Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkövető napelemtábla
Lapozás: OK   1 / 11
(#) juhasz hozzászólása Dec 7, 2006 /
 
KedvesMindenki!
Napelemtáplát forgatnék a hajómon a nap irányába. Napelem van, forgató van, 12V-ról már működik. Tudnám is, hogy hol van a Nap-8db termisztor körbe, egymástól árnyékoló lapokkal elválasztva, amelyik a legmelegebb azt süti a Nap legjobban, tehát arra van a Nap- de ki kellene valamilyen áramkörrel-IC- választani tudni melyik a 8- közül a legmelegebb termisztor, vagyis a legnagyobb-vagy legkisebb-feszültség!???Biztosan van ilyen! Segítség!! Valki mondja meg, hogy......milyen az, és hol van?? El tudok képzelni egy -legalább- 8 bemenetű komparátor IC-t! Van ilyen??---Vagy van jobb ötlet a Nap irányának megállapítására??--nem kell pontosan hiszen a hajó a vizen úgyis mocorog, és nem volna jó a napelemet állandóan mozgatni-felesleges, hátrányos! A termisztor egy jó stasztikiai átlagképző! Szóval 8-ból 1-et ez a probléma : HOGYAN???

hajómjpg.jpg
    
(#) szabi_o hozzászólása Dec 7, 2006 /
 
megoldhato 3 db fototranzisztorral, melyeket egy gömbháromszög csucsaiban ugy helyezel el, hogy egybeessenek e pontokban huzott sugarakkal.
Alaphelyzetben ugy allitod be, hogy a haromszog kozeppontja es a kepzeletbeli gomb kozeppontjat osszekoto egyenes meroleges legyen a foldre.
Ezutan automatikusan ugy forgatod a rendszert, hogy mindharom szenzor azonos fenyerot erzekeljen, tehat a Nap iranyaba.
(statikus rendszerben meg lehet oldani erzekelok nelkul, belso naptar felhasznalasaval - nem fugg az idojarastol)
(#) Ricsa hozzászólása Dec 7, 2006 /
 
Szerintem az a legegyszerűbb, ha felveszel egy napszemüveget és felnézel az égre. amerre van a nap arra fordítsd. ---szerintem--- Semmi elektronika
(#) Penge válasza juhasz hozzászólására (») Dec 7, 2006 /
 
Üdv
Én megrendelésre csináltam 1-et 4 db fotoellenás volt benne. ez vezérelt 2 motort (dőlésszög, és forgatás) ha nem felejtem el beszkennelem és elküldöm.



(#) juhasz hozzászólása Dec 7, 2006 /
 
Kedves Penge előre is köszönöm, ezzel valószínüleg majd "billenteni" lehet, de körbeforgatni nem,hiszen nem foroghat körbe.körbe-kábel-hanem csak 360 fokot, és vissza, tehát marad az eredet kérdés: " 8-ból 1-et" Juhasz
(#) Penge válasza juhasz hozzászólására (») Dec 7, 2006 /
 
Ezek szerint nem jol fogtam fel a feladatot.....
nem értem ezt a nyócból 1-et....
8-ból 1 egyébként meg 7!!!
(#) MPi-c válasza juhasz hozzászólására (») Dec 7, 2006 /
 
Nem kell oda-vissza mozgatni a kütyüt. Meg lehet oldani a körebefordulást egyszerűen pl. a tengelyen koncentirikusan elhelyezett vezetőgyűrűkkel és érintkezőkkel, tetszőleges számban. (A tanknak a tornyát sem kell annyiszor balra forgatni, amennyiszer jobbra, aztán abban is van elektronika, na nem a "tankos bácsi" T-34-esére gondoltam.)
(#) juhasz hozzászólása Dec 7, 2006 /
 
Kedves Penge,és Mpi-c ! A 8-ból 1-et azt lelenti, hogy- ahogy írtam- van 8db termisztor körben egymástól elválasztva süti őket a Nap- melyik a legmelegebb? Abból származó feszültséget kell kiválasztani a 8-ból, ez lehet a legnagyobb, vagy a legkisebb éppen. A hajón a sós tengeren-nem lehet csúszógyűrűkkel ökörködni!Külömben is a Hirschmann Ro 600-as forgató már megvan,és már 12v- ra át van alakítva. Köszönettel:juhasz
(#) Moderátor hozzászólása juhasz hozzászólására (») Dec 7, 2006
 
A címet módosítottam, így is egyértelmű maradt. Aki beleolvas, tudni fogja, miről van szó.
(#) juhasz hozzászólása Dec 7, 2006 /
 
Kedves moderátor Frankye !Nem tudommegerősíteni amairegisztrációmat,mert az adott E.mail kitörlődőtt !? és szeretném megváltoztatni a jelszavamat- hogyan kell? Köszönömasegítséget : Juhász András
(#) MPi-c válasza juhasz hozzászólására (») Dec 7, 2006 /
 
Ha nem lehet ökörködni, hát nem lehet, ezt bizonnyal Te jobban tudod...
Én viszont úgy gondolom, hogy fölösleges három topikban is ugyan azt a problámádat felvetni, ráadásul úgy, hogy szerintem az egyszerű megoldásokat alappól elutasítod, mert te már a termisztorokra rendezkedtél be...
Üdv!
(#) juhasz hozzászólása Dec 7, 2006 /
 
Kedves MPi-c ! Kezdő vagyok itt még, ez az első napom, a hömérséklet mérést azért gondolom jónak, mert időben átlagol, egy hullámokon mozgó tárgyon a fényérzékelés pillanatról- pillanatra más-más eredményt ad. Azért fogalmazom meg többféle módon, mert gondolom nem minden témát olvas el mindenki. Kérlek segítsél, ha van ötleted, vagy infod. Köszönettel: Juhász András
(#) MPi-c válasza juhasz hozzászólására (») Dec 7, 2006 1 /
 

Szerintem ( annak ellenére, hogy himbálódzik vagy sem) mégis csak a fényérzékelésre kellene koncentrálnod, abból kiindulva, hogy a napelem cellák a fényből állítják elő az energiát nem a hőből, ami a Napot, mint fényforrást tekintve ebben az esetben "melléktermék".
Azt hiszem a környezet hőmérséklet érzékelésre gyakorolt hatásának kiküszöbölése - mind mechanikailag, mind elektronikailag - eléggé bonyolultnak tűnik (hacsak nincs a sufniban egy hőkövetőrakétafejed. Ja, az sem a hőt érzékeli, hanem, mondjuk a tárgyak infravörös sugárzását, vagyis a "fényt").
Arról nem is beszélve, hogy ez a "8-ból melyik a legnagyobb feszültség" kérdés sem oldható meg egyszerűen.
(#) Stefan válasza juhasz hozzászólására (») Dec 7, 2006 /
 
Sztem 4 et kell vizsgálnod rákötöd pl az egyik alsót és felsőt egy Műv erösítőre vagy komparátorra ami egy bizonyos értéknél nagyobb eltérés esetén küld egy jelet egy 555 ösre ami X időre bekapcsolja a motort és X fokkal megbillenti az egész cuccot. Ha nem elég akkor ismételten fordít rajta kicsit amíg közel azonos fesz nem lesz a két szélső ponton. Széleken ugyanígy. A teljes körbeforgást megoldására meg talén azt lehetne csinálni hogy végállásnál kb 180 fokkal viszatekerné a táblát aztán remélhetőleg beáll másik irányba fordulva.
(#) miklosch válasza juhasz hozzászólására (») Dec 7, 2006 /
 
[OFF]nem az lenne a legegyszerűbb, ha vízszintesen leraknád a napelemet, akkor tuti, hogy ha süt a nap, akkor érni fogja az energiája is, szerintem nem segít olyan sokat, hogy ha pont a napba néz, hogy érdemes lenne ennyit szenvedni vele, de te tudod! [OFF]
(#) MPi-c válasza miklosch hozzászólására (») Dec 8, 2006 /
 
(#) juhasz hozzászólása Dec 8, 2006 /
 
Miklosch - nak az a válaszom, hogy igen víszintesen már próbáltam, azt gondolva, hogy majdnem mindegy, de a napelem merölegesre állítva max. 2.8 Amperrel töltött, míg vizszintesen csak 1.2-1.5 Amperrel. Ezért hát ez az "erölködésem" a forgatás-billentéssel! Üdv. Juhász András
(#) juhasz hozzászólása Dec 8, 2006 /
 
Kedves Penge és Stefan ! Az amit Ti ajánlotok úgy látom a billentést megoldja, és a konkrét tervhez szeretném majd kérni a segítségeteket- Stefan, mi az a "555" -ös, egy hosszú időtartamú időzítő áramkör?-, úgy tűnik, viszont, hogy a Forgatást sikerül megoldanom, mivel senkinek nincs a "polcon" a kész megoldás, reggelre lett egy használható egyszerű ötletem, felteszem bírálatra--mit szóltok hozzá?? A rajzhoz annyi kommentár, hogy a bemenő feszültségek egyszerre kezdik el tölteni egyforma ellenállásokon keresztül az egyforma kondikat amelyik először "durrantja be" az egyforma-talán állítható??- Smidth Triggert az a legnagyobb feszültség, kis - állítható- időzítéssel hagyni a továbbtöltődést, azt is meg lehet tudni, hogy melyik a második legnagyobb!-nekem ez is fontos lehet, mert jó beállítással, nem nyolc, hanem 16 féle állapotot tudok megkülömböztetni. Köszönettel, és üdvözlettel: Juhász András
(#) kozmaj hozzászólása Dec 8, 2006 /
 
Nekem úgy rémlik, hogy a nagyok a napelem feszültségét mérik forgatás közben. Elméletileg a merőleges napsütésnél a legnagyobb a mért feszültség. "Csak" a detektálást kellene valahogyan megoldani. Addig forgatni ide oda, amíg a legnagyobb feszültséget nem érzékeli...
(#) sirály12 válasza kozmaj hozzászólására (») Dec 8, 2006 /
 
Jó ötlet, de akkor már inkább egy kissebb detektor napelemet kellene forgatni. Kevesebb energiával, gyorsabban, és amikor megvan a max fényerő (legtöbb fesz) akkor beállítani a nagy napelemet is ebbe az irányba.
Szerintem.
(#) Stefan válasza juhasz hozzászólására (») Dec 8, 2006 /
 
Az 555 ös egy időzítő IC amit monostabil módban használva meg lehet azt csinalni hogy egy impulzus hatására X ideig megnő a feszültség a kimenetén aztán visszaáll.
(#) kisrobert válasza juhasz hozzászólására (») Dec 8, 2006 /
 
A probléma megkerülése:
Nem lenne egyszerűbb még egy napelemet venni, és mindkettőt fixen vízszíntesre tenni...
Kevesebb alkatrész, egyszerűbb felépítés, kevesebb probléma - azonos teljesítmény mellett.
Már csak az a kérdés, hogy van-e hely két napelemnek.
(#) juhasz hozzászólása Dec 8, 2006 /
 
Kedves Kozmai! Igen, azt gondolom igazad van a "Profikat " illetően. Én is gondolkodtam rajta, meg lehetne csinálni mozgatás közben a napelem feszültség változásának a differenciál hányadosát kellene figyelni, ami a "Profiknak" nem egy nagy ügy, de nekem itt vége, én nem tudom megcsinálni, nekem kalandos lenne. Egyébként a forgatásra már meg van a megoldás, remélem, ha megépítemmőködni is fog. Üdv. juhasz
(#) juhasz hozzászólása Dec 8, 2006 /
 
Kedves kisrobert! Valóban nincs hely még egy Napelemtáblának, és darabja 100000.- Ft fölött van!Üdv. juhasz
(#) Balu válasza juhasz hozzászólására (») Dec 8, 2006 /
 
Mekkora a napelem? Tegyük fel hogy van egy működő képes forgatószerkezeted. De tudtommal a napelem, hasonló az üveghez, nem ??? Azt milyen mechanikával fogod forgatni?????? Mert ha még pl a tetőn van, akkor meg leszeded a cserepet, hogy elférjen a mechanika, de az eső ugye nem fog befolyni, ááá nem.
Ui.: Az árából ítélve elég nagy... üdv Balu
(#) Balu válasza Balu hozzászólására (») Dec 8, 2006 / 1
 
És ha a mechanikát megtépi a szél, a napelem leesik, akkor RECCS.
(#) juhasz hozzászólása Dec 8, 2006 /
 
Kedves Penge!A Napra forgatásra már meg van az elképzelésem, és ha elküldöd amit igértél, azzal meg tudom oldani a Napra billentést. Akkor ezt elfogadom megoldásnak! Előre is köszönöm! juha:yes: sz
(#) juhasz hozzászólása Dec 8, 2006 /
 
Kedves Balu! A Napelem mérete: 83x53 cm, vastagság: 4 cm, 42mm átmérőjű kor acél csőre szerelve, egy vitorláshajó farára, a mellékelt fotón lévő szerkezet forgatja, és a másik pedig billenti. Üdv. juhasz
(#) Balu válasza juhasz hozzászólására (») Dec 9, 2006 /
 
Akkor nem szóltam.
Balu
(#) kisrobert válasza juhasz hozzászólására (») Dec 9, 2006 /
 
és mekkora névleges teljesítményű?
Következő: »»   1 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem