Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   167 / 178
(#) totipityu válasza Inhouse hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Köszönöm a választ mindenkinek!
Akkor a kompenzátor megoldja a problémát?
Ezt mind az öt ledes megvilágítóhoz be kell kötnöm, vagy elég csak az egyikhez?
A legrand gyári amit a rajz is említ 9.000 Forint!
Kell ez, vagy megcsinálhatom az említett alkatrészekből is?
Köszi mégegyszer, hogy foglalkoztok a témával!
(#) pipi válasza totipityu hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
elég egy, megépítheted mivel "publikus a rajz". De én kisebb kondit tennék... természetesen megfelelő AC feszültségűt
(#) totipityu válasza pipi hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Köszi! Mekkora kondit javasolnál? Hogyan veszem észre a kondi nem megfelelő kapacitását?
Mennyire lesz hajlamos ez a melegedésre?
(#) proba válasza totipityu hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
A jó kondenzátorral nem villog. Ha nagyobbat teszel sok helyet foglal, drágább....Akár mekkorát teszel, nem melegszik ( persze értelmes határok mellett.) Az hogy mekkora a legkisebb ami már jó, azt a környezet befolyásolja, nincs rá biztos módszer.
(#) totipityu válasza proba hozzászólására (») Máj 23, 2022 /
 
Szia!
Megvettem a szükséges elemeket, ellenállásból negyed wattosat kaptam! Elég lesz ez?
Számít, hogy a kondi melyik lábát kötöm össze az ellenállással? Illetve a kondit, vagy az ellenállást kössem a fázisra?
(#) proli007 válasza totipityu hozzászólására (») Máj 23, 2022 /
 
Hello! Az mindegy mit hogyan kötsz, csak sorba legyen a két alkatrész. Tehát fázis-nulla sem számít. De a negyedwattos ellenállás nem egy jó választás. Mégpedig azért, mert a kondi látszólagos váltóáramú ellenállása frekvencia függő. És egy ki-be kapcsolási tranziens "frekvenciája" lehet igen magas értékű és a kondin ekkor átfolyó impulzusáram megfeküdheti az ellenállás gyomrát. Profi gyártók "ilyen helyekre" impulzustűrő ellenállásokat alkalmaznak.
Ezek nem köszörültek, szélső esetben tömör alkatrész az ellenállás keresztmetszete. Mert itt a pontosság a legutolsó szempont. A feszültségtűrés viszont nem az. Így egy 1..2W-os jószág élete biztosabb. (Meg mechanikailag stabilabb is.)
(#) Bakman válasza totipityu hozzászólására (») Máj 23, 2022 /
 
Elég csak a kondenzátor, az ellenállás kimaradhat.
(#) pipi válasza Bakman hozzászólására (») Máj 23, 2022 / 1
 
Kell az a bekapcsolási korlátozó ellenállás, a kapcsolót (relét, akármit) kíméli
(#) jenki hozzászólása Jún 11, 2022 /
 
Sziasztok!

Segítenétek? Ma a videón látható jelenséget tapasztaltam. Miért villogtatja a tápegység a ledeket?
Javítható vagy kuka?
(#) bbatka válasza jenki hozzászólására (») Jún 11, 2022 /
 
Valószínűleg túl kicsi árammal terheli a ledsor a tápegységet.
(#) pipi válasza jenki hozzászólására (») Jún 11, 2022 /
 
Tápot szét kell szedni, belenézni... púpos kondi is lehet
(#) kadarist válasza jenki hozzászólására (») Jún 12, 2022 /
 
Vagy éppen túl nagy árammal terheli és így megszólal az áramkorlát. De persze ez is csak nézőpont kérdése.
(#) Sly hozzászólása Júl 14, 2022 /
 
Sziasztok.Volna egy kèrdèsem a hozzáèrtőkhöz.Nemfoglalkoztam mèg soha megvilágitással,viszont most adódott egy feladat amit megkell oldanom,csak nemakarok ugy hozzáfogni hogy gőzöm sincs semmiröl...Nagyjábol a lènyeg,hogy egy helyisègben kell 30Lux megvilágitás nègyzetmètrenkènt.Mivel ledes lessz a megvilágitás,igy ezzel kellene megtervezni...Ugye a ledes fènyforrásokon lumenben van megadva a "fènyerőssèg"...Annyit kigugliztam,hogy Lux=Lumen/m2.Tehát ha nekem van 34m2 alapterületem,ahol nègyzetmèterenkènt kell 30Lux,akkor nekem 30x34=1020 Lux kell összesen,ami 1020x34= 34680Lumenre van szüksègem?Ez egy elèg nagy szám,ezèrt is irok ide mert nemvagyok biztos a dolgomban...Aki foglalkozott már ilyennel az ha tud valami segitsèget nyujtani,megköszönnèm!
(#) uniman válasza Sly hozzászólására (») Júl 15, 2022 /
 
"Hozzáértő" ugyan nem vagyok...de az a gyanúm, hogy sok fizikai törvényt nem vettél figyelembe! (Meg az sem ismered, hogy azt a fényerőséget hogyan-hol mérik?) De tuti nem a lámpa előtt, hanem a "földön", azaz talajszinten...
Tehát a távolsággal erősen csökken a megvilágítás intenzitása. A lámpáknak (pl. reflektor) van sugárzási szögük is...tehát csak bizonyos területet világítanak meg. Aztán pl. a reflektort lehet irányítani lefelé, oldalra, vagy a plafonra (ami a tökétetesebb és a legpazarlóbb egyben...viszont nem vakulsz meg, ha véletlenül felfele nézel), azaz az iránytól is függ a megviágítás "ereje". Ráadásul a legtávolabbi zugokban is meg kell lenni az előírt min.(30) luxnak per m2. Ami azt jelenti, hogy nincs tiltva, hogy máshol akár 50-200 lux/m2 is lehet.
Egy példa, amit ismerek (luxokat nem mértem):
A min. 50 lx előráshoz: 60m2-en 6 darab soklumenes lámpa (nem LED, Hanem HID 400W!) a ferde fehér plafonra irányítva kb. 3 méteres magaságban szerelve.
A LED-ekről meg ismeretes ugyebár, hogy idővel csökken a fényerejük, ezt sem árt elfelejteni!
(#) uniman válasza Sly hozzászólására (») Júl 19, 2022 /
 
Azért minimális reakciót vártam volna tőled a "bejegyzésemre", ha már koptattam a "kéjbordomat" !
(#) proba válasza Sly hozzászólására (») Júl 19, 2022 /
 
A neten vannak világítás tervező programok, próbálkozz azokkal, ha tanulni akarsz. Ha csak egy gyártót támogatnak az sem baj, hasonló lámpákat más is árul....Amúgy a lámpák sugárzási szöge, fényereje, távolsága, árnyékok hatása mind mind számít. Lehet sok apró kell, az is lehet kevesebb nagy is elég. Amúgy meg a környezetedben úgyis létezik hasonló adottságokkal rendelkező helyiség, ott is érdemes megnézni mi van...
(#) bamino hozzászólása Aug 6, 2022 /
 
Üdv Mindenkinek! 12V-os ledszalagot kellene akkuról táplálni. A gond az hogy az akku ritkán pont 12v. Ha fölötte van főzi a szalagot, ha alatta akkor nem világít eléggé. Áramszüneti megoldáshoz kell, ami sajnos elég gyakori errefelé. Ha van áram akkor rendes tápról megy. 12-220v-os invertert nem akarok használni. Ötleteket előre is köszönöm
(#) szs válasza bamino hozzászólására (») Aug 6, 2022 /
 
Attól függ, mekkora áramfelvételű az a LED-szalag.
Ha kevesebb 1A-nél, akkor
ez is elég
az adatlapja szerint összeállítva. És hűtőborda.
Ha több, mint 1A, akkor is ezzel, csak akkor egy erősebb tranzisztorral párhuzamosan.

Az a jó ezekben az LDO-kban, hogy kevés a "drop", nekem csak akkor mutatott 12V-nál kisebb feszültséget, amikor az autóakku 12,5V-ra merült. Akkor már 11,9V-ot adott. De mindaddig tartotta a 12-t.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2022
(#) bamino hozzászólása Aug 6, 2022 /
 
Jó ötlet, köszönöm. Teljes terhelésnél 15A az áramfelvétel. Ahhoz hogy fejeled meg az IC-t?
(#) szs válasza bamino hozzászólására (») Aug 6, 2022 /
 
Hú, az sok. Akkor nem érdemes ezzel.
Inkább akkor
ehhez hasonló
kapcsolóüzeműt keresnék.
15A és (feltöltött akkunál) 2,4V feszültséget elfűteni kár is, meg annyi teljesítménytranzisztor és a hatalmas hűtőborda még drágább is lenne.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2022
(#) szs válasza bamino hozzászólására (») Aug 6, 2022 /
 
De érdekességként: tranzisztorral ehhez a rajzhoz hasonlóan, csak a "7812" helyére azt teszed. amit mutattam. A trafó és az egyenirányítás már nem kell neked, de nem vágtam le róla.
Jó nagy bordák, sok munka, sokba kerül
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2022
(#) bamino hozzászólása Aug 8, 2022 /
 
A Hestore step ap konverter jó lenne, de mit csinál feszültség egyenlőség esetén, mikor az aksi is 12V meg a kimeneten is ennyit várunk? Talán egy buck-boost eszköz kellene de olyat 15 A teljesítményűt nem találtam
(#) hmzs válasza bamino hozzászólására (») Aug 9, 2022 / 2
 
Ma már megbántam hogy írtam a fórumra, de hátha...
Nem okoskodni akarok, de nem értem a probléma egy részét. Milyen akku az, ami tartósan nincs 12V felett? A névleges 12V-os "ólom" akku 12V alatt merült, 10,8V alatt már mélykisülési tartományban van. Értem hogy csökken a fényerő 12V alatti fesznél, de nem is bölcs dolog ebben a tartományban használni az akkut. Ha "ritkaföldfémes" bármi, akkor meg 12V feletti a névleges feszültség, akármilyen cellákkal számolok. Ebből a megközelítésből csak egy jobb minőségű led driver kell, és probléma megoldva.
Elfogadom, hogy 12V alatti tartományban is használni kell az akkut, de...
Innen feszültséget kellene növelni, ami jó hatásfok mellett is egyre nagyobb áramfelvételt jelent az amúgy is merülő akkuból. Tartósan 15A sok órán át igen komoly akkut igényel.
Vagy a led szalagokat vagy az akku feszültséget kellene módosítani, gondolom a világítás cseréje a bonyolultabb. Tehát jó hatásfokú megoldáshoz akkumulátor feszültséget kell emelni. Vagy két kisebb kapacitású 12V-os akku sorosan, vagy ha csak pár perces áthidalás kell, akkor meg valamilyen 16-18-24V-os barkácsgép akkura át kell állni. Egyik megoldásnál sem jelentős az akkutöltő cseréjének költsége, hisz ezek minden bokorban kaphatóak. Ennél bármilyen megoldás költségesebb lesz a viszonylag nagy dc áram miatt.
(#) SzilCsong hozzászólása Szept 25, 2022 /
 
Sziasztok

300W-os halogén 220-as álló lámpámat akarnám ledesíteni.
Beletettem egy 20W-os power ledet, mivel ezzel a tipussal meg voltam elégedve és soha nem volt baja.
Ahogy feltekertem, pillanatra felvillant, majd game ower a led-nek.
Kérdésem: a vélhetően dimmeres szabályzót nem komálja a led? De mivel 220-as a led és eleve nem jöhet ki belőle 220-nál több, akkor miért ment tönkre?
(#) erbe válasza SzilCsong hozzászólására (») Szept 25, 2022 /
 
Kerestem adatlapot, de nem találtam. Van neked? Akkor nézd meg, ajánlják-e dimmerhez!
Szerintem nem. A chip áramgenerátorosan hajtja a LED-eket. Várható, hogy a normáltól jelentősen eltérő jelalak (triakos szabályzás) megzavarja.
Ebben a LED vezérlésben az a jó, hogy garantálja a fénycsöveknél megszokott 100 Hz-es vibrálást. Míg a külön tápegységes DC áramgenerátor szűrt DC áramot biztosít.
(#) SzilCsong válasza erbe hozzászólására (») Szept 25, 2022 /
 
Idézet:
„Ebben a LED vezérlésben az a jó, hogy garantálja a fénycsöveknél megszokott 100 Hz-es vibrálást.”

Hát igen, sajna. Na nem is asztali lámpának szántam, hanem amolyan hangulatvilágításnak.
De akkor az lesz, hogy kicserélem 5W-osra és megy direktbe.
Köszi
(#) Massawa válasza erbe hozzászólására (») Szept 25, 2022 /
 
A dimmelhetö LEDekban van valoszinü egy ellenállás ( ami melegszik) és valoszinü, hogy a rajta nyert referencia feszültség szerint a PWM kitöltési tényezöt szabályozzák a TRIAC szerint. ( ezek több mint 100Hzel mennek)
Az elsö ilyeneket a Samsung hozta ki vagy 5 éve. Én a csillárba raktam 12 8W-s LEDet, menni megy, csak egy idö után (20-40 perc) a dimmelö áramkör tulmelegszik a kapcsoloban és leáll. A világito LED alja is forro lesz, de eddig hibátlanul mennek, azaz, dimmelés nélkül tökéletesen világitanak.
Az állolámpában a 300W-s halogén rudakat cseréltem LED-re. Azok néha hajlamosak villogni, és sajnos a fényerejük elmarad a halogéntöl.
(#) SzilCsong válasza Massawa hozzászólására (») Szept 25, 2022 /
 
Úgy tűnik, ha fényerőt akarunk szabályozni, akkor el kell felejteni a 220-as kategóriát.
Úgy oldottam meg a kérdést, hogy a lámpa dimmelős kapcsolóját az olvasólámpa halogénjére kötöttem (amit nem módosítottam)
A sima on/off kapcsolót meg rákötöttem a 2x3W-os ledre.
Viszont az a gáz, hogy gyengén világít, még lekapcsolt helyzetbe is.
Erre viszont nem tudtam rájönni, hát lekötöttem inkább és ráhagytam.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2022
(#) Mukee hozzászólása Szept 28, 2022 /
 
Sziasztok! Akadt egy kis gondom a led lámpámmal.
Bekapcsolás után csak villog, a másik kb 1 óra múlva rendesen működik. Esetleg meglehetne oldani másik led meghajtóval?
Ha elég ügyes lennék, átforrasztgatnám a ledeket más bekötéssel, de azt inkább nem eröltetném. Ha lenne ötletetek, tippek amiket tanácsoltok szívesen elfogadom.
(#) nedudgi válasza Mukee hozzászólására (») Szept 28, 2022 /
 
Valamelyik LED (pontosabban a harminc közül valamelyik hatos csoport) megadhatta magát, a meghajtónak valószínűleg nincs baja.
Következő: »»   167 / 178
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem