Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED meghajtás párhuzamosan?
 
Témaindító: Lozsa, idő: Szept 7, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 5
(#) karpi válasza lapose hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Az igaz hogy irtad nem figyeltem elegge . Csak eppen eszembe jutott a dolog es siettem leirni.
(#) karpi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Igen a ket dolgot nem valasztottam elegge el egymastol.Csak azert irtam az aramgeneratorrol hogy ne lgyen felreertes egy "tenyleges aramgenerator " es a stabilizator aramgeneratoros-modja kozott.

A optocupler -es szabalyozas egy otlet es talan a "legfenyesebb"( erzekenyebb) LED -et figyelve bistonsagossan lehetne a leheto legtobb ideig konstans fenyerot nyerni.

Minden reggel mikor megyek a meloba ott a hatalmas LED-es kepernyo es azon torom a fejem hogy oldottak meg ekkora aramot szabalyozni a LED-eknek biztonsagos hataron belul.Rasuto napfenyben is jol latszanak a kepek .Arrabb egy uzletnel lattam kiegett LED-eket a panelon pedig az arnyekban van allandoan,Biztos van kornyezeti fenymeres hogy automatan allitsak a fenyerot .

Vegul is csak ugy tudom elkepzelni hogy vagy minden LED kulon van meghajtva vagy "joval" a maximalis aram alatt dolgoztatjak.
Keresgelek a neten de meg nam talaltam hogy van megoldva.
Itt egy "kalkulator" LED series/parallel array wizard

megadja az szamitott ertekeket es a kapcsolasi rajzot
es sok mindenfele LED-el kapcsolatos dolog van meg.
Mar keso van hplnap majd attanulmanyozom.
(#) karpi válasza karpi hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Olvasgatok, ...csak meg anyit hogy azt talaltam hogy 12V-ra letezik beepitett ellenals egyes LED tipusokba direkt autoknak fejlesztve.
Bővebben: Link
Talan a fenyvisszcsatolas nem a legjobb otlet ugy nez ki hogy talan tul keves a fenyero kulombseg eleg nagy aramvaltozashoz.
Bővebben: Link

Es meg van sok felelet ezen az oldalon.
(#) csovalek hozzászólása Szept 16, 2009 /
 
Most mindenkinek válaszolok 1 ben
Nincs sok időm, mert nemsokára indul a buszom.
A motor típusa Tomos APN 4
Kb 30 éves kócerály, de én szeretem, mert sokat lehet szerelgetni.
Meg hát simán viszi a 70 km/h t még az én 100kg os termetemmel is .
És még 2 dolog.
1 a feszültség már állandó, mert egy 7806 osal állandó 6V ot csináltam(alapgáz is és csuma gáz is).
2 azt szinte mindenki megemlíti, hogy 2 LED et küssek sorba és így majd kevesebbet kell diszipálni...
PRÓBÁLTAM!!!
Alapból vesztes ötlet, mert ahogy a 2 led sorosan működik, akkor 1 tizede fényerő vagy annyisem.
És valljuk be, hogy az első lámpát a fényereje miatt etetjük
Jah és még 1...
Avval nem kell számolni, hogy mennyi sok áramot diszipálunk el, mert kivezetem az ict a pámpatesten kívülre + hűtőborda és ott az éjjeli órákban szépen le tud hűlni. Vagy télen a -10 ben
Esetleg útközben odarakhatok egy kávét főni
Jah és még valami... :yes:
Azt hiszitek lassan,h goy nem nézem meg a hsz ket, de ez is tévedés.
Csak az van,h goy reggel 10 után elmegyek itthonról és fél8 vagy negyed10 korérek haza. És csak itthon birok netezni.
Bocs az írashibákért, de most indulnom kell a suliba
(#) potyo válasza csovalek hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Tud az többet is, mint 70km/h, bele lehet tenni az ötödik fokozatot, meg úgy hallottam, hogy rá lehet építeni a BT50 hengerét, dugattyúját, főtengelyét

Amúgy két led a 7806-ról az már biztosan nem jó, mert a két lednek sorban névleges áramnál kell kb. 7V, vagyis 6V-ról sosem lesz megfelelő fénye. Ahhoz inkább 7808 kellene, csak kérdés, hogy alapjárat környékén van-e elegendő feszültség.
(#) karpi válasza csovalek hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Na itt e mar egy z uj bekezdes .Hehe.En mind a 12V es a 6,48V /700 mA-es LED -eknel tartottam .( (#273622) Lozsa ) erre gondoltam a valaszokba.

Letezik aramhatarolo, minden komolyabb labortapegysegben van.Ezen van egy gomb amivel a maximalis aramot beallitom igy nem egetem ki a probalt cuccokat ha valamit elkotottem,
Evvel toltottem akumulatort is probalgatom a LED-eket stb... , Van tobb nekem itta meloba nagyon jominoseguek gyari profi cuccok ( gyarat felszamoltak es kaptam egy parat) .Most a legujabbak legsilanyabbak ilyen kinai digitalis kijelzesel ,ezeket hasznalom az asztalomon mert kicsik es eleg az a kb 2-3A amit huzamossan is birnak,0-30V-al
Egy i;lyen kapcsolasa kitunoen kell mukodjon.Itt a forumon van targyalva labortapegyseg.
En is epitettem ezelott 20 evel egyet aminek volt aramhattarolasa es atment feszultseggeneratorbol aramgenerator modba.

Source.jpg
    
(#) csovalek válasza potyo hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Tudom, hogy tudna többet is csak az élettartama lecsökkenne elég rendesen.
Most majdnem minden gyári.
Lkó dugattyú, abból még le van vágva, a hengerfej le van esztergálva. De a kerbesz meg minden gyári.
Lenne pénzem, meg is csinálnám, de nyáron nem dolgoztam sehol ezért csóró vagyok
És én nem a T15 ös hengert raknám rá, mert avval csak a fogyasztás nő, meg a fordulat.
Az erő nem nagyon.
Ha tehetném, krossz dzsunior hengert tennél rá meg vmi könnyített főtengelyt, CKR hajtókart, Valami nagy delortó karbeszt.
Még megvariálnám az áttételt és menne mint a sárkány
De egy kis frizír soha sem árt. :yes:
(#) csovalek válasza karpi hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
És tudod is a kapcsolást, mert mondjuk egy kép a szerkentyűdről az nem sokat segít.
Viccelek...
Na de komolyan, ha tudod a sémát akkor tedd fel, mert elég jónak hangzik a dolog.
Bár holnap így is ugy is megveszem az LM317t-s alkatrészeket az áramgenerátorhoz.
Tegan akartam, de lekéstem a buszt
Ma is akartam, de lekéstem a buszt
Jah és hétfőn is lekéstem ha valakit érdekel
(#) csovalek válasza karpi hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Hoppá...
Széjjel néztem a labortápnál, de az a rész amit mondtál az nem külön van hanem benne egy akkora id ben hogy az csuda...
Nincs külön ijen ic?
(#) karpi válasza csovalek hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Sajnos a kinai csodahoz nem jott semmi de nezek kapcsolasi rajzot .
(#) karpi válasza karpi hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Itt van egy ajanlott megepitett kapcsolas :
0-30 VDC STABILIZED POWER SUPPLY WITH CURRENT CONTROL 0.002-3 A

Meg keresgelek , lehet hogy mas IC kene egy egyszeru megoldashoz :L200 ,ugyanennek a szamitasai

Akutolto lapcsolasok is konstans aramot adhatnak l

Itt egy KM317-essel megoldott konstans aram "generator' constant current source ez utobbi LED meghajtasrol szol
szamitasokkal es tanacsokal/peldakkal.

Az allithato kimeneti max aramot ugy oldjak meg hogy az illeto soros ellenallas helyett valtoztatthatot kapcsolnak.Neked talan elegg egy ket fokozatkapcsolo .A labortapegysegekbe tranzisztor lehet (pld) az ellenallas helyett a feszultsegstebilizator utan kotve es azt vezerlik eppen ugy mint az soros atereszto/stabilizator tranzisztorjat a feszultsegstabibol.Ez az utolso gondolom megteszi , en tennek egy fokozatkapcsolot ami modjuk harom ellenallaserteket kapcsolna igy lehetne harom fenyero.

Meg egy link :WIKI

LM317-es adatlapon is megtalalhato a konstans aramgenerator .Bővebben: Link

LM3404HV - 1.0A Constant Current Buck Regulator for High Power LED Drivers from the PowerWiseŽ Family
Bővebben: Link

SP7615-el Bővebben: Link

Megent egy cikk kapcsolasi tanacsokkal LM317-hez Bővebben: Link
(#) csovalek válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Volt.
Kb 2 héttel ez előtt egymás után 3 nap is elértem.
(#) csovalek válasza karpi hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Ahha...
Szoal te is a LM317 es megoldást javaslod.
És az is egy okos ötlet, hogy kapcsolóval megoldani a különböző ellenállás értékeket.
Így meg tudnám oldani pl hogy csak közepesen világítgatok, de néha fel is dobhatom csumára...
Kösz a sok utána járást.
Ha egyszer találkozunk az életben akkor jár néhány sör.
(#) ekkold hozzászólása Szept 17, 2009 /
 
Néhányan nem értettek egyet, de továbbra is azt állítom, hogy az azonos tipusú ledeket nyugodtan lehet párhuzamosan üzemeltetni a gyakorlatban.
Persze valóban sosem lesz egyforma az áram, de nem lesznek olyan nagy különbségek sem ami észrevehető lenne, és ezek a minimális különbségek nem akkorák, hogy érdemes legyen egyedi áramgenerátort készíteni powerledenként. Aki nem hiszi, az nyugodtan mérje meg, hogy hogyan oszlik meg az áram több azonos tipusú led között. (eltérő szín/tipus esetén nyilván más a helyzet de most nem erről van szó) A ledek karakterisztikája messze nem annyira meredek mint egy sima vagy egy zener diódáé, ez azt jelenti hogy viszonylag jelentős belső ellenállásuk van, powerledek esetén elegendő ha a ledek közös hütőfelületen vannak - így a hőmérsékletkülönbség nem okoz problémát.
Még valami: ha akora különbség lenne a led chipek között, akkor a többchipes powerledek esetén is probléma lenne a párhuzamos kapcsolás - de persze nem az. Pl. az MC-E led mind 4 chipje ki van vezetve, és tetszés szerint köthető sorosan vagy párhuzamosan (akár több MC-E led is)
(#) karpi válasza csovalek hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Igen az IC-s az OK ha nem baj hogy elfutunk az energiabol . Ott az utolso link-ben van egy okos megoldas aminek kulon aramot adnak minden LED(LEDsornak) egy egy tranzisztorral es kulon soros erzekelo ellenallassal , igy ha kieg egyik LED(sor) akkor az illeto ag lekapcsolja magat teljessen es nem fogyaaszt hiabba a"sense" ellenallas.

Azert tettem tobb linket amire rabukkantam kereses kozbe mert talan masnbak mas megoldas a sok kozul felel meg .Valamint az "aramgenerator' kapcsolasokat lehet tanulmanyozni.

Az az L200 -as nagyon egy elegans megoldas , meg kall nezem hogy lehet e kapni a boltba.
(#) csovalek válasza karpi hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Igen elég szép megoldás ez is.
Mondjuk itt nálam csak okan 450ft ért lehet beszerezni, de sztem jó dolog.
Most megépítem az 1 es változatot ami a következő:
a váltó áramot egyenárammá alakítom(grec) + simítom.
Jön az L7806 így lesz állandó 6V om. Azt is simítom.
Jön az LM317T avval az érdekes bekötéssel + 2 ellenállás értékkel, hogy tudjam változtatni és szinte 100%, hogy jó lesz.
1 hűtőre rakom a 2 ict, de elkülönítve.
Szerintem mindenki jónak mondja ha ez meglesz.
Ha épp nem lessz jó akkor kipróbálom az L200ast, mert eléggé megtetszett.
(#) proli007 válasza csovalek hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Hello!
Inkább egy rajz kellett volna, mert én a 100%-ot inkább 0%-ra tippelném. De minek ide két szabályzó egymás után?
üdv! proli007
(#) csovalek válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Ne legyél már ennyire negatív
(#) elektrorudi válasza ekkold hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Húsz éve még vitatkoztam volna azzal, aki azt mondja, hogy a LED-eket párhuzamosan lehet kötni "csak úgy", ellenállások nélkül.
Mert az iskolában ezt tanultam...

De az élet, és a kínaiak rácáfoltak erre az elméletre.
Ez az a nép, aki lealázza a fizikát is.

Nézzetek meg egy kínai zseblámpát 10000 LED-del...
(#) proli007 válasza csovalek hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Hello!
Az elektronika nem az én pozitív, vagy negatív hozzáállásomon múlik sajnos.
Csak már nem látom át mit teszel, és ezért jó lenne ha lerajzolnád, mert szerintem tévúton jársz. De ne legyen igazam... (Na ez most pozitív volt vagy negatív?)

- Talán meg kellett volna mérni, hogy a szükséges terhelőáram mellett a dinamó mekkora feszültséget ad. Ez lehetett volna a kiindulási alap.
- Most akkor minden Led párhuzamosan van kötve? És előtét ellenállás (vagy áramelosztó ellenállás) van vagy nincs?
- Ha alapjáraton kisebb az áram, az miért olyan nagy gond. A generátorok és dinamók java, nem tudja alapjáraton ellátni az összes terhelést. Az ilyenkor az aksi feladata. (Ami nálad nincs, de miért is nincs?
- Nem értem, minek a feszültség stabilizátor az áram stabilizátor előtt. Csak a maradék feszültségek nőnek, és neked meg ha jól emlékszem feszültség gondjaid vannak.
- Ha az LM317 áramgenerátorként működik, akkor az áramelosztásról is gondoskodni kellene, mert ha az egyik kiég, az áram átterhelődik a többire és azok is kiégnek. Persze ha számtalan ág van, akkor nem biztos hogy gondot okozna.

Lehet nem emlékszem minden momentumra, de több itt a meg nem válaszolt kérdés, mint a válasz..
üdv! proli007
(#) gabusman válasza csovalek hozzászólására (») Szept 19, 2009 /
 
Érdekes elgondolás, a 7806-nak kell legalább 9 V, hogy szabályozni tudjon, utána az LM317-nek szintén! Mivel is fogsz világítani?
(Tudom, negatív vagyok, de hátha valami nagy fizikai felfedezés küszöbén vagyunk!)
(#) csovalek válasza gabusman hozzászólására (») Szept 19, 2009 /
 
Sacc/kb és már műk szik is
(#) csovalek válasza proli007 hozzászólására (») Szept 20, 2009 /
 
Igazad lett!
Nem műk szik.
Meg se nyikkan.
És ha kiveszem a 7806ot akkor meg felmegy a feszültség 15-25Vra
Az áramerősség meg 15-30Ma on marad... :eek2:
Szoal akkor most csak a 7806 marad meg egy ellenállás és fáj a fuck om az egészre me nem igaz hogy ennyire szmotan vagyok hogy még esse tudom tökéletesre megcsinálni.
Jah és mégvalami.
Nekem nem is 560mA kellene, mert az eredeti lámpában ahonnan valók a ledek, ott is csak 200mA körül kapnak és akkor azért nem égnek azok ki párhuzamos kötésben.
Na csak ezt akartam.
Most még meg kell csinálnom a pozíciót előre és hátra...
Jah meg kell még egy 230 ról led lámpa amit a 60Wos éjjeli lámpám helyére rakok gazdaságosság miat...
(#) _JANI_ válasza csovalek hozzászólására (») Szept 20, 2009 /
 
Egy kapcsolás sokat segítene a pillanatnyi állásról.
S hol mérted azt a
Idézet:
15-25V
-ot!?
Mer biztosan nem a LED-ek csatlakozási pontjain...

Idézet:
„Az áramerősség meg 15-30mA-on marad...”

Ha stabil a kimenő áram az már fél siker!
CSAK optimalizálni kellene az áramgenerátort a LED-ekhez.

Idézet:
„nem igaz hogy ennyire szmotan vagyok, hogy még ezt sem tudom tökéletesre elkészíteni.”


Ennyien csak összehozzuk...
(#) csovalek válasza _JANI_ hozzászólására (») Szept 21, 2009 /
 
De ott a ledek csatlakozási pontjain
És ott volt még 15-30mA de mit kezdek én 25V al?
mikor rákötöttem a ledeket csak nagyon halványan világítottak...
(#) _JANI_ válasza csovalek hozzászólására (») Szept 21, 2009 /
 
Valami akkor nagyon nem ok...

Mint említettem, egy kapcsolás a pillanatnyi állapotról sokat segítene...

S bocs. Most kicsit fáradt vagyok a pontos infók előszedéséhez.
( Fehér LED.= KB 3.3V nyitófeszültség...;
( LED DB:? ;
( Azt hiszem KB: 20mA /1Db LED-áram.

( LM317-es áramgenerátoros meghajtás.

Stb...

Elöreis kösz! Üdv.: _jani_
(#) proli007 válasza csovalek hozzászólására (») Szept 21, 2009 /
 
Hello!
Egy feszültség generátor (mint pld a 7806-od) feladata, hogy a kimenő feszültséget a bemenőfeszültségtől és a terheléstől függetlenül, a kimenőfeszültséget állandó értéken tartsa. (persze bizonyos határok között)
- Egy áramgenerátor ugyan ezt teszi, csak az áramot próbálja állandó értéken tartani.
-Az áramgenerátort terheletlenül (szakadtan) mérni, értelmetlen dolog. Mert mivel egyáltalán nincs kimenő árama, az állandó áramát a feszültség növelésével próbálja visszaállítani.
- Végső soron a bemenőfeszültségnél, magasabbra nem tudja szabályozni a kimenőfeszültséget. Ezért ilyenkor a maximális feszültség jön ki belőle.

De ha nem rajzolsz le semmit, és nem válaszolsz a kérdéseinkre, akkor nincs miről tárgyalnunk, mert fogalmunk sincs mit teszel valójában..
üdv! proli007
(#) karpi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 21, 2009 /
 
A kapcsolast az altalam feltett linkek egyikebol vette .Hatrabb tettem linkeket tobb megoldasos kapcsolassal.Ha a "sense" ellenallas megfeleloen van meretezve es a generator ( dinamo ) tartani tudja a feszultseget terheles alatt kene mukodjon.Ott vanak a szamitasi peldak is csak mas adatokat kell helyettesiteni az adott LED-ekhez hogy a "sense" ellenallast meretezzuk.
Talan nem jol lett szamitva az ellenallas erteke .

gondolom ezt a kapcsolast epitette meg.Mas linkben van "calculator" , meg van egy egy tranzisztoral levalasztott tobb LED-soros kapcsolas is.
(#) csovalek válasza karpi hozzászólására (») Szept 22, 2009 /
 
Igen ezt a kapcsolást építettem meg és ugy számoltam, hogy ojan 12-14ohm os ellenállás kellene.
Egy másik emberke meg 2-3 ohmost javasolt.
Kipróbáltam mint a 2 őt sőt még másokat is de valahgoy ugyan az történt.
Fesz 25V áramerősség max 30-mA ha ez csavarhúzóval öszeértettem a 2 vezetéket, akkor sem ment 30mA fölé...
(#) proli007 válasza csovalek hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Hello!
Már bocs, de ez nem egy ezoterikus tudomány. Itt mérni és számítani kel dolgokat. Pld. a belinkelt rajz mellett is ott vannak a magyarázatok, számítások. Így nem fogsz előre jutni, ha meg sem mondod, hol méred a mit, csak összezársz valamit, amiről szintén nem lehet tudni mi volt az. Vagy az egész áramkört zártad rövidre, vagy az ellenállást? Mert az egyébként nagy hiba lenne, ha valami működne itt. De hála égnek nem működik, így a diódák még talán életben vannak.
üdv! proli007
Következő: »»   3 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem