Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   33 / 132
(#) tfecus hozzászólása Szept 26, 2009 /
 
Üdv! Kaptam egy hangfalat Amiben egy M.N.C. 350W-os 4Ohm-os38cm.es mélyhangszóró működik egyedül. Milyen magassugárzót és hangváltót érdemes hozzá vásárolni hogy a lehető legkorrektebben szóljon? Zenekari célra kellene
(#) sanyady hozzászólása Szept 27, 2009 /
 
kellene nekem orion és videoton hangváltók felépítéséről valami rajz
mekkora és milyen tekercsek ill kondik kellenek bele
(#) kisgomb válasza sanyady hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Néhány oldallal hátrébb ezt találtam: Orion hangváltók
Remélem hasznát tudod venni!
(#) szergey válasza kisgomb hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Hm, ezek már az eredeti hangszórókhoz sem voltak jók...
(#) sanyady hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
miért? szerintem az orion hagfalaknak egész jó hangjuk van mondjuk nekem videoton hangváltó tekercsei vannak meg csak az a baj nem tudom melyik melyik ezért lenne jó valami doksi
(#) gaboooka válasza szergey hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Ez is meglehet, de ez a gyári kapcsolási rajzuk.
(#) sanyady hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
mondjuk 3 utas hangváltóra hogy kell kiszámolni az alkatrészeket?
van 2 hangfalam saját építés de kellene bele hangváltó
van benne
mély SAL 25cm 4ohm
közép MNC 10cm 8ohm
magas Piezo >1000ohm
nah ehez kellene valami
(#) gaboooka válasza sanyady hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Olvasd át ezt az 54 oldalt és sok dolog megvilágosodik előtted!
Mondjuk az a 4/8 ohmos is...
(#) szergey válasza gaboooka hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Igen, pont az a baj vele.
(#) szergey válasza sanyady hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Attól függ, kinek jó, mert nekem nem. 10 perc volt a leghosszabb idő, amíg hallgatni tudtam akármelyiket is.

A Videoton számozta az alkatrészeket, mindennek külön rajz és azonosítószáma volt, a tekercseken egy háromjegyű szám jelöli az értéket visszakövethető, ha megvan hozzá a táblázat, és nekem megvan.
(#) szergey válasza sanyady hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Valamit ki lehet találni, de mérés nélkül semmi jó nem lesz belőle. Ha lesz egy kis időm majd gondolkodok rajta. Bár az érzéketlenségek sehogy sem fognak passzolni, a 10 centis 80dB körnéykén, a 25-ös 86 körül járhat, és ehhez jön egy piezó.... Pontosan milyen hangszórók?
(#) sanyady válasza szergey hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
igen megvannak a tekercsen a számok papírszalagra rá van írva tollal
lehet jól jönne nekem az a táblázat

nah a hangszórók
hát az a 25ös mélyet ami nekem van azt nem forgalmazza a somogyi de kbennek felel meg csak az enyémnek kék a széle
a közép (szerintem ezt se forgalmazza már az mnc)
M.N.C Eclipse II. Középsugárzó Méret: 4" / 100mm Impedancia: 8ohm Teljesítmény: 30 / 60W Frekvencia: 350Hz - 7,5kHz Mágnes méret: 6oz

a piezo szerintem azt mind1 ki gyártja az pedig ilyen lenne mondjuk elvileg mnc de szerintem ennél ez most mind1

jah és a piezonál a 1µF alatti kondival való próbálkozás tényleg működik valahol itt olvastam hogy azzal kell próbálkozni... egészen használható :yes:
(#) Kovidivi válasza sanyady hozzászólására (») Szept 30, 2009 / 1
 
Ez a piezo tapasztalataim szerint visítós hangú, de legalább a magas frekvenciáknál is szól. Kezdő hangosításhoz szerintem megfelelő, házibulikra!
(#) sanyady válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
nah véletlen rányomtam :S
nah hát nem tudom ez annyira nem is visít elég kellemes hangú mundjuk az tény hogy piezo aztán ORDÍT
de majd cserélődik valami dómra szerintem az bőven jó
de van ilyenem is Bővebben: Link ez visít :S

majd veszek egy ilyen vagy egy ilyen ringet .... nem tudom még
meg ha lesz pénzem veszek a sal helyére egy 25cm-es ukrán mélyet
(#) Kovidivi válasza sanyady hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Ha van rá lehetőséged, akkor hallgasd meg a magasakat! Ha én ezt megteszem, az előző magasok vásárlásakor, akkor nem kellett volna 30km-t utaznom pluszban, azonnal visszautasítottam volna az mnc dómokat, és vettem volna vidi utángyártott magasat, 2db árán egy hangszórót... Nekem megspórolta volna a buszköltséget
(#) sanyady válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
hát erre nem lesz módom de lehet jobbanjárnék sony dómokkal? :S
(#) szergey válasza sanyady hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Táblázatot nem adhatok a menetszámok miatt, de ha leírod a számokat én melléírom, hogy melyik mennyi uH.

A hangszórókat ismerem, hát a piezók többsége, így ez is 10k fölött haldoklik általában, 3-4k körül meg ráemel. Váltóval impedanciakompenzálás utn használható csak, tehát elepból egy 10 ohmos ellenállást kell párhuzamosan kötniy vele, majd elé a 3-4µF körüli kondenzátor (persze csak fólia).. és így talán elviselhető lesz. Ebben a mostani esetben viszont az érzékenységét is vissza kéne fogni, mert sokkal több a hangnyomása 2,83V-on, mint a másik kettőnek.. Erre való egy soros ellenállás a kondi és a hangszóró közé...


Háromutas váltót így mérés nélkül ránézésre összerakni elég nehéz meló ám... nem is tudom hogy jutott eszedbe.

Az a 25-ös kék SÁL, nem 4 ohmos egészvéletlen?

(#) szergey válasza sanyady hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Sony dóm? Hol van olyan?
(#) sanyady válasza szergey hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
itt de nem csak dóm egyéb hangszórók is vannak...

hát a 25ös SÁL ahogy írtad 4ohmos de azt írtam én is mert ugye ez igazából kocsiba való... dehát ez volt kéznél "szegény ember kézzel nőz" (jobban működik ) de amúgy elég kellemes mélye van... valamit nagyon eltaláltam a dobozon
(#) szergey válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Aham, tudom, ez a H2000. A Sunyik közül a SON 102 egy eléggé jó hangszóró (amúgy teljesen sony, egyenest Malajziából), kétutasokhoz 130mm-es mélyközépig megfelel. De ide most nem jó, kicsi a terelhetősége, főleg mélyebb tartományokban.
(#) szergey válasza sanyady hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Na, akkor át kell gondolni..... a kék sál érzékenysége mélyben 87-88dB körül van 2.83V-on (igazán zárt dobozban érezné jól magát, reflexben kicsit kiemelős, rezonáns a mélye), a középé 80-82 max... Nem tudom, mi lesz így belőle.

A közép zárt kosaras? Vagy hátul nyitott?
(#) sanyady válasza szergey hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
zárt kosaras a közép természetesen de ha nem az lenne akkor bezártam volna
hát a doboz az most reflex és egész kellemes a mélye
(#) szergey válasza sanyady hozzászólására (») Okt 4, 2009 /
 
Na annyi biztos, hogy van most 3 tekercsed, 1200, 830 és 390uH. Ideiglenes váltónál a mélyhsz elé jön az 1200, a közép elé sorban a 830 (bár az itt most sok, fele is elég lenne). A magassal párhuzamban pedig (impedancia kompenzálás után) a 390.

Egy váltó a következőképp nézhetne ki:

Mély: 1200uH x (100µF + 4,7R)
Közép: 33µF x 830uH (talán így használhatóbb, mint soros tekerccsel)
Magas: 3,3µF x 390uH + 3,3R x 10R

Persze az a baj, hogy még a fázis is érdekes, nem tudni előre, hogy melyik hangszórót kell fordított fázisban bekötni..
(#) sanyady válasza szergey hozzászólására (») Okt 4, 2009 /
 
okés ezt tudnád nekem vázolni is?

Kérlek figyelj a nagybetűs mondatkezdésre.
szamóca
(#) flaci76 válasza sanyady hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Szerintem így értette:
(#) sanyady hozzászólása Okt 11, 2009 /
 
Ha kicserélem a mélyemet 8ohmosra meg rakok be egy dom magasat akkor hogy változnak az alkatrészek?

van 1 ilyen könyvem egész jó dolgok vannak benne
(#) szergey válasza sanyady hozzászólására (») Okt 11, 2009 /
 
Csak nem szabad túl komolyan venni.

Ha adok egy pofont valakinek balról, egyet meg jobbról, akkor az intenzívosztály hanyas ágyán fog feküdni másnap? Kb. ilyet kérdeztél most.

A váltót eleve úgy rajzoltam fel, hogy adott alkatrészek voltak, és minimális információ, ez nem lehet elfelejteni...
(#) Mát906 hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
Helló légyszi segítsetek mert nagyon kezdő vagyok!!! (előre is bocs a hülye kérdések miatt) Szóval nekem azt mondták, hogy hangváltót ne vegyek hanem készítsek, vagy elég ha a mélyre 1 tekercset a magasra pedig egy kondit teszek!! Az lenne a kérdésem ha ismerem a hangszóróim paramétereit akkor hogy kell hozzájuk választani tekercset ill. kondit??
Ez lehet h nagy baromság lesz de egy számítógép tápjából kivett kondival is el lehet érni valamit??
(#) Bassmester válasza Mát906 hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Szia!
Oké, tegyük fel hogy ismered a hangszóróid "paramétereit".
-Meg kell határozni az optimális keresztezési frekvenciát és a szűrő meredekségét a mély és a magassugárzó átviteli görbéje alapján, mérés híján a gyárilag megadott görbékre hagyatkozva. (hanyag megoldás)
- Ha a magassugárzó érzékenyebb mint a mély, akkor L-padra is szükség van. Például a JBL speakershop programmal, ki lehet számítani a tekercsek, a kondik és az L-pad értékeit.
- Kell egy tekercskalkulátor, pl, ez amivel méretezni tudod a tekercseket. Ezek után "már csak" a hangváltó elkészítése van hátra.
A PC-s tápkondi ide nem jó. Hangváltóba fóliakondikat (MKP, MKT, MKS tipusokat), és bipoláris elkókat szokás használni.
(#) Kovidivi válasza Bassmester hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Ha nem akar audiophile minőséget, megfelel a normál kondi is. Nekem most egy közép-magas-hangszórón(13cm-es, teljesen igénytelen, száz éves, 3W terhelhetőség, érzékenysége szerintem nincs is ) egy 100µF/160V-os kondi van (mély levágása, többi freki átengedése), és mivel akartam egy kis magaskiemelést, raktam vele sorosan 6ohm-ot, majd az egésszel párhuzamosan egy 10µF-ot. Egész jó lett, bár egy L-Pad biztosan jobb lenne, de igazából én meg vagyok elégedve a hangjával. Sokkal jobban terhelhető, mivel nem kap mélyet, és a magas hangok is jobban jönnek ki rajta, mint a közép, így elértem a célom Üdv!
Következő: »»   33 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem