Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   552 / 577
(#) tornadoplus válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 22, 2021 / 1
 
Köszi szépen. Megnézem és jelentkezem.
(#) asasin hozzászólása Jún 23, 2021 / 5
 
Sziasztok!

A tegnapi nap sikerült egy igazi ritkaságra szert tennem Egy Rektra RA33-as rádióra.
Első sorban az elektronikát szeretném rendbe rakni főként kondi csere és újra vezetékezés mivel a szigetelés teljesen szétment rajtuk.
Segítségeteket szeretném kérni kapcsolási rajz ügyben. Én nem találtam használhatót így bízok benne hátha valakinek van egy használható rajz.
Válaszokat előre is köszönöm!
(#) Sebi válasza asasin hozzászólására (») Jún 23, 2021 / 1
 
Szép darab 1937-ből (kb). Valószínűleg visszacsatolt audion - KF-et nem látok.
Az elkót cserélték kb a 60-as 70-es években.
Radiomuseum. org sok csehszlovák rádiót ismer.
(#) jani1987 válasza asasin hozzászólására (») Jún 23, 2021 / 1
 
Szerintem ezt keresed.
(#) asasin válasza Sebi hozzászólására (») Jún 23, 2021 /
 
Valóban az egyik elkót cserélték. A másik eredetinek tűnik.
Sajnos az egyik cső is cserélve lett de nem AL4-est raktak bele.
A képen látható a cső, sajnos túl sok felirat nincs rajta és nem is tudom beazonosítani hogy milyen lehet.
(#) asasin válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 23, 2021 /
 
Ezaz. Nagyon szépen köszönöm!
(#) tiko77 válasza asasin hozzászólására (») Jún 24, 2021 / 1
 
Szia!
Szerintem AL4 lesz az, miből gondolod hogy nem?
(#) Sebi válasza asasin hozzászólására (») Jún 24, 2021 / 1
 
Nekem így jobban tetszik...
Talán fokozza a lelkesedésed a helyreállításra.

Rektra 33.GIF
    
(#) asasin válasza Sebi hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Köszönöm!
(#) asasin válasza tiko77 hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Szimplán a kinézete miatt gondoltam ezt. Eredetileg Telefunken márkájú AL-4-es cső volt ebben a típusban ami nagyobb cső volt (méret ügyileg).
(#) asasin hozzászólása Jún 24, 2021 /
 
Lenne még egy kérdésem. A kapcsolási rajzon a kondi mellet lévő adatok a 20T vagy 2T mit jelentenek?
Tudom elég kellemetlen kérdés részemről de ilyennel még nem találkoztam. Leginkább a T betűre lennék kíváncsi hogy mit jelent.
(#) em válasza asasin hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
A választ biztosan nem tudom, de úgy tűnik a nF rövidítése lehet az értékek alapján.

Csak kapcsolódó téma:
Nálunk használatos volt a CGS szerint: 1 cm = c-2*105 F ~ 1.112650056053618432174089964848 pF. Forrás
(#) gkari válasza asasin hozzászólására (») Jún 25, 2021 /
 
A funkciókból ítélve, én nF nagyságrendre tippelek.
(#) granpa válasza asasin hozzászólására (») Jún 25, 2021 / 4
 
Tisíc, azaz ezer, csehül. (pF-ben értendő) A II. VH előtti magyar pénzeken öt nyelven rajta volt az értéke. Pl: Tisíc Korun az 1000 Koronás.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2021
(#) asasin hozzászólása Jún 25, 2021 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséget mindenkitől!
(#) Vales válasza Sebi hozzászólására (») Jún 26, 2021 /
 
Igen, pont ezt akartam mondani, hogy 2+1-es egyenesvevőnek látszik!
Nekem speciel ezek a kedvenceim ebből a korszakból, az egyszerű kapcsolástechnika miatt is.
(#) blahatamas válasza em hozzászólására (») Jún 28, 2021 / 1
 
Szia!

A héten tudtam szerezni egy tolmácsgépet, ha érdekel szívesen küldök fényképeket, és ha minden jól megy akkor még több darabot be tudok szerezni.
(#) gkari válasza blahatamas hozzászólására (») Jún 28, 2021 / 1
 
A fényképeket lehetne ide is?
(#) asasin hozzászólása Jún 28, 2021 /
 
Sziasztok!

Beszerezném a REKTRA RA33 rádióhoz a kondikat. Viszont segítségeteket szeretném kérni hogy szerintetek a kondenzátoroknak mekkora lehet a névleges feszültsége? Sajnos az eredeti alkatrészen semmi sem látszik. Sajnos a 80 éves kosz rendesen rászáradt a kondikra és némelyik teljesen szétrepedezett.
(#) Gafly válasza asasin hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Bejelöltem neked azokat, ahol számit a feszültség.
Mostanság 400 és 630 V a járatos érték, amit boltban kapsz.
De nem kell ám mindent ész nélkül cserélni (de nem értek hozzá).
Amit pirossal megnyilaztam, az nagyon kritikus kondenzátor, ha kicsit is átvezet...
Ami nincsen megjelölve, ott mindegy a feszültség, de szerintem nem is kell cserélni (másutt sem mindent), valamint méretben úgyis belefér normális kondenzátor, SMD meg minek és akkor is hülyén néz ki egy csöves rádióban.
(#) em válasza asasin hozzászólására (») Jún 29, 2021 / 1
 
Ahogy Gafly írta, csak azt cseréld amit muszáj. És a régi kondit ne szedd ki , tedd be párhuzamosan az újat, ha kell a régi egyik lábát választd le. Olajpapír kondenzátorokba bele is lehet építeni a pótlást.

Egyéb ötletek: http://users.atw.hu/mesterfogasok/
(#) Gafly válasza em hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Idézet:
„És a régi kondit ne szedd ki , tedd be párhuzamosan az újat”

Kivéve ha átvezet, amit bejelöltem.
De erre irtad, hogy a réginek elcsipjük a lábát...
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Van az a régi kondi amitől nehéz szívvel de meg kell válni ha már nem tudjuk hűen követni a megjelenést. Nekem is az új fajták vannak betéve.
(#) ferci válasza asasin hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Szia!
A rádiód belső képéről nem lehet megállapítani, hogy 2 db 32 µF-os elkó van-e bent, vayg 1 db 32+32 µF-os és egy valamilyen, de van a "kínai recept"...
Elfűrészeled a nyakánál, kibelezed, beépítesz 1 vagy 2 megfelelő kapacitásút a modern fajtákból, bekötöd, megragasztod kissé és egy vékony pánttal összeragasztod a két részt. Meg se lehet látni jóformán.
A többi kondi pedig nem nagy ügy.
(#) ferci válasza asasin hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
A kapcsolás szerint 2 db 32 µF-os van bent, nem közös a ház..
(#) asasin hozzászólása Jún 29, 2021 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget és a tanácsokat.
Készítettem az aljáról is képet. Jelenleg 2db 50+50 µF elkó van beépítve a 2db 32µF helyett. Javítás lehetett, sajnos elég keszekusza kötések vannak az elkó-nál. A bent lévő elkók kibontásra kerülnek és csak az elkók háza lessz felhasználva. 32µF elkó már nincs így csak 47µF elkóval tudom pótolni.

Sajna egy kis probléma adódott mivel van a rádióban egy 200pF kondenzátor amit ekkora feszültséghatárra nem lehet beszerezni(400V vagy 630V). Csak 100V-at találtam. Igaz 200pF nincsen már és ide is 220pF kapható. A rajzon pirossal bekarikáztam melyikről van szó.
(#) em válasza asasin hozzászólására (») Jún 29, 2021 / 1
 
Az a "villanyantenna" kondenzátora, opcionálisan a hálózati vezeték az antenna. Ezt miért akarod cserélni? Ha átütött, vagy nem akarod használni, kösd ki az egyik lábát.
(#) Gafly válasza asasin hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Elektroncsöves egyenirányitásnal nem szerencsés "túlzottan nagy" puffer kondenzátort alkalmazni, nem véletlenül van a katalógusban megadva a maximális kondenzátor kapacitás...
Esetedben 60 µF a katalógus adat.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Itt csak az AZ1 katódon lévő elkó az érdekes, a másik már 10 kohmon át kapja a pozitívot.
47 µF-ig nyugodtan be lehet cserélni.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
(#) gkari válasza ferci hozzászólására (») Jún 29, 2021 /
 
Sajna nem lehet kettős elkót alkalmazni, mert az AZ katódnál lévő negatívja nem a testre megy, a 2. már testelt. A kimenő primernél sem kritikus a kondik fesz. tűrése, hiszen jó, ha 10-20V van a két fegyverzet között. Én azt a "villanyantennát" kiirtanám belőle, valamint minden ellenállást megmérnék, biztos, hogy van közöttük "megnyúlt".
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
Következő: »»   552 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem