Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PLC alapismeretek
 
Témaindító: feco, idő: Feb 22, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 4
(#) Szirty válasza nazoga hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Helló nazoga!

Én is próbáltam megfejteni a hexa dump alapján, de nem áll össze a kép. Már a byte-ok száma sem stimmel. Valami trükk van és talán az a 80H nem is abban a sorban van.
Az üres sorok szerintem nem használt, vagy nem publikált bitek.
(#) nazoga válasza Szirty hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
Hát nekem sem állt össze a kép és ezért érdeklődtem. A programot azonban német szakember írthatta remélem tudta mit csinál, ha bele akarsz nézni a program forráskódjába hát csatoltam. Nekem a nem publikált bittekre lenne szükségem.
(#) Szirty válasza nazoga hozzászólására (») Nov 29, 2012 /
 
c? h?
(#) nazoga válasza Szirty hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Látom az állományok bővítménye elvette a kiváncsiságod! Talán igen messze elkalandoztam ezzel a témával...
(#) Szirty válasza nazoga hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Helló nazoga !

A kíváncsiságom töretlen, az ismeretem azonban nem elég egy valamire való válaszhoz.
Csak üzemeltetés témában van közöm az S5-ökhöz. Nem hallottam még erről a Peter Schnabel-féle vonalról.
Az hogy C nyelvet ráerőltette az S5-re, mindenképpen figyelemre méltó. Még nem hallottam ilyenről.
Talán a C nyelv komoly ismerője és kapcsolatba került a PLC-vel így születhetett ez a ritka eredmény. Így minden infó nélkül nem tudom elképzelni hogy bármi más előnye lett volna ennek a házasságnak, hiszen a C univerzális nyelv révén alkalmas a feladatra, de semmiképpen nem nevezném hatékonynak, aminek oka ugyanaz az univerzalitás.

Elnézést, hogy nem az eredeti problémára válaszoltam, úgy fest abban sajnos nem tudok segíteni.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2012
(#) nazoga válasza Szirty hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Nem baj, ha nem tudsz többet segíteni , de legalább megpróbáltál amit még egyszer köszönök ! P.S amint írtam as511 protokolt (http://downloads.askom.com.pl/download/en/asix4_manuals/ENP4005-29-08-2005.pdf) használta a PC-s kommunikációhoz, amelyet minden S5-ös"ért". A "C" nyelvet azért használta mert a fordítok hozzá (linux) ingyenesek.
(#) Szirty válasza nazoga hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Hali nazoga!

Ahh egy pillanatra azt hittem, hogy az S5 programja van C-ben
(#) Sa_fi hozzászólása Ápr 15, 2014 /
 
PLC Programozo Tanfolyamra Készülök és Kellene néhány tipp, hogy hogyan mehetnék át a teszten, amin eldől, hogy ki mehet a tanfolyamra.
(#) Szirty válasza Sa_fi hozzászólására (») Ápr 15, 2014 /
 
Helló Sa_fi!

Én erre nem tudok jobbat mint azt, hogy helyesen töltöd ki azt a tesztet.
(#) Sa_fi válasza Szirty hozzászólására (») Ápr 15, 2014 /
 
Egyébként könnyen megtanulható?
Elektrotechnikus végzettségem már van.
(#) kristikoma válasza Sa_fi hozzászólására (») Ápr 15, 2014 /
 
Jó eséllyel digitális technikát kérdeznek. Technikusként kellett ilyet tanulni.
(#) Szirty válasza Sa_fi hozzászólására (») Ápr 15, 2014 /
 
Helló!

Idézet:
„Egyébként könnyen megtanulható?”


Nézz be ide, talán segít levonni valami következtetést.
Egyébként az alapokat igen. Egyszerűbb feladatokat könnyű.
Ilyen tanfolyamon (ha általános, netán OKJ-s) akkor nagy szakmai mélységeket ne várj. Ha gyártó tanfolyama, akkor esélyesebb a mélyebb ismeret átadás.
(#) Sa_fi hozzászólása Ápr 16, 2014 /
 
Köszönöm és azért OKJ-s vizsgával el lehet helyezkedni?
(#) Szirty válasza Sa_fi hozzászólására (») Ápr 16, 2014 /
 
Üdv!

Biztosan, de nehéz kérdés.
Én azt a tendenciát látom, hogy mindenhol mindent akarnak, mindent ígérnek és semmit adnak.
Pl. feltételként szabják a
- több éves PLC programozási gyakorlatot
- SCADA és HMI ismeretet
- üzemeltetésben szerzett tapasztalatot
- felsőfokú végzettséget
- idegen nyelvtudást
- jogosítvány meglétét (esetleg saját autóval megtoldva)

Aztán rájön az ember, hogy valójában gépek beüzemelését kell végezni saját autóval utazva, kisebb program módosításokkal, helyi igényekhez illesztés miatt. És a juttatási rendszer olyan halandó által teljesíthetetlen feltételeket szab, amitől Suparman középső ujja is kiegyenesedne.
(#) KAITOMESTER hozzászólása Feb 10, 2016 /
 
Sziasztok!
Általánosságban milyen jelekkel, parancsokkal kapcsoljuk a szervo/léptetőmotor vezérlő modult PLC-vel?
Például, ha van egy Létraprogram, ahol a végrehajtó berendezés egy adott pillanatban kell, hogy mozgást végezzen motorok segítségével. Konkrét hardver még nincs, viszont erre nem igazán tudok rájönni magamtól. Siemens S7-nél érdekelne, TIA 11.0 verziót használok. Köszönöm előre is!
(#) KAITOMESTER válasza KAITOMESTER hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
S7 1200 ez elmaradt, elnézést.
(#) palko0125 hozzászólása Márc 30, 2017 /
 
Sziasztok!
Szeretnék komolyabban foglalkozni a Simatic S7, ET200.... stb Siemens eszközökkel és programozásukkal. Tudna valaki esetleg egy jó kis irodalmat ajánlani ezen eszközökről és a programozásukról?
Előre is köszi.
Üdv, Palkó.
(#) Kapagerenda hozzászólása Ápr 2, 2017 /
 
Sziasztok,

Vannak PLC-s alapismereteim, a fősulin automatizálás szakon végeztem. Szívesen dolgoznák ilyen területen, de sajnos PLC-s szakmai gyakorlat híján nem jött még össze. Szeretném fejleszteni magam ezen a területen. Megéri az OKJ-s PLC tanfolyam? Fősuli + tanfolyam együtt megdobná az esélyeimet szerintetek, vagy csak felesleges pénz kidobás? Az a baj, hogy hiába jelentkeztem ilyen állásokra, mindenhová kérik a tapasztalatot és még csak be sem hívtak meghallgatásra soha. Esetleg tudtok adni valami tippet ezzel kapcsolatban?

Előre is köszönöm!
(#) Mate78 válasza Kapagerenda hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Az én tippem az, hogy szerezz egy PLC-t, lehetőleg olyan, vagy hasonló típust, amit a leendő munkahelyen használnak.Próbáld meg kideríteni,de igazából nem is a típus a lényeg, hanem a fizikális gyakorlás.És állj neki programozni.Ne szimulátoron, hanem vason.
Egyszerűbb programok írása is sokmindenre megtanít.Gyakorlatot kell szerezni, az elméletet meg meg lehet tanulni hozzá könyvekből/netről.
Mi most veszünk fel egy kollégát főleg PLC programozási/hibakeresési feladatokra két jelentkező közül, az egyik villamosmérnök, a másik mechatronikus mérnök, és hát a mechatronikusra esett a válsztás, szóval a papír az csak egy dolog
(#) dcsabi válasza Kapagerenda hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
A mai PLC-k szinte kivétel nélkül, kijelzővel (HMI) együtt vannak rendszerben. Van amelyik egybe van vele építve Pl. Unitronics. A manapság a PLC-k között nincs akkora különbség mint 15-20 éve. A PLC egy ipari vezérlő és általában nem gagyi. Saját magam, tanultam meg mikrovezérlőt, PLC-t programozni, ugynigy vagyok az egész elektronikával is. Valójában nincs is elektromos végzettségem. Viszont volt már rá példa, hogy villamosmérnököknek kellett előadást tartanom. Dolgoztam egy nagyobb cégnél műszaki vezetőkén is évekig. az elődőm a két diplomájával több 100 milliós károkat csinált, amit én pár hét alatt megoldottam... Úgyhogy hajrá, kitartás... Több órára ha odaragadsz egy projekt mellé, akkor tudsz előre haladni. Ha éjjel fél kettőkor rápillantasz az órára és látod miért vagy fáradt, akkor jó uton haladsz. Ha bömböl melletted valami agyromboló, akkor elég keservesen lehet haladni. PLC-vel már szinte mindent meg lehet csinálni, úgyhogy nehéz megmondani mivel kezdjed. Ami fontos lehet: logikai kapcsolatok kapcsolókkal relékkel, analóg ki-bemenetek kezelése 4-20mA, 0-10V...16, 32 bites változók kezelése. Soros kommunikáció RS232, RS485, ezek protokolljai...Modbus RTU (külső eszközökkel). CANBUS profibus...stb. Kijelzők kezelése adatok, szövegek képek megjelenítése, hibakezelések. Adattáblák kezelése, távoli elérés megvalósítása, ha ezek mennek, akkor már nem maradhadsz hoppon. Az Unitronics PLC programjai ingyenesek, az utóbbi pár évben elég jól felzárkózott a "nagyoknak mondottak" közé... A létradiagrammos programozás minden PLC-ben hasonló...Ha egy konkrét eszköz a kezeid között van, jobban látod a valóságot, vannak jó példaprogik is az adott fejlesztó programban...
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2017
(#) dcsabi válasza palko0125 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Tapasztalatom szerint a legjobb segítség az adott eszköz, egy Laptop az adott eszköz fejlesztőprogramjával, illetve annak "manuál-jával" Help-jével, példaprogramjaival...
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2017
(#) palko0125 válasza dcsabi hozzászólására (») Ápr 5, 2017 /
 
Valószínű, hogy ezt fogom tenni, amint úgy tudom alakítani az időmet.
Köszönöm szépen.
(#) kissi hozzászólása Aug 18, 2017 /
 
Sziasztok!

Szeretném megismerni a PLC-k világát és ennek érdekében elkezdtem egy Mitsubishi FX3G-t nyaggatni, viszont ilyenkor jönnek a kérdések :
A PLC működése során beolvassa a bemeneteket, elmenti és ezekkel a mentett adatokkal dolgozik 1 programcikluson belül, majd a végén kiírja az adatokat a kimenetre ( frissít ). Nem vagyok tisztában a programciklus fogalmával: ez 1 létrafok végrehajtása vagy 1 blokk végrehajtása vagy esetleg 1 utasítás ( szerintem nem !)... ?

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) dB_Thunder válasza kissi hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
A teljes program lefutását.
Öreg Omronomnál ez 2,9 ms.
(#) kissi válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Köszi, de ezt hogy kell érteni ?!

Ha pl. egy SFC-nél visszaküldöm egy előző STEP-re, akkor mikor van "vége" a programnak ? Vagy ha közben van egy feltétel, ami még nem teljesült, akkor addig nem lép a következő STEP-re, akkor mindig a feltétel vizsgálat után "vége" van a programnak ?
Több blokknál ( ezek egymás után hajtódnak végre, a 0-assal kezdve ?) mikor van vége ( az utolsó végrehajtása után ?
Ha várok egy gombnyomásra, akkor mikor van vége ( ha beolvastam és látja, hogy nem jó, akkor az újabb ellenőrzés előtt ? )?

A Mitsubishi-t ismered (MELSEC GX DEVELOPER ) ?

Köszi előre is !
(#) dB_Thunder válasza kissi hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Ez nem mikrokontroller!! (illetve nagyon mélyen az)
Nem vár gombnyomásra, fut tovább, majd ha a következő ciklusban ha adott minden feltétel lefut az a rész is!
Itt minden rung önálló programnak tekinthető.

Omronokkal foglalkozok.
(#) kissi válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Mikrokontrollerekkel foglalkozok, ott se jó, ha blokkoló utasítás van !

A "rung" az a block lenne ?!

Köszi!
(#) kendre256 válasza kissi hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
A programciklus PLC esetén lényegében ez a három lépés, amit leírtál. Beolvas, kiszámolja a logikai kapcsolatok alapján a kimeneti változókat, aztán átírja a kimeneti változókat. Ha a kimeneti változó egy létrafok közbenső változója, ami egy következő logikai kapcsolat bemeneti változója is, akkor a második logikai kapcsolat kimenete majd csak a következő programciklusban fog változni (mert a következő programciklus elején, beolvasáskor "veszi észre" a PLC, hogy a második logikai kapcsolatnak változott a bemenete).
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2017
(#) Josi777 hozzászólása Aug 17, 2021 /
 
Sziasztok!
SoMachine kezelésével kapcsolatban szeretnék néhány dolgot kérdezni egy hozzáértőtől.
Előre is köszi.
(#) Josi777 hozzászólása Aug 23, 2021 /
 
Sziasztok.
Egy PLC %IW és %OW területét hogyan lehet írni/olvasni?
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem