Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vitatkozzunk! / Beszéljük meg!
Moderátorok által fokozottan megfigyelt, és moderált topik! Kulturáltan, egymást észérvekkel meggyőzni vágyók témája!
Lapozás: OK   99 / 111
(#) sonajkniz válasza Ódenka hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Idézet:
„két és fél perdületű kvarkok”

Ha emlékezetem nem csal, akkor eredetileg fotonokról van szó.
De kérlek, segíts ki, mert az istenért sem jut eszembe, miből idéztél!
(#) Ódenka hozzászólása Jan 28, 2021 /
 
Örülök, hogy a tudományos ismeretgerjesztő tanaim termékeny talajra hullottak, hamarosan egy kimerítő dolgozatomat teszem közkinccsé. Csak most dolgom van, de jövök!
Némi áttekintést adok majd a napszélről, sötét energiáról, ősrobbanásról, addig is türelmet kérek.
Műveltek lesztek, ha tetszik, ha nem...
Jövő héten ZH-t írtok ezekből!
(#) Ódenka hozzászólása Jan 28, 2021 / 1
 
No, meg is volnék.
Örülök a kedves Kollégák tudás szomjának, így, mivel megbeszélni, megvitatni látom méltónak a témát:

A Mindenségről mindenkinek
Egyszerűen a bonyolultról

Előadásom elején meg kell jegyeznek, a téma és tárgyalása megértéséhez némi előképzettség szükséges, kezdjük ezzel, aztán már azonos platformról indulhatunk...
Mint tudjuk - ott hátul is kérem figyelni!!! - (koptatom itt a billentyűzetet, aztán némelyek mást csinálnak a feszült figyelem helyett?!)
Hol is tartottam? Megvan...
A napszél
A Nap fotonokat bocsát ki, amelynek ugye kétféle jellemzője is van. Na most az egyiket akár űrhajó hajtására is használhatnánk, ha megfelelő vitorlát készíthetnénk, sztaniol papírból.
Akkor így elvitorlázhatnánk a Naprendszer széléig is akár, de mindenképpen vinni kell uzsonnát, mert egy délelőtt nem lenne erre elég. Ezek a napvitorlák terjedelme miatt mindenképpen karbantartó személyzetre van szükség, meg hajókötelekre. Azt csak mellékesen jegyzem meg, aki már hallott vitorlás hajóról, tudja, Nappal szemben is lehet - cikk-cakkban vitorlázni.
Erről ennyi elég is lesz.
Ősrobbanás
Minden számítás arra mutat, hogy 13.5 mrd évvel ezelőtt nem volt semmi, de semmi az űrben!
Aztán valami kis pattanás, mitesszer kifakadt és hirtelen olyan nyüzsgés, tömeg, csillagködök keletkeztek, hogy csak álmélkodott - volna - a nép, ha akkor már létezett volna.
Vannak erről ősi regék, még nem vizsgáltam meg a valóság tartalmát, de hajlok a palack és a dzsinn történetére, akkor minden számítás a helyére kerül. Ugyanis a tudósok véleményileg megoszlanak a felfúvódás, az egyenletes tágulás és az univerzum hőeloszlása terén, attól függ, ki mit evett előtte.
Egymás cáfolásában addig elmentek, hogy a Kezdet kiszámításánál megvádolták egymást, pl. persze, hármasával számoltál visszafelé, azért jött ki ennyi, amennyi...
Talán egyelőre elég lesz ennyi is erről, majd, ha hozzáolvastok, érdemben folytathatjuk.
A sötét energia
Ez a legfirnyákosabb dolog, mostanában kezdenek ébredezni a tudós koponyák, hogy is van ez.
Még a fotózás kezdetén elmélkedett a sötétkamrába néhány lángelme, milyen kölcsönhatásba lehet a sötét és a fény. Sajnos pontos mérésekre akkor még nem volt lehetőség, ha kinyitjuk a sötétkamra ajtaját, mennyi idő alatt mennyi sötét folyik ki és mekkora energia szabadul fel.
A pontos mérésekre a legutóbbi évtizedekig várni kellett, a hadron ütköztető mellék vágatában létrehozott sötétkamra ajtaját mód lett olyan gyorsan nyitni-zárni, hogy a méréseket le lehetett folytatni. Igen kicsi számok jöttek ki, most nem is találom, hova írtam fel, de extrapolálásra már alkalmas. Ha elképzeljük, hogy egy-két billió köbkilométert a harmadik hatványon a sötétből kézilabda méretre összenyomnánk, annak mennyi lenne a súlya. A számításokat elvégezve még felhívom egy fontos körülményre a figyelmet! Itt már olyan sötétségről van szó, hasonlatosan a fekete lyukaknál - majd róluk legközelebb - hogy elnyelik a fényt teljes mértékben. Tehát, ha ezt a sötét labdát pattogtatni szeretnénk, mindenképpen piros, vagy fehér pöttyöket kell ráragasztani, különben meg sem találnánk!
Talán ennyit a világmindenség fontosabb dolgairól, amennyiben kérdés van, szívesen felvilágosítással szolgálhatok.
Ha körülnéztek a mai társadalmakban, történésekben pontosan ugyanilyen, teljesen normális dolgok történnek, mint a dolgozatomban.

Vége

(Remélem nem unatkoztatok )
(#) gg630504 válasza Ódenka hozzászólására (») Jan 28, 2021 /
 
Világos, hogy a sötét energia a forrása, hogy a sötétség gyorsabban terjed a fénynél.
(#) Ódenka válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 28, 2021 /
 
Ez magától érthető. Örülök, hogy vannak máris tanítványaim, már nem éltem hiába. Ha csak néhány Nobel díjas lesz bármelyikőtökből, már megérte. Majd jusson eszetekbe, én ezt-azt már akkor megmondtam, vagy akartam mondani.
Még egy fontos! Én nem szeretem a hamisítást, vagy bármi visszaélést a tudomány legfelső fokával. Amikor számításaim folytán hétről-hétre kijöttek nekem a lottó nyerőszámok, abbahagytam a dolgot, így nem akartam meggazdulni. Az eszközök spártai egyszerűséggel egy 2B-s grafitceruza, egysoros abakusz és a vasárnapi újságból állt. A számolóval a fájós térgyemet masszírozva véletlenszámokat generálva és megnézve az előző napi húzást, minden klappolt. Én se akartam eleinte elhinni, de mindig kijöttek a számok!
Így élesbe a minimum tisztesség birtokában nem próbálkoztam nyerni...
(Most már fellélegezhettek, nem fűzöm tovább... )
(#) Gafly válasza Ódenka hozzászólására (») Jan 28, 2021 /
 
Ma délelőtt szóltak bizalmasan, hogy:
Gábor, ha több ilyen ökörséget küldesz a főnökségnek, akkor ki leszel rúgva.
Dehát én nem, az a macska volt.
Áááá, persze, a macska...
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2021

ginger.PNG
    
(#) lazsi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 28, 2021 /
 
Ilyet nekem is csinált már macska... Végigsétált a billentyűzeten, beírt pár betűt az éppen írt levelembe és el is küldte! És ehhez hasonló macskám (is) van, de az kinti...
(#) Josi777 válasza Ódenka hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Idézet:
„Minden számítás arra mutat, hogy 13.5 mrd évvel ezelőtt nem volt semmi, de semmi az űrben!”

Felsorolnál néhányat, a teljesség igénye nélkül? Ugyanis szerintem az ősrobbanás az egyik nagy tévedése az áltudósoknak (a táguló világegyetem elmélettel együtt).
(#) sonajkniz válasza Josi777 hozzászólására (») Szept 26, 2021 / 2
 
Kezdetben vala a semmi.
Majd szólá az úr:
-Lőn világosság!
És még mindíg vala a semmi, de most már látni is lehetett azt.
(#) Suba53 válasza Ódenka hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Javaslom tanulmányozásra a multiverzum elméletet. Van egy ilyen című film is, és rengeteg anyag, féltudományos, és tudományos egyaránt. A világ vezető asztrofizikusainak egy jelentős része már ebben gondolkodik.
E szerint nem csak egy pukkanás volt a végtelen űrben, hanem pukkanások végtelen sora, végtelen sok univerzumot létrehozva, a végtelen időben.
Én ezt sokkal logikusabbnak tartom, mint azt hogy egyszer csak lőn világosság.
(#) Josi777 válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Vagy nem volt soha semmilyen pukkanás, hanem a világegyetem mindig is létezett és mindig is létezni fog.
(#) Bakman válasza Josi777 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Ha már megemlítetted, mi az új trend és azt mivel bizonyítják a valós tudósok? Tudtommal mérésekkel igazolható a tágulás.
(#) Josi777 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Sorold a méréseket.
(#) Bakman válasza Josi777 hozzászólására (») Szept 26, 2021 / 1
 
Nem vagyok benne a témában, de van pár találat a témára, pl.: Vöröseltolódás; Wikipédia.
(#) Ge Lee válasza Josi777 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Nem úgy néz ki hogy a világegyetem (azaz az anyagi része amire ekként tekintünk) mindig is létezett volna, biztos hogy nem létezett. Ami mindig is létezett az az energia vagy akármi, ami ezt (az anyagot) létrehozta. Mert ugye, egyszerű a matek, a semmiből nem lesz soha semmi. Ha meg valami van, akkor valami mindig is volt.
Suliban ha jól emlékszem azt tanították, hogy mivel az agy véges, azért nem nagyon tudja felfogni a végtelent. Pedig ez hülyeség, pont fordítva van, sokkal egyszerűbb elképzelni a végtelent mint a végest. Mi az hogy vége van valaminek? Mondjuk a térnek. És mi van utána? Van egy nagy lemezajtó? Vagy vége van az időnek. Hogy? Az azt követő másodpercben akkor mi van?
(#) gg630504 válasza Josi777 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Dávid Gyula: A következő 137 kvintillió év (Atomcsill, 2021.09.09.)
Azt nem tudom, hogyan volt, de az előadó vizsgáztatta a fizikusnak tanulókat az ELTE-n
A mérés a filozófia halála.
(#) Bakman válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Idézet:
„A mérés a filozófia halála.”
Óriási!
(#) Bakman válasza Josi777 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Nos? Mi az új trend és azt mivel bizonyítják a valós tudósok? Hol lehet erről olvasni?
(#) sany válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Azt honnan tudják, hogy az agy véges?
(#) vision61 válasza Josi777 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Ezt mi biztosan nem fogjuk látni, de még az unokáink sem.
A távoli jövő idővonala.
(#) Skori válasza sany hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
A világon az észt osztották el a leg-igazságosabb módon. Gondolj bele, hallottál már bárkit is reklamálni, hogy neki kevesebb jutott? Pedig az egész világon az össz IQ egy állandó érték, csak egyre több ember osztozik rajta. Agyból meg már eleget felboncoltak ahhoz, hogy ismerjék valamennyire a szerkezetét, a neuronok átlagos száma is ismert, és véges - ebből kifolyólag az agy kapacitása is.
(#) sany válasza Skori hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Ahogy Hofi mondta, az igazságból elveszett az i.
Elfogadom. De azt nem tudják mennyire kèpes fejlődni. Lehet vannak rejtett tartalékok.
(#) szs válasza Bakman hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Ez nem új trend, végülis a régebbi (és szerintem is a valósághoz közelebbeső) felfogás. Az az új (és inkább a protestáns hit és a tudomány összeegyeztetésének vágya), hogy véges. (Pedig a tudás és a hit nem kell, hogy egymásra hasson. Két külön dolog, és akkor jó, ha nem is kívánják egymást magyarázni)
Idézet:
„mérésekkel igazolható a tágulás”

Egy bizonyos mért dolognak a tágulását igazolják mérések, de az nem azt jelenti, hogy a nem mért dolgok, amiket nem is látunk, - mert oly messze vannnak,- ne léteznének, és ne lehetnének olyan dolgok, amiket nem láthatunk, oly régen voltak, és megsemmisöltek.
A világ végtelenebb, és örökké létezőbb, mint gondolnánk, csak nem akarunk kintebb tekinteni a korlátainkon. Hasonlóképp, mint amikor a vízszintest egyenesként képzeljük el, és ezzel bizonyítottnak véljük, hogy az egyenes visszatér önmagába. Pedig igazánból két külön dolog a vízszintes és az egyenes.
Gondolkodás továbbvitelére ajánlanám a Síkföld-et. Nem elakadni a saját ismereteinknél, mint a Gömb, aki azt hitte, amit ő lát, annál kívüli világ sem térben, sem időben nem létezhet -de akit nála alacsonyabbrendűnek ismert meg, attól zokonvette a továbbgondolást.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2021
(#) szs válasza sany hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Az egyén agya véges. Az emberiségé potenciálisan végtelen.
(#) Suba53 válasza szs hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Ez csak akkor lehetne igaz, ha végtelen számú ember keletkezne az idők során. De mint Dávid Gyula előadásából tudhatjuk, úgy kb 10 a harmincadikon év múlva már nem lesz olyan hely a világegyetemben, ahol a szaporodás folytatódhatna, ezért is invitálja a lelkes fiatalokat, hogy most érdemes csillagásznak menni.
(#) szs válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Igen, ezt jelenti a potenciálisan végtelen. Mint ahogy az egysejtű is (csak) potenciálisan halhatatlan, - hiszen ha elpusztítják ő sem az.
(#) Josi777 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 26, 2021 / 2
 
Van több mérés is? Mármint a vöröseltolódáson kívül. Mert az pont az ellenkezőjét bizonyítja, miszerint nem tágul, főleg nem gyorsulva, csak éppen a mérést rosszul értelmezik. Ennek a megértéséhez egy kicsit vissza kel menni a múltba, amikor kezdett kialakulni a világegyetemünkről a kép. Amikor felfedezték, hogy a világegyetem nem korlátozódik kizárólag a Tejútra, hanem vannak még más galaxisok is. Ekkor azt gondolták, hogy a mélyűrben, a galaxisok között nincs semmilyen anyag, az az abszolult vákum. Mostanra már tudjuk, hogy ez nem igaz, ott is van anyag. Valójában ennek az anyagnak a magasabb frekvenciájú hullámok nagyobb elnyelődése okozza a vöröseltolódást. Ráadásul a vöröseltolódás közvetlenül nem is mérhető!, ugyanis a Hubble távcső, amire ez az egész teória épül, a fekete-fehér-hez hasonló képeket képes csak készíteni, különböző fényszűrők segítségével számolják ki a színeket. A vöröseltolódást jó esetben napjában kétszer is meg lehet figyelni, hajnalban és pirkadatkor, amikor a Nap vörös színűnek látszik. Mégsem gondoljuk, hogy elkezdett távolodni baromi gyorsan, mert tudjuk, hogy a kék tartományban jobban elnyeli a fényt a légkör, mint a vörös tartományban, ezért látjuk vörösnek. Ugyanez a helyzet a világegyetemmel. Ugyanis a tér tágulása nem mutatható ki a Tejút galaxison belül! Ez egy olyan anomália, amit még nem sikerült megmagyarázni, hogy miért csak a galaktikus tér tágulna, de ahol galaxisok vannak, azok miért nem, márpedig egy-egy galaxis baromi nagy, a miénk is kb. 200.000 fényév, elvileg ki kellene tudni mérni, de még nem sikerült. És azért gondolják azt, hogy minél messzebb van, annál gyorsabban tágul, mert a távolsággal együtt nő a kék fényszűrésért felelős anyag mennyisége, amin keresztül eljut hozzánk egy-egy galaxis fénye.
(#) szs válasza Josi777 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Idézet:
„csak éppen a mérést rosszul értelmezik”

Nem is rosszul, -csak másként. amerikánus felfogás szerint, irányultan. De vannak más értelmezések is
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2021
(#) Josi777 válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Azért mert Dávid Gyula jófej, még nem biztos, hogy igaza van Ez az ősrobbanás elmélethez igazított nagy reccs elmélet, és közel sem biztos, hogy valóban így is lesz. Már az ősrobbanás modellnél (és más egyéb galaktikus mozgásmodelleknél is) folyamatosan módosítani kellett az "állandókat", hogy sikerüljön szimulálni. Tipikus példa a Hold kialakulásának a modellje, amikor is az jött ki, hogy egyszeres ütközéssel lehetetlen volt a Föld-ből való kiszakadása, a keletkezésmodell alapján kettős ütközéssel lehetett csak szimulálni. Viszont azt már szerényen elhallgatták, hogy annak a bekövetkezésének a valószínűsége a végtelenhez tart
(#) Josi777 válasza Skori hozzászólására (») Szept 26, 2021 /
 
Ezzel csak az a baj, hogy valójában az agy kapacitása nem hogy nem mérhető, még csak nem is sikerült definiálni, hogy mi a "kapacitása". Ahogyan az IQ-t sem, az is csak egy ködös valami (hogy az IQ tesztek mit mérnek, még arról sincs konszenzus). Valójában azért, mert még most sem tisztázott az agy működése, pontosabban az, hogy hogyan megy végbe a gondolkozás. Még rovarok szintjén sincs meg, hogy honnan az információ, hogy mit mikor, milyen ingerek hatására kell tenniük. És magának a memóriának a helye sincs tisztázva, ugyanis annyit már tudnak, hogy nem az agyban van. Na de akkor hol? És még egy érdekesség, hogy a szív is rendelkezik egy bizonyos féle aggyal, van egy része, ami neuronokat tartalmaz és kommunikál az agyunkkal, szintén nem tisztázott módon.
Következő: »»   99 / 111
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem