Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Energiatakarékos izzóból hidegkatódos megoldás
Lapozás: OK   1 / 2
(#) kjéé hozzászólása Nov 9, 2008 /
 
sziasztok egy érdekes kérdéssel fordulok hozzátok.
Úgyhallottam, hogy a tönkrement energiatakarékos izzót hidegkatódos megoldással még üzembe lehet helyezni ha az egyik szál meghalt . Állítólag egy egszerű megoldással át lehet alakítani egy hagyományos energiatakarékos izzót hidegkatódos megoldásra és az égőt tovább lehet használni.
Namost az a problémám, hogy hogyan lehet ezt megoldani...
Szal ha ez lehetséges és van valakinek ötlete, várom a javaslatokat
Előre is köszönöm
(#) (Felhasználó 1947) válasza kjéé hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Szia !

Drótozz a két végére egy jó laptop(vagy akármilyen)
invertert.(kb:800-900V)
Mondjuk egy új energiatakarékos olcsóbb.
Hoppá...

Üdv! Luki
(#) tiggersoft válasza kjéé hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Vagy próbáld ki ezt:Bővebben: Link
(#) kjéé válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Hát az amit te mondasz attól biztos olcsóbb,
de állítólag egy egszerű modosítással életre lehet kelteni csak jó lenne tudni hogy..
(#) patexati válasza kjéé hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Ez egy lehtőség!
(#) (Felhasználó 1947) válasza patexati hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Ez drágább mintha vesz egy gyári invertert.
(#) watt válasza kjéé hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Én úgy tudom az energiatakarékos izzó eleve izzószálmentes, azaz inverteres. Ha a cső tönkremegy, soha többé nem fog világítani. A sima fénycsöveket lehet még használni nagyfesszel, amíg a gáz ki nem fogy belőle. Az energiatakarékosak eleve úgy égnek ki, hogy elfogy a gáztöltete. (kivéve, ha az elektronika tönkremegy...)
(#) watt válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Ami nekem van otthon Philips abból csak két szál jön ki... Eleve nem is értem minek kéne bele fűtőszál, ha van benne konverter. Na mindegy, egy ilyen izzóból nem indulhatok ki, biztosan van olyan is amiben van fűtés...
(#) (Felhasználó 1947) válasza watt hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Szia !

Az energiatakarékos izzót úgy képzeld el ,mint egy "felcsavart alakzatú" fénycsövet.Tehát rendelkezik
2 izzószállal.A gyújtóelektronika lehet hagyományos
fojtó, vagy elektronikus előtét.
A hidegkatódos (CCFL) csövek általában laptopokban stb. használatosak, ebben nincs izzószál.Ezeket hajtják inverterrel.
Valszeg kevered a két dolgot.

Üdv! Luki
(#) watt válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Nem keverem, lásd előző hsz-em...
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
A fűtőszálasban az izzitószál indítja meg a csőben lévő gáz ionizációját,a hidegkatódosnál pedíg magasfeszültéggel indul "hidegen" az ionizáció!Minden tönkrement izzítószálas cső életre bírható inverterrel!A további élettartamot az inverter megfelelő méretezése,beállítása határozza meg!Az élettartam lényegesen nagyobb a hidegkatódosnál
(#) watt válasza patexati hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Köszönöm, tisztában vagyok melyik hogy működik.
A félreértés abból adódott, hogy nekem eddig csak inverteres takarékos fénycsőim voltak, és nem találkoztam még energiatakarékosban fűtőszálassal!
(#) Picboy válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Attól , hogy inverteres (nem is biztos, hogy az inverter a jó szó...), még lehetne folytótekercses is. Ugyanígy nem biztos, hogy az elektronika először nem fűti a csövet és csak utána gyújt. Ha a kompakt fénycső nem kezd világítain azon nyomban, hogy feszültség alá helyezted, akkor addig a csövet fűti.
(#) Picboy válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Valóban, nem az általad írt hozzászólásra kellett volna válaszolnom... Amúgy valahol olvastam vasmagos fojtótekerccsel szerelt kompakt fénycsőről, aholis azt ajánlották, hogy ezeket a tekercs nagy tömege miatt lehetőleg állítva telepítsük, mert ekkor nyomóerővel terheli csak a foglalatot a fényforrás
(#) Picboy válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Nemtudom, nem láttam még ilyet, csak olvastam róla. Lehet.
Viszont gyújtóval egybeépített kompakt fénycső még ma is van. Lásd a G23, G24d-1és G24d-2 stb. fejű csöveket (2 kivezetés). Ugyanezeknek az elektronikus előtéthez való megfelelője a 2G7, 2G11, G24q-1 stb fejjel készülnek, ezekbe nincs beleépítve a gyújtó, hanem mind a 4 kivezetés ki van vezetve
(#) Picboy hozzászólása Nov 10, 2008 /
 
Visszatérve az eredeti kérdésre: Elő kell állítani akkora feszültséget, hogy a hideg gáztöltetet át tudja ütni. Ezt nembiztos, hogy meg lehet oldani az eredeti kapcsolással, márcsak a nyomtatott áramkörön a vezetők távolsága miatt is.
(#) kjéé hozzászólása Nov 10, 2008 /
 
Hát srácok köszönöm az eddig javaslatokat, csak az a baj, hogy nemsokkal lettem okosabb.
Az az igazság, hogy van egy sárga 20w-os neon csövem
(nem festett hanem ilyen a porozás)
és az egyik fűtőszál kimurdelt és sajnálom kidobni,
de mondom nekem is csak mesélte egy srác aki mellesleg a Gödöllői Tungsram márkaboltba dolgozik, hogy állítólag egy egszerű áthidalással vagy valami kis aprósággal át lehet alakítani egy energiatakarékos izzót hideg katódos müködésre. Ezt kéne megfejteni, hogy lehetséges-e , és ha lehet akkor hogyan.
(#) kjéé válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Na kérlekszépen
A sárga szépség egy normál 20Wattos neoncső
( 5 éve vettem 290ft-ért)
És ezt szeretném megoldani kompat energiatakarékos izzó elektronikájával vagy bármivel amivel mükszik
enél jobban már nem tom leírni.
És így jön ide az egész amiről írtam.
(#) perlaci válasza kjéé hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Ha holnapig kibírod be szkennelem azt az áhított nagyon egyszerű átkötést. Tényleg nagyon jó és egyszerű én elég sok csövet használok így. Gyorsabb a gyújtás és nem vibrálva indul.
Hali laci
(#) Picboy válasza kjéé hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Ha a hagyományos fénycsőre gondolsz, akkor ne neon-csőnek nevezzük, mert az mást jelent.
Egyébként nem feltétlenül kell egy kompakt fénycső elektronikát átalakítani. Az egyik 199x éves elektor egyik számában volt egy kapcsolás... Ha megtalálom, feltöltöm.
A kapcsolásban emlékeim szerint hagyományos fojtótekercs, egy graetz-híd és 4db 470nF/250AC kondenzátor volt.
(#) Picboy hozzászólása Nov 10, 2008 /
 
Megvan. Nem 4, hanem 6 db dióda van benne...
Bővebben: Link
A hagyományos fojtó helyett használhatsz ízzólámpát is.
(#) kjéé válasza perlaci hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Na erre vártam
Van egy pár rossz energiatakrékos izzóm és azért kell ez a kapcsolás ha létezik h felhasználjam őket, mert semmi nem dobok ki
és mivel a szobámba van 5 neon le akarom cserélni a hagyományos fojtó,gyujtó megoldást mert egy idő után nagyon rossz ahogy vibrálnak és én ugy tom, hogy az enegiatakarékos kopmpakt cuccok 100hz kötül mükszenek és ezért kellene ez a kapcsolás és előre is köszönöm h megkeresed nekem.
Amúgy áthidaltam a rossz fűtőszálat és most egy fűtőszállal gújt és a 4-5.re sikerül bár fél percig villog gondolom az "egyoldalú" gyujtás végett de nembaj ideiglenesen jó így is
(#) perlaci válasza kjéé hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Azért nagyon kevered a dolgokat. Vegyük sorjában.
A hagyományos fénycső fojtóval üzemel és 50Hz villog. A régi ősi Tungsram energiatakarékos kompaktcsövek fejében is fojtó ült és ez is így villogott. A ma kapható kompakt csövek mind inverteresek és KHz nagyságrendű inverter hajtja meg őket és ezért nem zavaró a villogásuk. A kapcsolás amit küldök majd 100Hz lüktetésű egyenáramot szolgáltat és ezért már nem érzékelhető a villogás. Tény jobb a szemnek és a cső is tovább bírja, főleg ha évente egyszer megfordítod a csövet, hogy az anyagvándorlás megváltozzon. Ezzel hosszú évekig mennek egyenletes fénnyel a csövek. Videó stúdióba csináltam annó ilyen megoldással derítő világítást, nagyon jó lett. A neomcsövet meg ne keverjük ide mert az nagyfeszültséggel működik, ezek a reklámbetük.
(#) Picboy válasza kjéé hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
A kompakt fénycsövek sokkal nagyobb frekvencián működnek, mint 100Hz. Általában több, mint 25kHz a működési frekvenciájuk. Ami 100Hz-el villog, az a hagyományos fénycső.
(#) Picboy válasza perlaci hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Erre gondolsz?
A hagyományos fénycső, "hagyományos hálózatról" táplálva nem 50Hz-el villog, hanem 100Hz-el.
(#) Picboy válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Nem rossz fénycsövekről volt szó?
(#) patexati válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Nekem is van egy ilyen nagyfrekis előfűtős 2x40W-os armatúrám de már leszedtem mivel eszi a csöveket,kondik zárlatosak lettek bent,tranzisztorzárlat kondicserére kb fél év Szerintem a hidegkatódos jobb ilyen célra!
(#) bensfregen hozzászólása Nov 11, 2008 /
 
Már én is sokat kerestem fénycsöves nagyfeszes meghajtásáról, de ez a gratez-es megoldás egyszerűen nagyszerű ! Annyi kérdésem lenne csupán hogy ez a konstrukció hány csövet bír el ?
Mert nagyfeszes kivitelezésben sok cső betehető párhuzamosan, csak meddig lehet elmenni ? Gondolom itt a diódák a szűk keresztmetszet.
(#) (Felhasználó 1947) válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Összedrótoztam.
Működik.

Üdv! Luki

inverter1.jpg
    
(#) patexati válasza bensfregen hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
40W-os csövet rá van írva!
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem