Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   296 / 368
(#) CHZ válasza c27 hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Idézet:
„Nem tudom, hogy a megadott adatokba nincsenek e belekalkulálva az ablakméretek.”

Rátapintottál a lényegre, ablak mérete is fontos.
(#) Orbán József válasza granpa hozzászólására (») Jún 26, 2017 / 1
 
Emlékszem, pont aznap hiányoztál a suliból.
Az is igaz, fordítva van, az "A" a hitványabb.
(#) c27 válasza CHZ hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Na jó akkor most nem sokkal vagyok előrébb. Vagy inkább bevitettek az erdőbe és otthagytatok.
Van ez a trafóméretező program ott elég gyalázatosan nagy teljesítményeket is be lehet adni bármelyik vasmagomnak, persze lehet, hogy alapból nem férne rá annyi menet és tekercsátmérő.
Csak így nagy közelítéssel, adott egy 12cm^2 keresztmetszetű vasmag, ha nem számít az ablakméret mekkorát lehetne belőle kisajtolni? A program szerint pl. 12cm^2 keresztmetszetű hipersil vasmagból 1,5T gerjesztéssel ki lehet venni 550W-ot. Az azért nem semmi. Biztos melegedne már valamennyire a vas, de ha a progival számoltatom ki a keresztmetszetet, akkor is 450W-ot számol kb. 409VA.
(#) CHZ válasza c27 hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Lényeg, hogy a kívánt teljesítményhez ráférjen a megfelelő keresztmetszetű huzallal a szükséges menetszám. Kisebb keresztmetszetű vasra több menet adódik, viszont ha nagyobb az ablaka rá fog férni. Tehát a kivehető teljesítményt nem csak a vasmag keresztmetszete határozza meg.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2017
(#) pucuka válasza c27 hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Vannak veszteségek is, amivel számolni kell.
Ez egy elég autentikus magyarázat transzformátorok számításához.
Bővebben: Link
Ebből is látszik, nem egyszerű dolog, de nem lehetetlen.
(#) c27 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Ennyire azért nem merülnék bele általában megy sima trafóméretező programmal, az EI-vel még ellennék, csak ez a hipersil. Közbe most látom az előző hsz-ben felcseréltem a W-ot és VA-t. Látszik milyen jártas vagyok. Minden esetre amúgy a hipersileknél ahogy észrevettem főleg az ablakméret határolja be a teljesítményt. Nekem amúgy is rövid üzemidőre kellene a trafó 20-30 percre, szünetmentes (offline) tápegységhez, mert a hipersileknek jobb a teljesítmény/tömeg és térfogat arányuk.
(#) Gafly válasza c27 hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Idézet:
„főleg az ablakméret határolja be a teljesítményt.”

Nem "főleg", hanem "mindig"
(#) Alkotó válasza Gafly hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
A vasmag keresztmetszete és "jósága" pedig a menetszámot. És a kör bezárult, mert innen már csak optimalizálni kell a veszteségeket.
(#) c27 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Nem éppen vitatkozásképpen, de van 2 olyan trafóm aminél akkora ablakméret van, hogy csak a vaskeresztmetszet korlátozza, bár ezek eléggé ritka kialakításúak.
Akkor maradok a méretező programnál kiszámolom ami nekem tetszik megnézem belefér e aztán addig módosítgatom amíg elfér az adott keresztmetszet adott menetszámmal.
Bár még egy kérdés, hipersilnél van valami képlet a menetszámra úgy mint az EI-nél a n= 1/222*A?
Vagy inkább úgy kérdezem mennyivel érdemes gerjeszteni egy hipersilt és akkor beteszem a nevezőbe a T-t (csak ellenőrzésképp nem mindig bízok meg a programban).
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2017
(#) Gafly válasza c27 hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Idézet:
„Akkor maradok a méretező programnál kiszámolom ami nekem tetszik”

Semmi gond.
Fene sem akar veled vitatkozni (fizika és matematika meg tőlünk független).
De nem értek hozzá
(#) Gafly válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Igen, ez így van
(#) granpa válasza c27 hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Felejts el ezeket a "méretező program"-okat! Minden trafót egyedileg méretezni, szükség szerint (írtam már erről). Ott az alapképlet; nem tudom, miért olyan nehéz használni (ált. 3. o. számtan)
A nagy-ablakú trafó olyan helyre kell, ahol sok különböző feszültség kell (pl. csőmérő), amit nem egyszerre használunk. Továbbá nagyfeszültségűhöz, ahol a szigetelések, távolságok lényegesek.
Az ALAPEGYENLET-be beírod a 1.5 (1.7) T-t, és azzal számolsz, semmi hókuszpókusz.
AZ EI-nél is baromság az idézett "képlet", mivel egy rakás dologtól függ a trafó méretezése!
(#) c27 válasza granpa hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Na de hol az alapegyenlet? A neten nem találtam meg (vagy nem jól kerestem: transzformátor méretezés képlet és egyenlet kifejezésekkel nem adott megfelelő találatot) könyv pedig nincs itthon sajnos. Fejből meg már nem emlékszek rá.
(#) c27 válasza granpa hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
Np=Up*10000/(4,44*B*Av*f) ez lenne? (Av cm^2-ben)
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2017
(#) erbe válasza c27 hozzászólására (») Jún 26, 2017 / 1
 
Nézd a topic képeit és menj vissza az elejére! Többször szerepel az egyszerűsített alapképlet.
1/4,44*f*A*B. Számítási példákat is találsz bőven.
Ha alaposabban meg akarod ismerni, Magyari Béla: Rádióamatőrök kézikönyve...
(#) GPeti1977 hozzászólása Jún 26, 2017 /
 
Ha egy transzformátort szupravezetővel tekernénk meg akkor mi korlátozná az átvitt teljesítményt?
(#) tibibalogh520 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 26, 2017 /
 
A vasmag telíthetősége!
De ne gondolkozz a szupravezetőségen, hiszen az ellent mond az energia megmaradás törvényének!
Ha nem így lenne, már rég alkalmaznák...
(#) Pafi válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
1: A szupravezető csak korlátozott indukcióig, áramig, hőmérsékletig marad szupravezető.
2: A mágneses tér erőhatása egyrészt összeroppanthatja a tekercset, másrészt a rezgés hőt generál, és ez is kiviszi a szupravezetőt a megfelelő állapotból.
3: A vasmagban örvényáram indukálódik, ez szintén a szupravezetőt fűtve okoz gondot, és az indukció is korlátozott, ezért lehet hogy inkább légmagosban kéne gondolkodni, de az meg elsugározza az energia egy részét.
4: Jó csatolás mellett nagyon macerás a nagy feszültségű szigetelés. (Kis feszültségen pedig értelmetlen az egész konstrukció, mivel a hűtésre fordított energia több, mint amit egy kis feszültségű trafó eldisszipál). Gyengébb csatolás mellett pedig a szórási indukció okoz gondot az 1-2 pontok alapján.
(#) Pafi válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jún 27, 2017 / 1
 
Még szerencse hogy a BME Villamos Energetika Tanszéken nem tanulták az energiamegmaradást!
Ezért működnek ott a szupravezetők.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2017
(#) boti2 válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
Már rég alkalmazzák pl. MRI készülékekben.
(#) c27 válasza erbe hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
Lényegében ugyan azt írtad le, mert a tiéd a voltonkénti menetszám az enyém pedig a teljes primer menetszám (csak az A nálam cm^2-ben van, nem m^2-ben).
(#) granpa válasza c27 hozzászólására (») Jún 27, 2017 /
 
Bizonyos váltószámok alkalmazásával egyszerűbb a számolás. Valamint könnyebb a veszteségekkel számolni, ha a voltonkénti menetszámot használod. Leírva a témában.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2017
(#) at22 hozzászólása Jún 30, 2017 /
 
Sziasztok. Nekem az lenne a kérdésem hogy, st151 modulokhoz elég lenne ez a trafó?

Primer: 220V. Szekunder: 2x49V. 28 voltnál leágazással. Szekunder2: 8 V. kb 200 mA.

Nagyteljesítményű : KB 500VA.

Vastest méret: 11,5x10x6,5 cm

Teljes befoglaló méret: 13x13x10,5 cm.

http://www.kovacselektronika.hu/product/transzformator-vasmag-cseve...ga6775
(#) (Felhasználó 122012) hozzászólása Júl 3, 2017 /
 
Sziasztok!
SM102b hiperszil transzformátorom van, 220V-os rész rendben van, szükségem lenne 12V 10-15 A egyenfeszültségre. Kérdésem: mekkora szekunder feszültséget tekercseljek rá kb.? Egy autós kis kompresszort kellene megtáplálni végezetül vele. Egész egyszerű kapcsolás kell csak hozzá.
(#) Gafly válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
2x0.7V a diódákra.

10x1.41-2x0.7=12.7

De szerintem inkább több legyen kicsivel.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Gafly hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Köszi! De miért 10×1.41? nem 12×1.41 lenne a megfelelő?
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Ezt így nem tudod kiszámolni, függ a primer huzal ellenállásától meg a tekercsek csatolásától is. Én tennék rá 12-13V körül, rátenném a terhelést, és a mért feszültség függvényében tekerném vissza azt a néhány menetet ha kell.
(#) erbe válasza Gafly hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Motorhoz nem kell pufferkondi, akkor már felesleges a " * 1,41". 13-14 V lehet a szekunder. A kis kompresszor terhelés nélkül is felvesz ~10 A-t. Néhány bar és már elszáll az ampermérő.
Nem kell más, mint a trafó, diódahíd, egy biztosíték. Na jó, lehet egy kapcsoló is primer oldalon.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2017
(#) (Felhasználó 122012) válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Én is így gondolkodom ...
(#) (Felhasználó 122012) válasza erbe hozzászólására (») Júl 3, 2017 /
 
Diódahíd, kapcsoló, biztosíték eleve van az áramkörben, mert én is így gondoltam, de hogy ne kelljen annyiszor szétszedni a trafót, azért merészeltem feltenni a kérdést: mennyi legyen a szekunder fesz.
Következő: »»   296 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem