Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 606,707, és 909-es erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   9 / 10
(#) Gafly válasza tunerman hozzászólására (») Szept 3, 2021 /
 
Ekkora különbséget nem gondoltam volna.
(#) Ge Lee válasza bubuszoft hozzászólására (») Szept 3, 2021 / 1
 
Nem tudok. Ha nagy teljesítmény kell akkor valami minőségibb pwm, ha meg elviselhető hangzás akkor csöves. A kettő között meg van a megszámlálhatatlan mennyiségű kompromisszum. De, ha mégis javasolnom kellene, akkor egy 80-90W-ra, minőségi alkatrészekből (a 4Ft-os ellenállás eleve nem audio célokra lett gyártva) és módon megépített HTA, vagy az öregebb és szimmetrikus táplálású gyári változata a NAD3020 némi módosítás után.
(#) bubuszoft válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 3, 2021 /
 
Köszönöm
(#) bubuszoft válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 3, 2021 /
 
Taga Harmony nagyon szép, de nincs 250000Ft-om egy erősítőre.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2021
(#) Ge Lee válasza bubuszoft hozzászólására (») Szept 4, 2021 /
 
Egyszer elkezdtem összeszámolni, hogy mennyit költöttem ilyen "jobbnál jobb" kapcsolások megépítésére, és arra jutottam, hogy abból a pénzből már egy egész jó gyári készüléket is vehettem volna, ráadásul rengeteg időt és munkát megspóroltam volna. Ez van amikor az ember tudatlan meg tapasztalatlan, na meg elhiszi amit 4-5 ember állít valamiről egy fórumban. Aztán előbb utóbb szembesül vele, hogy azok a vélemények annak a 4-5 embernek a sajátja, másik 500 emberé meg teljesen más. Meg hogy nem az alacsony torzítástól, meg nem a jó kapcsolástól lesz jó vagy nem jó egy erősítő. Ezért nem is létezik olyan hogy legjobb kapcsolás (persze akadnak mindig néhányan akik rendre feltalálják és hangoztatják ). A hangzás jellegét leginkább a felhasznált alkatrészek adják. Ugyanúgy mint pl. egy ember esetében. Sosem fogsz tudni a szomszédod hangján megszólalni, ahogy ő sem fog tudni a tiéden, mert mindenki hangja egyedi.
(#) firstman hozzászólása Feb 13, 2023 / 2
 
Újabb kettő 606 utód éledt. Nagy kár, hogy ez nem lett olyan elterjedt mint a 405. Elég nehézkes beszerezni az alkatrészeket.
Mindenkinek köszönöm a segítséget!
(#) szendi001 hozzászólása Feb 14, 2023 /
 
Sziasztok! Megértés céljából érdeklődöm, hogy a Quad 405 és a 606 között mi a lényeges különbség a 3 pár végrtanyót leszámítva? Ebben is van műveleti erősítő és híd. Van még lényeges eltérés? Köszi!
(#) firstman válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 15, 2023 / 1
 
Nézd meg a rajzokat. A 606-nál nem a hang útjában van az ic. Sokat finomodott az egész kapcsolás a 405 után, de persze mára már ez is régi lett...
(#) Alkotó válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 15, 2023 / 1
 
Szerintem a két kapcsolás alapgondolata nagyon hasonló, ezért hasonlóan is kellene szólniuk.
A 405 kényes pontja a hangszóró impedancia. 8 R-ra van optimalizálva, de egy 8 R-os hangdoboz komplex rendszer, aminek a valós impedanciája széles határok között mozog, és bőven alá is mehet a névleges értéknek. Ez azért lehet probléma, mert itt már beleszól(hat) a hangzásba az áramkorlát, aminek nem örülünk.
Ezzel szemben a 606-ot eleve felkészítették az alacsony impedanciák kiszolgálására, ezért sokkal kényelmesebben kezel szinte bármilyen hangszórórendszert. És ha már hozzányúltak, akkor a tápfeszültség ellátást is módosították, amivel egy csapásra szükségtelenné tették a hangszóró védelmet és megszüntették a földhurkolódás lehetőségét is.
(#) Ge Lee válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 15, 2023 / 1
 
Annyival "jobb" a hangja a 606-nak, hogy ott ki lett hagyva a jel útjából a műveleti erősítő, nagy különbség egyébként nincs a kettő között.
(#) szendi001 hozzászólása Feb 15, 2023 /
 
Köszi a válaszokat! Igen a műveleti erősítő feltűnt. Elolvastam angol fórumokat illetve Alkotó válasza alpján értem az impedanciát. A T15-T16 (ALKOTÓ V1.2 rajz) funkcióját viszont nem értem. Előterheli a tápot? Illetve jól érzem, hogy az áramkorlátot itt a T4 valósítja meg, csak a pozitív ágon?

Maga az eszköz elég komplex hűtést igányel. Az egyik legjobb megoldásnak az Alkotó féle TO247 es kivitelt látom, mármint szerelhetőség szempontjából biztosan.
(#) reloop válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 15, 2023 / 1
 
Szia! A T15, T6 úgy állítja be a tápközepet, hogy az erősítő szimmetrikusan clippeljen. A pozitív tápoldalon pár volttal magasabb a maradékfeszültség. Az R35, R36 osztó erre önmagában kevés lenne, mert aszimmetrikus az erősítő áramfelvétele és itt folyik a kimeneti DC hibából eredő hangszóróáram is. Az R38, R39-en eső feszültséget vizsgálva nyomon követhető a kiegyenlítés folyamata.
(#) szendi001 válasza reloop hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Szia Reloop! Köszi a gyors választ. Most esett le, hogy nem szimmetrikus a táp.
(#) firstman hozzászólása Feb 15, 2023 /
 
A 707, illetve a 909 esetén a C2 csatoló kondi 330nF, ami a 606 esetén csupán 100nF. Javíthat valamit a hangon a nagyobb értékű kondenzátor? Azért kérdezem, mert a csekély változtatások ellenére a 707 és a 909 jobb hangzással bír állítólag.
(#) reloop válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 19, 2023 /
 
Szia! A negatív félperiódus áramkorlátjának lényegi alkatrésze D7 dióda. Mikor az R18llR22 ellenállásokon eső feszültségtől eléri a D7 a nyitófeszültségét, a T8 bázisárama nem nő tovább.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Feb 23, 2023 /
 
Nos, talán igazad van. Ugyan én nem érzem offnak az erősítőkhöz való alkatrészek beszerzését, vagy egy konkrét kapcsolás elemzését, de ahogy látom, ott sem igazán érdekli a többséget. Visszatérve a 606-ra, én azt gondoltam, hogy a 3 pár tranzisztorral bőven túl van tervezve a vége, és így még a kisebb tokozásoknak sem okozhat problémát a kimenő teljesítmény. Jelenleg viszont tényleg azon gondolkodom, hogy biztonsággal elbírja-e majd az 5198 készlet a terhelést?
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Feb 23, 2023 / 3
 
Elsőként meg kell hoznod azt a döntést, hogy eltérsz-e az ajánlott TO-3 tokozástól.
Ha eltérsz és szeretnéd az erősítőt 4 Ω-mal tartós használatba venni, akkor tényleg észszerű 150 W-os tranzisztort választanod, ami praktikusan a 2SC5200.
A teljes projekt bekerülési költségéhez viszonyítva azért a minden szempontból kielégítő MJ15003 ára sem annyira ijesztő. Ezt neked kell tudnod meddig nyújtózhatsz.
A nálam lecsapódott tapasztalatokból kettőt emelnék ki.
Az egyik, hogy a Quad egy nagyon szellemes ötleten alapuló, nagyon megbízható és kiváló paraméterekkel rendelkező erősítő. Egyetlen amatőr építőnek sem maradhat ki a repertoárjából!
A másik, ami miatt ezt a topológiát csak a DIY nosztalgia tartja életben az az, hogy a szimmetrikus, vagy az aszimmetriát jól maszkoló erősítőkkel sajnos nem játszik egy ligában.
Ezt azért említem, hogy csak akkora áldozatot hozz az erősítőért, ne fájjon mikor a polcon végzi miután jól "kiQuadoztad" magad
Összefoglalva: feltétlen építsd meg, de ne tekints rá úgy, hogy ez lesz életed fő műve!
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Feb 23, 2023 /
 
Kicsit meglepett amit írtál, hisz pont azért váltottam a 405-ről a 606-ra, mert az már hifis körökben is említésre került. Még kisebb torzítás, kellemesebb hang, jobb átvitel, stb. A másik érv pedig a viszonylag nagy teljesítmény mellett is alacsony torzítás. Viszont ha ezt mondod, akkor maradok az 5198 mellett, és inkább kerülöm a 4 Ohmos terhelést. Kíváncsi vagyok a hosszú távú tapasztalataimra. Én ritkán szoktam az erősítőimet cserélni, és ez tényleg egy nagy reménységnek indult számomra.
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Feb 23, 2023 /
 
Vitán felül áll, a Quad606,707,909 nagyon jó erősítő.
Amiben a gondot látom ezeknél a fejlettebb verzióknál is az a nullátmenet közelében tapasztalható bizonytalanság. Mikor még inaktív a dumper fokozat, a 22+22 Ω ellenállásra akkora feszültséget kell juttatnia T7-nek, hogy az ezeken az ellenállásokon folyó áram a (koránt sem Ohm-os) terhelést az elvárt kimenő jelnek megfelelő feszültségre húzza. Extrém jelmeredekség alakulhat ki és a működés fázishelyessége is aggályos.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Az NJW0281G egy arany középútnak tűnik a számomra. Szerinted jó lesz a specifikációi alapján? Vagy tudsz valamit ami ellene szól?
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Szerintem tökéletesen megfelel.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Már egészen boldog voltam, aztán eszembe jutott amit írtál a kereskedőkről. A TME bizony nincs az ONsemi listáján, a többi helyen pedig drágább is az Njw... Lehet, hogy már túl izgulom, és nincs baj a TME termékeivel?
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Előbb utóbb visszatalálsz a 2SC5200-hez.
(#) mcc válasza firstman hozzászólására (») Feb 26, 2023 / 1
 
MJL3281/1302-t vettem a TME-től, az teljesen rendben volt.
(#) firstman válasza reloop hozzászólására (») Márc 15, 2023 /
 
Végül az NJW-k kerültek bele. Lenne egy teljesen komoly kérdésem. Jól számolom, hogy a 606 nem jön zavarba ha esetleg 127V alapjárati feszt kap? A végtranzisztorok, a meghajtók, illetve a zénerek elméletileg teljes biztonságban vannak. Van olyan alkatrész amit veszélyeztet ez a plusz feszültség?
(#) szendi001 válasza firstman hozzászólására (») Márc 15, 2023 /
 
Füsttel működik. Ha kijön a füst akkor már nem működik. Emelni kell a feszültségen, de lassan.
(#) firstman válasza szendi001 hozzászólására (») Márc 15, 2023 /
 
Megy az említett feszültségen, csak azt nem tudom, hogy üzembiztos-e így?
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2023
(#) Alkotó válasza firstman hozzászólására (») Márc 15, 2023 /
 
Milyen ok miatt gondolod jobbnak az emelt feszültséget? (A kb. 110-115V-os eredeti táphoz képest a 127 V-ot akár egy nagyobb hálózati feszültségingadozás is okozhatja. )
(#) firstman válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 15, 2023 /
 
Csupán tesztelgettem ma a 2 panelt, 8 Ohm körüli terheléssel, mert kíváncsi voltam, hogy mekkora feszt fognak leadni az ellenállásokra. Az alap táp kb 114 Voltot ad alapjáraton, ami a terhelés alatt 95 Voltra esett. Így a kimeneti fesz max 42V lett. A 127 Voltos táp mellett olyan 52V körül állt meg. De nem csak a nagyobb teljesítmény miatt kérdezem. Egyszerűen úgy látom, hogy a jelenlegi felállásban talán nem is okoz problémát a nagyobb feszültség. Ha esetleg nem veszélyezteti a kapcsolást és a trafó egyébként is tudja, akkor miért ne?
(#) reloop válasza firstman hozzászólására (») Márc 16, 2023 /
 
Szia! Ekkora tápfeszültség emelkedés nem jelentős. Kicsit jobban melegednek majd az alkatrészek. Az elérhető hangnyomásban a növekmény alig lesz érzékelhető.
Következő: »»   9 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem