Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   546 / 577
(#) tiko77 válasza mohinger hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Rajz alapján jónak kellene hogy legyen, mondjuk még rajz nélkül csináltam tegnap. A skálamutató is a gomb tekerési irányával megegyező irányba megy, annyi hogy a rugó nem a forgókondinál van hanem a skála résznél felül. Ellenőrzöm majd. Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2021
(#) tiko77 válasza tiko77 hozzászólására (») Feb 12, 2021 / 2
 
Még nem néztem meg konkrétan, de átgondolva valószínűleg megoldja ha a skálahúr irányát megfordítom a forgón, a többi maradhat. Tegnap csak arra figyeltem hogy a mutató iránya jó legyen, összerakás után vettem észre a hibát. Megfordítom és jó is lesz. Köszönöm a segítséget!
(#) tiko77 válasza mohinger hozzászólására (») Feb 12, 2021 / 1
 
Köszönöm, most már jó.
(#) mate886 hozzászólása Feb 13, 2021 /
 
Sziasztok!

Egy 50-es évekből származó katonai rádió restaurálásába kezdtem. Sajnos az összes elko és papír kondi vagy zárlatos, vagy 2-3 szorosa a névleges értékének. A rádió némely sávokon pontosan fog, máshol még zaj sincs.
A kérdésem, hogy ezeket a papír kondikat milyen kondival helyettesítsem ami modernebb, és a célnak megfelel? Szerencsére jó sok van belőle..
(#) Tomi94 válasza mate886 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Szia!

Én csöves erősítőbe MKP vagy MKT fóliakondikat szoktam tenni. Ez ma kb. bármely alkatrészboltban kapható. Szerintem rádióban is inkább az RF részhez kellhet kerámia, a többi - ami anno papír volt - nem kritikus azt leszámítva, hogy ne legyen polarizált (elkó).
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2021
(#) em válasza mate886 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Ha valóban restaurálni akarod a készüléket (én ezt javaslom) akkor olyan kondenzátorokat keress, melyeket a régi papír burkolatba el lehet helyezni. Itt a fórumon volt már róla szó erről a technikáról. Én ehhez stiroflex hengeres kondenzátorokat szoktam használni. Nem mindig egyszerű találni megfelelőt amely megfelelő feszültségű, de megéri, mert az eredmény szinte megkülönböztethetetlen az eredetitől.
(#) Gafly válasza mate886 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Az, hogy van amelyik átvezet/netán zárlatos az hihető.
Janó bácsinak volt erre az a trükkje, hogy az eretdi burkolat alá rejette a csere kondenzátort.

Azt nem hiszem el, hogy az összed kondenzátor hibás, azt pedig végképp nem, hogy többszörösére nőtt a kapacitásuk. Szerintem valamit nem jól csinálsz, vagy mérsz...
(#) VJ72 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 13, 2021 / 3
 
Pedig így van pl. egy szivárgó 10nF-os kondenzátort kapacitásmérővel megmérve dupla értéket fog mutatni.
Attól függően, hogy mennyire vezet át.
(#) em válasza VJ72 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Nekem is ez a tapasztalatom. Minden papírkondit át kell nézni szivárgásra, különben hetekig lehet vergődni a hibakereséssel. A módszerből talán a glimmlámpás a legjobb. Ha szivárog, a kapacitásmérés fals értéket mutathat.
(#) Gafly válasza VJ72 hozzászólására (») Feb 13, 2021 / 2
 
Akkor nem a kapacitása nőtt meg, hanem átvezet...
(#) jani1987 válasza em hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Ezért építettem glimmes tesztert. Egy marékkal biztos kidobtam azóta. Még az újabb gyártmányok közül is.
(#) mate886 hozzászólása Feb 13, 2021 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget, a javaslatok szerint kibányásztam a papírhengerekből a kondenzátorokat, könnyebb volt mint hittem. Igyekszem keresni méretbe belevalót, bár eddig csak Remixet találtam (sajnos azok is 35-40 évesek alaphangon.) Majd kitalálok valamit.

Digitális műszerrel mértem, valszeg azért mutatott más eredményt, mert átvezetnek. Sajnos az összes papír bőven tűrésen kívül volt. A régi MM elkókat meg már alapból a koruk miatt cserélem.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2021
(#) granpa válasza mate886 hozzászólására (») Feb 13, 2021 / 1
 
Ki ne dobd a kiszerelt belet! Kiváló sorszigetelő a papírjuk, trafótekerésnél.
A régi MM elkókat pedig formáld meg és úgy mérj rájuk. 100 évig is elmennek. És 30-40 éves Remixek meg jobbak mint a mostaniak.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2021
(#) Gafly válasza mate886 hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Bár szerintem "ecetes", de ha elég ideig száritod, akkor szerintem valami hasonló jó lehet hozzá.
Mellesleg az áramkörben elfogalt helyzetétől is függ, hogy mennyire zavaró szivárgás.
Van ahol gyakorlatilag nem számit (kár is piszkálni), de mondjuk egy csatoló kondenzátornál kritikus.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
A fórumon mégis lebeszélik az embert a régi eszközök újra hasznosításáról. Na akkor kinek van igaza? Direkt új elektrolit kondit vettem és a teszteren hagytam órákig. A glimm nem aludt ki. Na ekkor mi van?
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Ne higgy, csak a saját tapasztalatnak. Sajnos elharapódzott a "dobd ki, vegyél újat", pedig a hobbi pont nem erről szól.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2021
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Kíváncsi leszek ezek után neked esik e bárki.
(#) _BiG_ válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 14, 2021 / 1
 
Az elektrolit kondiknak eleve magasabb a szivárgási áramuk, még a moderneknek is, tehát a glimm ide nem jó teszter.
(#) jani1987 válasza _BiG_ hozzászólására (») Feb 15, 2021 /
 
De legalább megpróbáltam.
(#) Gobe54 válasza mate886 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Az oszcillátor körbe mindenképpen ugyanolyat tegyél ami az eredeti volt. Régi katalógusból még azt is ki kellene bányászni, hogy a Tk (hömérsékleti változás) mekkora volt. Frekvencia pontosság és stabilitás....
(#) em válasza mate886 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Ha poliészter, akkor jó lehet a régebbi remix is.
Itt egy hirdetés.
(#) mate886 válasza Gobe54 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
A rádió maga egy Nehézegységes vevő (NV-1).
Csatolom az egyetlen dokumentumot, ami fellelhető róla. Az első 4 sávban van sávzaj(1.7 MHz-ig), meg vétel is, de amint átkapcsolom az 5. sávra megsüketül, és feljebb is az marad. Ezeken a sávokon csak a forgókondi kontakthibáit lehetett hallani. Az elmúlt napokban kicseréltem a hangerőszabályzót, a forgókondi és a KF kapcsoló érintkezőit megtisztítottam, valamint pár vezetéket, koaxot kicseréltem mert igencsak korrodáltak voltak, vagy repedezett a szigetelésük.
Kondenzátorokat feltehetőleg a hétvégén tudok szerezni hozzá. A foglalatokban illetve a csövek lábában nem bízok, azokat is megtisztítom majd valahogy.

Ami kérdésem még, hogy a mellékelt pdf-ben lévő kapcsolás alapján hova tudnék kötni egy hangolásjelző műszert?

nv1b_2.pdf
    
(#) gkari válasza mate886 hozzászólására (») Feb 16, 2021 / 2
 
Szerintem a hangolásjelzést az AGC jellel ("fadingszabályzás")lehet megoldani - a 12AT6 5.lábról pl. úgy mint a műsorvevők varázsszem - vezérlése. A kerámiakondikat, -trimmereket csak akkor cseréld, ha biztosan hibásak, a csillámok, elkók sajnos ált. kuka. Érdemes valamennyi csőlábat külön-külön kőrbe-kapirgálni. Szerintem, ha használni akarod, akkor egy komoly szignál feltétlenül szükséges lenne. (Pl. EMG1168)
(#) Gafly válasza mate886 hozzászólására (») Feb 16, 2021 / 1
 
Idézet:
„hova tudnék kötni egy hangolásjelző műszert?”

Innen:
Idézet:
„Az aut. szabályozáshoz szükséges előfeszültséget a 12AT7 második diódakörében állitjuk elő az L36 tekercsről történő táplálással. /C24-en keresztül/.”

Vigyázat, nem terhelhető! Valami FET-es leválasztót javasolnék...
(#) pucuka válasza mate886 hozzászólására (») Feb 16, 2021 / 1
 
Ne a 12AT6 5. lábáról, hanem az oda csatlakozó 0,33 MΩ, és a 4,7 MΩ közös pontjáról. Az 5. -ös láb terhelésével belenyúlsz a demodulátor rezgőköreinek terhelésébe.
(#) Moderátor hozzászólása Feb 18, 2021
 
Az analóg adásokkal kapcsolatos beszélgetés áthelyezve az OFF-topicba.
(#) fgyj hozzászólása Feb 20, 2021 /
 
Kedves Fórumtársak! Segítséget kérek a sokkal tapasztaltabb rádiósoktól. Terta 311 rádió több évtizednyi heverés után kitisztítva szépen szólt. Külső hangforrást rákapcsolva a PU bemenetre, kikapcsolva a rádiórészt, nagyon szép hangon erősített, nagy hangerővel. Hálózati brumm csak nagyon kicsi. Az első nagyobb igénybevételek során kb. 2 órán keresztül szépen és tisztán szólt, de a harmadik vagy negyedik alkalommal már egy óra után, aztán néhány perc után, ma pedig már a bekapcsolás után azonnal erősen serceg, zörög, recseg. A hangerőszabályozás nem hat erre a zajra.
A videófelvétel a hangszóró közelében készült, közben kis időre a zenét is hallhatóvá téve.
https://youtu.be/u6d98Q1gZD4
Milyen okok merülhetnek fel, ki hogyan keresné a hiba forrását?
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2021
(#) Gafly válasza fgyj hozzászólására (») Feb 20, 2021 / 1
 
További tisztogatást és kontakt hiba keresést javasolnék (klasszikus "kocogtatásos" módszerrel), valamint annak ellenőrzését, hogy PU bemenetre állitva is jelentkezik-e a "sercegés".
(#) rectamas válasza fgyj hozzászólására (») Feb 20, 2021 / 1
 
Szerintem valamelyik papírkondenzátor átvezet.
(#) gbiro72 hozzászólása Feb 20, 2021 /
 
Üdvözlet Mindenkinek!

Azt szeretném kérdezni, hogy van-e valakinek CS29 (CS24) hangszedő tűje Tesla lemezjátszóba?

Előre is köszönöm!
Következő: »»   546 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem