Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   305 / 368
(#) erbe válasza Rézműves hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Valóban, az elektronika valamivel később alakult ki, mint az ember.
Ponthegesztőnél nagy sorozatoknál megfelelt ez az egyszerű megoldás, hiszen lehetséges, hogy néhány évig nem kellett átkötni. Vagy elég volt csupán a nyomóerőn és az időzítőn tekerni.
(#) Rézműves válasza erbe hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Valahogy így lehetett, mert akárhányszor náluk járok, mindig "megcsodálom" a masinát...bazi nagy trafó egy csupasz fémvázon és az egész csupaszon van, semmi burkolat rajta és úgy néz ki, mint Einstein...még a felső (mozgó) elektróda tartóhoz vezető rézdrót pászmákon sincsen szigetelés...de még sose romlott el és napi használatban van... ja és ha kell, megy 380V-is...
(#) Rézműves válasza erbe hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Elkezdtem a "kifűzögetést", de erre nem igazán voltam felkészülve...nem vezeték van feltekerve, hanem 6 x 3 mm-es, zománcozott vörösréz sín...elképesztő. Egy viszonylag kis alapterületű műhelyben, ahol minden tele van polcokkal, gépekkel szerszámokkal, ez nem semmi feladat...
Mindenbe beleakad, mindent leverek vele...(a görög "Laokon-csoport" szobor, kutyafüle hozzám képest)...
(#) Rézműves hozzászólása Dec 31, 2017 /
 
Valami gáz lett a képekkel, mert nem látszott, hogy mit rak fel...és még csak a felénél se tartok...
(#) granpa válasza Rézműves hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Lehet, jobban jártál volna, ha kilemezeled, és egy ~0.5 m átmérőjű fagurigára áttekered. Így könnyen sérülhet a zománc.
(#) RoliNyh válasza Rézműves hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Jó kis profilhuzal, biztos elkérnének érte egy vagyont, ha meg kellene venni.
De vigyázz rá, mert ugyan ezt kellessz visszatekerned is, csak párhuzamosan, ha nem akarsz másikat venni helyette...
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Dec 31, 2017 / 1
 
Kilemezelés nélkül körülményes lesz szépen visszatekerni
(#) erbe válasza granpa hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Régi zománcozott huzal, különösen, ha lakkozták is egykor, mindenképpen sérül bontáskor. Volt, amiről szilánkokban mállott a zománc, jónéhányszor az ujjamba is bökött.
(#) granpa válasza erbe hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Ez nálam is sokszor előfordult, de ez jónak látszik, ezért kár a gyűrögetésért (kifűzés). Gombolyítva kevésbé sérülne.
(#) erbe válasza granpa hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Ez tény, de mivel rézlemezzel jól el van látva a kolléga, nem gondolnám, hogy kínlódna a szálak párhuzamosításával.
(#) Rézműves válasza granpa hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Erre én is gondoltam, de már így kezdtem el és vagyok annyira makacs, hogy be is fejezem...
Annyira klassz ez a réz profil, hogy nem győzök rá vigyázni. Ezért is megy lassan. De megéri...
Sajnos a zománc sérülése, főleg az alsóbb meneteknél egyre gyakoribb lett...azt vettem észre, hogy főleg ott, ahol túlmelegedhetett. Ott a lakk , vagy a zománc, teljesen elsötétedett...de végül is, levettem egyben...sosem hittem volna, hogy valaha is ennyit fogok egy vörösréz szalaggal kínlódni.
(#) Rézműves válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Kb. 18-métert tekertem le összesen, de rászánom az időt és szépen kifogom vasalni, mert ez szerintem is egy komoly érték. Sok helyen a papír is rajta van. Nitró leviszi?
Igen, úgy tervezem, hogy ez megy vissza, csak még ki kell kalkulálni, hogy mennyi legyen...
(#) Rézműves válasza erbe hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Nagyon jól gondolod...szerintem lakkozva is volt. De nem olyan sok helyen sérült. Nem tudom, hogy ha pászmát csinálok a 2-3-menethez, akkor ez mennyire számít?
Ja és leszámoltam a meneteket (ahogy mondtad), 41-menet volt rajta...az átfűzhető keresztmetszet, 45-mm magas és 33-mm széles.
Most már csak 3-kivezetés van a primer tekercsen és megmértem, hogy mi jön ki rajta...
Az 1-es és 2-es között 11-11,1V mérhető, a 2-es és 3-as között 6,7-6,8V-ot mértem, az 1-es és a 3-as között pedig 18,1-18,2V-ot mutatott a műszer.
(#) erbe válasza Rézműves hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Idézet:
„Az 1-es és 2-es között 11-11,1V mérhető, a 2-es és 3-as között 6,7-6,8V-ot mértem, az 1-es és a 3-as között pedig 18,1-18,2V-ot mutatott a műszer.”

Honnan és mit?
Milyen kapcsolóállásban mértél?
(#) Rézműves válasza erbe hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Őszintén megmondom, hogy "rabul ejtett" ez a jó kis anyag...nem is tudtam , hogy van ilyen lágy profil...nagyon tudom értékelni az ilyet és inkább "kínlódok" vele, de ennek ott a helye...csak nem tudom, hogy mennyi kell, hogy visszamenjen.
A sorok között lévő papírból is megmentettem egy párat, ami nem volt rálakkozva, mert a lakkozottak ráragadtak és szétszakadtak..de gondolom, hogy az épek a nagy pászma közé is jók lehetnek.
Aki csinálta, tényleg jó szakember lehetett, mert alig bírtam szétszedni a sok rögzítő zsinórtól meg a lakktól...
(#) RoliNyh válasza Rézműves hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Nem volt az olyan lágy, csak a hőtől lágyult ki ennyire...
(#) Rézműves válasza erbe hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Na ez jó kérdés!... Csak nem igazán értem...lehet, hogy mérni sem tudok?
A műszer kapcsolóját a váltóáramra fordítottam és így mértem a két leágazás között...
Rosszul csináltam?
(#) erbe válasza Rézműves hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Még nem írtad, milyen méretű a profil. A zománcos X*Y méret kellene a további számoláshoz.
Azt a szekundert is lefejtetted, ami a primer rész fölött volt?
(#) erbe válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Ebben tévedsz. A huzal feltekercseléskor lágy, az idő múltán megkeményedik. Az igazán lágy (99,99...) nem annyira. Hővel ki lehet lágyítani, de akkor a zománc "elillan" róla. Vörösen izzó rezet hideg vízbe mártva lehet kilágyítani.
(#) Rézműves válasza erbe hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
De, megírtam a mai elsőben...6 x 3-as lehet a mag, de a zománccal (lakkal) együtt 6.3 x 3.3-mm.
Ne ijesztgess!! Van egy másik szekunder is? Én csak az alsó csévetestről vettem le.
(#) erbe válasza Rézműves hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Eddig jó. Csak azt nem tudjuk, honnan jött a feszültség?
Primer tekercset ellenállásmérés állásban is ki lehet mérni. A képeiden 4 vég volt. Van egy nagyobb ellenállásérték (~1-2 Ohm), a többi kivezetés ehhez ad hozzá 1-1 tizedet.
(#) erbe válasza Rézműves hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Több képeden is látszik, hogy a szélesebb tekercstest részen is van két vastag kivezetés, rajta kábelsaruval. Ez össze is van kötve a kisebb tekercstesten lévővel.
Például az "1-P1140919.JPG" képen.
(#) Rézműves válasza erbe hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Igen a sorkapocsban 4-bemenet van a primerbe...de a 230V csak kettőn megy be, a másik kettő üresen van...ott kellene méregetnem? ha elmondod hogyan, úgy teszek...
(#) Rézműves válasza erbe hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Hát igen...pont ezt kérdeztem tegnap (17. 16-kor), a hsz. alján, hogy egymás felett is vannak menetek, nem csak egy külön tekercsen? Akkor holnap újból szétszedés?
(#) erbe válasza Rézműves hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Ami össze van kötve, mindegy, hol van, az szekunder.
Idézet:
„a másik kettő üresen van...”

Nincs az üresen, van benne derót.
200 Ohm-os állásba kapcsolod a műszered és elkezdesz mérni az egyik széléről. Ha szerencséd van, "nagy, nagyobb, legnagyobb" lesz a sorrend. Ha nem, akkor "kicsi, nagyobb,..." lesz. Egy példasorozat:
1-2 1,5 Ohm
1-3 1,6 Ohm
1-4 1,7 Ohm
(#) Rézműves válasza erbe hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Kicsit csodálkoztam is, hogy viszonylag vékony dótok mennek be és mégis ott vannak azok a vastagok, de azt hittem, hogy a hegesztéshez ilyen vastag kell, hogy kijöjjön...egyébként nem is kör keresztmetszetű mindegyik...balról az első 3-vezeték, kissé lapított, vastagabb és a 4.-ik egy kicsit vékonyabb, kör profilú.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 1, 2018 /
 
Sziasztok.
Szilveszteri elfoglaltságként megtekertem a trafót. 1,5mm2 sodrott villanyszerelési huzalhoz jutottam hozzá elég jó áron (ingyen ) így ebből lett megtekerve. Féltem, hogy nagyon fog búgni. Első bekapcsoláskor úgy búgott, hogy azt egy maxon járatott 3MVA-es trafó is megirigyelné. Először nagyon elszörnyedtem, de azután gyanú ébredt bennem, amikor láttam, hogy a primer kivezetést 15cm-ről magához rántsa. Mondom itt marha nagy áram folyik. Nosza ráakasztottam a lakatfogós ampermérőt, felvett vagy 20A üresjáratban. Persze elsőre rosszul kötöttem sorba a primertekercsfeleket. Helyesen átkötve azonnal csönd volt, 100mA körüli üresjárati áramfelvétellel. Persze kipróbáltam terheléssel is. Egy 800W-os villanymelegítő akadt a kezembe azt kötöttem rá. Éppen hogy egy kicsit hallani, hogy búg és 20 perc üzem után sem langyosodik. A mi a kimeneti feszültséget illeti üresjáratban 235V, 400W terheléssel 230V, 800W terheléssel 225V.
Összefoglalva elégedett vagyok. Köszönöm mindenkinek a segítséget, külön köszönöm Granpa-nak aki megadta a menetszámokat (400menet primer, 440 menet szekunder).

Természetesen doboza lesz, B6-os kimeneti biztosítékkal, nyomógombos távkapcsolóval és bekapcsolást jelző kontrollkával. Amit még megfogok csinálni biztosan az az, hogy a tekercselést lekötöm hőálló "madzaggal", mert a szigetelőszalagban mint rögzítésben nem bízok.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2018
(#) granpa válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 1, 2018 /
 
Remélem teflon vagy szilikon (bezhalogenicky?), és nem PVC szigetelésűből tekerted, mert az nagyon nem hőálló. A 1.5 mm2-es keresztmetszeten 5-6 ampernél nem illik többet átkergetni, mert melegedés lesz (meg menetzárlat, mert a PVC meglágyul).
Amúgy gratulálok; jól néz ki. A PVC szigetelőszalag a legalkalmatlanabb trafóhoz (nyúlik, mállik, elválik), nem tart szilárdan.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2018
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 1, 2018 /
 
Anyagválasztásra nem mondok semmit, hozott anyagból dolgoztál. Mindenki abból dolgozik, amihez hozzájut.
A kivezetésekhez szokás tenni csövet, mechanikusan (is) véd.
A kivezetéseket átbújtatjuk a csévetesten, ne csak a szigetelő szalag tartsa a végét.
A felét is kivezetném, hátha összeakadsz 110 V-os készülékkel.
Szerintem férne még rá 12/24 V szekunder is (soha nem árt, akár akkutöltőnek is használható. Természetesen izzóval és combos dióda híddal).
A bandázsolás természetesen kell, esetleg akár valahogy impregnálhatod is.
Ha már dobozolod, akkor akár kialakíthatsz "izzólámpás" korlátozású kimenetet is.
Ugyanígy árammérési lehetőséget is, most még egyszerű.
Ha akad, tehetsz "klixon"-t is.
Jól látom, hogy primerek és a szekunderek nem egymás mellett vannak? Végülis mindegy, csak a végleges bekötés a nehezebb.
(#) elektroncso válasza granpa hozzászólására (») Jan 1, 2018 /
 
Köszönöm. Sajnos sima PVC, nem volt más. Én sem repesek az örömtől, ez volt (de legalább régi jó magyar (MKM) gyártmány). De 5-6A-nél nem lesz többel terhelve. Amúgy a 1,5mm2
bőven bírja a 10A-t is, de mivel itt fel van tekerve nem engedem ennyire fel.
A PVC szigetelőszalag gyakorlatilag semmihez sem alkalmas hosszútávon, elválik, letekeredik stb. Nem szívesen használom végleges munkára, itt is csak ideiglenesen megakasztottam vele a utolsó menteket.
Következő: »»   305 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem