűrőn megjelennek intermodulációs termékek, amik a hallható tartományba esnek.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Igen, egy PIC adja a négyszögjelet. Olyan mintha a csipogó "lomhábban mozogna" és ha minden második jelre reagál akkor hallható lesz a freki. Mivel pár másodpercenként még változik is a frekvencia, rendesen hallható a változás.
Ezt az aluláteresztő szűrő nézetet sajnos nem nagyon értem. Ha jól tudom a csipogó is piezó. Ezzel kapcsolatban még eszembe jutott egy kérdés. Nem tudom jól tudom-e, de nagyon kevés áramot fogyaszt a piezó, vagy talán egyáltalán nem is kell neki áram? Elvileg a feszültség hullámzása hozza létre a kristály összehúzódását (mozgását) ami megmozdítja a lapkát. Gyakorlatilag galvanikusan nincs is kapcsolatban a két elektróda?
(#) nedudgi válasza Bakman hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Jogos, nem szóltam.
(#) moltam válasza Peet19 hozzászólására (») Dec 10, 2020 / 1
 
Nincs galvanikus kapcsolatban, de lényegében egy kondenzátor így a töltéséhez/kisütéséhez áram kell.
(#) aramis hozzászólása Dec 10, 2020 /
 
Sziasztok! van egy jura kávéfőző amiből kivettem egy alkatrészt ntc 60 thermisztor. hogyan lehet ellenőrizni ,hibás -e?
(#) vargaf válasza aramis hozzászólására (») Dec 10, 2020 /
 
Megméred az ellenállását majd el kezded melegíteni. Ha a melegítés hatására csökken az ellenállása akkor jó az alkatrész.
(#) aramis válasza vargaf hozzászólására (») Dec 10, 2020 /
 
az ellenállása a 60 jelzi. ?
Következő: »»   3545 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem