Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » STK erősítők javítások
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Lapozás: OK   36 / 42
(#) reloop válasza Josika001 hozzászólására (») Dec 12, 2020 /
 
Szia! Erre a tapogatásra hogyan reagált az IC cseréje előtt?
Ezzel a módszerrel végül is felderítheted, hol szakad meg a jel útja. Vedd fel a hangerőt és tapogasd meg a hangerő poti lábait!
(#) Josika001 hozzászólása Dec 13, 2020 /
 
Potinál sincs semmi...
Csere előtt egyik oldal szólt, másik nem.
Gombsor gyanusított még, ha a kontaktspray nem segít, akkor szétkapom.
(#) Josika001 válasza Josika001 hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Tudna valaki küldeni egy kapcsrajzot?
Tanyán néztem, de nem enged be, valami gáz van az email címemmel
kezd elegem lenni.....
(#) reloop válasza Josika001 hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Szia! Mielőtt terhelném vele a HE szerverét, próbáld meg a Tanyán, a Preview alá görgetsz, kipipálod a Chapcha-t, hogy nem vagy robot és Go to download! Kiadós várakozás és download. Napi 5-öt enget, minden feltétel nélkül.
(#) Josika001 hozzászólása Dec 13, 2020 /
 
Megvan, köszi!
(#) reloop válasza Josika001 hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Remek. A hangszín előtti tranzisztorok következnek. Ha ott is némaság van, mérd meg kap-e tápot ez a fokozat. A balance gomb mögött találod.
(#) modnarrr hozzászólása Dec 20, 2020 /
 
Sziasztok! Van egy Philips F4212 erősítőm STK2129-el. Először az egyik oldal (A) ment el, majd a másik is később, de előtte zenélt sok évet. Csak nagyon halkan törzan jelent meg a kimeneten a hang. Nincs kint egyenáram. Gondoltam ic hibás, tettem bele egy új (jó eséllyel hamisítvány) 2129-et. A tünetek maradtak: halkan, sisteregve. Jó akkor kicseréltem az összes elkót, tranzisztort és diódát értékeknek megfelelően, hátha itt van valahol a kutya elásva. Nem. Maradt az eddigi. Két ötletem van: AN7060 (előerősítő?) beteg mindkettő vagy rögtön kinyírta valami az új stk-t is, amint beraktam. Előbbit elég nehéz előásni net mélyéről, utóbbit sem sokkal könnyebb. Kifogytam az ötletekből.
Kiírtam a kapcsolási rajzra a mért feszültségeket, minden ki és bemenet üresen. Hátha valaki tőlem gyakorlottabb ember lát belőle valamit és tud segíteni merre induljak tovább.
(#) reloop válasza modnarrr hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Szia!
Praktikusabb lett volna méréssel kezdened és csak utána cserélned a tényleg hibás alkatrészeket.
A legszembeötlőbb a 7405, 7406 pozíciószámú BC640 tranzisztorok bázisfeszültsége. A bázis-emitter között 0,7 V körüli feszültségkülönbség lehet, esetünkben az emitter a pozitívabb.
Mi állhat e mögött? Hibás tranzisztor, vagy nincs meg a 2B jelű +32 V-od, esetleg elmértél valamit.
Érdemes felülvizsgálnod miért nem jut a kimeneti egyenfeszültség legalább részben az AN7060 2-es lábára.
(#) modnarrr válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Köszönöm a segítséget! Való igaz, okosabb lett volna először mérni, de ez már így járt. Ellenőriztem a két tranzisztort, 7406 rövidzáras volt, cseréltem. A 2B jelű 32V-om nincs meg, közvetlenül a 3537 (jó) ellenállás után mérve, gyanúsan barátok a "B" 33 volttal. Illetve az STK 7-es és 10-es lábán továbbra is -32V van -1,2V helyett. A hibás tranzisztor miatt kint volt 2,4V a jobbos kimeneten, ami megvolt az AN7060 2-es lábán is, ez a hiba megszűnt. Az újramért értékeket erre a rajzra írtam, - számomra - átláthatóbb.
(#) reloop válasza modnarrr hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Ilyen az STK2129 belseje. A Tr2, Tr4 pozícióban lévő félvezetők bizonyára rosszak. Az utángyártás sajnos zsákbamacska.
(#) modnarrr hozzászólása Dec 20, 2020 /
 
Tehát a 6-7 és 10-11 láb között egy ellenállást kéne mérnem, 2000kohm-ig tudok mérni, nem mutatott ellenállást. Kivettem a 3531 ellenállást és nem volt az stk 7-es lábán feszültség, de a 3533-ról érkező -32V ott van. A rajz alsó sarkában valami védelem lenne vagy miyen áramkör? Vagy mi oka lehet, hogy ott a fesz?
(#) reloop válasza modnarrr hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Az ilyen counterfeit STK-ról elég könnyedén lejön a borítás, belenézhetsz mennyire hasonlít az eredetire, nincs veszteni valód. A benne található felületszerelt alkatrészek akár javíthatók is.
A 7411-7412 tranzisztorokból álló bistabil a koppanásgátló és a túláramvédelem. Az AN7060 bementi differenciálerősítőjének az emitteráramát kapcsolja.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Gondolkodtam ezen az STK-n. Az eredeti beszerezhetőségét tekintsük reménytelennek. Helyette egy-egy BDX, vagy BDW komplementer darlington pár, az Re 7 A csúcsáramhoz 0,33 Ω-ra jön ki (2-3 W-os), a 2,2-2,4 V-os hőkompenzálós előfeszültség akár állítható is lehetne. Különösebb NYÁK-ot nem kíván, egy perforálton elhelyezhető. Lásd: Obeliszk TR4!
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2020
(#) modnarrr válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Így is tettem. A Tr4 és R4 szépen elégtek, valamint ezeknek a szemközti párja is. Ezt mi okozhatta?

+Köszönöm a kiváltási ötletet, ez pillanatnyilag kicsit magas nekem, de emésztem
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2020
(#) reloop válasza modnarrr hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Az R1, R2, TR1, TR2 áramköri részlet nem lett jó. Ebből már mérted az R1+R2-t végtelen ellenállásúnak, a tranyókról semmit sem tudunk, de az ellenállás osztó nélkül nem is működne rendesen.
A 3531+3533 árama nyitásba vitte TR4-et, ezzel egymásra nyitottak a végranyók és tönkre is mentek, ha éppen jók voltak a gyártás pillanatában.
Szerk.: lefotóznád valamennyiünk okulására?
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2020
(#) modnarrr hozzászólása Dec 20, 2020 /
 
Ő már nem zenél többet.

stk2129.jpg
    
(#) reloop válasza modnarrr hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Ez akár jó is lehetett, de sajnos nem az STK2129 helyettesítésére gyártották.
(#) Szig válasza modnarrr hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Szia!

Ez hamis, ami a "kisebbik baj", viszont ott a probléma forrása a kép közepén, az egyik tranzisztor lábait összeforrasztották ügyesen.
(#) modnarrr hozzászólása Dec 21, 2020 /
 
Megvan még az eredeti is, amiről fogalmam sincs, hogy jó-e. Ki lehet azt mérni egyszerűen vagy szétjön az eredeti is? Ha visszaraknám, a 7-es és 10-es lábon lévő -32V-ot valószínűleg nem honorálná, persze ha életképes még egyáltalán az stk.
Kicsi kínai "smd pákája" nem volt elég kicsi.
(#) reloop válasza modnarrr hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Emlékeztetőül.
Kétszer három darlington tranzisztor van a tokban, elérhető lábakkal, nincs akadálya a kiszerelt vizsgálatnak. Az egyszerűség kérdése relatív. Az 1-7 lábakét írom le, a másik oldal a belső rajzról követhető.
3-5 között 0,5-1 Ω ellenállás
5-7 között diódavizsgálóval két soros diódának megfelelő érték 1200-1300. Felcserélt mérőcsúcsokkal szakadás.
1-3 között mint az előző mérés, csak az érték kisebb
2-3 és 5-6 között nem lehet zárlat, vagy egyszerű dióda viselkedés 600 körüli érték
Ha ezen a szűrőn átment, rögtönözünk egy 5-10 mA-es áramgenerátort, amivel 1-7 közötti feszültséget fogjuk ellenőrizni.
(#) modnarrr válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
A 3-5 lábon jó, 5-7en szintén, 1-3 között szakadás, 2-3 között szakadás, 5-6 között 800ohm oda-vissza. Másik oldalon 12-14 között szakadás, 10-12 dióda viselkedés (800), 14-15, 14-16 és 11-13 is szakadás. Kijelenthető, hogy elköszönt?
(#) reloop válasza modnarrr hozzászólására (») Dec 22, 2020 /
 
Mehet a guillotine alá
(#) at22 hozzászólása Jan 10, 2021 /
 
Sziasztok! Hozzám került egy kenwood ka 550 erősítő. Sajna vihar vert állapotba került hozzám.
Első bekapcsolás után ad élet jelet de a relé nem húz be. Levettem a relének a burkolatát és lenyomtam, hogy bekapcsolt állapotba legyen. 4 kimenete van A-B Rámértem az A oldalt az egyik kimenet jó a másikon 40v DC mérhető. B oldalt ugyan ez a helyzet ott is az egyik kimenet jó.
Több mint valószínű, hogy az stk rossz benne? Egyébként STK4893 van benne.
Szerintetek hol Kellene kutatni benne?
(#) lenco1 hozzászólása Jan 29, 2021 /
 
Sziasztok! Keresek STK40-50 végfokot, nagy segítség lenne ,ha valakinek lenne eladó!
Tel: 06203536988
(#) Ódenka hozzászólása Feb 5, 2021 /
 
Üdv!
Nemrégiben vettem olcsón egy Toshiba erősítőt, amiben STK4141-II a végfok.
Mivel nekem még egy eredeti IC-m volt, megvettem, mert mi más baj lehet.
Kiműtöttem a régit, bele az új és továbbra is semmi működés.
Sajnos amit kivettem, szétfeszegettem, hogy megállapíthassam, utángyártott volt-e. A szétfarigcsálásnál talán meg is sérült, de utólag azt mondom, nem ártott volna körültekintőbbnek lennem.
De annyira biztos voltam a vég végében, nem nyomoztam, csak miután az újjal se ment.
Találtam aztán egy elégett 100 Ohmot - szemre nem volt az, és egy teljesen zárlatos 100u-ós elkót.
Mindezt csak azért írom, hátha más is járhat így.
Az alkatrész 50V-os és a tápfeszültség +/- 35V.
Ezzel a vég IC-vel túl van feszítve, de gyári volt a holmi.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2021
(#) gbiro72 hozzászólása Júl 20, 2021 /
 
Üdvözlet mindenkinek! Érdeklődnék, hogy az STK2125 IC-nek mi a hehyettesítője, vagy esetleg van valakinek eladó?
(#) reloop válasza gbiro72 hozzászólására (») Júl 22, 2021 /
 
Üdv! STK2129 is rakható a helyére, HQ Elektronika készletén mindkettőt látom, persze ezek már utángyártottak.
(#) gbiro72 válasza reloop hozzászólására (») Júl 23, 2021 /
 
Rendben, köszönöm szépen!
(#) Ódenka hozzászólása Nov 21, 2021 /
 
Nemrég vettem egy FISHER CA-350 erősítőt, egyik oldal nem szól, így a hibáról az eladó. Sajnos ingyenes szervízkönyvet nem lehet találni a neten, de egy javítást a jutubon igen. Reménysugár: A jutuber 2 tranzisztort talált, amik kisjelű 2SC2240 típusok voltak, mindkét oldalon. Az egyik teljes zárlatos volt a másik a teszteren nem mutatott tranzisztor tulajdonságokat.
Az érdekes az volt, nem derült ki, keresett-e az STK-k kimenetén hibafeszültséget, ezeket elsőre megvette, kicserélte és a továbbra sem működő erősítőben kutakodva találta meg a 2 hibás tranzisztort.
Az erősítő paraméterei jók, amennyiben lehet, megjavítom, ha nem, ebbe kerül a JLH-m.
A másik eldöntendő kérdés, az erősítőn "A" osztály felirat van, ha tényleg ebben az osztályban megy, érdemes megtartani épen. STK8250-II IC-k vannak benne, ha véletlenül rossz... az egyik?
Az eladó szerint csak egyik oldal szól, vagyis a védőrelé áramköre DC-t nem mutat.
Az STK érdekes, hőcsöves hűtőbordán vannak, elvileg lehet, tényleges "A" osztályú a cucc...?
Bármi van, olcsó volt, megérte.
(#) dB_Thunder válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Ekkora teljesítményben A osztály?? Maximum AB...
Egy kazán lenne A osztályban!
Következő: »»   36 / 42
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem