Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Varisztor
 
Témaindító: jandu, idő: Szept 20, 2009
Lapozás: OK   1 / 2
(#) jandu hozzászólása Szept 20, 2009 /
 
Varisztoroknál a katalógusban három féle feszültség van megadva:
-varistor voltage
-max allow. voltage
-clamp.voltage

(http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/2/0/D/2/20D270K.shtml)

Érdekel, melyik feszültségre kell kiválasztanom a varisztort, ha pld. 230V váltó fesz. megnövekedése ellen akarom levédeni az utánna levő árramkört.
(#) Prinner válasza jandu hozzászólására (») Szept 20, 2009 / 4
 
Szia!
A 250Vac(rms) lesz megfelelő.
(#) jandu válasza jandu hozzászólására (») Szept 20, 2009 /
 
találtam eszt a ábrát, talán sokat megmagyaráz....
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 4, 2010 /
 
Üdv

Van ez az alkatrészem, a tippem, hogy varisztor, de nem tudom biztosan. Kérdésem, mi lehet ez és mik a paraméteri? Amit tudok, hogy zöld, 9mm átmérőjű, a felirat 005 és alatt a 4-es szám látható. Közvetlen a 230 voltos bemenetre volt kötve, kapcsoló után. Az ábra talán mond valamit, a konthába nem tudtak segíteni.

Előre is köszi
(#) kadarist válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Szia!
Mérj rá ohmmérővel. Ha varisztor, akkor szakadást kell mérned. Lehet, hogy PTK ellenállás, akkor viszont mérhető ohmmérővel.
(#) jandu válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Majdnem 100% hogy PTK. Azt a célt szolgálja, hogy bekapcsoláskor lekorlátozza az áram nagyságát. Ezért egy hőérzékeny, k.b. a te esetetben 5ohm értékű ellenálás van sorba kötve az áramkörrel. Az áram haladtával ez az ellenálás kissé felmelegszik és az értéke lecsökken pár tized ohm-ra.
(#) DuMatyi válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Ez már csak sajnos VOLT alkatrész. Ha fekete tokozású, akkor valóban majdnem biztos, hogy PTC.
(#) válasza jandu hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Kevered a PTK-t az NTK-val..
A PTK hideg ellenállása minimális; az átfolyó áram növekedésével (és eközben a PTK hőmérsékletének emelkedésével) egyre nagyobb lesz a PTK ellenállása, ami áramkorlátozóként fog belépni az áramköröd működésébe.
Amiről te beszélsz, az az NTK ellenállás.
(#) jandu válasza hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Úgy van, ahogyan írod. De szerintem erről az alkatrészről van szó. Ha pajnacsosz leírná, hogy e valami sorba van-e kötve a bemenő körben, akkor tuti biztos az. A ATX tápokban majdmindegyikben található, kemény zárlatkor meghibásodik /szakad/.
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 4, 2010 /
 
Üdv

Köszi a válaszokat, na most összekavarodtam tehát, akkor ez egy NTK termisztor?
Megmérni nem tudom, mert az, a képen is látható égés az egyik lábnak a helye. Gondolom az így mért szakadás nem jelent semmit.
Arra emlékszem, hogy egy 2,5A -es olvadó biztosíték van vele sorba kötve, de holnap megnézem pontosan.
Csak az értékét kéne meghatározni valahogy és sínen vagyok.
Egyébként egy hűtő fűtő táska tápegysége, talán egy ventilátort hajt meg.

köszi
(#) válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
Szia!

Nem, én 'jandu' írására reagáltam! - de ezt már megbeszéltük vele. Egyébként a leírásodból valószínűsíthető hogy PTK lesz az - persze jobb lenne, ha pontosan meg tudnád mondani, hogy az áramköröd melyik részén is található, illetve milyen más alkatrészekkel van még kapcsolatban, mert ennek fényében esetleg még közelebb juthatnánk a megoldáshoz .
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 4, 2010 /
 
Á, köszönöm kedves, Gé. Holnap az lesz az első dolgom, hogy megnézzem, és végre megjavítom azt a vackot.
(#) jandu válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 4, 2010 /
 
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 5, 2010 /
 
Üdv

Nem pontosan ilyenek a fizikai méretei. Ennek az átmérője 9 mm, vastagság 3mm, ami a képen 14mm az ennél 12mm és a láb átméroje inkább 0,8mm.
Illetve csatolok egy képet a bekötésről és a nyákon van még annyi, hogy RTC ha ez segít.

láda2.JPG
    
(#) kadarist válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Ez biztosan nem varisztor, hanem PTC, vagy NTC ellenállás. Valahogyan mérj már rá az alkatrészedre ohmmérővel. Annyira nincs szétesve.
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 5, 2010 /
 
Az már tiszta, hogy ez egy PTC, az értékeire vagyok kiváncsi. Namost mérésnél szakadást mértem először, aztán darabjaira hullott.. úgyogy ez van.

Köszi
(#) jandu válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 5, 2010 /
 
Így sem egyértelmű a dolog. A hibás elem a nyákon van, vagy kivezetésen valahova elhejezve? A tekercs az egy relé? Milyen feszültségre?

Fotó nem lehetne az egészről?
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 7, 2010 /
 
És visszatértem!

Igen a keresett alkatrész a nyákon van, a tekercs nem relé, de hogy mi azt nem tudom. A rajzon látszik. Gondolom két induktivitás.

Üdv és köszi

nyák5.zip
    
(#) kadarist válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Szia!
Kösd át a keresett alkatrész. Ne vacakolj vele. Ez valami bekapcsolási aramlökés-korlátozó NTC lesz. Milyen tápban van ez?
(#) jandu válasza kadarist hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Hát igen - ha NTC, akkor OK, ha viszont PTC, akkor baj lessz.
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
No akkor megette a fene! Ha NTC, és RZ-vel helyettesítem az megy, ha viszont PTC, és én RZ-t teszek be nem jó. Azt mondjátok meg nekem, mi van ha beteszek egy PTC-t és valójában NTC kellene.
(#) kadarist válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Ha PTC-t teszel bele, akkor a tápod valószínűleg nem kap majd elég áramot, mert a PTC-nek megnő az ellenállása bekapcsolás után.
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Beleteszem a PTC, ha az nem jó (nem működik) attól még a táp nem megy tönkre?

Megoldás? Beleteszek PTC-t -> ha nem működik NTC kell. És nem tettem tönkre? Míg rövidzárral tönkremehet?
(#) kadarist válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
De most miért menne tönkre a tápod? Milyen életbevágó alap funkciója lehet egy soros ellenállásnak a hálózati oldalon, sorosan egy zavarszűrő tekerccsel, megy egy biztosítékkal? Tegyél be egy 4,7 ohm-os 5W-os ellenállást annak az x ellenállásnak a helyére, és akkor biztos nem lesz semmi baj.
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Csak azért gondoltam, hogy tönkremegy, mert jandu ezt írta: "Hát igen - ha NTC, akkor OK, ha viszont PTC, akkor baj lessz."
De mostmár kipróbálom. Lesz ami lesz.

Köszi az összes segítséget!
(#) kadarist válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Köss sorba egy 60 vagy100W-os izzólámpát a tápoddal. Az is egy PTC. Persze csak próbára.
(#) pajnacsosz hozzászólása Jan 15, 2010 /
 
Üdv

Kipróbáltam az eszközt egy 60W-os izzóval. Működik, az izzó világított végig egyenletesen és azonnal el kezdett világítani. Kb. egy percig járattam a gépet.
Ezek alapján akkor PTC kéne? Milyen értékű?

Köszi
(#) kadarist válasza pajnacsosz hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Rakj be egy 4,7 ohmos, 5W-os ellenállást az NTC helyére és jó lesz. Ha esetleg nagyon melegedne az ellenállás, akkor használj nagyobb wattosat.
(#) jandu válasza kadarist hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Most látom, hol fel volt rakva kép: a tekercs az egy kéttekercses szűrö indukció a bemeneten. Azthiszem, jól gondolom, hogy ez egy kapcsoló üzemű tápegység. Ha az égővel ¸úgy műkodik, ahogyan le van írva, akkor:
-a keresett alkatrész egy NTC, korlátozza a bekapcsolási árramot. Ha le van égve /az már biztos/, akkor nem ott kel keresni a hibát., hanem a kapcsoló uzemú táp bemenő részén levő Mos-Fet, ill. annak környékén /a tranyó gerjesztő IC-ben és a körül. Kellő tapasztalat nélkül még nagyobb kárt okozol a berendezésben. Keress vkit, aki PC tápokat javít - vgy TV szerelőt. Az első biztosan megtudja javítani /ha közel lennél, várásra megjavítom/.
(#) kadarist válasza jandu hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Szia!
A tápegység teljesen jó, hisz Pajnacsosz jó ideig járatta az izzós előtéttel. Egyszerűen csak elfáradt szegény NTC. Öreg volt már
Egy sima ellenállás is jól ellátja a bekapcsolási áramlökés megfogását
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem