Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   547 / 577
(#) fgyj válasza fgyj hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Kérem, hogy azok, akik ezután lépnek be erre az új oldalra, nézzenek rá az előző oldali kérdésemre.
Szeretném megszüntetni ezt a kellemetlen zajt, mert nagyon szép hangja van egyébként ennek a rádiónak.
(#) em válasza fgyj hozzászólására (») Feb 21, 2021 / 1
 
Ha a hangerőszabályzásra nem változik, akkor utána van a hiba, az erősítő fokozatban. Mint már javasolták, én is ellenőrizném a papírkondenzátorok átvezetését. Legegyszerűbben ideiglenes cserével. Utána csőcserével lehet próbálkozni, de nem hiszem, hogy ez lenne a probléma.
(#) rectamas válasza fgyj hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 2
 
A Terta 311 kapcsolási rajza elvileg megegyezik az Orion 330, 331 rajzával.
A pirossal bekarikázott kondenzátorokat cseréld ki, pl. 630V Wima MKP... típusúra.
A felkiáltójeles Y1 vagy Y2 típusú zavarszűrő kondenzátor, min. váltó 250V-os 2,2nf-4,7nF, az életed függ tőle mindenképp cserélendő vagy ideiglenesen szedd ki!
Az ellenállások ritkábban hibásodnak meg.
Érdemes átkapcsolni a trafót 240V-os hálózati feszültségre.
Ezek a régi készülékek nem felelnek meg a mostani életvédelmi szabályoknak.

Terta-311.tif
    
(#) Gafly válasza rectamas hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 2
 
Idézet:
„Érdemes átkapcsolni a trafót 240V-os hálózati feszültségre.”

Igen.
Idézet:
„Ezek a régi készülékek nem felelnek meg a mostani életvédelmi szabályoknak.”

Igen. De múzeális cucc...
Idézet:
„A pirossal bekarikázott kondenzátorokat cseréld ki”

Narancs szinűvel bakarikázottakat első körben békén hagynám...
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) rectamas válasza Gafly hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 1
 
A narancs ajánlás lemaradt...
Azokat, ahogy Gafly írta első körben nem piszkálni, de a bal oldali 10nF-os kondit inkább pirossal karikáznám be, 10MOhm-os rácsellenállás csatlakozik rá, egy kis átvezetés is elviszi a munkapontot...
(#) Gafly válasza rectamas hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 1
 
Igen, nagyon.
Ámbár az eredeti probléma/kérdés ez volt:
Idézet:
„ma pedig már a bekapcsolás után azonnal erősen serceg, zörög, recseg. A hangerőszabályozás nem hat erre a zajra.”
(#) fgyj válasza rectamas hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Elnézést kérek: az eredeti kérdésemben tévesen írtam a típust. Terta 331-ről van szó! (Az Orion 331 kapcsolásától eltér egy-két ponton. Pl. a hálózati bemenet környéke is más.)
Sajnos nem lehet 240-re átkapcsolni - nincs ilyen lehetőség a trafón.
A 10 nF-os csatolókondenzátorok cseréje nem segített: a jelek szerint ők most ártatlanok.
(Terta 311-es szerintem nem is létezett. Orion 311-es volt a 40-es évek elején U-csövekkel.)
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) mohinger válasza fgyj hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 1
 
Lehet, hogy a kimenőtrafó átütött? Ha már ennyi mindent kiszűrtél...
Van egy ilyen kimenőm, ha esetleg érdekel.
(#) rectamas válasza fgyj hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 1
 
A kimenő primerével párhuzamos 1nF-ot és a 100nF-os segédrács hidegítőt kicserélted?
Nem sokban különbözik a kapcsolás...
A 220-as bemenetnél a két kondit feltétlenül cseréld.
Mint már említették, cső is okozhat hasonló hibajelenséget lehet, de az ritka.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) Hantos Ferenc válasza fgyj hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 1
 
Az ECH 21 csöveket próbáltad megcserélni? Ha kiveszed az EBL 21 előtti ECH-t, akkor is hallani valami halk sercegést? Valami a jel útjában lehet problémás, mert a normál hang, a műsor is megszakad időnként. Munkapont elmászás talán... EBL 21 vezérlő rácsán testhez képest -5V körül kell lenni. Esetleg nem ingadozik a fesz? Az előtte lévő ECH 21 trióda vezérlő rácsán kb. -2V körül kellene lenni. Atrióda anódján +65V. EBL 21 végcső anódján +250V, segédrácsán +220V. Ezeket óvatosan mérd meg, ellenőrizd, hogy stabilan megvannak-e. Lemezjátszó állásban mit csinál, ha jelet adsz be neki? Akkor is serceg? És időnként elmegy a beadott jel is? A javasolt kondik cseréje előtt érdemes az ellenállások és kondenzátorok forrasztásait is ellenőrizni kis mozgatásokkal. Lehet, hogy van egy rosszul érintkező forrasztásod.
(#) fgyj válasza Hantos Ferenc hozzászólására (») Feb 23, 2021 /
 
Köszönöm a nagyon részletes segítséget, amely sok lehetséges okot feltár.
(A beadott jel nem "megy el", csak én halkítom időnként a felvételen, annak igazolására, hogy a hangerő-szabályozás nem hat a zörejre.)
(#) fgyj hozzászólása Feb 23, 2021 /
 
Kedves Segítőkész Fórumtársak!
Köszönöm a gyors és hasznos válaszokat. Sokat lehet ilyenkor tanulni, mert több irányból is meg lehet közelíteni a jelenséget, és nem mindig a legvalószínűbb ok válik be.
Ez esetben az derült ki végül, hogy a kondenzátorok ártatlanok voltak (néhányat óvatosságból persze cseréltem) - a bűnös a második ECH21 volt. Tartalék nem lévén, átmenetileg az első ECH-t tettem a helyére (hangerősítés külső jelről az első cső nélkül is van). Most tökéletes a hang.
(#) effect24 hozzászólása Feb 23, 2021 /
 
Sziasztok,

lehet rossz topikba írok ezzel de ide tűnt a legalkalmasabbnak mert gondolom találkoztak itt már többen hasonló poblémával-kérdéssel felújítások közben. Mekkora esélyét látjátok annak hogy egy 70-es években gyártott tápegységben a teljesítmény félvezetők alatt berillium-oxid tartalmú paszta vagy szigetelő van? Kezembe került ugyanis egy francia (CII) kisszámítógép tápja és azért tartok tőle. Semmi RF vagy sokszáz wattos része nincs csak pár 2N3055 meg ilyesmik. Esetleg ha máshol kéne erre rákérdeznem akkor elnézést

köszi előre is!
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2021
(#) Solymossi hozzászólása Feb 23, 2021 /
 
Kedves Gyűjtőtársak!
Orion 56 készülékbe keresek hátlapot és eredeti hálózati csatlakozót. Biztosan ritka készülékről van szó, de gondoltam megér egy próbát ha megkérdezem. Köszönöm!
(#) pucuka válasza effect24 hozzászólására (») Feb 23, 2021 / 1
 
Van esélye, de nem nagy, mert az akkor is drága dolog volt, bár akkor még nem volt környezetvédelem miatt tiltott.
Nem is annyira hővezető pasztaként volt használatos, hanem teljesítmény tranzisztorok, különösen RF teljesítmény tranzisztorok belsejében a lapka és a ház közti hőellenállás csökkentésére.
Nem kell nyalogatni. A környezetben pedig gondolom nem ez a legnagyobb környezetkárosító dolog.
(#) ferci válasza effect24 hozzászólására (») Feb 23, 2021 / 1
 
Szia!
Megnyugodhatsz, ezt csak belsőleg használták. Nem kell szétfűrészelni a tranzisztort és nem találkozol vele.
(#) pucuka válasza ferci hozzászólására (») Feb 23, 2021 /
 
Nekem sikerült szerezni egy kisujjnyi tubust a mikrósoktól még a 60' években, de már igen régen elfogyott.
(#) effect24 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 23, 2021 /
 
Köszi a választ! Magyarán szólva, akkor valószínűleg azok is már inkább alumina vagy valami hasonló alapúak voltak? Eddig nem igazán gondoltam ebbe bele pedig pár ilyen elektronika már átment a kezemen javításból kifolyólag.
(#) MiRkoczkii hozzászólása Márc 1, 2021 /
 
Üdv!
A minap hozzájutottam egy általam régen vágyott BRG mambó magnóhoz.
Szeretném felujitani, de sajnos nem tudok mi alapján hozzákezdeni. az alap vető hibakeresésben arra jutottam hogy a szalag pörgető mehanika lejátszás állásban visszafelé húzza a szallagot, a varázsszem fűt, de nem ragyog zölden, az erősitő működik.
Van ebben a topikban olyan aki tud nekem segiteni?
(#) Gafly válasza MiRkoczkii hozzászólására (») Márc 1, 2021 /
 
Idézet:
„Van ebben a topikban olyan aki tud nekem segiteni?”

Igen.
Mi a kérdés?
(#) MiRkoczkii válasza Gafly hozzászólására (») Márc 1, 2021 /
 
Esetleg kapcsolási rajzot és egyéb műszaki leirásokat szeretnék, de alig találtam valamit. Ezen felül nem nagyon értek a magnók mehanikus felépitéséhez, és arról is jól jönne egy útmutatás.
(#) CHZ válasza MiRkoczkii hozzászólására (») Márc 1, 2021 /
 
Szia!
Szerintem valamelyik szíj nem megfelelő helyen van, nem jól van rátéve.
(#) MiRkoczkii válasza CHZ hozzászólására (») Márc 1, 2021 /
 
pont ez a baj, nincsenek rajta szijak. Görgős és a kis rudak nyomják rá vagy húzzák el a lentkerékről.
(#) zolika60 válasza MiRkoczkii hozzászólására (») Márc 1, 2021 /
 
A kapcsolási rajza fent van a tanyán.
(#) em válasza MiRkoczkii hozzászólására (») Márc 1, 2021 / 2
 
A Kádár könyv cikke.

mambo.pdf
    
(#) szikorapéter válasza MiRkoczkii hozzászólására (») Márc 1, 2021 /
 
Szia!
A varázsszem csak felvétel módban működik, azt hivatott jelezni hogy a bemenete a magnónak ne legyen "túlvezérelve", lejátszás módban fűt de anódot nem kap.
(#) gkari válasza MiRkoczkii hozzászólására (») Márc 1, 2021 / 1
 
Nekem megvan az MHSZ kiadvány, ami csak a Mambóval foglalkozik. Ha ennek segítségével sem tudod megoldani......? Küldj egy emailcímet, szívesen elküldöm, ide nem lehet, mert több, mint 3Mb, és DJVU.
(#) MiRkoczkii válasza szikorapéter hozzászólására (») Márc 1, 2021 /
 
Tudom. De felvétel módban sem működött,bár már azt szerencsére megoldottam. A szallag tekerési hiba viszont maradt
(#) Gafly válasza gkari hozzászólására (») Márc 2, 2021 /
 
Nem 8 a limit mostanság?
(#) tiko77 hozzászólása Márc 2, 2021 / 1
 
Üdvözlet mindenkinek!
Felismeri valaki a képen látható készüléket? Sajnos élőben nem volt hozzá szerencsém csak kíváncsiság.
Következő: »»   547 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem