Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektromágnes
 
Témaindító: alex.25, idő: Jan 21, 2007
Lapozás: OK   1 / 19
(#) alex.25 hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
Sziasztok!

Szeretnék csinálni egy időzített kapcsolót, mely egy meghatározott idő után egy pöcök kitolása segítségével megnyom valamit (pöcök útja max 1 mm). Meg lehet ezt csinálni elektromágnessel? Mekkora tekercs kell hozzá, hogy valami elektromágnesként használható legyen, vagyis mennyire lehet ezt miniatürizálni? Időzítést 555-tel érdemes megoldani? Jól láttam az adatlapon, hogy max 2 mp. a késleltetési idő?

Bocs, a hülye kérdésekért, de nagyon kezdő vagyok...
(#) maTaKee hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
sztem (ahogy én értelmezem a szöveget) neked egy relé kell és máris készen van, csak az időzítést kell még hozzá megcsinálni

üdv
(#) Frankye válasza maTaKee hozzászólására (») Jan 21, 2007 /
 
Ha meg én értelmezem jól a leírtakat, akkor egy olyan mechanika kell, ami egy tekercs által létrehozott máneses erőtérrel egy lágyvas-magot mozgat. Ebben az értelemben a lényeg a mechanika.
Erre használhatóak a régi vasútmodellezésben is használt váltóhajtóművek, amik egy ikertekercses elrendezéssel egy lágyvas magot mozgattak a két végállás között. Ha ilyenhez hozzájutsz, az már fél siker. De egy megfelelően méretezett tekercs (pár) is jó, ha van hozzá lágyvasas vasmag. A hosszú idejű tekercs-üzemeltetéstől óvni kell, mert melegszik!

Az 555 erre a célra kitűnő. Ennek az időzítési ideje rendkívül tág határok között változtatható, a MHz-es tartománytól egészen a kb. naponkénti váltásig, és jól be lehet lőni.
Ha kell, van olyan progi, ami kiszámítja az időzítési idő alapján, hogy milyen környezeti értékek kellenek az 555 köré.
(#) alex.25 válasza Frankye hozzászólására (») Jan 21, 2007 /
 
Pesze, hogy kell ez a progi. Mi a neve? Honnan lehet leszedni? Kb mekkora méretű ill. milyen nehéz lenne a szerkezet összeállítva? Gombelemekkel szeretném működtetni.
(#) maTaKee hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
akkor elnézést én értelmeztem félre
(#) lgyk válasza alex.25 hozzászólására (») Jan 21, 2007 /
 
(#) Gatery válasza alex.25 hozzászólására (») Jan 23, 2007 /
 
Szerintem kicsit félre vezető a dolog, mert kérdés az hogy mit akarsz a mágnessel megnyomni.
Ha akár egy kis mikrokapcsolót, a hagyományos fajtát ami kocka alakó és nény lába van, akkor oda erős mégnes kell, mert gombelemről nem lehet túl sok erőt kipumpálni.

Szóval jó lenne tudni milyen gombot kell megnyomni...

Meg kérdés az hogy mekkora méretben kell ez az egész, mert ahoz mérten kell meghatározni mechanikát...

Szóval ha leírod hogy mit kell megnyomni és mkkora méretben akkor majd mondok ötleteket..


Az elemmel kapcsolatban pedig ajánlom a nagy gom elemeket amik azórákba is mennek... láttam már belűlük 900mAh -t is!!!!
(#) kóboráram hozzászólása Jan 23, 2007 /
 
halo!
az 555-ös billenési idejére pofon egyszrű a képlet:
az ezt beállító RC tagok szorzata: vagyis T=R*C , hogy másodpercben kapd meg, az ellenállást ohmban a kapacitást farádban add meg!
(#) kun dani hozzászólása Jan 28, 2007 /
 
én csináltam egy szogböl elektromágnet.
körültekertem egyszeru vezetékkel
(#) masterknave hozzászólása Feb 5, 2007 / 1
 
Sziasztok!

Elektromágnest szeretnék késziteni, hogy tudok minnél nagyobb hatásfokut késziteni, 12v-ról szeretném müködtetni.

És kb. mit lehet elérni maximum, nekem min. 5kg/cm2 kellene.

Egy sima transzformátort áttekertem 12v-ról 3A-t vesz fel igy kb. 4cm2-en 1,5 Kg-ot tudok felemelni.

(#) kun dani hozzászólása Feb 5, 2007 /
 
attol füg az elektromágnes ereje menyi rajta a menet :gun:
(#) ZLED hozzászólása Feb 5, 2007 /
 
hát...

Növeld a menetszámot, vagy az áram erősséget.
(#) dobo hozzászólása Feb 5, 2007 /
 
Az 5kg/cm2 elég soknak tünik!
Mit akarsz méhtelepet nyitni?
Akkor ez azt jelenti hogy 10cm2 felületü vasmag emel fel 50 kg-ot!
Szerintem a határt a menetszámokkal arányosan növekvő vezetékellenállás fogja megszabni!!!
Ja és az áram csökkenni fog minél több a menet a tekercsen.
Ugyhogy egy középutat kell megtalálni.
Ha lehet használj szerintem nagyobb feszültséget mondjuk 24v-ot és feleakkora árammal elérheted ugyanazt a mágneserőt.
És a 24v ugyanazon a tekercsen elvileg kétszer akkora áramot hajt átt és a mágnes erősebb lessz.
Ja és ha a tekercs birja!!!!
(#) masterknave hozzászólása Feb 8, 2007 /
 
Köszi az eddigieket!

Ezekkel én is tisztában voltam.

Engem még az érdekelne miböl legyen a "vasmag"

van valakinek valami táblázata amiben az anyagok mágnesezési görbéje meg van.
(#) oldman válasza masterknave hozzászólására (») Feb 8, 2007 / 1
 
A kérdésed jó! Én megértem fészáz évet de csak tankönyvben láttam mágnesezési görbét, az is csak szemléltető volt. Ezért ma is misztikus dolog számomra egy tekercs v. mágnes elkészítése.
Amit tudok az annyi, hogy a dinamólemez kb. 10000 Gaus = 1 Tesla , a hidegen hengerelt szalagmag anyag (Hipersil) kb. 16 000 Gaus = 1 Tesla mágneses indukcióig használható. Ha egyenárammal táplálod szóba jöhet a közönséges szénacél is.
A vasanyag mágneses jellemzóit valószínűleg csak méréssel tudnád meghatározni. (Bár talán található olyan gyártó aki tud felvilágosítással szolgálni,- ha meg tudod fizetni és legalább két vagonnal rendelsz. Amúgy PIC is használható, csak sok kell belőle és macerás mindet bekenni pillanatragasztóval)
(#) Maxim Max hozzászólása Feb 9, 2007 /
 
Hali!

Én az önindítók behúzótekercsére szavaznék, mindenféle nagysában hozzáférhető a bontóban vagy a MÉH telepen. Igaz csak szakaszos üzemre tervezték, de létezik olyan amelynek két tekercse van, ezek sorbakötésével már talán a tartós üzemet is elviseli ill. az áramfelvétele is emberibb lesz. Jobbat nem hiszem h lehetne építeni.
(#) kun dani hozzászólása Feb 9, 2007 /
 
az orában van pici elektromágnes
(#) roleez hozzászólása Feb 18, 2007 /
 
Én mostanában csináltam egy egyenáramú elektromágnest. Két programot tudok javasolni, amit érdemes használni a méretezésre, hogy elsőre sikerüljön... :yes:
Az egyik a "Maxwell SV", a másik a "FEMM". Mindkettő szabadon használható és nagyon pontosak, persze pontos geometria megadás után.
Üdv,
Roland
(#) roleez válasza ZLED hozzászólására (») Feb 18, 2007 /
 
Pontosan, a kettő szorzata (menetszám, áramerősség) a gerjesztés, ami erősen meghatározza a tekercs "erejét".
Állandó üzemre tervezed az elektromágnest? Mert akkor keményen kell számolni a melegedéssel is....
R.
(#) Sebi válasza Maxim Max hozzászólására (») Feb 18, 2007 /
 
Vannak "kaputartó" elktromágnesek, néhányszáz mA áramfelvétellel, amik 3x15cm-es vaslemezt tartanak húzva és 80kp "benyomóerőt" garantálnak rá.
(#) roleez válasza Sebi hozzászólására (») Feb 18, 2007 /
 
Ekkora a tartófelület? (3x15cm). Mert ha igen, az csak 80/45=1.777 kp/cm2.
(#) Sebi válasza roleez hozzászólására (») Feb 18, 2007 /
 
Igen, nyersen számolva tudom, hogy ennyi .
Az egész ki van öntve és két darab kb 5x130mm-es polírozott vasmagcsík látszik csak. Ezek lehetnek a vasmagok egy-egy tekerccsel, erre tapad rá az ellendarab, ami az ajtóra van erősítve. Ha egyenként próbálod őket, akkor nem fele, hanem sokkal kisebb erővel "letéphető" róla a vas, de ha az említett méretű tapad rá, a kettőre, akkor tudja a 80kp-t.

Akkor most mit vegyünk figyelembe, mint felület?
(#) roleez válasza Sebi hozzászólására (») Feb 19, 2007 /
 
Ezt a két csíkot söntöli az ellendarab? Mert ha igen, akkor nyilvánvaló, hogy a kettő együtt sokkal erősebb, mint külön-külön.
A felületnek mindenképpen a kétszer 5x130 mm-t venném.
Ez nem egy nyitott U vasmag?
(#) Noki hozzászólása Márc 4, 2007 /
 
szio all .
engem i serdekel ez a elektromagnes keszites kesobbiekben (ha megrajzoltam) szeretnem kerni a segitsegeteket , tanacsotokat hogy muxik e dolog , amit kitalaltam
(#) csati hozzászólása Ápr 25, 2007 /
 
A maximális erő, amit elektromágnessel el lehet érni 160N négyzetcentinként, ehhez olyan vasmag kell, ami 20.000 Gauss (2T) max. fluxussűrűséget visel el. Ezt írja egy 80-as évekbeli könyv, én találtam 2.1T-sat, de nem tudom, hogy ez beszerezhető-e nálunk.
50% Cobalt-Iron - Supermendur
Bővebben: Link
Én is akarok egy kisebb mágnest gyártani - 5 cm2, 700N

A képletek:
F=A*(B*B)/(2*u0)
B - indukció (Tesla)
u0 = 1.257*10^-6
A - felület
B=u0*ur*H
H - mágneses térerősség
ur - "mágneses vezetés" - relatív permeabilitás
H=N*I/l
N - tekercs menetszám
I - áramerősség
l - az elektromágnes hossza

Kicsit sok, kicsit kínai, de ez még mindíg kevés a tervezéshez Remélem azért segít valakin!
(#) tgpetrjan hozzászólása Ápr 26, 2007 /
 
sziasztok
én mostanában próbálkoztam elektromágnes készítésével ami csapot nyitott (mágnesszelep) 24 volt tól ment 2 napig bírta aztán elfüstölt,
sima vasmag volt benne
(#) Amokk hozzászólása Jan 1, 2008 /
 
Üdv,

szeretnék segítséget kérni egy elektromágnes készítéshez, ami magnetorheostatikus folyadékot vezérelne. A lényeg, h a mag és a tekercselés része csak kb 3 mm átmérő lehetne, amolyan szög méret. Ha ez a rész maximum 40mm , úgy milyen teljesítményt lehetne elérni? Csatoltam egy kis grafikát , egy 10 kPa 50 kAmp p/m-nél elérhető? Vagy nagyon túllövök a célon? Az elméleti részen túl, hogyan fogjak hozzá?
Kérlek nagyon kezdő szinten fogalmazzatok, mert teljesen hozzánemértő vagyok
Köszi!

mag.JPG
    
(#) Amokk hozzászólása Jan 3, 2008 /
 
Üdv,

szeretnék segítséget kérni egy elektromágnes készítéshez, ami magnetoreosztatikus folyadékot vezérelne. A lényeg, h a mag és a tekercselés része csak kb 3 mm átmérő lehetne, amolyan szög méret. Ha ez a rész maximum 40mm , úgy milyen teljesítményt lehetne elérni? Csatoltam egy kis grafikát , egy 10 kPa 50 kAmp p/m-nél elérhető? Vagy nagyon túllövök a célon? Az elméleti részen túl, hogyan fogjak hozzá?
Kérlek nagyon kezdő szinten fogalmazzatok, mert teljesen hozzánemértő vagyok
Köszi!
(#) Pafi válasza Amokk hozzászólására (») Jan 4, 2008 /
 
Én elvileg értek a mágnesességhez, de hogy mi az a "magnetoreosztatikus" folyadék, meg a "p/m", arról fogalmam sincs! Meg azt sem tudom, hogy milyen geometriájú elektromágnest akarsz építeni, és egyáltalán mi a cél. A képet elfelejtetted csatolni.
(#) fongab válasza Pafi hozzászólására (») Jan 4, 2008 /
 
„Magnetoreosztetikus” folyadék létezik, ha jól társítom a gondolatomat.
Először gépjármű lengéscsillapítónál hallottam. Nem széria kocsik. Lényege mágneses tér változásra, változik a folyadék viszkozitása. Olyannyira hogy a folyadék meg merevedik, erős mágnesnél.
Ha nem erre gondolt Amokk akkor bocs. És nagyon többet nem tudok hozzá szólni.
Következő: »»   1 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem