Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   769 / 2493
(#) reloop válasza Lázár Péter hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Működni kéne. Miről adsz neki tápot? Egy fotó esetleg az összeállításról?
(#) ThomAce hozzászólása Márc 13, 2011 /
 
Kedves Pákatársak!

Elkészült a "Low-cost amplifier project"-em első részlete. Magyarán szólva, "építs erősítőt abból amit találsz a fiókban".

A végfokozat 2db TDA2615-ös IC-ből áll. Ezek szolgáltatnak együttesen 2 x 12Wattot. A bemeneti fázisfordítást 2db KA4558 -as IC teljesíti. Az erősítőt magát próbapanelra építettem meg. Hűtőbordát egy Sony PS2-ből bányásztam ki. Ami nekem ebben a kütyüben pénzbe került, az 2db 220nF-os kondenzátor.

Tesztelegetéssel és építgetéssel ráment kb. 2 napom összesen.

Íme néhány kép róla.

Az üzemkész állapotról később teszek fel még 4 fotót.
A fázisfordítós ötletért köszönettel tartozom Hatala Istvánnak.
(#) ThomAce válasza ThomAce hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
És íme üzem közben:
(#) Lázár Péter válasza reloop hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Kapcsoló üzemű tápról megy földeletlenül. Már azzal javult a helyzet, hogy egy kisebb táppal megküldtem az előerősítős részt. (képet nem teszek föl, mert cikknek szánom a dolgot és hát 90%-a megvan az építésnek nem lőném le a poént előre). Már csak azt kellesz kiküszöbölnöm, hogy kis hangerőnél az erősítő alapzaja ne legyen akkora. Nagy hangerőnél ez teljesen megszűnik egész addig még a biztonsági relé le nem kapcsol mivel a tesztet kicsi hangszórókkal végzem. Jelenleg nincs az összekötésben ellenállat még esetleg azt kipróbálom
(#) reloop válasza Lázár Péter hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Helló! Ha van hangerőszabályzó a 40W-oson azt kéne használni úgy, hogy a tda2007 a maximális - torzítás mentesen - átvihető jelet szolgáltassa, némi tartalékkal persze.
Amennyiben úgy praktikus, hogy a tda2007 előtt hangerőszabályzol, akkor előszőr vedd a tda2007-et torzításmentes maximumra, utána állítsd az autós végfokot teljes kivezérlésre.
(#) storm válasza Lázár Péter hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Lehet amatőr kérdés de miért kell előfoknak 2x 6W? Főleg nem TDA IC amit amúgyse sokan kedvelnek.
(#) reloop válasza storm hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Erről elmélkedünk.
A tda2007 adott.
(#) Lázár Péter válasza storm hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
A lényege, hogy csak a rendelkezésre álló dolgokat használom föl, így kínálta magát a funkciói miatt. És persze mert bár TDA-s igen jól és tisztán kezeli a sztereó jelet. reloop: ma már nem de holnap kipróbálom a leírtakat, bár a második eset azért lenne praktikus mert már úgy építkeztem.
(#) Lázár Péter válasza reloop hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Akkor a jelátvitelbe ne tegyek ellenállást?
(#) feco12345 hozzászólása Márc 13, 2011 /
 
Nekem tudnátok segíteni?
(#) Gyozo92 válasza feco12345 hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Szerintem kezd el kimérni az alkatrészeket benne, hátha valami tönkrement.
(#) Gyozo92 hozzászólása Márc 13, 2011 /
 
A TDA7294-es topicba már betettem, de ha van kedvetek rejtélyt fejteni, akkor ide is leírom.

Az IC adott, és nem az első, de nem működik. A hiba így kezdődött:
Összeraktam, működött, és amikor rámértem a tápra véletlen az ujjammal hozzáértem a - vezetősávhoz. Erre elhalkult, én kikapcsoltam, újraindítottam, és nem indult el. Cseréltem IC-t.

Arra gondoltam, lehet, hogy a dióda
Szóval:
Kicseréltem a 4148 diódát, és láss csodát, nem indult el...
Hallgat, áramfelvétele sincs, nem búg, egyszerűen semmi. Mintha némításon lenne. De nem értem, hogy miért. Ráadásul már szólt, ez az idegesítő.
Esetleg beléphet a némítás azért, mer nincs elszigetelve az IC a bordától? Eddig sose szigeteltem el, de nincs jobb ötletem. A táp jó, rendes pufferelés, hidegítés. +,-27 voltról próbáltam, ennyiről már vígan el kellett volna indulnia.
Nincsen valami ötletetek, hogy mi lehet a gond? Valaki találkozott már hasonlóval?
Már rámértem a kábeleimre, még a hangszóróra is, hogy nincs-e valami szakadás.
Igaz, szimplát még nem csináltam, cak hidat, de a híd ment 4 ohmról. Lehet, hogy a 4 ohmos szóró miatt lép be a némítás?
(#) Coldahl hozzászólása Márc 14, 2011 /
 
Hali! Van egy meglévő sztereó erősítőm TDA1557 IC-vel és 2db 25W-os hangszóróval. Szeretném bővíteni a rendszert egy extra mélysugárzóval is, és az a kérdés, hogy ahhoz építeni kell egy másik erősítőt, vagy pedig rá lehet kapcsolni az egy szem mélysugárzót a meglévő erősítő valamelyik(esetleg mindkettő) kimenetére? Melyik a célszerűbb?
Ha pl a bal csatornára párhuzamosan kötöm a mélysugárzót, nem fogja túlterhelni az erősítőt a kevesebb impedancia?
Ha külön IC-vel készítek hozzá erősítőt(pl TDA2030-cal), akkor arra gond nélkül ráköthetem az egyik csatorna jelét túlterhelés vagy teljesítménycsökkenés nélkül?
Bocsi a sok kérdésért, de inkább kérdezek, mint később fogjam a fejem...
(#) didyman válasza Lázár Péter hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Nem megoldható, hogy a TDA2007-et kihagyd a dologból és annak bemenetére jutó jelet vezesd ki?
(#) didyman válasza Gyozo92 hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
A hűtőlemez (-) tápon van, mindenféle elvvel ellentétben szigetelni illik. A 4Ohm nem lehet a gond alapja. De pár alkatrész van benne, azokat ki lehet mérni egymás után, kiszeded, leméred, visszarakod (ezzel a forrpontot is teszteled, hogy nem szakadt-e meg a hozzávezetés tövében).
(#) ThomAce válasza Coldahl hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Szerintem külön erősítőt érdemes készíteni hozzá. És nem a meglévő erősítő kimenetéről venni a jelet, hanem a rendszer bemenetéről. Persze, megfelelő megoldás mellett megoldható az erősítő kimenetéről vett jel is, de ez az én véleményem.

TDA2030-al egyébként nem fogsz túl nagy hangerőt produkálni. Kivétel, ha egy komplementer tranzisztorpárral felszereled. Így kb. 50Wattot le tud adni.

Hasonló rendszert építek most én is a most készülő kis erősítőm mellé. Ha kell pár rajz, akkor azzal szolgálhatok.
(#) didyman válasza Coldahl hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
A 2030 kicsit kicsi mélynyomó elé a 1557 mellett. A mély hangok lesugárzása a közép-magasaknál nagyobb teljesítményt igényel azonos hangnyomáshoz. A mélyekhez aluláteresztő szűrőt szokás használni, mely mindkét oldal bemeneti jeléből leválasztva kerül elő.
(#) Coldahl válasza ThomAce hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Köszönöm a válaszokat. Van még itthon egy TDA7294-es is, de a mélysugárzó csak 40W-os, nem akarom véletlenül túlvezérelni az erősebb IC-vel, ezért gondoltam a 2030-asra. Én is úgy gondoltam, hogy a bemeneti jelet osztom le a mélysugárzó számára is, csak azzal nem vagyok tisztában, hogy a mélysugárzóhoz tartozó erősítőt a bal vagy a jobb, esetleg valahogy mindkét jelkimenetre kössem? A mélyhez már megvan az aluláteresztő szűrő, csak a bekötés nem világos a már meglévő sztereó rendszerre. Az jó, ha pl a TDA7294-essel megépített erősítőt a bal csatornára teszem?
(#) ThomAce válasza Coldahl hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
A két (jobb és bal) csatornát egyesíteni kell. Ehhez vagy két darab (vagy dual) műveleti erősítőt használsz, vagy 1 - 1 100 - 200KOhm-os ellenállással összegzed. Viszont így fennáll a "veszélye" az áthallásnak, ha az erősítő bemenetéről veszed a jelet. Ha a kimenetről veszed a jelet, akkor ott már nem áll fen ennek veszélye. Én külön erre a célra az erősítőből, annak hangerőszabályozójáról vezetném ki a jelet, hogy magával az erősítővel szabályozhassam a sub-ot. 40Watt-os hangszóróhoz a 2030-as kis IC gyengus lesz. Ráadásul a 40Wattos hangszóró is gyenge lesz hozzá, hogy szépen adjon mélyeket. Bár, erősen hangfal és szoba függő is a dolog.
(#) Coldahl válasza ThomAce hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 

ffamp.JPG
    
(#) ThomAce válasza Coldahl hozzászólására (») Márc 14, 2011 / 1
 
Igen, erre gondoltam.
(#) acdc hozzászólása Márc 14, 2011 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni, tudnátok feltenni egy olyan kapcsolási rajzot a PPa 300 -as erősítőről ami kicsit jobb minőségű,mert nem lehet rendesen kivenni az alkatrészek típusát, ha esetleg van valakinek egy alkatrészlistája is hozzá nagyon megköszönném ha azt is feltenné ide...
Üdv.: Peti
(#) kadarist válasza acdc hozzászólására (») Márc 14, 2011 / 1
 
Szia!
A PA-300 erősítőre gondolsz?
(#) saraha válasza acdc hozzászólására (») Márc 14, 2011 / 1
 
PA-300
Ezt csak a vak nem látja rendesen.
(#) acdc válasza kadarist hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Igen! erre gondoltam, köszönöm!
(#) acdc válasza saraha hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Na*, ezaz...
így már jobb, én a képek között egy másik rajzot találtam és az bizony kicsit ** minőségű...
(#) Gyozo92 válasza didyman hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Életre keltettem az erősítőt, de nem tudom, hogy mi volt a baja... Kivettem a kondikat, bemértem őket, és visszatettem. Erre feléledt. Valószínűleg valami nem érintkezhetett, pedig előtte átmentem az egészen pákával megint. Már csak azt az egy IC-t sajnálom, aminek letörtem a lábait, hogy kivegyem, mert azt hittem, hogy rossz...
(#) psychodaddy válasza djloui hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Sziasztok van 6db IRFP150 esem milyen erositot lehetne belolle epiteni ?
Van valakinek egy kapcsolasi rajz hozza
(#) kadarist válasza psychodaddy hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Szia!
Egy jó kis D-osztályú erősítőt lehetne építeni ezzel a FET-el.
(#) reloop válasza Lázár Péter hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Helló! Ha a 40W-os erősítő potméterével be tudod állítani, akkor nincs szükség az ellenállásra.
Következő: »»   769 / 2493
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem