Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3580 / 3948
(#) Epu2 válasza andrÁSZ hozzászólására (») Feb 17, 2021 /
 
Csak azt tudom javasolni, Próba szerencse. Anno a nagy teljesítményű Ge tranzisztorokat, (ASZ), akkutöltőben használtam diódaként. Mivel a damperről még egy leírást sem találtam, akár.
(#) Gafly válasza andrÁSZ hozzászólására (») Feb 17, 2021 /
 
Jóval nagyobb feszültség fog rajta esni, és igy jobban is fog melegedni, mintha "rendes" diódat használnál. Ezt leszámitva használható. Itt egy adatlap példa.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2021
(#) janigel válasza andrÁSZ hozzászólására (») Feb 17, 2021 /
 
Idézet:
„Az elektronikában egyfajta dióda az energiacsúcsok elnyelésére, amelyeket általában induktív áramkörök generálnak.”

Idézet = : Damper Wikipedia
Egyenirányító hídként nem biztos hogy a legjobb.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2021
(#) erdgab válasza andrÁSZ hozzászólására (») Feb 17, 2021 /
 
Tranzisztor,tirisztor,triak védelmére induktív körökben tökéletes,nem jó egyenirányításra illetve nem érdemes oda felhasználni.Inkább add el villanypásztor építőknek,azok tudnák használni.
(#) kadarist válasza andrÁSZ hozzászólására (») Feb 17, 2021 /
 
Szia!
Típust írjál. Így lesz adatlap és így tovább...
(#) Peet19 hozzászólása Feb 17, 2021 /
 
Sziasztok!

Ha egy shift regiszternek adatot küldök a soros porton mennyi az a minimum idő amit várakozni kell mielőtt küldöm a következőt?
Vagyis a soros adatbemenetre rákapcsolom a bevinni kívánt jelszintet (alacsony vagy magas), utána az órajelre magas szintet kapcsolok ekkor beíródik a regiszterbe a bit aztán alacsony szintet rakok az órajelre.
Beállítom a következő szintet a bemenetre és megint eljátszom az órajellel ugyanezt amit az előbb. A kérdés az, hogy kell-e valami várakozási idő mielőtt alacsony szintre rakom az órajelet?
Vagy az utasításciklus (500ns) elég? Valami kínai adatlapot találtam nem tudok rajta kiigazodni. Extra kínai
(#) nagym6 válasza Peet19 hozzászólására (») Feb 17, 2021 / 1
 
Ez típusfüggő. Katalógusadat.
(#) Peet19 válasza nagym6 hozzászólására (») Feb 17, 2021 /
 
74HC595 -ről lenne szó.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Feb 17, 2021 / 1
 
Hello! Az adatlap 18. oldalán ott van a "Tsu és Th" paraméter. Az órajel felfutó éle előtt 24ns-al előbb stabilnak kell lenni az adatnak. Majd a felfutó él után még 3ns ideig stabilnak kell lenni az adatnak.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2021
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 17, 2021 /
 
Szia!
köszönöm, ez most már tiszta de nem konkrétan erre értettem a kérdést. Lehet rosszul fogalmaztam, de arra lennék kíváncsi hogy amikor egy 8 bites adatot szeretnék kirakni a kimenetre (mármint egy PIC kimenetére) amit a shift regiszter soros bemenetére küldök, akkor azt ugye bitenként küldöm. Mennyi az az idő amit várakozni kell két bit elküldése között?
Bemásolom a kódomat mire gondolok. Kell-e ide a NOP vagy nem?
  1. BSF             S_DATA  ; '1' adatbit beállítása
  2. BSF             S_DATA_CLK      ; Adatbit beírása a shift regiszterbe (órajel felfutó él)
  3. NOP                             ; 500ns-ig az órajelet magasszinten tartom
  4. BCF             S_DATA_CLK      ; órajelet alacsonyszintre rakom
  5. NOP                             ; 500ns-ig az órajelet alacsony szinten tartom
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2021
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Feb 18, 2021 / 4
 
Oké! "Értem hogy villanymotor - de mi hajtja?"
Pedig a válasz két sorral lejjebb van. "Maximum clock pulse frequency" SH_CP or ST_CP 20MHz.
Ha pedig tanulmányozod a 7-8-9. ábrát és egybeveted a táblázat adataival, választ kapsz a kérdéseidre. A pedig t=1/f..
Azért nem mondom meg, mert részemről nem az a cél hogy megtudd, hanem hogy olvasd az adatlapot és használd ha kérdésed van. Mert ez visz előre, nem egy válasz.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 18, 2021 /
 
Értem, köszi, megvan
(#) gyulank hozzászólása Feb 19, 2021 /
 
Mennyi napelem, és akku kéne ahhoz, hogy sziget üzemmel folyamatosan adjon 500W-ot mindig, bármi van?
(#) bitmixer válasza gyulank hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
A kérdésed kicsit pongyola, de megpróbálok segíteni.
Folyamatos 500 Watt napi 12 kWh energiát jelent. Egy 3,3 kW-os napelemes rendszer tavaly Pécsett 3950 kWh-t termelt. Ebből arányosítva 3,3*365*12/3950=>3,66 kW-os rendszerre lehet szükség. Az akku méretezéséhez nagyon fontos eldönteni azt, hogy mennyi az az időtartam, amit át kell hidalni napfény híján. Ha például 1 nagyon borús hét alatt nem termelődik 12*7= 84 kWh, hanem csak mondjuk 14 kWh, akkor a kiesett 70 kWh-t kell akkuból pótolni. Ez komoly akkut feltételez: 48V-os esetben 70000/48=~ 1500 Ah kapacitást.
A hatásfokot bele sem számoltam ezekbe a számokba. Szóval komoly projekt lesz, ha lesz
Egy további adat az említett rendszerből: volt olyan hét, hogy összesen csak 5,77 kWh termelődött
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2021
(#) gyulank válasza bitmixer hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Tehát a 3,3kW-os napi 5,77/7=0,8kWh-át termel, vagyis 500/0,8=625*3,3kW=2,1MW-nyi napelem kell az 500W-hoz?
(#) gyulank válasza bitmixer hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
*vagyis 12/0,8=15*3,3kW=50kW-nyi
(#) Pethical válasza gyulank hozzászólására (») Feb 19, 2021 1 /
 
Az olyan 400nm-en el is fér, plusz a hely az akkuknak, meg a sallang.

Én nem értek a napelemekhez, de nekem nagyon furán hangzik, hogy 50000 kWh-s erőművet kell(ene) telepíteni 5 db 100-as izzóhoz.
(#) gyulank válasza Pethical hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Eddig 12 volt.
(#) nedudgi válasza Pethical hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
A kérdés arról szólt, hogy akkor is működjön, ha bármi is történik.
(#) Pethical válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
Valóban, teljesen igazad van, ez elkerülte a figyelmemet..
(#) nedudgi válasza gyulank hozzászólására (») Feb 19, 2021 /
 
12 mi?
Ekkora teljesítményt tartósan fenntartani egy áramforrásól igen húzós. Esetleg, ha kiegészíted a projektet egy hosszabb borult idő esetére szélgenerátorral, vagy egy aggregáttal, olcsóban meg lehet úszni a dolgot. Talán az aggregát a legjobb árfekvésű beruházás ilyen esetben.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2021
(#) gyulank válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 20, 2021 /
 
Hát ha 1kW-ot írtam volna, az 24 kWh lett volna egy nap. 500W az 12. A 3,3kW-os napelemről a gyenge példából napi 0,8 kWh jön ki, ami 15x van meg a 12-ben, vagyis 15 ilyen 3,3kW-os napelem tud leadni 12 kWh-t naponta, ha a példát legrosszabb feltételek köztinek tekintjük. És engem az érdekel.
(#) nedudgi válasza gyulank hozzászólására (») Feb 20, 2021 /
 
Legrosszabb körülmény az, ha csak a teljesen feltöltött akkumulátorról kell üzemeltetni rendszert, amíg nem kap utánpótlást- Ha a további energiabevitel nem tudja teljesen feltölteni, akkor újra a vésztartalékhoz (akkupakk) kell nyúlni. Télen könnye előfordulhat olyan eset, amikor hetekig csak a tartalékot használjuk. Ez baromi sok lehet.
Ha jól akarsz kérdezni, meg kell határoznod, mennyi ideig akarod kibírni energiautánpótlás nélkül, és mennyi idő alatt tudja a rendszer pótolni az ínséges időkben elhasznált tartalékot. A "bármi van" feltételre is adódik a visszakérdezés: "Mennyi ideig?"
(#) gyulank válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 20, 2021 /
 
A legrosszabb feltétel alatt, a fény szempontjából legrosszabb időszakot értettem. Tehát, hogy abban az időszakban mennyi napelem termeli meg a 12 kWh-t egy nap. Akkunak elég sok dolga lenne még akkor is, ha azt a pár órányit kéne egy napra elosztani. Engem az érdekel, hogy a legrosszabb esetben is megtermeljen A NAPELEM 12 kWh-át.
(#) bitmixer válasza gyulank hozzászólására (») Feb 20, 2021 /
 
Közvetetten erre is megvan a válasz az első levelemben. A 18:23-kor kelt leveledben már jól is számoltál. Valóban 50 kW napelem kell, ha a minimális napi termelés 0,8 kWh. De erre sincs garancia, mert ez a 0,8 kWh egy heti statisztikából lett leosztva! Mindent a vevőért: megnéztem újra a statisztikát; eszerint pl. 2020 12. hó 10.-én csak 128 Wh (!!!) volt a napi termelés. Ez alapján inkább ne számold újra a szükséges napelempark méretét .
Szerintem újra kellene fogalmaznod (legfőképpen a magad számára) a követelményeket. Ésszerű kompromisszum mellett normálisabb számok fognak kijönni.
(#) gyulank válasza bitmixer hozzászólására (») Feb 20, 2021 /
 
Zöld energia. Nem szennyezném a környezetet akkukkal, meg nem is költenék a cseréikre. Csak 310kW-os napelem kell. Az kb. csupán 42*42m helyet foglal, és az 500W a minimum lesz, nem a maximum. Vagyis mindent lehet használni valószínűleg mindig. A kútszivattyútól a körfűrészig, és nem kell pár évente cserélni az akkut, vagy nem annyit. Össze lehetne kötni mondjuk 1740 db. 180W-os 12V-osat úgy, hogy 20-at sorba, 87 ilyet pedig párhuzamosan, és akkor 240VDC jönne ki, sokkal kisebb vezeték veszteséggel, és kisebb áramú konverterrel, és ezek nem olcsó dolgok. A napelem pedig kijönne cirka 104,4 millióból.
(#) bitmixer válasza gyulank hozzászólására (») Feb 20, 2021 / 1
 
Attól tartok, nem értem a humorodat. Én komolyan vettem a kérdésedet, de úgy látom, bolondot akarsz csinálni belőlem (belőlünk?). Mellesleg a nyitó leveledben akkor minek írsz egyáltalán akkumulátorokról? Úgy szertném megérteni, hogy valójában mit akarsz...
Ja, és az is érdekelne, hogy mit csinálnál, amikor 310 kW jönne le a napelemeidről
(#) Pethical válasza gyulank hozzászólására (») Feb 20, 2021 /
 
Idézet:
„Vagyis mindent lehet használni valószínűleg mindig”

Napkeltétől napnyugtáig.

Szerintem ez a mennyiségű napelem ekkora kihasználtsággal (310kW vs. 500W) jobban terheli a környezetet és drágább, mint egy kisebb pakk akkumulátorokkal, időnkénti akkucserével. A napelem is elhasználódik, aztán hulladék lesz belőle.
Illetve amikor maxon termel, akkor kidobsz az ablakon 309,5kW teljesítményt, ami egy kisebb falut kiszolgálna.
(#) nedudgi válasza gyulank hozzászólására (») Feb 20, 2021 /
 
Pontosabban sötét zöld energia. Szemellenzősen nézed a dolgokat, egy szempontot kiragadsz (hulladék), figyelmen kívül hagyva egyéb szempontokat.
Az akkumulátor olyan, mint a liba - minden porcikáját újra/fel lehet használni. Belátható, hogy a napelemet burkoló műanyag elég sok fejfájást okoz a természetnek, mert direkt időállóvá csinálják. Nem próbálom megsaccolni, hány köbméter anyagról lehet szó ilyen hatalmas napfénytelep esetén. Mi érdemes inkább használni? Napelemet, vagy akkumulátort?
Persze, akinek száz milla meg se kottyan, az könnyedén átsiklik a részleteken.
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2021
(#) gyulank válasza bitmixer hozzászólására (») Feb 20, 2021 /
 
Mert gondolom, a 128 Wh/nap nem egyenlő a folyamatos 5,3 W-al. És télen, mikor megkapja a 12 kWh-át, abban a 4-5 órában, akku nélkül a többi 20 órában nem tudom használni. Annyi jönne a napelemről, amennyit fogyasztok. A hálózatról is annyi jön. Akkor van probléma, ha a fogyasztásom nagyobb, mint a "termelt" áram, nem akkor, ha kisebb. Viszont ja, akkunál is elég kisebb Ah-ás nagyobb feszültségen. De amúgy meg tudnék mit kezdeni a plusszal. A napelem alatt a földben lenne mondjuk 1300m3 hőszigetelt víz, és azt melegíteném, fűtővíznek télre. Meg lenne közvetlen a napelemek alatt hőcserélő, amit télen le lehet ereszteni. Habár globális felmelegedés van, egyáltalán nem kéne fűteni sehogy, ha azt akarnánk, hogy elmúljon.
Következő: »»   3580 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem