Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fuzz Face torzító
 
Témaindító: ssjzsef, idő: Ápr 19, 2009
Lapozás: OK   2 / 6
(#) magitor hozzászólása Szept 2, 2009 /
 
Jajam engem is érdekel a cucc honnan és mennyiért és van e még Csináld meg a poz földeset is mert más a hangja! Nem akad össze a többi effektel, csak ne közös tápot használj vele, megéri, más hangja van.
(#) JnCon válasza kocos hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Ha beteszel az elem két sarka közé kondit, megváltozik a hangja.
Sok múlik azon, milyen 9v-os elemet használsz (gondolom belső ellenállás és hasonlók megváltoztatják az átviteli tulajdonságokat).

AC128 engem is érdekelne.
(#) EcoPityu válasza kocos hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Idézet:
„De miért nem jó úgy, ahogy van?”


Analóg multieffekt pedált építek, és minden más neg. testelésű!

Idézet:
„Honnan szerezted az AC128-akat? van még ott ahonnan ezek jöttek?”


Volt még! Holnap felvásárlom a maradékot! Majd boltolunk!

Idézet:
„én összekötném egy hidegítő kondival, mondjuk 100 mikro / 100 nano”


Meglesz!
(#) EcoPityu hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Egyébként a LED-ről annyit, hogy , ha már megy 7V-ról is a cucc, akkor csak sorba kell kötni a táppal, és már világít is...
(#) proli007 válasza JnCon hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Hello!
Számomra kissé már üti az audiofil kategóriát.. Nem kellene az elemet előre lemeríteni, mert kisütés közben változik a belsőellenállása
De hogy ne csak cseszegesselek benneteket, van egy félmarék germánium tranyóm, amit ingyen bérmentve feláldozok a torzítók oltárán. (AC125,OC1045,AC187/188 párban, AC128 sajna csak egy van) A régi EDS kértyákat kellene előbuherálnom, azokon egy kazallal vannak, ha még meg van valahol.
(De csak a jövőhéten)
üdv! proli007
(#) magitor válasza proli007 hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Hát igazából Lo-filok vagyunk, Mert ha Fuzz-face ről beszélünk, akkor igazából az első, a Dallas Arbiter az igazi, amit Hendrixnek terveztek, a többi csak másolat! Bár én úgy vagyok vele hogy igen nem mindegy milyen minőségben működik az effekt, mert ha igényes cuccod van játszáshoz, gitártól erősítőn át hangfalig, akkor igen is kijönnek a kis hibák, nemolyanahangja témák, stb
(#) EcoPityu válasza kocos hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Kóci!
Tegnap, vettem még 20 db AC128-at, mostmár csak 8db-ot hagytam a boltban, azt már nem veszem meg... Ez is 20db torzító...
Kíváncsi leszek a hangjára.
(#) magitor válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
10 darab mert párban illik berakni !
(#) JnCon válasza proli007 hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Nem audiofil indíttatásból mondtam az elem típusát...

Az analogman oldalon meg lehet nézni (illetve hallgatni):
Egy Sunface-t próbálnak három különböző gyártmányú elemmel és tényleg hallatszik, hogy más a hangja.

Sajnos a germánium tranzisztorok között igen nagy a szórás és nem mindegyik jó fuzzhoz. Lehet, hogy 20 db tranzisztorból talán 2-3 jó hangú fuzzface összejön, a többi hulladék.

Más:
Érdemes itt körülnézni, rengeteg hasznos dolog van (bár biztosan ismeritek, de hátha mégse):
http://www.aronnelson.com/gallery/main.php

És itt egy elég jó hangú szilícium (bc108) fuzzról hangminta:
http://www.aronnelson.com/gallery/main.php/v/MrHuge/album106/FuzzFa...3.html

Itt meg néhány mod fuzzhoz:
http://www.aronnelson.com/gallery/main.php/v/tungngruv/J-Gagan-NVN-...atics/
(#) magitor válasza JnCon hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Igen, igen nekem is ez a tapasztalatom, de szerintem ez audiofíl inditatás, vagy valami olyasmi megszállottság. A linkeket kösz, igen hasznosak!
(#) Mocskos hozzászólása Szept 4, 2009 /
 
Sziasztok!
Építettem egy Dallas arbiter klónt BC108C-s tranyókkal, és két baj van vele:
Az első hogy ha a gitárt lecsavarom kis hangerőre (1-2 ) vagy a hangszínt, elkezd rádióként viselkedni és szlovák adókat kezd fogni (ez nem vicc).
A másik hogy nagy torzításnál hírtelen elkezd sípolni egy küszöb után.
Hogy lehet ezeket a problémákat kiküszöbölni ?
A kapcsolási rajz mellékelve.
(#) magitor hozzászólása Szept 5, 2009 /
 
Hali a sípolás önrezgés, gerjed a picked túl közel vagy a hangforráshoz, ileltve a kábelek nem jól földeltek!
Viszont érdekelne hogy pontosan hogy néz ki a te cuccod, mert a rádiós dolog nagyon póén! Nagyot nevettem rajta! Meg akarom építeni a rádió miatt
(#) JnCon válasza Mocskos hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Igen, ez egy alap fuzzface kapcsolás.
A rádió nem az áramkör miatt jön, valószínűleg a gitárkábeled szedi össze.
Forrassz egy néhány 10 esetleg 100 pF-os kondenzátort a 2. tranzisztor bázisa és kollektora közé, vagy esetleg a 100 k-s ellenállással párhuzamosan.


A gerjedést valóban a gitárod hangszedője okozhatja.
Kicsit tekerd le a hangerőgombot a gitáron.

Amúgy itt egy jó leírás Si-fuzz építéshaz, ha egy kicsit tudsz angolul:

Bővebben: Link
(#) kocos válasza Mocskos hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Az eredeti dallas Arbiter is fog középhullámú adókat letekert gitárhangerő mellett, szóval nagyon autentikusra sikeredett ! A gerjedés meg a nagy erősítés miatt van, én még csak Ge-tranyósat építettem, az nem gerjed, de a Si tranzisztorok nagyobb bétájuk miatt hajlamosabbak erre. növelj a második tranzisztor kollektor ellenállásán, az lehet a segít.
(#) kocos válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
válogass akkor össze bétára, párat! Minél nagyobb, annál jobb! 120-150 fölött már jó !
(#) Mocskos hozzászólása Szept 5, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget!
Egyenlőre egy 10k-s ellenállást tettem a a 2,2 µF elé és sokkal jobb lett.
JnCon kössz a linket !
Bétára lett válogatva mindkét tranyó ( 600 ) .

(#) JnCon hozzászólása Szept 5, 2009 /
 
Nincs mit.
Ennél azt írják, hogy nem túl jó a nagy bétájú tranzisztor.
Ezt már én is tapasztaltam, hogy akkor olyan "befulladós" hangja van. Elvileg 70-130 közötti az ideális, ha jól emlékszem (Si tranzisztoroknál).

Bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy a jó fuzz hangzáshoz egy kissé túlvezérelt csöves erősítő is kell, anélkül nem lesz az igazi (legalábbis ha klasszikus hangzást akarsz).
(#) JnCon válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Köszönjük, az jó lenne.
Még nem láttam, hogy fuzzhoz használtak volna ilyent, de mindenképp jó lenne kipróbálni.
(#) JnCon hozzászólása Szept 6, 2009 /
 
Itt vannak a paraméterei:


Link
(#) karpi válasza magitor hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Es honnan tudod melyik/milyen volt a hangja ?.
Hany identikus hangot talalsz Hendrix felvetelein hogy arra ramondhassad , ITT a hang es ITT es ITT pontossan ugyanaz a FUZZFACE hang , pontossan ugyanavval a hangszinel stb .

Alig lehet egy par szamnal ugyanazt a Strato hangot hallani de meg az is kulombozo hangszinnel ahogy eppen puffant .

Szerintem erdekes dolog elektroakusztikai szempontbol de amugy nincs semmi alapja es sok ertelme hajszolni egyetlen egy zeneszam hangzasat .

Azonkivul hogy Hendrix hasznalt Fuzzface-t is semmi kulonleges erteke nincs az illeto kapcsolasnak .Csak tortenelmi erdekesseg.

Es tenyleg erteke csak annak az elso egyetlenegy darabnak van . Muzealis erteke.

(#) JnCon hozzászólása Szept 6, 2009 /
 
Persze, hajlamosak sokan túlmisztifikálni ezt a fuzz témát, de:

A jó fuzz hangzáshoz igenis válogatni kell a tranzisztorokat, ez Ge tranzisztorokra különösen igaz.
Hendrix azért használt fuzzface-t, mert akkor még nem lehetett mást kapni. Ha Tubescreamer-rel vagy Big Muff-al játszott volna, akkor is így szólt volna a gitárja, mivel az ő hangzásvilága nem az effektjeiből jött, hanem belőle.

Különleges értéke valóban nincs a kapcsolásnak, de vannak emberek, akik megszállottan keresik azt a lehető legjobb hangzást amit ebből az egyszerű kapcsolásból ki lehet hozni - és az tényleg nagyon jó tud lenni.

Hallgass meg az analogman oldalon pl. néhány hangmintát.
(#) EcoPityu hozzászólása Szept 7, 2009 /
 
Tegnap összedobtam az enyémet is, de végül nem AC 128-akat tettem bele, hanem valami HITACHI 210-es tranyót, ugyanúgy Ge, és PNP, de jobban néz ki mint az AC 128, abban a tokozásban, amiből nekem sok van, mert ez egy kicsit ducibb... LOMEX M60-as dobozban, jack kapcsolja majd az elemet, kisáramú piros LED-el, fehérre festve...
Délután beüzemelem, és teszek fel pár képet.

Kóci! Amúgy minden AC128-am 200-és 300 közötti bétájú, és igen közel vannak egymáshoz, bár az is igaz, hogy csak ha fogtam a tokját, már attól is ment föl a béta a melegedésre...
(#) karpi válasza JnCon hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Tehat adva van a '60-as Stratocaster es egy normal Marshall .

Kezdjuk a Stratoval , Alnico-s singlecoil hangszedokkel, es "reces" hurokkal.

Szoval finombealitott AC xyz ilyen olyen Betaju tranyok pontos beallitasa utan ott a szuper " hang".

Lecserelem a regi hurokat es uj hurokat teszek akar csak a rendes gitarosok koncert vagy felvetel elott .

Erdemeny ,a torzito egesz "finombeallitasa" semmit se er , csicseregni fognak a magas hangok , pruszkolni , sziszegni.Ugy szol az egesz mint valami rossz olcso zizego ajtocsengo .
Megoldas :
A Strato "Vol" potmeteret vissza kell huzni kb."9"-re
igy allithato/vaghato a magashang-csicserges

Aztan kell a hosszu rossz kabel a gitartol a torzitoig , valamint egy masik hosszu rossz kabel az erositoig.A kabelek savszurokent mukodnek de fokent a magas csicsergest vagjak le es sotetebb hangzast adnak..

Erositobe a hangszinekkel valahogy a hangszorokhoz igazitani a hangzast .A csicsergest vagva veszitunk a kozeptartomanybol is valamint az "attack"-bol nem marad "teste" a hangnak , egy bugo recsego hangall nem lehet szoloreszleteket jatszani.

Ez 1-2 m tavolsagra a hanszoroktol OK ahogy elmesz meszebb valtozik a hallott hang ..
Akkor kinek az a sok tranzisztorvalogatas stb..?.

Tehat az egesz "finomkodas" a tranyok korul ertelmetlen ebbol a szempontbol.

Tranzisztorok legyenek eleg nagy Beta-juak, minnel kisebb zajtenyezojuek, es lehetoleg ne legyen nagy homegfutasuk.

A "Ge" hangzas tulajdonkeppen a rossz kicsi bemenoimpedanciatol jon valamint a kimenet terhelesetol.Ez mind a relativ nagyaramu polarizalastol valamint a FuzzFace olcso kapcsolasmegoldasabol jon.

Nincs semi mitosz, egy kis vacak olcso kezdetleges torsito ami eleg vacakul is szol tulajdonkeppen.

Hendrix kezeben minden jol szolt , illetve minden el lett fogadva.Elsosorban addig nem nagyon volt mas es nem volt mihez hasonlitani es nem otolsosorban a gitarjatekra figyelt mindenki nem a torzitio milyensegere.

A Hendrix kopirozok.utanzok szeretnek pontossan eltalalni egy egy leutanzott "cover" hangzasat hogy 1:1-ben ugyanugy szoljon mint az originalis felvetel
.Ehez ertem a szorszalhasogatast.

A Marshall jol kivezerelve overdrive-ba valamint a hangszorok " savszurese " adja a vegso hangzast.

A torzito helyes/jo polarizalasa fontos hogy jatszani is lehessen a gitarral ne mukodjon mint egy "gate" az egesz torzito.Egy baratom termisztorokkal stabilizalja a Ge tranzisztorokat valamint trimmerek vanak kivezetve amiket zeneles elott beallit a szinpadon es meg igy is elfut a jo beallitas.

Vagyis mai tehnikaju gitarjatekhoz nem mindeg felel meg a FuzzFace ha nincs jol beallitva nagyon rossz a dinamikaja.

Egy Steve Vai nem birna jatszani egy ilyen FuzzFace-n az eleg rossz dinamikai viselkedes miatt es a relativ nagy IMD torzitas miatt is.


(#) JnCon válasza karpi hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Amit leírtál, az mind igaz.
Ez az egész ízlés dolga van aki szereti a fuzz hangzást, van aki nem. Tény és való, hogy léteznek már kapcsolástechnikailag sokkal fejlettebb és jobban kidolgozott áramkörök, régóta.
A fuzz face nem a legjobb torzító, csak egy a sokféle közül, no meg egy darabka történelem.
A VW bogár meg a Mini sem a legjobb autók, mégis sokan szeretik, mert van egyfajta stílusa, hát ilyen a fuzz is.

"Tranzisztorok legyenek eleg nagy Beta-juak, minnel kisebb zajtenyezojuek, es lehetoleg ne legyen nagy homegfutasuk."

Igen, ezért kell válogatni a tranzisztorokat.

"A "Ge" hangzas tulajdonkeppen a rossz kicsi bemenoimpedanciatol jon valamint a kimenet terhelesetol."

Igen, meg a Si tranzisztorokétól eltérő karakterisztikából.

"A Hendrix kopirozok.utanzok szeretnek pontossan eltalalni egy egy leutanzott "cover" hangzasat hogy 1:1-ben ugyanugy szoljon mint az originalis felvetel"

Hát igen és persze ez nem fog sikerülni, mivel Hendrixnek sem sikerült kétszer ugyanúgy megszólalnia.

"Vagyis mai tehnikaju gitarjatekhoz nem mindeg felel meg a FuzzFace ha nincs jol beallitva nagyon rossz a dinamikaja.

Egy Steve Vai nem birna jatszani egy ilyen FuzzFace-n az eleg rossz dinamikai viselkedes miatt es a relativ nagy IMD torzitas miatt is."

Igaz. Ezért játszanak ma inkább overdrive vagy distortion típusú torzítókkal. Megváltozott a gitárosok játékstílusa és igényei is. A 60-as években viszont nem volt más, godolom ezért használt Hendrix is FF-t.
A fuzz hangzást főleg a grunge művelői kedvelik manapság.

Szóval le lehet szólni a fuzzface-t, de mégis egy hangzásvilágot testesít meg és akármilyen egyszerű is, azért egy jól eltalált áramkör. Én évek óta építek fuzz kapcsolásokat, de megmondom őszintén eddig nem sikerült olyant ami igazán tetszett volna, de nem adom fel, mert érdekel a dolog.
A legutóbbi ami elkészült az Si-PNP tranzsztorokból (2SA1266 és BD138 ) van, majd teszek fel róla hangmintát. Szerintem ez már elég jól szól, de még kísérletezek vele.
(#) EcoPityu hozzászólása Szept 8, 2009 /
 
Kész lett, és nekem tetszik a hangja, Ge tranyós különlegessége miatt választottam, de nem marad el a csöves overdrive sem!
(#) JnCon válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Nagyon jól néz ki, igazi retro feeling ez a panel.
A dobozt te festetted?
(#) EcoPityu válasza JnCon hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Idézet:
„Nagyon jól néz ki, igazi retro feeling ez a panel”


Ez volt a lényeg! Csak ehhez válogattam régi ellenállásokat, és kondikat, hogy legyen miről beszélgetnie velük az azonos generációs Ge tranyóknak...
/Haverom meglátta, kérdi: Gyári? Mondom, csak az alkatrészek... /

Idézet:
„A dobozt te festetted?”


Nem ördöngősség, mezei radiátorfesték (maestro) 2 rétegben, előtte persze Lomex M60-at csiszimiszi drótszivaccsal, majd nitro lemosás, és mehet a festék! (Ezt a színt szeretem, még a trabi után...)

Feliratozás "DENTON" ...(TON ) , és AlfaBet betű transzfer fóliával, még régről maradt néhány ív, most jól jött...
(#) JnCon válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Klassz. Nem is a festés az ördöngősség, inkább a szép felirat.
Én festés után matricázni szoktam. Vettem olyan átlátszó öntapadós fóliát amit tintasugaras nyomtatóval lehet nyomtatni. Akkora darabot csinálok, mint a pedál teteje, ráragasztom és utána még egy réteg színtelen lakkal lefújom (bár ez utóbbi elhagyható).
Nekem a maratásos felirat is tetszik, bár még nem próbálkoztam vele.

Itt egy kép az egyik pedálomról, hogy milyen a matrica:

bmp.jpg
    
(#) kocos válasza JnCon hozzászólására (») Szept 9, 2009 /
 
Csak az érdekesség kedvéért : hendrix a halála előtt már "játszadozott" a frissen elkészült Big Muff Pi-jal, de úgy tudom felvétel nem készült vele
(#) kocos válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 9, 2009 /
 
Szép lett maestro !
Következő: »»   2 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem