Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Dióda mérése multiméterrel
 
Témaindító: jakabj16, idő: Aug 15, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 5
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Jún 11, 2022 / 1
 
Azért adjuk meg a kollégáknak azt a segítséget, ez a kérdés azért született, mert hogy Békéscsabán rátettük a kanyaraszkópra a kérdéses eszközt, valami izgalmasat várva és meghökkenve tapasztaltuk, hogy "darab drót", (zárlatos, dobd ki a fenébe) volt részemről a felületes itélet.
Csináltunk összehasonlításokat 4R7 ellenállással (ami ugye felénk a "darab drót lírai megfelelője"), meghökkentően hasonlító karakterisztikákkal.
Elvi háttér/esti mese
Egy tipikusnak mondható adatlap alapján esélye sem volt az eszköznek bármi mást mutatni 1 Vpp/33 kOhm feltételek mellett mutatni.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jún 11, 2022 /
 
Valóban, ez minden így történt. Csak kíváncsi voltam a 33 kΩ nagyságrendű ellenállásra a nagyon kicsi áram miatt is. A diódának jónak kell lennie, csak potméter hibás szkópból való.
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Jún 11, 2022 /
 
De erre még akkor sem tudtam görcsöt kötni, meg most sem eddig.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jún 12, 2022 /
 

Én a "vintage" szkópommal ( Voltcraft OE-211) tudok méregetni szerinted? Vagy csak a színes digitális.
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Jún 12, 2022 /
 
Ha akadna egy puskás trafó, vagy két trafós dugasztáp nálad valahol a lomosban, akkor még jobban is mint az enyémmel.
(#) erbe válasza Gafly hozzászólására (») Jún 12, 2022 /
 
Ezt hívják visszahajló karakterisztikának.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jún 12, 2022 /
 
Á nálam azok nem lomok. Van trafó.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jún 12, 2022 /
 
Ha lesz időt vagy kedved, majd légy szíves majd vizsgáld majd meg a karakterisztikát egy fotódiódával is. De bánom, hogy elnéztem, olyan feketének látszódott az IR LED dióda, hogy azt hittem fotódiódát viszek. Pedig kíváncsi lettem volna arra is.
(#) Gafly válasza erbe hozzászólására (») Jún 13, 2022 /
 
@erbe
Tudod mérnökként engem nagyon zavar, ha valamire nem találok racionális magyarázatot.
Ez most az az eset, hogy baculum pastorale jelent meg az oszcilloszkópon.
Persze ehhez az is kellett, hogy még Budapesten a próbák során granpa, Gery78 és Máté kilógó nyelvvel és széles vigyorral valamit eltekerjen a szkópon, és a 1/1 Q4 Kvadráns-bol eltűnjön a kijelzés. Szerintem fogalmuk sincsen, hogy miket nyomogattak, és tekergettek. Ám nagyobb gond az, hogy nekem sincsen.
Azért ha valaki megmagyarázza, és reprodukálhatóan előidézi (igazán egy alkatrész ám ), annak fizetek egy sört.

@sany
Kessél akkor egy olyan (puskás) trafót, aminek a (két külön, minél kisebb feszültségű) szekunderét nyugodtan lehet fogdosni. Valamint két BNC csatlakozót. Az egyik szekundert kösd rá az "X" bemenetre, és érd el, hogy pont kitöltse a vízszines vonal a képernyőt.
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2022
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jún 13, 2022 /
 
Megvan a trafó. 2 x 6,6 V-os. Puskásnak nem puskás. A vízszintes vonal megvan.
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Jún 13, 2022 /
 
Akkor keressél egy ellenállást, valahol néhány kOhm nagyságrendben. Kösd be az "Y" csatorna GND és meleg ere közé. A másik féltekercs (ami ugye teljesen külön van a másiktól!) egyik felét az "Y" csatorna GND pontjára kötöd. A másik kivezetése, és az "Y" csatorna közé meg a "Device Under Test" megy. Azaz első körben a dióda, és kis szerencsével valaki meg fog lepődni.
Három alkatrészt kell sorbakötni, kis szerencsével rajz nélkül is menni fog.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jún 13, 2022 /
 
Biztos nem, ez nagyon bonyolult .
(#) sany hozzászólása Szept 27, 2022 /
 
Van egy feltehetően alagút diódám. Amit egy működő, csak kontakt hibás potméterű, illetve hibás kapcsolósorral rendelkező, osszcilloszkópból forrasztottam ki. A dióda típusa feltehetően AI301G. Ezt a diódát szeretném ellenőrizni, hogy jó-e, ezért kérnék tőletek segítséget. Hogyan tudom azt megállapítani, akár DMM-mel vagy egy csatornás szkóppal, hogy jó-e? Köszönöm az ötleteket.
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Szept 27, 2022 /
 
Ezt találtam. De nem tudom, hogy DMM is lehetne-e helyettesíteni a műszert?
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2022
(#) erbe válasza sany hozzászólására (») Szept 27, 2022 /
 
AI301G
Nem sok mindent találni róla.
Egyszerű méréssel legfeljebb a letörés után maradó nyitófeszültséget tudod mérni, ~200 mV-ot. Potméterrel + előtétellenállással látod, amint megközelíti a letörési feszültséget, majd azt elérve leesik. Oszcillátorkapcsolásban már a működést is tudod ellenőrizni.
De ez se rossz, amit találtál.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2022
(#) sany válasza erbe hozzászólására (») Szept 27, 2022 /
 
Kipróbálom.
Érdekes számomra, hogy nem váltakozó áramot használnak a méréshez.
(#) erbe válasza sany hozzászólására (») Szept 27, 2022 /
 
Miért kellene váltakozó áram a méréshez? Megcsinálja azt maga a dióda.
Ha négyszögjellel hajtod, szkópon láthatnád a karakterisztikáját. Ha van rajta, akár az 1 kHz - 1 V-os ref. jel is használható.
(#) sany válasza erbe hozzászólására (») Szept 28, 2022 /
 
Találtam egy cikket (sajnos nem menettem el, ha megtalálom belinkelem) , ami az Rádiótechnikában megjelent cikkre hivatkozik. Az ott megadott áramkörrel alkatrészek működését lehet tesztelni szkóppal, még az 1980-as évek elején jelent meg a kapcsolás. Az áramkör nem bonyolult, tápforrás egy 230 V / 6,3 V-os transzformátor és két darab konstans értékű 3,3 kΩ-os ellenállás, és egy nyomógomb. Ott a jelforrás maga a trafó, abból gondoltam. Egyenárammal meghajtott áramkört nem találtam eddig. A netet böngészve szinte csak ezt a kapcsolást talàltam. Ezért gondodoltam. Ki fogom próbálni négyszögjellel is a tesztlést.
(#) sany válasza erbe hozzászólására (») Szept 28, 2022 /
 
Összeállítottam a tesztelő áramkört. A DMM kifogyott az elem, így csak holnap mérek.
(#) sany válasza erbe hozzászólására (») Okt 2, 2022 /
 
Összeraktam.
A potméternek csak 3 kΩ-ost találtam. Szerintem szakadt, mert az áram szinte linerálisan emelkedik, de nem csökken.
(#) nemgyuri válasza sany hozzászólására (») Okt 2, 2022 / 1
 
Szia! Szerintem kell a műszerrel párhuzamosan 1 ellenállás. A rajzon szaggatottal van jelölve 1 trimmerpoti, de a műszerhez oda van biggyesztve az 1 mA. (ettől lesz a diódán átfolyó áram)
Én a DMM-el feszültségmérő állásban mérném, a feszültségszinttől is függ az áram...
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2022
(#) sany válasza nemgyuri hozzászólására (») Okt 2, 2022 /
 
Beteszem oda a trimert, csak a szövegben a pontos értékét nem találtam meg. Így már fel tudom majd venni az U-I diagramot is.
(#) Lacika válasza sany hozzászólására (») Okt 2, 2022 / 1
 
(#) sany válasza Lacika hozzászólására (») Okt 2, 2022 /
 
Igen, köszönöm.
(#) Pityke21 hozzászólása Feb 27, 2023 /
 
Sziasztok,

egy LED dióda nyitófeszültségének a mérését, bármilyen egyszerű(bb) multiméterrel kivitelezhető?
Pl.: Maxwell 25306?
Dióda folytonossági teszt ezt teszi lehetővé igaz?
Köszönöm szépen!
(#) Gafly válasza Pityke21 hozzászólására (») Feb 27, 2023 / 1
 
Igen, nyitó irányban világítani fog a LED, és a nyitófeszültséget fogja mutatni. Természetesen akkora árammal, mér, "ahogy sikerül", néhány mA, és nem szokás a műszer adatlapján leírni. De gyors ellenőrzésre megfelel.
(#) Pityke21 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 28, 2023 /
 
Köszönöm szépen!
Következő: »»   5 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem