Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Időzítő
 
Témaindító: Mekkmester, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   67 / 75
(#) PHARO válasza proli007 hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Szia!

Megépítettem, C1-et kicseréltem, azt írtad, hogy a tápfeszültség rákapcsolásakor Ton állapottal kezd. Nekem sajnos nem kapcsol be, akár hová forgatom a potikat. Az alkatrészek a helyükön vannak, többször leellenőriztem. A 330nF-os kondi cseréjével milyen időközöket lehet beállítani a be- és kikapcsolásra? Van javaslatod, hogy mit ellenőrizzek le?
(#) proli007 válasza PHARO hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Hello! Pedig valamit elrontottál.
- A kapcsolás azért indul a (Ton) bekapcsolt állapottal, mert a tápráadásakor a C2 magasra húzza egy pillanatra az RST lábat. Erre az összes számláló törlődik. Vagy is minden Q kimenet alacsony szintű lesz.
- Így a (a jól bekötött és PNP) tranyó az R7-en keresztül bázisáramot kap, így a relé meghúz.
- Ez után a RST kimeneten az R6 alacsony szintet ad. (A reset állapot csak 1ms ideig tart.) Elindul az oszcillátor. Ez pld. ellenőrizhető a Q4 lábon ami váltogatni fog és telik az idő.

- Elsőként a tápot kell ellenőrizni az IC 8-16 lába között. Annak a Z1 feszültségét kell mutatnia. Ha esetleg fordítva tetted be a zénert az problémát jelent. Ekkor a tápfesz nem 8.2V, hanem 0,6V körüli értékű.
- Ez után az R7 ellenálláson mérve, kb.7,6V-ot kell mérni. A relén pedig közel a 12V tápfeszültséget.
Tehát ezek az első lépések az ellenőrzésnél. Az Ic feszültségeit továbbiakban a zéner anódjához képest kell ellenőrizni, mert az áramkör ezen GND pontja itt a táphoz képest fel van emelve. Tehát a negatív oldalon van stabilizálva a "megszokott" pozitív oldalhoz képest.
(#) mark.budai hozzászólása Nov 15, 2020 /
 
Sziasztok! Szükségem lenne egy meglehetősen pontos 1 perces időzítőre. Pontosabban, percenként kellene egy impulzus. Van valakinek erre megoldása?
(#) Bakman válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 15, 2020 /
 
Mikrokontrollerrel gyerekjáték. Az mennyire megy?
(#) pont válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 15, 2020 / 1
 
GPS modullal 300 000 évente 1 másodperc lenne a hiba, ha nem állítanának utána, de utána állítanak, igaz legalább három holdat látnia kell....
(#) mark.budai válasza Bakman hozzászólására (») Nov 21, 2020 /
 
Igaz, bele sem gondoltam, pedig PIC-ezek jó ideje. Meg is írtam a programot a héten, igaz a fizikai megvalósítás még várat magára, jól látszik, hogy mennyi időm maradt a projektre, hogy csak most válaszoltam.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2020
(#) Imi18 hozzászólása Dec 13, 2020 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy a csatolt kapcsoláson mit kell változtatni, hogy egyszerre két relét kapcsoljon késleltetve?
Két különböző feszültséget szeretnék egyszerre kapcsolni, de csak 1 áramkörös reléim vannak.

kapcsolas.jpg
    
(#) kaqkk válasza Imi18 hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Két relé a tekercsek párhuzamosan kötve .
(#) Imi18 válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Köszönöm szépen!
(#) Bakman válasza Imi18 hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Mekkora áramot kér egy-egy relé? Az IC nem tud tetszőleges mértékű áramot elnyelni. 50 mA a határ, ha minden igaz.
(#) Imi18 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Mérésem alapján a kettő együtt 55mA vesz fel.
(#) kaqkk válasza Imi18 hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Akkor nem árt egy meghajtótranzisztor a relék elé

relé.png
    
(#) Bakman válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Az LM311-nek nyitott kollektoros kimenete van.

Imi18, mekkora a kapcsolás tápfeszültsége?
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
A vikipédiárol másoltam ki nem volt kedvem rajzolgatni , Viszont ez minden igényt kielégít .

relé..jpg
    
(#) Imi18 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
12V, ezen a feszültségen 55mA.
9V is mértem, ott már több mint 60mA volt.
(#) Bakman válasza Imi18 hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Valahogy így, lásd melléklet. Mivel a tranzisztor invertélja a kimenetet, a komparátor + és - bemenetét fel kell cserélni.

Kb. bármilyen kis tranzisztor megfelel, ami kibír 100 mA-t. Az R1 ellenállás értéke sem kritikus, lehet 1 - 3.3 kΩ közötti érték. A te rajzodban lévő R4-es ellenállás nem fog kelleni.
(#) Imi18 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
Köszönöm a segítséget, próba panelon frankón müködik.
(#) Ferrari1 hozzászólása Dec 21, 2020 /
 
Üdv!

Olyan kérdésem lenne, hogy Imi18 által közétett kapcsolást /csatoltam/ át lehet e úgy alakítani, hogy kb 30 perc 1 óra között lehessen állítani a késleltetést.
12V feszültségről szeretném üzemeltetni, az idő lejárta után a relé meghúzna és úgy maradna a fesz jelenlétéig.

kapcsolas.jpg
    
(#) Bakman válasza Ferrari1 hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Elméletileg igen, gyakorlatilag nagyon bizonytalan lesz. Ekkora időre már számláló alapú időzítő kell, pl. CD4060 alkalmazásával vagy mikrokontroller.
(#) Ferrari1 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Esetleg CD4093 is szóba jöhet? Ilyen IC van, csak kapcsolási rajzom nincs.
(#) Bakman válasza Ferrari1 hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Nem, az csak NAND kapukat tartalmaz. A CD4060 sokkal összetettebb IC.
(#) proli007 válasza Ferrari1 hozzászólására (») Dec 21, 2020 /
 
Hello! Akármit nem lehet alkalmazni..
(#) Ferrari1 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 22, 2020 /
 
Tökéletesen megfelel, köszi szépen!
(#) proli007 válasza Ferrari1 hozzászólására (») Dec 22, 2020 /
 
Szívesen. Tekintve hogy az időzítést hosszú, nehéz a működést kivárni:
Ha a megméred a Led két felvillanása között eltelt időt és azt megszorzod 512-vel, akkor szekundumban megkapod a késleltetés idejét.
(#) Ferrari1 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 24, 2020 /
 
Mégegyszer köszi a segítséget!
Megépítettem, tökéletesen teszi a dolgát a leírtaknak megfelelően.
(#) zoka hozzászólása Dec 30, 2020 /
 
Sziasztok!

Azt hogy lehetne megoldani, hogy egy áramkör a tápfeszültség ráadását követően 12 órát "menjen" 12 órát kikapcsolva legyen. Esetleg lehessen állítani, hogy hány órát "menjen" (be-ki) 12-12h, (be-ki) 16-8h. Esetleg létezik ilyen áramkör készen?
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Hello! Ha a bekapcsolási és kikapcsolási idő mindig azonos, akkor megfelelő egy CD4541-es is. Ha eltérő az idő, akkor pld. ilyen ciklikus időzítő. De ha vásárolnál, akkor van digitális időzítő amivel napi szinten tudsz programozni 8 tetszőleges időpontot. Kapcsolóóra
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Szia! Köszönöm szépen! Mivel elképzelhető, hogy más-más időpontban lesz használva, lehet, hogy akkor a kész megoldás mellett döntök. Annál olcsóbban megépíteni sem tudnám.
(#) vision61 válasza zoka hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Szia!

Igen, van készen is, univerzális, többfunkciós.
(Szerintem idehaza is kapható, nekem nem volt sürgős.)
Pl. Itt van ez.
Programozható mindkét ciklusidő, a terhelhetősége a rákötött relétől függ.
(#) Ferrari1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 9, 2021 /
 
Szia!
Lenne még egy olyan kérésem, hogy át tudnád e alakítani a kapcsolást úgy, hogy a tápfesz rákapcsolása után a relé behúzon, és az időzítés lejárta után elengedjen, és úgy is maradjon még úja nem lesz táp alatt.
Az időzítés 1-15 perc között kellene, hogy legyen állítható.
Következő: »»   67 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem