Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szubláda
 
Témaindító: Inhouse, idő: Jún 28, 2005
Lapozás: OK   5 / 9
(#) koga2 hozzászólása Jan 6, 2010 /
 
Üdv megint én vagyok ezuttal egy TAMASHI mélyládáról lenne szó javításra kaptam de nem tudom mi lehet a baja.
Már miinden létező megoldást próbáltam de nem megy.
A hibajelenség a következő: Ha egy bizonyos hangerő fölé mondjuk 29 fölé veszem "kb 29 felett kezdi el" Akkor egy idő után elkezd recsegni majd pár másodperc mulva monotom zugásba kezd. Mi lehet a baja? Még az is furcsa mondjuk, hogy ez egy 5.1 es erősítövel van egyben és az max hangig megy normálisan csak a mély rész csinálja ezt. :eek2:
(#) ptesza válasza koga2 hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Lehet ,hogy a pufferkondik lesznek. De így kevés az infó, kereshetnél kapcsirajzot , rakhatnál képet stb , sokan járnak ide biztosan megoldjuk.
(#) ibpeti hozzászólása Jan 8, 2010 /
 
Hello! Lenne egy amatőr kérdésem. Mind1 hogy a subládát mekkora átméröjű reflex csövel hangolom be? Tehát pl.: program szerint, 9cm átméröjüvel 20cm hosszu kellene, 10,5cm-esböl 30cm hosszu, egyformán fog-e szolni mind2 behangolással a láda? Köszönöm!
(#) koga2 válasza ptesza hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Rendben amint tudok küldök de mostanában nem nagyon akarnak internetet szolgáltatni. kapcsolási rajzot honnan lehet szerezni?
Itt van pár kép kivülröl a net cs...etése miatt nem volt időm még szét kapni. Amint tudok küldök belüröl is képet, meg megnézem a pufferkondikat ahogy tanácsoltad. köszi a segítséget!
(#) ptesza válasza koga2 hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Kapcsolási rajzot (schematic), illetve service manualt kell keresni , pontos típus alapján.

De erről a képről nem tudom leolvasni...
(#) koga2 válasza ptesza hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
TAMASHI DHT-I3000 (Nagyetük csak a tipus miatt) Megpróbálok keresni hozzá hátha találok. köszi a segítséget előre is.
(#) koga2 válasza koga2 hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
A googlen nem találtam
(#) ptesza válasza koga2 hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Bővebben: Link

Esetleg próbáljad meg itt , nekem már sokszor segítettek.

(#) koga2 válasza ptesza hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Köszi az oldalt landolt is a kedvencekhez, nameg regiztem is.
A másik mélyládához meg a laptopomhoz találtam. De ehhez nem. Kár!
Kösszi a segítséget
Ötleteket továbbra is várok.
(#) dctacsi hozzászólása Ápr 30, 2010 /
 
Sziasztok!
Van egy SAL TORNADO 300-asom! Ehez a mélynyomóhoz van gyári méret a dobozoláshoz (Ezt csatoltam)!
De mivel, hogy én szeretnék egy kis helyet megtakarítani a csomagtartóban, így szeretném berakni a sarokba, egy egyedi kinézetű ládába!
Ehhez viszont nincs elég tapasztalatom, illetve a fórumok között sem találtam semmit!
Az én elméletem szerint ha akár hogyan is módosítom a láda kinézetét, addig amíg a liter ugyan annyi marad, akkor ugyan olyan jónak kell lennilye a ládának!
De ebben sajnos nem vagyok biztos!
Ezért ha bárki tud segíteni ebben, illetve bárkinek van tapasztalata ezzel a mélynyomóval kapcsolatban.... Hát akkor szívesen fogadnék egy kis segítséget!
Aloha mindenkinek!
(#) ptesza válasza dctacsi hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Egészen nyugodtan megteheted. A belső térfogat maradjon ugyanakkora.

De ha profin szeretnéd megcsinálni , akkor jobban jársz ha utánanézel a T/S mérésnek, és az alapján segítünk egy optimális doboztérfogatot , valamint egy csőméretet meghatározni.
(#) dctacsi válasza ptesza hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Köszönöm szépen az eddigi gyors segítséget, viszont sajnos nem vagyok profi teljesen ezen a területen, viszont ha már pénzt álldozok rá, akkor szeretném jól megcsinálni! Úgyhogy egy kis segítség kellene ahoz, hogy mi is az a T/S!
(Megkérnék mindenkit aki szeret ilyesmiben vitatkozni, hogy ne firassák, hogy ha jót akarok, akkor miért is SAL cuccokat használok! Az már egy másik történet! )
(#) shalafi.66 válasza dctacsi hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Autóba zörögni jó az. Attól még mert kínai ennek is vannak T-S paraméterei.
ptesza blogjában találsz egy impedanciamérési segédletet, vagy egy pontosabb módszert Gilszkilabor oldalán.
(#) shalafi.66 válasza ptesza hozzászólására (») Máj 1, 2010 /
 
Azzal a kikötéssel, hogy a reflexcső és az oldalfalak között legalább a torkolati tényező értékével egyező távolságot kell tartani.
(#) durusz25 hozzászólása Máj 2, 2010 /
 
Halo.Valaki segitségét szeretném kérni?!Mágnes árnyékolást szeretnék csinálni az aktiv mélyládámban,csak nem tudom,hogy-hogy kell + mi kell hozzá?!Köszi a segitséget.Egy kezdö amatör!
(#) shalafi.66 válasza durusz25 hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
Ragasztó, egy mágnes, és árnyékoló búra.
(#) durusz25 válasza shalafi.66 hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
Mi az a búra,milyen ragasztó,milyen mágnes?
(#) shalafi.66 válasza durusz25 hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
EGy ilyet kell felragasztani taszításban a hangszóró nyitott mágneskörére.
Bővebben: Link
(#) durusz25 válasza shalafi.66 hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
Ez idáig oké,de hol lehet ilyent beszerezni,vagy csinálni kell?
(#) shalafi.66 válasza durusz25 hozzászólására (») Máj 2, 2010 /
 
méretfüggő. fehéváron van 86mm-es mágneshez búra, de a nagyobbakhoz más megoldást kell keresni.
(#) durusz25 válasza shalafi.66 hozzászólására (») Máj 3, 2010 /
 
Az enyém kb. ha jól mértem 142mm ,és mi az ,hogy a nyitott mágnes körére,?A hangszoró hátuljára,mágnesem van ,csak egy búrát kell csinálnom?
(#) shalafi.66 válasza durusz25 hozzászólására (») Máj 3, 2010 /
 
Kétféle mágneskör felépítés jellemző általánosságban, nyitott illetve zárt. Röviden: előbbinél látod a mágnest (ez az aminek nagyobb a szórt tere, ezért szükséges lehet árnyékolni), a másiknál nem.
(#) durusz25 válasza shalafi.66 hozzászólására (») Máj 7, 2010 /
 
Figyú.Nem értem ezt az egészet,benn a ládában a hangszoró-hova kell ezt ragasztani-vagy rakni,mert a tvm mellé raknám a ládát,,de nem tudom össze kuszálja a szineket,tehát nekem kéne ilyent csinálnom.Ez a búra miből lenne jó,fém-vagy mi?
(#) shalafi.66 válasza durusz25 hozzászólására (») Máj 7, 2010 /
 
Lágyvasból készül a búra, és a kompenzáló mágnesre kell ragasztani.
(#) Szikra Lacika hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Sziasztok! Szeretném kérni a véleményeteket mélyláda építésben. Van 2db Magnat Supreme 3000-es hangszóróm és nem tudom milyen ládát csináljak neki. Egy térben legyen a 2 vagy kölön külön. Párhuzamosan kössem be vagy sorosan?
(#) szabónagymester hozzászólása Jún 12, 2010 /
 
Üdv!

Lehet nyitott kaput döngetek, nem olvastam végig a topicot, csak félig jutottam.

Nos láttam elég nagy misztikum a doboz méretezés is.
Én elég korán kezdtem a hangdoboz építést, alig tizen évesen. Eleinte csak innen onnan bontott hangszórókból, hasraütésre, majd megközelítő méretezésre...
Mondhatom, ennek a témának azért jobban utána olvastam..

A hangszóró átmérője mindenképp mérvadó. "Egy üstöt nem zárhatunk konzervdobozba." Forrást nem tudok, de van egy kőkori meghatározás, hogy mekkora átmérőhöz mekkora doboz kell. Nyilván számolni kell a megmozgatott levegő térfogattal.
Ezt követően jön szóba, zárt, vagy nyitott dobozt akarunk?
Mint hogy mélynyomóról van szó, felmerülhet, még egy kérdés, egy kamrás, vagy több kamrás, un. konpuad doboz legyen. Esetleg más kivitelű reflex. Ezer egy megoldás létezik.
Amit tudni érdemes, hogy egy zárt doboz hasonló minőségű megszólalásához, nagyságrendekkel nagyobb doboz kell, mint reflex testvére.
Ne legyünk sztereotípek, nem csak csöves reflex dobozt lehet építeni! Ezis egy külön téma...

Elárulok egy kis kulissza titkot a kezdőknek... Egy dobozt nem csak a csővel lehet hangolni, hanem a méretével is.
Ha kicsit kisebbre vesszük a számolt térfogatnál, akkor gyors, meredek a felfutás ,és a karakterisztika elején ad egy kiemelést, ami ha túl kicsi a doboz, elég rosszul is szólhat, illetve "megfullad" a hangszóró.
Ha kicsit bővebbre vesszük, akkor ue. fordítva, ellaposodik a karaktrisztika, lassú felfutású lesz. Ha túl nagy a doboz, kong, üres lesz a hangja.

Mind két megoldás jó ezért vagy azért. Mondjuk teljesítményt spórolhatunk vele. Ha gyengécske az erősítő, akkor kicsit kisebbre veszem a dobozt, hogy erősebbnek hasson a mély. Ez inkább kiegészítő nem állandó használatra javallott, pl. effekt. Viszonylag kis teljesítményhez, mert nagy teljesítményen a hangszórónak sem jó, és nagyon zavaró hangja tud lenni, duruzsolós lesz.
Ha zene hallgatáshoz akarjuk, érdemesebb bővebbre hagyni, mert nagyobb hangerőn, finom lágy hangja lesz. Azonban kishangerőn elveszik a hangja.
A legegyszerűbb megoldás, ha megépítjük a dobozt, de fenekét nem rögzítjük. Ezáltal terhelés alatt tudjuk változtatni a térfogatot. De ez még a nyers, szigetelés nélküli hang, de viszonyítást tud adni.
De sokban meghatározza, hogy aktív, vagy passzív leválasztású. Azaz, egy külön előerősítővel, kis jelen történik a szűrés, vagy freki szűrővel, köznyelven hangváltóval -gyűlölöm ezt a kifejezést!- mert itt már számottevő teljesítmény csökkenés lehet, és a fázisba is bele szól.

Azt is vegyük alapul, hogy az ember fülének is van karakterisztikája. A középsávra a legérzékenyebb, mert a legtöbb hang ebbe a tartományba esik a természetben. A mély hangok megszólaltatására nagyobb teljesítmény szükségek, kb 1,5-2x akkora mint a szélessávú hangsugárzók megszólaltatásához.
Aki mélyláda építésre adja fejét, épp oly nagy fába vágta fejszéjét, mint aki erősítő építésre adja fejét.

Még egy megjegyzés: a SAL-os dobozok mind bővebbre van építve, utána számoltam.

Akit érdekel a téma, és egy kis szorgalom van benne az a RT-ÉK-ban utána tud olvasni. Ha jól emlékszek 2000 évi kiadásban van benne.
(#) szabónagymester válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Mindenképpen párhuzamosan. A többi rád van bízva. Kísérletezz.
Nem közölted milyen felhasználásra akarod?!
(#) shalafi.66 válasza szabónagymester hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Nem így működnek a dolgok, inkább olvass még.
(#) shalafi.66 válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Nem kísérletezésen múlnak a dobozok, sokkal inkább a T-S paramétereken. Mindenképp jobb elválasztani a két hangszóró térfogatát, mert mindig van esély arra, hogy nem eléggé egyformák. Pont ezért veszélyesebb a lengőcsévék soros kapcsolása is. Persze ha az erősítő miatt szükséges a magasabb terhelőimpedancia, magyarul nem tudja kezelni a 2 ohmos terhelést, akkor kénytelen leszel mégis a soros kapcsolást választani.
Visszatérve, a neten található adatok valami ilyesmi képet adnak a hszről:
Fs = 30, Hz
Qms = 5,
Vas = 75, liters
Cms = 0,211 mm/N
Mms = 133,2 g
Rms = 5,023 kg/s
Sd = 500, sq.cm
Qes = 0,353
Z = 4, ohms
BL = 16,65 Tm
Qts = 0,33
1-W SPL = 89,57 dB
Ezek alapján 40-60 liter közötti lehet a dobozméret, 35-40Hz közötti hangolással. A felhasználási körülményektől (erősítő, rendszer többi része), a környezet hatásaitól (szoba, vagy autó), függ, hogy mit érdemes választani.
(#) szabónagymester válasza shalafi.66 hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Mert miért nem így működnek? Mi az ami nem így működik? Mert ezt nem én találtam ki, csak azért, és tapasztalat is alá támasztja...
Tényleg érdekelne, mivel nem értel egyet?
Következő: »»   5 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem