Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Commodore 64 javítás
 
Témaindító: boliver, idő: Aug 7, 2011
Témakörök:
Lapozás: OK   16 / 17
(#) gyoran válasza djmacsek hozzászólására (») Máj 25, 2020 /
 
Ha jól emlékszem (30 éve?) a hanghoz és a kazettás magnóhoz kellett 5V-on kívül más táp is. Amiben még egy biztosíték is van. Ki tudod próbálni másik táppal?
(#) vargham válasza gyoran hozzászólására (») Máj 26, 2020 /
 
A SID és a kazetta is használja a 9 Voltot, úgyhogy azzal lesz gond.
Jó lenne tudni, hogy melyik verziójú a géped, ha lehet alaplap verziót is. Tegyél fel fotót.
Amúgy nem tanácsos az eredeti tápról használni. Erősen melegszik, aztán könnyen elszáll benne a 35 éves stab IC, utána pedig megöli a gépet a túlfeszültség.
Lehet venni újat, építeni, vagy a C128 utolsó verziós tápegységét használni, ami már kapcsolóüzemű.
(#) djmacsek válasza vargham hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Köszönöm a segítséget, tényleg a 9 volttal volt probléma. A kapcsolója nem adott át, most tökéletes.
(#) djmacsek válasza vargham hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Ez a tápja, de van c128 tápom is. Ez lenne a jó?
(#) vargham válasza djmacsek hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Ez a tápja. A netes források szerint idővel megdöglik benne a feszstab IC, és elkezd emelkedni a kimenő feszültség, végül megöli a gépet.
A 128 tápja jobb, kapcsolóüzemű. A csatlakozót kell csak lecserélni, a feszültségek ugyanazok. Én is azzal használom.
(#) djhans válasza djmacsek hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Az első és második képen lévő C64 tápom van nekem is. Ez nincsen teljesen kiöntve műgyantával. Panelt ki lehet szedni és kicserélni a stabot és az elkokat.
(#) djmacsek válasza djhans hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Szia, majd ha rájönök, hogyan jön szét, szétkapom. Most megkapta a 128 tápját.
Nem is melegszik.
(#) szikorapéter hozzászólása Szept 9, 2020 /
 
Sziasztok. Keresek két dolgot:
A egyik egy sima commodore 64 kernal ROM tartalom, a másik pedig a gyári commodore 64 kernal ROM lábkiosztása.
Az újabb 64-esé kellene ami kisebb alaplapos, és lapos a gép nem a kenyértartó forma.
(#) vargham válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 9, 2020 / 1
 
Itt van az összes.
Én is innen töltöttem le.
(#) vargham válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
(#) szikorapéter válasza vargham hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Köszi , itt mindent megtalálok.
(#) mineral hozzászólása Dec 8, 2020 / 3
 
Sziasztok!
Lehet, hogy korábban már megosztottam veletek ezt az oldalt.
Most a könyvjelzőimet nézegettem, takarítottam. És újra ráleltem erre a remek oldalra.
Commodore 64 javításban óriási segítség, hogy merre keressük a hibát.
Bővebben: Link
(#) djhans hozzászólása Dec 27, 2020 /
 
Sziasztok. Olvastam hogy a 6581 Sid mostanában nagyon hullik. Mi okozhatja, hogyan lehet elkerülni?
(#) szikorapéter válasza djhans hozzászólására (») Dec 27, 2020 /
 
Szia, leginkább a régi tápegységek okozta túlfesz (nagyon érzékeny), vagy rossz kimenet csatlakoztatása a géphez ami "visszaüthet".
Érdemes saját tápegységet készíteni akár túlfesz és túláram védelemmel ellátva.
(#) djhans hozzászólása Dec 27, 2020 /
 
Terveztem saját tápot építek. Lett egy barna gombos 250425 alaplapos gépem és van még hozzá egy ugyan olyan működő lap tartalékba. A tartalék lapot tele raktam IC foglalattal hogy lehessen vele tesztelni.
(#) djhans válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 27, 2020 /
 
Magán az alaplapon is van egy 7805. Tehát 2-féle 5V van. Egyik a tápból jön a másik a 9V váltó egyenirányítása és 5V-ra stabilizálás után keletkezik.

Régen '95-ben volt egy C64C gépem250469 lappal. A gép akkor max 8 éves lehetett. Egy ki-be kapcsolás után elszállt a SID. Elment a hangja ezt tapasztaltam. Akkor még semmit nem értettem hozzá.
(#) djhans hozzászólása Dec 27, 2020 /
 
Most ilyen tápom van. Szerencsére ez nincsen teljesen kiöntve műgyantával. Elkot kimértem, teljesen rendben. 5V rendben. Egy idő után a táp elég meleg ezért akarok egy jobb tápot építeni.
(#) nemgyuri hozzászólása Szept 12, 2023 /
 
Sziasztok! Kollégától kaptam javításra egy C64-et. Hibajelenség: kb 1/2 óra normál üzemelés után fekete képernyő. Első körben csak multiméterrel feszültség ellenőrzés a tápon. Az 5V kicsit ugrál 4-5V.
Szkóppal mérve nyák-keret és biztin mérve 15Vcc csúnya szinuszt látok. A táp "made in singapore" sima tégla forma. Két kérdésem van:
1. A cucc menthetetlen?
2. A táp roncsolás mentesen bontható? Nekem úgy tűnik, hogy az alja végig ragasztott és csavar nincs.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2023
(#) szikorapéter válasza nemgyuri hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
Érdemes új tápot építeni, biztonságosabb mint a gyárit javítgatni.
Lehet hogy a feszültség esés/megfutás miatt megy el a képed, esetleg alaplapi feszültség stab melegszik ki?
Jó volna több infó:
alaplap száma
tápegység pontos típusa
mért feszültségek a táp 5V stabil és 9V~ oldalain
(#) Gafly válasza nemgyuri hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
Igen, 5 Vdc és 9 Vac amit a táp ad.
Tanyán fent van a rajza, de szerintem nem kell.
C64 táp wiki.
(#) nemgyuri válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
Erre gondoltál? Alkatrészoldal: C 1984 COMMODORE INTL COMMODORE 64
ASSY No. 250425
Nyák oldal: P/N 251470-01 REV.A ASSY No. 250425
Tápegységen nem találok típusszámot.
Mért feszültségeket leírtam (bemeneti 5V). 9V~ ok.
Alaplapi "nagy" kondenzátorokon 21V; 12V; 12V;
Alaplapon van 7805 és 7812 is, kimeneteiken 5 és 12V-ot mérek, ez rendben.
Az első kérdésem
Idézet:
„1. A cucc menthetetlen?”
azért volt mert az 5Vdc helyett ~15Vcc-ot mértem!
(#) nemgyuri válasza Gafly hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
A táp doboza olyan mint a wiki 4. fényképe. Kapcsolással nincs problémám, csak a doboz kinyitásával. (Meg az 5V helyett megjelenő 15Vcc-vel - ez kinyírhatta az egész gépet?)
(#) szikorapéter válasza nemgyuri hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
Jó kérdés lehet hogy ugrott a vasad, de meg kell nézni elvileg csak 5Vdc-vel is elindul (kompozit jelet ki tudod venni a videocsatin ), jópár dolgot át kell mérni, a ramok amik benne vannak bazi érzékenyek az lehet kuka mind
Főleg hogy ez a nagy alaplapos verzió
(#) nemgyuri válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
A nagy ijedség után kapcsolási rajzot kerestem, és rájöttem, hogy NEM a tápból jövő +5V-ot mértem - huh! (bizti a 9V AC és a NYÁK-on levő 7805 és 7812 bemenete között van) Régen hibáztam ekkorát, tehát folytatom a hibakeresést....
(#) kadarist válasza nemgyuri hozzászólására (») Szept 13, 2023 /
 
A 78-ak bemenetei között szintén nem lehet váltakozófeszültség.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2023
(#) vargham válasza nemgyuri hozzászólására (») Szept 13, 2023 /
 
C64 saját tápjával üzemeltetve hajlamos meghalni. Közvetlen környezetemben is láttam ilyet.
Az eredeti táp biztosan elöregszik. Többféleképpen is meg szokott halni. Ennek eredményeképpen túlfeszültséget küld a gépnek. RAM, CPU, VIC-II, SID és CIA is meghalhat ettől. Egyik barátomnál 2xCIA és RAM szállt el. Azóta csak modern tápot használ hozzá.
Ha a CPU, VIC-II vagy SID döglött meg, akkor az GTK.
(#) kiborg válasza vargham hozzászólására (») Szept 13, 2023 /
 
Milyen egy modern táp ? Légy oly kedves dobj egy linket. Köszi
(#) nemgyuri válasza kadarist hozzászólására (») Szept 13, 2023 /
 
"78-ak bemenetei" ezt nem értem. Ha a tápcsatlakozó 6 - 7 tüskéire gondoltál azon 9V váltónak kell lennie.
(#) Gafly válasza nemgyuri hozzászólására (») Szept 13, 2023 /
 
Sok változata volt, itt van egy gyűjtemény.
Például ebben: "251469-2of2.gif@ Commodore 64 schematic diagram 251469 from the Service Manual", egy 7805 és egy 7812 van, az is a gép dobozában...
(#) vargham válasza kiborg hozzászólására (») Szept 13, 2023 /
 
Többféle is lehet. Készítenek és árulnak több helyen is ilyet. Javaslom a "new C64 PSU" keresőkifejezést.
A másik megoldás, ha egy eredetit modernizálsz. Én is ezt szoktam tenni. Ki kell dobni belőle az elektronikát. Pont befér a helyére egy új Graetz és egy DC-DC modul.
Következő: »»   16 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem