Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fordulatszámmérő kétütemű motorra
Lapozás: OK   12 / 25
(#) t.gergo hozzászólása Jan 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Én megcsináltam a szocimotoros fordulatszámmérőt csak nem tudom hogy lehet bekötni simsonba :no:
(#) zolika60 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 7, 2011 / 1
 
Ha ezt építetted, itt minden le van írva.Bővebben: Link
(#) t.gergo hozzászólása Jan 12, 2011 /
 
Hát ezt most nem nagyon vágom
Konkrétan a behangolást nem értem mivel és hogyan kell?Elolvastam a szocimotoroson de ez nekem kevés.
Valaki részletesen leírná a behangolási műveletet
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
Hello!
Szerintem itt van a leírásában..
"Beállítását oszcillátor segítségével végezhetjük. Állandó frekvenciát adunk a bemenetre, és a P1 potencióméterrel állítjuk, addig amíg megfelelő számú led nem világít. Ez 50Hz-nél 3000fordulat/perc, tehát 6 lednek kell világítania. Egy led 500 fordulat/percet jelent, így 10000fordulatig jelez ki."
(Használd a fejlécben lévő Válasz nyomógombot!)
üdv! proli007
(#) t.gergo válasza proli007 hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Kössz!
Valahogy megpróbálkozok vele.
(#) bancsi15 hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
Sziasztok!

Tudom, kicsit meredek, de egy Babettára akarok ledes fordulatszámmérőt készíteni. Tudtok ajánlani valami működő kapcsolást? Olvastam a Szocimotoros kapcsolásról , de űgy hallottam, hogy az nem mindenkinek működött. UAA 180-as IC-t ,meg már nem lehet kapni, úgyhogy meg vagyok lőve.

Szerintem mindenki tudja a biztonság kedvéért: A Babetta 6V-os, akkumulátor nélküli, tirisztoros gyújtású.
(#) t.gergo hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
Oszcillátor honnan tudok szerezni vagy csinálni??
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Hello!
Egy 555 astabil kapcsolással könnyedén. pld..
De ha nem tudod megmérni a frekvenciáját, akkor megint "bajban vagy". Javaslom, inkább használd a hálózati frekvenciát. Ha kétutasan egyenirányítod, és jelformálod egy tranyóval, akkor 100Hz-et kapsz. Ha a motor egyhengeres és kétütemű, akkor fordulatonként egy impulzus van. Így a másodpercenként 100 impulzus, percenkénti 6000 fordulatot jelenti majd.

Nem kell ragaszkodni az alkatrészek értékéhez nagyon, lehet szinte bár mi. Trafó 6..24V-ig, egyenirányító akár négy dióda, tranyó csak NPN legyen, tápfesz 5..12V ami az áramkörben éppen van, ellenállások ebben a 1kohm körüli érték körüli..
Igazából még illene a jelet kicsit meredekebbé tenni egy CMOS TTL kapuval, vagy 555-el.. De lehet így is megteszi.
üdv! proli007
(#) t.gergo válasza proli007 hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Hát...
Ez most kicsit sok nekem
Akkor ez most egy oszcillátor?
Én úgy tudtam hogy az oszcillátornak csak egy kimenete van nem kell neki semmi feszültség.
Akkor az out-ra kell rákötni az inputot
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Hello!
Egy elektronikai eszköz szerinted mit csinál tápfeszültség nélkül. (Húzd ki a számgépedet a konnektorból és próbálj nekem levelet írni..)
De ez nem oszcillátor. Az oszcillátor egy rezgéskeltő eszköz. Ez pótolja az oszcillátort, úgy hogy a hálózati 50Hz frekvenciát használja, mert az elég pontos manapság. Ha Te készítesz oszcillátort és az nem egy kvarc alapú, akkor az pontos nemigazán lesz. Ahhoz nem lehet kalibrálni a dolgot, csak ha van frekvenciamérőd amin ellenőrizheted a másodpercenkénti rezgésszámát avagy a frekvenciát.
Így van, az outra kell rákötni az inputot. A GND és +5V pontokat, meg összekötni a fordulatmérő tápjával. Lehet az a 12V is amiről táplálod.)
üdv! proli007
(#) t.gergo hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
Hát ez igen jól összejött ,mert amikor olvastam hogy a számítógép se megy tápfeszültség nélkül pont akkor merült le a laptopom
Na mindegy ,akkor már mindent értek valamikor megcsinálom a szerkezetet
Köszönöm szépen!
(#) t.gergo hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
Am. Lehet hogy mostmár egy kicsit idegesítő lettem de ezt honnan tudom meg hogy a tranyóm mekkora?
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Hello!
Nem, de ez nem idevaló kérdés, hanem a kezdők-be. De így nem is érthető, hogy mekkora.. Ez egy tranyónál, maximum a tokozásnál érthető.. Egyáltalán milyen tranyód van?
üdv! proli007
(#) t.gergo hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
Akkor nem tudom valahol máshol kéne megbeszélni.
Mármint úgy mekkora hogy 230-ról mennyire viszi le.
Azt nem tudom hogy milyen de van szekunder leágazása.
Asztali lámpából szedtem ki.
(#) zolika60 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Nem kevered véletlenül a tranyót a trafóval?
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Hello!
Akkor Zolinak igaza van, az nem tranyó, hanem trafó. De ha asztali lámpa, akkor vélhetően ez 12V-os szekunderű. Teljesítménye meg minegy, itt kicsi terhelés lesz.
De meg is mérheted. De csak óvatosan, mert a 230V az már veszélyes lehet ilyen kis gyakorlat mellett.
üdv! proli007
(#) t.gergo hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
Transzformátor
(#) t.gergo hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
Na kipróbáltam a TRAFÓT és semmit se csinál.
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Helo!
Az elég baj. De ennek a kapcsolásnak elég gyenge pontja a bemenete. Ezt valahogy úgy találták ki, hogy a gyújtókábelre tekernek néhány menetet egy huzalból, és azt a jelet kapja meg az IC. Nem tudom Te hova akarod kötni, de ha a megszakító kalapácsra, akkor érdemes lenne a bemenetet átalakítani. Ahogy ebben a hozzászólás, második rajzán látható. De szerintem a topikban kicsit olvass utána ennek az áramkörnek, mit írnak róla.
Először azért próbáld meg, az R8-R2-öt áthidalni, egy 10kohm-os ellenállással. (Tehát az IC 2-es és 1-es lába közé) Ha akkor sem működik, akkor a C1-el tegyél párhuzamosan egy 100nF-os kondit. Mert ki kellene deríteni, hogy mi nem működik.
üdv! proli007
(#) kistotti01 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Hello!!
Látom, hogy ledes fordulatszám mérőt szeretnél készíteni. Én már jópár fajta kapcsolást kiprobáltam, ezért tapasztalatból mondom, hogy ami kapcsolás a szocimotoros honlapon van az, abban a felállásban nekem se müködött. Ha müködöképes fordulatszám mérőt akarsz építeni 2 ütemű motorra, akkor én ajánlok neked egyet: 20 ledes fordulatszám mérő Ez a kapcsolás 100%-ban müködőképes, én már 3 példányt csináltam belőle, mindegyik tökéletesen müködik. Az oldalon mindent megtalálsz róla. (Kapcsolási rajz, nyákrajz, beültetési rajz, leírás). Ez a kapcsolás így müködik jeladós gyujtásról. Ha megszakítós gyujtásról akarod használni, +1 db kondenzátort be kell iktatni. Ha érdekel a dolog nyugodtan kérdezz.
(#) t.gergo válasza proli007 hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Nem tudom hogy hogyan értelmezted de én még meg se csináltam az oszcillátort és ezt se tudom hogy működik-e a mérő csak azt írtam hogy nem működik a trafóm és hogy miért.Kettőt is kipróbáltam de egyik se megy.
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Hello!
Néha nem írod, mi nem működik oda meg nem látni..
Meg kell mérni a trafó szekunder feszültségét. Ha az megvan, akkor rendben van. De a műszer váltófeszültségű állásában! Ha van egy 12V-os 1..4W-os izzód, azt is rákötheted, abból látni fogod, működik-e már, vagy csak rosszul mértél. (Persze ha a trafó 12V-os)
üdv! proli007
(#) t.gergo válasza kistotti01 hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Hello
Már nem szeretnék csinálni már megvan csinálva.
De látom hogy sokan panaszkodnak a szocimotoros mérőre hogy nem megy.
(#) t.gergo válasza proli007 hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Pedig odaírtam nagy betűkkel hogy TRAFÓ.
(#) kistotti01 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Én is és osztálytársam is megcsináltuk a szocimotoros fordulatszám mérőt és mindkettőnknek ugyanaz a hibája volt. Elindulni, elindult az áramkör, csak bekalibrálni nem tudtuk, a megadott pontig nem lehetett letekerni a potenciómétert stb... tehát a pontosságtól nagyon távol járt. Ezért is került megépítésre a linkelt változat. Igazából az IC-t és a ledeket fel tudod használni az általam ajánlott kapcsoláshoz. A többi alaktrész meg anyagilag nem vészes. (ellenállás, kondi, dióda stb...). Én ráderőltetni nem akarom, de ha müködöképes fordulatszámmérőt akarsz építeni, akkor szerintem azzal probálkozz amit belinkeltem. Igazából szerintem a másokat is müködésre lehetne bírni, pár alaktrész módosításával ez csak kisérletezgetés és sok-sok rászánt idő kérdése.
(#) t.gergo válasza kistotti01 hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Akkor lehet hogy megcsinálom azt.Még átgondolom.
A többi alkatrész meg jó lesz tartaléknak ha valami más elromlik.
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Hello!
Na, akkor mára már be kell fejezni, mert látom már vak vagyok.. próbáld meg feléleszteni a 100Hz-es jeladót, ha működik a trafó.
üdv! proli007
(#) t.gergo válasza proli007 hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Nekem ilyen mérőm van ezzel azt hogyan lehet mérni?
(#) kistotti01 válasza t.gergo hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Ezzel azért több munka lesz, mert ez 2db nyák lapból áll. A két nyáklapot összecsavarozva, be is lehet tokozni, továbbá előlapot is lehet hozzá csinálni. Nekem már közel egy éve megy a motoromon hibátlanul. Képek a fordulatszámmérőről Itt találsz pár képet a fordulatszámmérőről. Ezek a képek régebben készültek még, de azóta már készítettem rá előlapot is.
(#) t.gergo válasza kistotti01 hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Lehet ha lesz időm akkor megpróbálkozok vele
Következő: »»   12 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem