Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CRESCENDO erősítők
 
Témaindító: Alkotó, idő: Jan 5, 2010
Lapozás: OK   1 / 4
(#) Alkotó válasza csapoka hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Most terveztem egy panelt a MONACOR PMA202-höz. Ez kicsit nagyobb teljesítményű "gyári erősítő kapcsolás". Saraha már állítólag meg is építette és nagyon meg van vele elégedve.
Erre ráterveztem a hangszóróvédelmet is, de rövidzár ellen ez sincs védve.
Ha érdekel, felteszem neked ide a terveket. Ami még fontos lehet, abban dupla Fet-pár van csatornánként, de hát a teljesítmény is 250W/8ohm és 300W/4ohm zeneiben (színuszos teljesímény 180W/8ohm és 230W/4ohm).
(#) saraha válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Na ez már off lesz ide.
De így néz ki a legújabb darab h.sz. védelem nélkül.(félkész)
"Talán megérdemelne egy külön topic-ot az amp. mert egy igen jó minőségű végfokról van szó"
Többet majd máshol mert aztán majd jól megesznek itt minket.
(#) Alkotó válasza saraha hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ú, de jól néz ki, valahogy pont így képzeltem el még tervezés közben.
(#) water válasza csapoka hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
A sima áramkorlátoshoz valahol van nyákrajzom, a visszahajlóhoz nincs. A visszahajló áramkorlát sokkal jobb, de azt nehéz úgy beállítani hogy 4 és 8 ohmos ládákhoz is jó legyen. Ekkor az történik hogy a 4 ohmos ládán is teljesen ki lehet vezérelni a végfokot, amit a fetek füsttel fognak meghálálni ekkora tápfesznél.
A tucatszámra kötött kompromisszumnak pedig semmi értelmét nem látom (legyen 50V a tápfesz ez 4 ohmon kb. 200W) mert ez 8 ohmon már csak 100W.
Jó ez a végfok, de sajna a működéséből adódóan nem lehet 2 fetnél többet párhuzamosan kötni benne, ez pedig bekorlátozza a kivehető teljesítményt.
Illetve lehet de akkor már csak szubra lesz jó. 4-5 fet párhuzamosításakor már csak 1-2kHz-ig fog normálisan átvinni, a nagyobb meghajtóáram ellenére is.
(#) csapoka válasza saraha hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Sziasztok
Ez bitang lett gyalázónak kéne nevezni csak a látványától is, borzongok
Szeretném elkérni a kapcsolást
(#) saraha válasza csapoka hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Én nem vagyok rá feljogosítva,hogy odaadjam de mivel,hogy Alkotó már ezt felajánlotta neked(mivel ő tervezte a NYÁK-ot)ezért gyanítom,hogy hamarosan megkapod.
Viszont ez nem olcsó cucc, és rövidzártól ez sem véd.
(sztereó változatnál csak a végFET-ek 10-12E HUF).


Többet erről itt ne beszéljünk inkább pü-ben akkor.
(#) saraha válasza saraha hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ja, na még utoljára,a PMA 102-202 kapcsi.
(#) csapoka válasza saraha hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Elég korrekt csak az erősítő
Nyák rajzot én okoskodjam ki?
Nem merem mert drága cucos!!!

De nagyon köszönöm a kacsolást
(#) saraha válasza csapoka hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Nincs mit.
Pfújjj... pedig,hogy utálok szőlőt metszeni.
(#) Alkotó válasza csapoka hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Megpróbálhatod Te is kiokoskodni a saját nyákelképzelésed, próbálhatod leutánozni a gyári kialakítást, vagy esetleg itt mellékelem az én elképzelésemet.
Fontos! Figyelj a fetek lábkiosztására, mert ez a GSD nek megfelelő nyák (ezek az eredeti fetek), de pl az IRFP sorozatú fetekhez GDS lábkiosztás kell. Továbbá itt csak pozíciószámokat látsz, de amit saraha belinkelt neked, ahhoz ezek pontosan illenek. A védelem tranyóit én magyarítottam, egységesen BC182-212 és BD139-140-ek vannak benne. Még nem próbáltam ki, de tutira jók lesznek.
Azt magadnak kell eldöntened, hogy minden csatorna külön védelmet kap, vagy az egyik panel védelmesss + a másik védelem nélküli, mert azt is a másik védelem figyeli. Ekkor a jelölt helyen kell a tervet elválasztanod.
(#) Alkotó hozzászólása Jan 5, 2010 /
 
Remélem nem tévedek, mikor útjára indítom ezt a fórumtémát. Itt egy egész erősítőcsaládról van szó, melynek több méltán híres reprezentánsa van. Az én megítélésem szerint, ezek az erősítők kimondottan alkalmasak az utánépítésre.
Jelenleg egy másik témában indult el a vele kapcsolatos gondolatcsere, de onnan hamarosan ide fog kerülni ami ide való.
Ez az erősítő éppen arra való, amire sokak keresik a megoldást, bulikhoz, szubládákba, hangosításra, mindamellett eredeti félvezetőivel páratlan hangú kis "jószág".
(#) Dzót hozzászólása Jan 5, 2010 /
 
A erősítő mennyire kényes tápfesz-re ? Csináltam már pár kapcsolást TDA7294 el. Én megvagyok elégedve annak a hangjával is, dee állítólag amint a kommenteket olvasom ez szebben szól. Miben más a hangja? Adatlap alapján nem igazán látok nagy különbségeket.
(#) Saggitarius válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Gondolom azert nem az 50e HuF< kategoriakrol lesz szo. En is kivancsi lennek valami szolidabbra.>
(#) saraha válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Üdv.
Azért a "házi" erősítőgyártás sem az olcsóbb kategóriába tartozik.Gyakran drágább,mintha venne egyet az ember.
A végFET-ek(eredeti) darabja itt 1000-1500Ft.
Kisebb telj.hez szimpla FETpár,nagyobb telj.-hez dupla FETpár.
Így a kész amp. nem olcsó...de azért annyi nincs.
(#) Alkotó válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Itt lesz hamarosan minden, rajz és nyákterv tőlem. Aztán majd valószínűleg születnek más tervek is hozzá.
Az ár nehezen összefoglalható. Általában az utánépítés nem olcsó dolog, de nagyon szórakoztató, és sok örömet hordoz. Az ár nagyon sok tényezőtől függ, ezért csak saccolva, doboz nélkül, trafó+táp+erősítő+védelem szerintem kb. 15000Ft/csatrorna, de a végfetek nagyban befolyásolják a tényleges bekerülést.
(#) Dzót hozzászólása Jan 5, 2010 /
 
Nemigazán értem hogy ez a kategória milyen típusokat foglal magában.IC-s Fet-es Tranzisztoros kapcsolásokat? A DMOS ic-s erősítők mennyivel különböznek a MOSFET es erősítőktől? Egyáltalán meg lehet hallani különbséget pl egy MP3 minőségű zenével hallgatva ?
(#) Alkotó válasza Dzót hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Tényleg fura így az egész. Vicsys moderátor megígérte, hogy ide pakolja az idegen topikból a hozzászólásokat, amiben mindent megtalálsz majd. Egyébként fetes, diszkrét elemes kapcsolás, ami 8ohmon is 200W felett van, 4ohmon meg még sokkal több.
(#) saraha válasza Dzót hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ha DMOS-sal kapcsolatban a TDA7293/94-re gondolsz.
Akkor az én véleményem az,hogy noha a TDA egy kidolgozottab struktúra lévén,hogy integrált és el van látva mindenféle védelemmel de nincs "pariban" hangminőség szempontjából a Monacor-ral.
Természetesen ez nagyon sok dologtól függ,főleg a "hangrendszeredtől" és a füledtől.
Nekem is van TDA7294-esem,hidalt is. Jó,jó, annak aki szereti.

(#) Saggitarius válasza saraha hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Nem vagy egyedul... En szemely szerint ugy gondolom a "nagy" teljesitmenyek besuritese egy kis teruletre adja a jellegzetes IC-s hangot, lehet hogy bizonyos ertekek biztatonak latszanak, de meghallgatas utan mar csodalkozik a delikvens -aki olyan hallasu-, hogy "miert nem jo, hisz annyi jot olvastam rola". Mondjuk talan egy durvabb IM torzitashoz nem is kell vajtful. En ezert hagytam fel a nem-hybrid IC-s vegfokokkal. Ha mar IC-bol vegfok, akkor valami hybrid (utso kedvencem az STK-077 volt), ami kozelebb all a kulonallo aktiv-passziv elemekbol felepitett vegfokhoz.
(#) saraha hozzászólása Jan 5, 2010 /
 
Itt van két kép,hátha valaki kedvet kap hozzá.
Elég béna vagyok de nekem jó így is.

Dupla FETpár-ral.


Tesók.
(#) Alkotó válasza saraha hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Kedvelem a "műhelyfotókat", szinte érezni a gyanta szagát...
(#) hapro válasza saraha hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ennek terveit Alkotó privátban szolgáltatta neked, vagy valahol fellelhetők itt a fórumon is?
Látványtervet láttam már róla, de nyákrajzot még nem semmilyen formában.
(#) saraha válasza hapro hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ja.
Úgymond interaktívan "összehaverkodtunk".(most is fut egy paralel projekt)
Ő készítette igen, nem kimondottan nekem de az ötlet az tőlem származik.
Van nekem is egy saját NYÁK. de az felejtős...(ehhez képest ocsmány)
link
(állítólag majd át lesz pakolva ide)

PMA102-202
(#) Dzót válasza saraha hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ezeket a torzításokat én meghallom egy egyszerű Mp3 lejátszóból kijövő jel mellett? Mellesleg sztem pl a TDA2030 hangja kifejezetten kellemetlen egyhangú szürke, vacak. Egy JVC erősítőm van itthon elméletileg Fet es. Régebben belekezdtem már az albérletbe készíteni egy erősítőt, de még mindíg nem tudom eldönteni, hogy milyen végfok legyen, legjobban ami tetszett egy régi Tranyós erősítő hangja, feszes basszus élénkebb magasak, "Orion se 260" De lehet csak bemesélem magamnak.
Mitől függnek ez az erősítőben? Valaki ki tudna okosítani hogy egy adatlapból mit tudok kiszedni azon kívül hogy THD ?
(#) Alkotó válasza Dzót hozzászólására (») Jan 6, 2010 / 1
 
Egy végfok hangját, adatlapból nem nagyon lehet megítélni. Ennek két fő oka van, mégpedig nem is nagyon tudja senki, mi(k) lenne(nének) pontosan az(ok) a paraméter(ek), amit ha megmérnénk, akkor az "számszerűsítené" a minőséget. Annyi biztos, hogy a frekvenciamenet + torzítás + zajtényezők együttes vizsgálata, távolról sem utal a szubjektiv "tetszik/nem tetszik" itéletre (persze azért van egy minimum szint amit illik ezekből betartani, de eléggé változatos a paletta).
A másik, legalább ennyire fontos ok, maga az ember. És itt a legtágabb értelemben mondom ezt. Az ízlés is elég eltérő (van aki egyik, van aki másik paraméterre érzékenyebb), a megszokás is nagy úr, sőt én ide sorolom azt is, mikor nem elég ha nekem teszik hanem a haveroktól szeretném ezt hallani.
Tehát nincs már megoldás, több erősítőt kell építeni, és akkor már tudsz véleményt alkotni. Nagyon-nagyon fontos, hogy a többször emlegetett MP3-as forrásod, egyáltalán nem része a minőség megítélésének. Az egy helyzet, ami most éppen fenn áll, de ki tudja mi minden lesz még az erősítő bemenetén a jövőben.
(#) Alkotó hozzászólása Jan 7, 2010 /
 
Eméletben jártas fórumtársakat kérdezek, hogy a kapcsolás (itt van), megfelelően működne-e IRFP9240-240 párral?
Ez adatlap szerint lábkiosztásában tér el az eredetileg ajánlot SK-SJ-ktől, illetve jóval nagyobbak a határadatai, és nem utolsó sorban csak 1/5-ébe kerül.
Fel sem merült volna bennem a kérdés, ha nem hallottam volna, hogy ezekkel nem volt állítható a nyugalmi áram. Tehát szólt ezzel is, de valami mégse volt teljesen korrekt.
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Okosnak tűnik amit mondasz.
Ott vagyok kicsit fennakadva, hogy akkor miért szól mégis rendesesn IRFP-vel?
Még csak hallomásokra támaszkodom jelenleg, de már készül a sajátom is. Azon majd tudom tesztelni az elméleteket.
(#) levi102 hozzászólása Jan 9, 2010 1 /
 
9,5 volt már nem nagy a erölködőnek?
(#) Alkotó hozzászólása Jan 24, 2010 / 1
 
Sajnálom, hogy nem keltette fel ez a kapcsolás és a kiviteli tervek az olvasók érdeklődését. Így minden érdeme mellett is háttérbe szorul ez az erősítő.

Készülőben van az én erősítőm is.
Ráadásul még a fetekkel is játszani akarok egy kicsit mert az eredetiek nekem nincsenek, és ezt a körülményt nehéz figyelmen kívül hagyni.
(#) Alkotó hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Igaz csak "pót" Fet-ekkel (IRFP240-9240), de kipróbáltam. Ezekkel nem tudom állítani a nyugalmi áramot, de így is szól. A védelem is hibátlanul működik, csak kicsit hosszú a bemeneti késleltetés ideje.
Hamarosan lesz "igazi" FET-em ("csak" pénz kérdése az egész), azzal lesz tuti.
Következő: »»   1 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem