Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 24V - 230V ~ inverter módosítása
Lapozás: OK   1 / 2
(#) forgonati hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Sziasztok. Új topikot nyitottam a problémámhoz, mert nem nagyon találtam hasonlót. Ha mégis van, akkor elnézést.

A gondom, hogy van egy bolti DC-AC átalakitóm, ami 24V-ból csinál 230-at. Egy barátomtól kaptam mert a bemenetén zárlat volt, ő vett újat kamionjába. Nekem sikerült megjavitanom, 4db FET lett cserélve mert el voltak szállva (IRF540N). Most már jó, 24V-ról működik.

Nos a problémám az, hogy én ezt az autómban szeretném használni, kisebb fogyasztókat kötnék rá, pl. gyorsforraló, laptop tápja, hasonlók. Tehát, van rá valami mód, hogy ezt a tápot tudjam módositani hogy 12V-ról menjen? Trafót kéne áttekercselnem, vagy esetleg más, komolyabb módositást is kellene csinálnom? Egyáltalán érdemes-e belefogni?

A cucc egy EM78P156 processzorral van vezérelve, nem egy brutálisan bonyolult szerkezet, de nem is a legegyszerűbb azért. Van még benne egy LM324 műveleti erősitő, meg még néhány diszkrét alkatrész. Raktam fel pár képet, hátha segit. Nagyon köszönöm az ötleteket előre is!
(#) interferi válasza forgonati hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia!
Elösször meg kéne nézni hol figyeli az akufeszültséget és azt átállitani 12V ra hátha tud annyit játszani a bemeneti oldali fet tekkel hogy a kimenetén meglegyen a megfelelö feszültség. A trafó áttekercselésénél kérdés, hogy a vasmag mügyanta ragasztása miatt a vas széttörés nélkül kiszedhetö-e vagy ha nem honnét lehetne másikat szerezni.
(#) forgonati válasza interferi hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
A nyákon van 2db trimmer, de sajna nem tudom hogy mit lehet állitani velük, egyelőre nem nyúltam hozzájuk. Lehet hogy ezek valamelyikével át lehet állitani 12V-ra, nem tudom. Az a baj hogy semmiféle kapcsolási rajzot nem találtam. A panelen meg elég nehéz elmenni mert kicsit bonyolult, vannak smd alkatrészek is rajta

Ami biztos hogy igy nem megy 12V-ról mert ha rákötöm, csak hangosan sipol, gondolom igy figyelmeztet hogy kevés a fesz.
(#) Hodinka válasza forgonati hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia!
Ez akkor most nagyfrekis váltófeszt állít elő?A típusszámát (márkanevét) nem tudod véletlenül?
(#) forgonati válasza Hodinka hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia. Igen, szerintem nagyfrekis.

A panelre SP-300G van irva, de ez alapján nem találtam semmit.

Maga az inverter itt van: http://www.narva.sk/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=17034

Ha kell leforditom magyarra az adatokat...
(#) szucsip hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
ÜdV!

Lehet, hogy furcsa ötlet, de mi lenne, ha csinálnál egy 12V-->24V átalakítót, és arról táplálnád?
(#) forgonati válasza szucsip hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Gondoltam rá de elvetettem, szerintem nem kéne bonyolitani. 12V-ról fel 24V-ra, majd onnan megint fel 230-ra, ráadásul ha laptopot dugok rá akkor onnan meg ugye a laptop tápja megint 19-et csinál belőle. Sok veszteség, és sok felesleges kütyü.

Úgy gondoltam, hogy talán lehetne módositani ezt 12V-ra. Na presze ha ez csak úgy megvalósitható hogy szétbarmolom a trafót akkor inkább nem kezdek bele.
(#) Hodinka válasza forgonati hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Ez érdekes,a linkből az derült ki,hogy 50Hz a kimenő freki,és a képeken jól látom,hogy az egy ferrit magos trafó? Mert ha igen akkor az nagy frekit jelent,amit nem sok mindenre tudsz majd felhasználni.
szucsip:
Idézet:
„mi lenne, ha csinálnál egy 12V-->24V átalakítót, és arról táplálnád?

Az úgy már túl nagy veszteségekkel járna,akkor már egyszerűbb ha sorba köt 2db 12V-os akksit...
Üdv!
(#) forgonati válasza Hodinka hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Nem tudom hogy mennyi mindenre, az tény hogy a haver a kamionba a laptopot használta róla, vizforralót, meg villanyborotvát, ilyesmit. És ment neki 1 évig minden nap.

A trafó az ferrit ha jól látom, de nem értem miért gond ez... A kimeneten a 230V az 50Hz az biztos.
(#) interferi válasza forgonati hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
A problémája szernitem, hogy a trafó nem 50Hz megy.
A feszültségen nagy frekvencán tranzformálja föl utánna egyenirányitja és abból csinálja meg az 50Hz.
(#) forgonati válasza interferi hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Ja vagy úgy. Nem értettem. De pontosan igy van ahogy irod, mondjuk én azt hittem hogy a képből már ez egyértelmű...

Van a trafó, ez magas frekin megy. Utána van egy sima greatz, utána egy nagy elektrolit (100µF 400V) majd utána 4db FET (IRF730) csinálja a kimenő feszt.

Ez a része teljesen világos már nekem, csak a táp másik fele, ahol a mikroprocesszor van, meg a műveleti erősitők, az nem. Gondolom itt vannak mindenféle védelmek, meg figyeli a bemenő/kimenő feszt, satöbbi. Arra nem birok rájönni hogy mi lehet az a 2 trimmer. Nincs egy nyomorék rajzom. Még csak hasonlót sem találok.
(#) interferi válasza forgonati hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Én egyet már visszarajzoltam de abban nem volt proci csak két KA3525A megy egy LM324.
(#) Hodinka válasza forgonati hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Idézet:
„csak a táp másik fele, ahol a mikroprocesszor van, meg a műveleti erősitők...”

Azok szerintem a fetek irányításához szügségesek,hogy meg legyen a stabil 50Hz.De talán jobb lenne ha csinálnál képet a panel másik oldaláról is,úgy talán többet tudnánk mondani.
(#) forgonati válasza interferi hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
És azt fel tudnád tenni? Megköszönném. Hátha hasznát tudom venni.

Ha jó látom úgy működik, hogy a trafó mellett levő 4 FET (2-2 párhuzamosan kapcsolva) "rezegteti" a trafót. Mondjuk olyan 10kHz-n. Vagy többön, nem tudom. Ezt a mikroproci vezérli, 2db kisebb tranyón keresztül. A trafó kimenetén egy közönséges greatz van, majd szűrés, majd újabb 4 FET állitja elő a 230V/50Hz-t amiket megintcsak a proci vezérel.

Valószinű hogy ha a bemeneten nincs elég fesz, a proci nem inditja el a FET-eket a bemenetnél, és közben sipol. Ezt kéne megberhelni valahogy. Na persze lehet hogy nem érnék vele semmit, ha a trafót is tekercselni kéne.
(#) forgonati válasza Hodinka hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Szia! Itt van 2 kép, 1 felülről, 1 alulról, hátha segit valamit.
A trafó mellett 4 fet van, csak most 2 ki lett véve mert ideiglenesen kellett máshova.
(#) interferi válasza forgonati hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Talán az LM324 hez közelebbi poti a fesz érzékelés állitás mert a potinak csak két lába van bekötve és van vele párhuzamossan van egy ellenállás, a pozitiv és a 324 invert bemenetére közé kötve.
(#) forgonati válasza interferi hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
A potiknak még csak a környékén sincs ellenállás... De megpróbálok állitani azon a trimmeren, meglátjuk mi lesz.
(#) dante01 hozzászólása Máj 3, 2011 /
 
Hello
Csak annyit akarok hozzászólni a témához hogy a ferrit trafókat szépen szét lehet szedni ha öngyújtóval meg van melegítve a ragasztásnál. utána kézzel is szépen szétlehet húzni....
Üdv
(#) Becsey hozzászólása Máj 3, 2011 /
 
Sziasztok!
Nekem is lenne egy kérdésem,szeretném,ha 24V-ról menne az átalakító.Elég másik tekercset beépíteni,vagy a többi alkatrészen is változtatni kell.
(#) interferi válasza Becsey hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Szia!
Az ic k elé egy 7812 kéne még.
(#) Becsey válasza interferi hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Igen valóban igazad van a stabil 12V lehet ,hogy nem ártana a kapcsolásnak.
(#) interferi válasza Becsey hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Meg azért is mert az ic k nem biztos hogy elviselik a 24V(27V) ot.
(#) forgonati hozzászólása Máj 3, 2011 /
 
Nos próbáltam állitgatni mindkét trimmeren, de semmi változás, nem megy és csak sipol. Valakinek esetleg valami életrevaló ötlet?
(#) laza válasza forgonati hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
A trimmerek állításának hatását valószínűleg csak szkópon lehetne látni. Úgymint deadtime vagy holtidő, és talán freki.
(#) laza válasza forgonati hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
A képeken látható inverter úgy működik, hogy először 2x2db fet hajtja a ferritmagos trafót, és ezzel csinál kb. 300-320V-os egyent. A kimeneten lévő két fet pedig ebből megcsinálja a "módosított szinusz" jelalakot H-hídban.
(#) laza hozzászólása Máj 3, 2011 /
 
A 12V-ra átalakítás elég körülményes lehet, mert a trafót mindenképp át kell tekercselni. Ezen kívűl egy feszültségosztón keresztül figyeli a mikrovezérlő a bemenő feszültséget. Abban egy ellenállást kellene kicserélni. És ha jól emlékszem, a 12V-os változatban (ami egyébként tök ugyan ilyen) IRFZ44-ek vannak elöl, ugyanis a jobb hatásfok elérése érdekében a kisebb DS-ellenállású fet kell. Viszont ott elegendő az 55V feszültségtűrés.
(#) feketejanos válasza forgonati hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Szia!
Az EM78P156 processzornak az adatlapja szerint egy egyszerű 8 bites vezérlő. Nem tartalmaz analóg-digitális átalakítót, így a feszültségfigyelést az LM324 végezheti nagy valószínűséggel.
Szerintem a bemenetre állítható tápegységet kellene tenni 24V-os feszültséggel. A trimmereket középre állítani, majd szépen eltekerni egyik vagy másik irányba. Ha ekkor elindulna az inverter, akkor csökkenteni kell a bemeneti feszültséget addig, amíg meg nem áll az inverter. Ekkor ismét állítva az egyik vagy másik trimmert, amíg újra nem indul. Ha újraindul az inverter akkor kiderül, hogy a trimmernek van-e szerepe a feszültség figyelésben. Ha igen, akkor csak azt a részt kell átméretezni.
(#) bankimajki válasza forgonati hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Én meg eladnám. Megpótolnám és vennék egy olyat, amilyen kell. (Az ilyen kínai dolgokat én nem szeretem buherálni.) Ha lehet nem is veszek kínai szutykokat. (Tudom hogy árulnak jó cuccokat is, de azt most hagyjuk.)
(#) foxi63 válasza forgonati hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Hali!
Mivel a trafó primer tekercse 2x22V lehet, ezért reménytelen 12V-ról járatni. He el is éred a 230-at teljesítménye nem lesz elég.
A trafó primer tekercsén pedig 2x-es áramnak kéne folyni, megint lehetetlen, leégne.
Kapcsolj szünetben az autóakksival párhuzamosan még egy akksit, amikor meg kell a 230 akkor sorosan, ez csak 1 db kapcsoló meg 1 akksi előáll az akksikból a 24V.és minden ok.
Vagy add el, és vegyél az árán 12/230V- osat.
(#) Hodinka válasza forgonati hozzászólására (») Máj 3, 2011 / 4
 
Szia!
Jó lenne megnézni ,hogy milyen mértékben változik az IC-k tápfeszültsége az áramforrás feszültségszintjének változása során.Tehát (most nem tudom van-e multimétered) rá kellene mérni a proci 5V-os feszültségszabályzójára,és az lm324-es 4-11-es lábaira,miközben az áramkört meghajtod 12V –ról ,majd 24V-ról is.Ha nincs számottevő eltérés egyik esetben sem,akkor nem az IC-k okozzák a sípolást,hanem a trafó primer impedanciája nagy a 12V tápfeszhez képest,ez pedig azt jelenti,hogy csak egy trafótekercselésen kellene túlesned és megoldódna a problémád.Ha viszont az IC-ken mért fesz a tápfesz függvényében túlzottan változik,akkor a trafó tekerés mellett az IC-k tápellátását is meg kell oldani...
Üdv!
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem