Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   292 / 368
(#) Alkotó válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 26, 2017 / 1
 
Ez a tökéletes vákuum lenne, és elég nehéz elérni. Ahol dolgozom, napi szinten megelégszünk a -0,98 bar-ral, de mi szeretjük ezt inkább 98%-os vákuumnak hívni. És ezt egy közel 40 m3-es autoklávban hozzuk létre.
A mi berendezésünk zárt, és a vákuum fázis alatt nincs benne folyadék, de mégis foglalkoztat a gondolat, hogy ha ritkul a levegő, akkor a folyadékok forrni kezdenek. Nem a hőmérsékletük emelkedik, de légnyomás ritkulás hatására hamar elérhető, hogy már szobahőmérsékleten a forrás ténye megjelenjen. Ez nem zavarja az impregnálást?
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
(#) nagyfero 27 hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Üdv!
Van egy Trakis THE 300 hegesztőtrafóm. Gyenge volt a hálózatunk és megerősítették 408-410 V ra. Azóta nagyon durván égeti az elektródát,főleg a bázikusat. Elvittem a gépet olyan helyre ahol gyengébb a hálózat és ott csodák csodájára gyönyörűen működik.
Mit tehetnék, kihez forduljak?
(#) granpa válasza nagyfero 27 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
A változat: ha van hely a trafón, feltekersz néhány menetet, a primernek megfelelő huzalból, és sorba kötöd vele. Ezt, -a már korábban leírtak alapján-, ki is számolhatod, vagy kísérletezel.
B: készítesz egy primer-szabályzást.
C: soros fojtóval csökkented a feszültséget.
(#) Alkotó válasza nagyfero 27 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 2 /
 
Nem értek hozzá, de a "D" változat is lehet, ha sorba kötsz egyetlen diódát a kimenettel. Ide olyan dióda célszerű, ami üzembiztosan elbírja a hegesztő áramot, és jó eséllyel egy borda is kell rá. Így egy félhullámú egyenirányítót kapsz, ami az effektív teljesítmény esését fogja okozni.
(#) erbe válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Biztos nagyon fog tetszeni a vasmagnak az egyenáramú komponens.
(#) Alkotó válasza erbe hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
A vasmag váltót lát! Az egyenirányítás a szekunder oldalon van. Inkább az a kérdés, nem lesz-e túl sok a teljesítménycsökkenés. Ki kell próbálni. Ha van dióda, annak bekötése 5 perc, meg sem kell hozzá bontani semmit.
(#) GPeti1977 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 26, 2017 / 1
 
Tényleg nem értesz hozzá...
(#) Alkotó válasza nagyfero 27 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Most nézem milyen lehet ez a trafó. A képek alapján ezt vagy sok fokozatban vagy fokozatmentesen lehet 30-300 A tartományban állítani. Ha ez így van, akkor mi okozza a gondot? Úgy állítod be a hegesztő áramot ahogy akarod. Nem kell manipulálni semmivel.
Mit értek félre?
(#) szucsistvan123 hozzászólása Ápr 27, 2017 /
 
Üdv!
Van itt olyan, aki szokott trafóhoz csévetestet készíteni? Miből érdemes, elkészíteni/elkészíttetni?
Milyen vastag anyagból? (tudom CNC-vel lenne a legjobb, de az sajna nincs. 3D nyomtatni meg nem akarom, mert csak PLA-m van...)
63mm (összenyomott) pakett 46mm széles középső oszlop.
Előre is köszi!
(#) RoliNyh válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Ápr 27, 2017 / 1
 
Üdv! Én pl trafópapírból hajtogattam és ragasztottam...
(#) granpa válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Ápr 27, 2017 / 1
 
Ekkorához min. 2 mm-es bakelit, és erős oldaltámaszok közt tekercselni.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Ápr 27, 2017 /
 
Köszönöm a választ!
Bakelitre gondoltam én is, A papírt kerülném ha lehet!
Nem lesz sok az a 2 mm? (a vas körüli részen)
(#) Ge Lee válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Ha kellő merevséget ad az adott méretben akkor megcsinálhatod lemaratott nyáklemezből is. Annak még olyan előnye is van, hogy hagyhatsz az éleknél kisebb rézszigeteket amit az összerakás után össze tudsz forrasztani, így merevebb lesz az egész, nem lötyögnek meg csúszkálnak a lapok egymáshoz képest.
De a vastagabb papír is jó, megfelelően impregnálva és ragasztva, ilyenkor szinte ugyanolyan kemény lesz mintha műanyagból lenne.
(#) NGY válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Idézet:
„A kukta pont fordított ahogy írod is. Az szerintem vákuumra nem jó.”

Én évekig használtam kuktát formakészítésre, teljesen jó vákuumra.

Nem a saját tetejét használtam, hanem vágattam egy 12 mm vastag polikarbonát lapot, a kukta peremére meg körben felpattintottam egy "U" alakú gumiprofilt, a végein összeragasztva.
Nagy előnye, hogy látni, ami benne történik. Venturi csöves vákuumszivattyúval (előtte sima levegős kompresszor) a műszer a -1 környékén fityegett, a -0,98 biztosan megvolt.

Keresek majd képeket, ha érdekli a nagyérdeműt
(#) NGY válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Nem tudom, hogyan lehet egyszerre több hozzászólásra válaszolni. Mindegy.

Bátran használd a kuktát vákuumra, maga a fazék igen erős.

Nem úgy a teteje: egyszer kíváncsiságból megnyomtam egy 10l-es kuktát kompresszorral, a lefújó és a biztonsági szelepeket előtte bevakoltam. 2,5 bar környékén elkezdett púposodni a fedél, lehet, ki is lőtte volna. A fazék alakja nem változott.
(#) NGY válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
E: antiparallel diódapárral (ha kell, többel) a primer oldalon?

Pl. egy KBPC2510 rögtön ~2V-ot tud ejteni a feszültségen. Négy-öt db már 10V körül, kb. egy ezresből megvan, és még könnyen is szerelhető (felfogatás, saruzás).
(#) Orbán József válasza NGY hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Azt gondoltam,maga az edény nem nyekken meg, hanem a fedele a szívás miatt nem nyit-e befele.
Bár, amennyi vákumot így is megcsinál, az is elég lehet, a sima bemártásnál jóval jobb lehet.
A befőttes üveg ötlet, megoldás azért tetszik, látja az ember, hogy gyöngyözik-e még a darab a lakkban.
(#) NGY válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Igazából az eggyel előbbi hozzászólásomban volt a lényeg. Bocs, hogy kettément.

A befőttes üveget nem addresszáltam. Bár talán a kukta kevesebb szilánkot gyárt, ha mégis törik.
(#) Orbán József válasza NGY hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Simán a kuktafazekat fedőjével nem próbáltad?
(#) NGY válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Nem, igazából eszembe sem jutott. Amikor terveztem a készüléket, a feladat miatt egyből átlátszó fedélben gondolkoztam.

De szerintem ami nekem van, az a nagyon régi, "egynyelű fajta", ahol a nyél rugózása tartja helyén a belülről bealasztott fedelet, az amúgy sem bírna sokat. Nagyon nagy a felülete, a teljes vákuum fejteni ki kb. 3000 N erőt rajta, az a nyél meg tudhat összesen pár 10 N erőt.

Az újabb, "kétfülű" kukták, főleg az olyan, amelyik fedele egy perembe ül bele felülről, biztosan többet bírnának. Az üvegfedősek meg vélhetően edzett üvegből vannak.
(#) Orbán József válasza NGY hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Igen, az lenne az ütős, ahogy írtad, azonban nem tudok lehetőséget találni más zárásra.
Keresek valami megfelelő fémedényt, amink a zárása a célnak megfelel.
Holnap az ócskapiacon valami régi alu tejeskannát pl.
(#) RoliNyh hozzászólása Ápr 28, 2017 /
 
Korábban valaki (már nem emlékszem az illetőre) kért itt transzformátor kalkulátor programot.
Van itt pár applikáció androidra, hogy mennyit ér azt nem tudom, talán egy próbát megér.
De ha kerestek még, van több fajta is, én is csak úgy belefutottam ebbe...

PowerTransCalc...
Calculation Transformers...
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2017
(#) reloop válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Ilyen kuktára gondolsz? Vedd le a fedő nyelét és rakd rá a fedőt fejjel lefelé! A zárást a vákuum megoldja.
(#) Orbán József válasza reloop hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Köszönöm, erre. Van 2 méretben is, holnap megnézem a megoldást, remélem siker...
(#) reloop válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Még ma fújj rá csavarlazítót! Össze lehet gyógyulva rendesen.
(#) Orbán József válasza reloop hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Köszönöm!
(#) Orbán József válasza reloop hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Jelentem, fényes siker! A kisebbik csövét puszta tüdővel megszívtam és a fedél zárt, homlokom horpadt, tehát jó lesz...
A tolómérő 100mm-ert mutat, csak viszonyításképp tettem oda. Szerintem ajánlható ez a dolog másnak is, fillérekért lehet ilyen kiszolgált edényt venni, vagy lehozni a padlásról, ha a dédinek megvan még...
Köszönöm az öteletet!
(#) reloop válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Jó szívást!
(#) Orbán József válasza reloop hozzászólására (») Ápr 28, 2017 /
 
Óóóóóóóóóóó...
(#) vargalaszlo0405 hozzászólása Ápr 28, 2017 /
 
Csak egy kérdésem van... azt látni fogja így aki használja, amikor a légbuborékok miatt a műgyanta/lakk "felforr" és beszalad esetleg a csőbe?
Következő: »»   292 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem