Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   357 / 368
(#) szs válasza DonThomasino hozzászólására (») Ápr 6, 2023 /
 
A vasmag méreteiből (körülbelül mértékben) meg lehet számolni, hány VA-re méretezték. Granpa már tett fel róla elég használható képletet, -ha szépen kéred ,talán újra felírja.
De ha jól átböngészed a topikot, megtalálod.
(#) ONKYOS hozzászólása Ápr 7, 2023 /
 
Üdv. az érdeklődőknek.
Akit érdekel nagyfesz.HV.impulzus trafó 2KV-7KV -ig, annak tudok segíteni..
(#) Directors hozzászólása Jún 24, 2023 /
 
Sziasztok!

Van 2 db trafóm. Sajnos nem tudom melyek lehetnek a primer tekercsek.
Szükségem lenne egy kis segítségre a beazonosításában.

1. transzformátor

sárga fekete 8,5 ohm
sárga kék 0,8 ohm
kék fekete 8,3 ohm
barna piros 1,1 ohm

Vajon a sárga fekete, vagy a kék fekete lehet a primer tekercs ?

2. transzformátor

narancs piros 7,5 ohm
narancs barna 19,6 ohm
narancs fekete 20 ohm
piros barna 12,8 ohm
piros fekete 17,2 ohm
barna fekete 7,5 ohm

Itt a narancs fekete lehet a 230V-os primer tekercs ?
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2023
(#) Directors válasza Directors hozzászólására (») Jún 24, 2023 /
 
A 2. transzformátort megmértem a panel lecsatlakoztatása után is.

Ott a narancs piros kábel közt 7,5 ohm-ot mértem. Illetve a barna fekete közt mértem 7,5 ohm-ot.
(#) kaqkk válasza Directors hozzászólására (») Jún 24, 2023 /
 
Az elsőnél a sárga fekete +kék fekete sorban (2*110v)
a másodiknál a narancs barna + narancs fekete szerintem .
(#) jani1987 válasza Directors hozzászólására (») Jún 25, 2023 /
 
A többiek javasolták régebben: köss rá egy pár voltos trafót az egyik ágra és mérd meg a kimeneteket.
(#) Alkotó válasza Directors hozzászólására (») Jún 25, 2023 /
 
Esetleg a feliratot is elfogadhatod hitelesnek, hiszen oda van írva.

felirat.jpg
    
(#) Directors válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 25, 2023 / 1
 
Köszönöm mindenki segítségét!
Ha minden igaz sikerült kiderítenem.
A 2. transzformátornál a pirosat a barnával összekötöttem, a feketére és a narancsra pedig rákötöttem a 230V-ot. A biztonság kedvéért sorba kötöttem vele egy 230V-os izzót is.

A 1. transzformátornál pedig a feketére és a sárgára kötöttem a 230V-ot.
(#) fakezű hozzászólása Júl 8, 2023 /
 
Sziasztok,
Szétszedtem egy régi Tungsram fojtótrafót. Lehet ebből hagyományos transzformátort készíteni?
A vasmag EI, a "csévetest" mérete nagyjából 2x2,5x6 cm és egyszerű prespán lemez.
Ha nem kérdeztem nagy ökörséget, és megoldható az áttekercselés, akkor a méretek alapján kb. mekkora teljesítményt lehet(ne) kihozni belőle?
(#) mcc hozzászólása Júl 8, 2023 / 1
 
A középső oszlopnál található légrés miatt nemigen alkalmas hálózati trafónak.
(#) vision61 válasza fakezű hozzászólására (») Júl 8, 2023 / 1
 
Szia!

Ekkora légréssel szerintem nem alkalmas rá, még akkor sem, ha váltakozva rakod össze a lemezeket.
(#) ferci válasza fakezű hozzászólására (») Júl 8, 2023 / 1
 
Szia!
Mégha váltakozva is lemezelnéd be, akkor se lenne jó.
A légrések miatt nagy lenne az üresjárási áramfelvétele, hamar leégne.
(#) fakezű válasza ferci hozzászólására (») Júl 8, 2023 /
 
Köszönöm srácok!

Akkor ez a kérdés gyorsan rövidre is lett zárva.
De gondolom ha összeérne az E és az I, akkor sem lehetne a nagysága alapján sok Ampert kivenni belőle.
(#) ferci válasza fakezű hozzászólására (») Júl 8, 2023 /
 
A 2x2.5 = 5 cm^2 rendes vasnál se jó sokra, de ne az ampert nézd, hanem a wattot.
Nem mindegy, hogy 10 amper és 2 volt, vagy 2 amper és 10 volt jöhetne le.
(#) vision61 válasza fakezű hozzászólására (») Júl 8, 2023 /
 
Ha elég 1-2 V, akkor akár 10 A is lehetne.
(#) fakezű válasza ferci hozzászólására (») Júl 8, 2023 /
 
12V-ra gondoltam.

Ez csak elméleti kérdés, nem fogok nekiállni. Ha az E felső és alsó szárából annyi le lenne vágva, hogy a hosszuk megegyezzen a középsővel, akkor eltűntethető lenne a légrés, nem?
Mondjuk úgy a csévetest is rövidebb lenne, még kevesebb vezeték férne rá...
(#) ferci válasza fakezű hozzászólására (») Júl 8, 2023 /
 
Ha levágnád, még össze is kellene csiszolni és az meredek lenne házilag.
Kevesebb vezeték ( vékonyabb ! ) férne el, 12 volton pedig 2 ampert is csak nagyon rövid ideig vehetnél le, utána hosszú szünet - vissza kellene hűlni a réznek és a vasnak is..
(#) fakezű válasza ferci hozzászólására (») Júl 8, 2023 /
 
Köszönöm, világos.
Mégsem volt kár szétszedni, mert legalább már ilyet is láttam belülről, itt meg megint tanultam valamit tőletek.

Még egy utolsó kérdés.
Akkor a leírtak alapján ha lenne még mondjuk másik két ilyen neon armatura, amiben ugyanilyen trafók vannak, akkor a 3 darab lemezeit egybe fogatva háromszorosára lehet növelni a VA-t, mert háromszor akkora lesz a csévetest területe is, igaz?
(#) ferci válasza fakezű hozzászólására (») Júl 8, 2023 /
 
Nem lineáris a VA növekedés.
Egyébként nem a csévetest területe a jó megfogalmazás, hanem a vaskeresztmetszet - a kettő között kicsi különbség van/lehet.
Régebben és ilyesfajta, de nem légréses EI lemezes trafókra pl. használták a "cm^2= 1.2 * gyök( P )" képletet, de ez se igaz már a jobb vasakra.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2023
(#) fakezű válasza ferci hozzászólására (») Júl 8, 2023 /
 
Rendben.
Köszönöm a válaszokat, magyarázatokat. És a türelmed.
(#) mlaci989 hozzászólása Aug 5, 2023 /
 
Üdv.
Transzformátor számítással kapcsolatban kérnék útbaigazítást.
Adott egy gyári trafó EI magos 15cm2 magfelülettel, ami üresjáratban eléggé melegszik 55-60 fokosra fölmegy. 220 Voltról táplálkozik 90-100mA körüli nyugalmi árammal. A gerjesztő indukciót számolnám ki mert szerintem biztosan sok, meg az 1 Voltra jutó menetszámot későbbi áttekeréshez.
Van több ilyen trafóm mindegyik ugyanígy melegedik. Viszont egy 300VA es toroidom nyugalmija 6mA és semmi melegedés 24órás üzemben.
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2023
(#) Gafly válasza mlaci989 hozzászólására (») Aug 5, 2023 /
 
Több menetet kell rá tekerni.
(#) vision61 válasza mlaci989 hozzászólására (») Aug 5, 2023 /
 
Szia!
Valószínűleg olyan alkalmazásra készültek a trafók, ahol rövid az üzemidő, emiatt van ekkora gerjesztésre méretezve.
Itt a topikban is van néhány tervezési segédlet, aszerint méretezheted.
(#) granpa válasza mlaci989 hozzászólására (») Aug 5, 2023 /
 
Azok a trafók vagy rövidszakaszos üzemekre készültek, vagy elméretezték őket. 230 V-on még több az Iü, mint 220 V-on, ha eleve szakaszosra készült. Pláne, ha 240 V, mint nálam.
A téma képei között megvan a méretezés mikéntje. Alapból 3 menet/V. 1 T-val számolva. Ha nagyon régi trafók (60+ évesek), akkor csak 0.9, 0.8 T-val méretezendő, ha folyamatos üzemre kell.
A toroidoknak -szerkezetük miatt- alacsonyabb az üresjárási áramuk, mint az EI-nek.
(#) mlaci989 válasza granpa hozzászólására (») Aug 5, 2023 /
 
Erősítőkből bontott trafók. Technics, Sony és társai. Én 0,8-1T ra gondoltam átszámolni. Csak érdekelne hogy így bontatlanul kiszámolható-e a gerjesztés mértéke.?
(#) granpa válasza mlaci989 hozzászólására (») Aug 5, 2023 /
 
Az alapképlet szerint, visszafelé számolva.
(#) ferci válasza mlaci989 hozzászólására (») Aug 6, 2023 /
 
Lehet az is, hogy olyan országokba szállították anno ezeket az erősítőket, ahol 60 Hz-re és 220 voltra voltak szánva/méretezve valamikor. Így duplán melegednek az "alulméretezés" miatt: 50 Hz és 230 volt, most és itt.
Ha szétszeded ezeket a trafókat, még rosszabb lehet az újbóli összerakás után, tehát figyelj oda, passzoljanak a lemezek rendesen.
Az a helyzet, hogy mindent figyelembe véve: vas minőség, kicsit hézagos összerakás és a fent említettek miatt a számolgatással nem fogsz pontos értéket eltalálni, csak jobbat..
Ez a " 0,8-1T ra gondoltam" eléggé tág határ és sokra nem való.
Valamelyik magasabb feszültségű tekercs ( lehet a primer fele is, ha ki van vezetve ) menetszámát visszaszámolod és 15 %-ot ráteszel, egy hajszállal vékonyabb huzalból.
Ez már egy újabb számolgatás a régihez képest, de jóval egyszerűbb.
Ha nem akarod szétbontani, tesztelheted pl. egy szabályozható toroid 200...230 voltja között, hol mekkora az üresjárati árama és mennyire melegedik - természetesen ettől még nem lesz jó 230-on.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2023
(#) Alkotó válasza mlaci989 hozzászólására (») Aug 6, 2023 /
 
Kapsz itt több tanácsot, de nem derült ki nekem ezekből mekkora lenne az ideális nyugalmi áram (az biztos, hogy nem indulhatsz ki a toroidokra jellemző nagyon kis értékből).
Milyen értéket tekintük normálisnak?
(#) mlaci989 válasza ferci hozzászólására (») Aug 6, 2023 / 1
 
Lebontottam a trafót. 510 menet primer/220V 15cm2 magon 1,3T-ra jön ki a gerjesztés. Ez hagyományos lemezre sok. Ezért melegedett a trafó.
(#) jani1987 válasza mlaci989 hozzászólására (») Aug 6, 2023 /
 
Amikor a sajátomat terveztem 1T fölé soha nem mentem. 0,9 max 1.
Következő: »»   357 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem