Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1166 / 1203
(#) aroxol válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Köszönöm. Még egy kérdésem lenne ha megengeded. Amenyiben sikerül a bootloader, a programon amit fel szeretnék tölteni kell valami változtatás? Config sebesség meghívás vagy valami? Most bootloader nélkül tökélésesen fut.
(#) Hp41C válasza aroxol hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Kell változtatni:
- Egyes típusokon a bootloader nem tudja a konfigurációs regisztereket módosítani. A boot loader -ben kell beállítani a cél rendszerhez való konfigurációt.
- A bootloadernek kell egy kis hely. Alapbetően a programtár elején van. Az eső néhány raw törlési területet ki kell hagyni. (Akkorát, amiben elfér maga a boot loader).
- A bootloared -ben meg kell adni a reset, a két megszakítás áthelyezett címét.

A cél programban is kell változtatni:
- A kezdőcímét el kell tolni a bootloader "fölé".
- A megszakítási rutinok belépési pontját az áthelezett címekre kell tenni.
- Ki kell alakítani egy lehetőséget, amivel visszadadható a vezérlés a bootloadernek a frissítés fogadásához.
(#) tufatofu hozzászólása Dec 11, 2021 /
 
Sziasztok! Szeretném kérdezni, létezik olyan, hogy úgy durran el egy PIC16F88, hogy az írás olvasás lehetséges, de az LCD kijelzőt nem vezérli? Az áramkör üzemelt már, tehát nem élesztésről van szó. Kijelző csere is volt, de semmi. A környezetében minden rendben.

PIC.jpg
    
(#) KBal76 válasza tufatofu hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Nekem már sikerült egyetlen láb kimenetét hazavágni PIC-en. De azt nagyon kell akarni, egy bevált kapcsolás két alkatrésze közt nem szokott megtörténni, (hanen inkább fejlesztéskori malőrrel).
(#) tufatofu válasza KBal76 hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Köszi! Nincs mese vennem kell egy újat.
(#) bitmixer válasza KBal76 hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
Nekem is sikerült, pedig nem is nagyon akartam
(#) Hp41C válasza tufatofu hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
Egy teszt mindent eldönt:
Írj egy programot, ami egy kis ideig vár majd kimenetnek felprogramozza az összes lábat és a továbbiakban váltogatja rajtuk a szintet. Mérd végig a lábakat. Egy egyszerű voltmérőt is lehet használni. Ha az idő felében magas a szint a másik felében alacsony, akkor közel a tápfeszültség felét kellene mérned a kimeneteken.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2021
(#) tufatofu válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
Köszi! Sajnos a program íráshoz nem értek, csak az égetést tudom kivitelezni. Rendeltem egy újat, mert természetesen mindenféle PIC hánykolódik itthon de 16f88 éppen nem. Köszönöm a segítséget!
(#) Hp41C válasza tufatofu hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
Íme a teszt:

p.asm

p.HEX
   
(#) tufatofu válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
Köszönöm, kipróbálom.
(#) Lamprologus hozzászólása Dec 20, 2021 /
 
PIC-es PWM kimenettel kéne +12V-ot kapcsolgatnom, tehát a pozitív ágat kéne szaggatnom ... max 1A terhelhetőség. Hirtelen elakadtam... Volna valakinek kapcsolása hozzá?
(#) Pali79 válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 20, 2021 / 1
 
Itt a cikkek között van a "nulláról a robotokig" című írás. Ha jól emlékszem a 2. részében van ez tárgyalva.
(#) asch válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Ha mindenképpen a pozitív oldalt kell kapcsolni, akkor úgynevezett "high side switch" kell. Ez ma már integrált áramkörként is létezik egy darab alkartészként, pl ezt találtam most elsőre: MIC2514YM5-TR

A motor vezérlő H-hidakban, vagy fél H-hidakban is van ilyen, ha azt könnyebb beszerezni, akkor azt is lehet erre használni, csak akkor az alacsony oldali tranzisztor használatlanul marad.

Építhető is ilyen áramkör, vannak példa áramkörök "high side switch p-channel MOSFET" kersőszóra, de ez több alkatrész, mint az integrált változatok.
(#) miki79 hozzászólása Dec 21, 2021 /
 
Sziasztok!
Tudok ajánlani olvasmányt vagy oldalakat,animációt ami magyarázza a mikrokontrollerek működését?
A hobbielektronikást olvastam.
...és még mindig nem értem.Animáció jó lenne.Az számítógép működésének alapja érdekelne!
Köszönöm a megértő hozzászólásokat!
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2021
(#) brato válasza miki79 hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Nekem anno sokat segített.
(#) giskard válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Valami ilyesmi ? (tranzisztorok helyettesíthetők megfelelő FET-tel is).

1.jpg
    
(#) hapci hozzászólása Dec 21, 2021 /
 
Szervusztok!
Évek óta hibátlanul fut a DS18B20 assembler programja a PIC16F sorozat több típusán. Most egy 12F683-ra tenném fel, de a fordító nem fogadja el a gyári macro ajánlásban a MOVLW (TIME/5) - 1 parancsot (amit a 16F-nél gond nélkül értelmezett).
A kifejezés helyett csupasz TIME-ot írva (korrigált értékekkel) ugyanúgy elakad. A 12F fordítója talán kevésbé kidolgozott, vagy egyéb oka lenne?
(#) Pali79 válasza miki79 hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Szerintem ez egy jó kiindulási alap.
(#) Pali79 válasza giskard hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Egy amatőr kérdés: Nem lehet a fogyasztót a PIC-re kötött tranzisztor emmitere és a GND közé bekötni? Így a tranzisztor a táp pozitív ágát kapcsolná. Rosszul gondolom?
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2021
(#) Kera_Will válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Nem ... 1 port vagy 2 van csak "ezzel ellentétes módon" .... Open kollektorosként kialakítva.
Ott a +táp és a collektor közé lehet kötni a fogyasztót (legalábbis a régi 8 bites 16-s sorozatban.)
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2021
(#) giskard válasza miki79 hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
A mikrokontrollerek működése az, hogy sorba megy az utasításokon (kivéve ha ugrania kell) és azt végrehajtja.
Tehát kezdésnek fogsz egy egyszerű PIC-et (virtuálisan) és csinálsz egy projektet az MP Lab-ban. Beírsz egy utasítást (pl. PORT láb változtatás) és lépésenkénti futtatás során megnézed a szimulátorban, hogy mi történik. És így haladsz a bonyolultabbak felé.
Mikor már valamelyest eligazodsz, egy próba panelon ki is próbálod.
(#) giskard válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Sajnos nem, mert a picek java része 5 V-ról működik és nem tudná kinyitni a 12 voltra kötött tranzisztort.
(#) Pali79 válasza giskard hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
És egy Logic FET-et?
(#) Bakman válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Azzal sem működne. A tranzisztor (FET) bázisát az emitteréhez képest (kapuját [Gate] a forrásához [Source] képest) kell bizonyos szinten tartani, hogy nyitva/zárva maradjon. A kontroller a GND-hez képest ad ki pl. 5 V-ot. Ez a 12 V-hoz képest 7 V-ot fog jelenteni, a tranzisztor nem fog lezárni, hiába H szintű a kimenete. Kelleni fog még egy tranzisztor a rendszerbe vagy valamilyen FET meghajtó.
(#) giskard válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Az n fet akkor nyit ki teljesen ha a source lábánál a gate a katalógusában meghatározott értékkel magasabban van.
Tehát, tételezzük fel hogy a fet nyitva van a drain 12 volton van, mivel a source is 12 volton van (a fet nyitott ellenállását elhanyagoljuk)
hogy ez teljesüljön a gate feszültségének magasabban kellene lennie mint a source feszültségének és ez így nem lehetséges.
(#) KBal76 válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Telórol nem latom at 100% az igényeket, meg hogy ki kerdi, de nem volna praktikusabb egy 7905 stabbal pozitívról "lelógatni" a PIC-es áramkört, és le van tudva a pozitív oldali FET vezerlest?
szerk:Lampológusnak ha jól látom.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2021
(#) giskard válasza KBal76 hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Hááá.. ? hogy ? smi ?
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2021
(#) Bakman válasza giskard hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
A kontroller GND pontját eltolni +7 V-ra, így a kimenete +7 és +12 V között változna.
(#) giskard válasza Bakman hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Nem is gondoltam bele, mert: "A kontroller GND pontját eltolni +7 V-ra" , ez plusz elemeket kíván, tehát miért is nem jó a fentebb linkelt egyszerű és általánosan használt megoldás ?
(#) giskard válasza Bakman hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
És mi lesz a többi áramkörrel ?
Következő: »»   1166 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem