Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 274
(#) sasorr hozzászólása Jan 16, 2006 /
 
Hello!Szeretnék 1 TDA2030-as alapu végfokot csinálni otthoni zene erősítésre.Kicsit még kezdő vagyok , de nagyon érdekel a téma!Ha bárki tudna nekem segíteni azt megköszönném! !Előre is köszönöm

Nagyon tetszik az oldal!!
(#) Norberto válasza sasorr hozzászólására (») Jan 16, 2006 / 1
 
Szia!

Én nagyon szívesen segítek neked a témában, ugyanis nekem is ugyanilyen alapú végfok remegteti az ablakaimat

Magát az IC-t legolcsóbban a HQVideo nevű üzletben tudod megvenni, múltkor vettem felújítás címszóval 5 db-ot a jelenlegi erősítőmhöz. (Persze csak 1-1 db kellett a sztereo végfokhoz, a többi megmaradt cserealkatrésznek.)

Az IC adatlapjában megtalálható kapcsolás alapján szépen meg lehet építeni a végfokokat, ebben a doksiban meg vannak adva az alkatrészek értékei is.

(Egyébként csak megsúgom, hogy mikor egyszer szilveszteri házibuli volt nálam, akkor csodálkoztak a meghívott emberkék, hogy milyen nagy hangja van és milyen szépen szól...nem hitték el, hogy a végfokIC csak 18W-os...)

Úgyhogy bátran építsd meg vele az erősítődet, én itthon 2 nagy régi Videoton hangfalat hajtok meg róluk persze új, gumiperemű hangszórókkal, melyek 20cm-esek)

videoton.jpg
    
(#) Takee válasza sasorr hozzászólására (») Jan 16, 2006 / 6
 
Hello! Van nekem egy rajzom panelrajzzal együtt!
remélem segítettem.
üdv. Taki

TDA2030.zip
    
(#) titkovics válasza sasorr hozzászólására (») Jan 16, 2006 /
 
Sziasztok!

Az alábbi kapcsolást most kaptam nemrég egyik tanáromtól, és én is meglepődtem mikor mondta hogy lehet 20W csúcsteljesítményű IC-ből 100W-ot kicsikarni! Nem tudom hogy működik-e még nem építettem meg.

Remélem olvasható a cikk!
(#) dB_Thunder válasza titkovics hozzászólására (») Jan 16, 2006 /
 
Müxik,csak szerintem elég xar hangja van.............+puritán, nem védett a túlterheléstől...stb.
(#) titkovics válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 16, 2006 /
 
Akkkor nem érdemes vele foglalkozni, csak eszembe jutott hogy nekem van egy ilyen kapcsim és gondoltam megosztom veletek!
(#) Magor válasza sasorr hozzászólására (») Jan 16, 2006 /
 
Szia!

Én is nem régen építettem egy TDA-s erősítőt. Kicsit csalódtam benne, mert torzított. Aztán ajánlották nekem a AN17831A típusú IC-t. Az adatlapját megnézve láthatod, hogy nagyon jó paraméterekkel rendelkezik a kicsike és van benne standby és mute funkció is, ami nagyon hasznos tud lenni.
Feltöltöm az IC adatlapját. Én ennek a végfoknak akarok neki állni vizsgaidőszak után. Tervezek hozzá egy 7 csatornás EQ-t is. Ha esetleg érdekel a dolog, akkor írj.

Üdv: MaGor

AN17831A.pdf
    
(#) szabi83 válasza Magor hozzászólására (») Jan 16, 2006 /
 
elég gyenge szerintem 2*15 w vagy hídban(?) 44 w-t thd 10% mellett 12 volton 4 ohm-on.. de te tudod.
mellesleg majdnem 2000 + áfa .

amugy egy TDA7265 2*25 wattot tud 8 ohmon 600 ft az IC kb..
ha kocsiba kell akkor tda856x...
(#) Norberto válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 16, 2006 / 3
 
Kicsit marhára elkanyarodtunk a témától...

Egy kezdő mi a sz...t kezdjen egy profibb erősítővel? Mikor még életében nem rakott össze hasonlót...talán még villogókat se, meg hasonlókat...

És valszeg azért kérdezte úgy, hogy:
Idézet:
„Szeretnék 1 TDA2030-as alapu végfokot csinálni otthoni zene erősítésre.”
, mert valószínűleg már van hozzá IC-je. A sz...r hangot meg szívjuk vissza, ezt mindenki maga döntse el! Nekem pl. teljesen tökéletes egy ilyen végfok itthoni zenehallgatásra. A lakás nem stúdió, előre szólok...

Ha meg "sasorr" kollégának úgy tűnik, hogy sz...r lesz a TDA2030-as, akkor kivágja a kukába, és épít egy jobbat. De mindeközben meg meg tudja tanulni, hogy mire vigyázzon, hogy érdemes építkezni, stb. Ez kell a kezdőnek, nem az, hogy mindenki mond neki 60ezer féle IC-t és a bőség zavarában a nevét se tudja...és elmegy az egésztől a kedve. Nekem szerencsére nem ez a célom, én továbbra is segítek "sasorr"-nak, ha a TÉMÁBAN kérdése van, ahogy fentebb is tettem és tette Takee koléga is.
(#) Magor válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 16, 2006 /
 
Szia szabi!

Tényleg igaza van Norbertonak abban, hogy segítséget kért a srác, mert nem tudja hogyan álljon neki egy végfok építésének. Azért javasoltam Neki ezt az IC-t.
Ehhez az IC-hez nem kell sok alkatrész és nagy építési tapasztalat, hogy megszólaljon.
Nem feltétlenül kell hídba kötni az IC-t, mivel akkor ténylegesen nagy lesz a torzítása.
De valjhuk be őszinét melyik végfok IC-nek marad alacsony a torzítása, ha hídban üzemeltetjük?

Csak még egy megjegyzés. Ha valaki az AN17830 típusú IC-hez jut hozzá az is üzemel erről a kapcsolási rajzról.

Természetesen mindenki szíve joga, hogy neki melyik végfok jön be. Nekem nem vált be a TDA-s erősítő, ezért javasoltam.

Sok sikert Sasorr a végfok építéséhez. Ha segítség kellene, csak szólj nyugodtan!
(#) sasorr válasza Norberto hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
mindenkinek nagyon köszönöm a segítséget és a beültetési rajz nagyon jól jön, mert a suliban cam-es progival robottal meg tudom csinálni.Astabilt már csináltam de az bakfiy ehhez képest!Ja a sztereo üzemeltetéshez milyen tekercset tudnátok ajánlani.Ha van konkrét típus az még kircsibb.Egyébként van otthon 5.1 erősítőm ami több mint elég.Azért építek mert nagyon tetszik és érdekel a dolog.Mégegyszer
(#) Norberto válasza sasorr hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Legmegfelelőbb egy toroid-trafó lehet a végfokba. Nagyon kicsi a szórt mágneses tere (szinte nincs is), nagy a teljesítménye (már ha egy nagyobb trafóról van szó), és a többi trafóhoz képest kisebb helyen elfér. Teszem azt, van egy E-I vasmagos 100W-os trafód, annak a fele lesz kb. nagyságra a toroid.

Én csak ajánlani tudom a toroidokat

Egyébként egy 18W-os végfokhoz egy 50-60W-os trafó szerintem bőven megteszi. Úgyhogy azt kéne csinálnod, hogy gyártatni egy toroid-trafót, amin 2 db szekunder-tekercs van, és a szekunder tekercsek egyenként 50 vagy 60W-ot tudjanak leadni.

De azt is csinálhatod, hogy tekertetsz egy nagyobb teljesítményű trafót, és ha majd később rászánod magad egy jobb és nagyobb teljesítményű erősítő építésére, akkor ebből csak ki kell venned majd, belerakod az újba és már tudod is próbálgatni, hallgatni, stb. Persze akkor az 50-60W az kevés lesz, ekkor már érdemesebb egy nagyobb teljesítményűt beszerezni. Pl. szekunderenként legalább 150-200W-osat. És akkor az jó lesz másra is, nem kell 2-szer trafót venned. Cserébe a régi erősítőt nem tudod használni, míg az "új" üzemben van.
(#) isamisa válasza sasorr hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Szia!

Én is kezdő vagyok de ezzel az Ic-vel kezdtem én is. A múlt héten raktam össze egy hasonló kapcsolás alapján, ezen az oldalon van:

http://zolee-forum.atw.hu/index.html

a 100Watt alatti tranzisztoros erősítők alatt van. 2*14Wattos erősítő címszó alatt. Van nyák meg beültetési rajz is .
Úgy ahogy ott van beindult elsőre. nagyon kis remek erőssítö. Szerintem... de mondjuk én kezdő vagyok és azt vártam hogy sz...r lesz meg zúgni fog meg pattogni , meg ilyesmi. Én aszámítógép mellé tervezem.
most csinálom hozzá a tápot. eddig egy 12Voltos adapterrel halgattam meg. Erről ment 8 voltról is. Mondjuk persze ha odatekertem neki rögtön elkezdett torzítani.

Akkor nekem is lenne kérdésem: A EI trafómról letekertem pár menetet mert 33 voltos volt és az egyeníránítva sok lett volna az IC-nek. Most 25volt váltó. Ha egyenírányítom egy Graetz híddal meg egy jó kis kondival ( tényleg mekkora legyen? 4700µF-os elég?) akkor ezt mennyivel kell megszorozni? 1.25-el?

ha igen akkor lesz 31 volt.
jól sejtem hogy akkor ez az Ic 20Wattot fog leadni? Az adatlapján valmi ilyesmi van. jól értttem?

köszi: Isa
(#) Norberto válasza isamisa hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Nem egészen 1.25-tel kell megszorozni, hanem gyök2-vel. Az körülbelül 1,41 lesz. Én így tudom...
(#) isamisa válasza Norberto hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Szia!

Igen kösz szépen. Csak nem voltam benne biztos hogy jól tudom-e.
akkor a 35.25 voltot elbírja Az IC igaz?

Isa
(#) Norberto válasza isamisa hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Igen, az IC 44V-ot képest magába gyűrni maximum. Tehát a 35.25V ízleni fog neki
(#) Szabiiiii válasza Takee hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Hello Takee!

A kapcsolási rajzon a dióda 1N2002,a nyákon pedig 1N4002 most melyik???? köszi
(#) Topi válasza sasorr hozzászólására (») Jan 17, 2006 /
 
Gondolom már megnézted az Egyszerű 14 W-os erősítő TDA2030-al című kapcsolást itt az oldalon...
(#) Takee válasza Szabiiiii hozzászólására (») Jan 18, 2006 /
 
az sztem 1N4002 de lehet 4001 is sztem mert az van azon amit topi mutatott
(#) Szabiiiii válasza Takee hozzászólására (») Jan 18, 2006 /
 
oksa köcceeee
(#) Norberto válasza Takee hozzászólására (») Jan 18, 2006 /
 
Ebben az erősítőben a kimeneti diódák az áramot korlátozzák. És mint tudni illik (mostmár legalábbis tényleg illik, ha már elmondom...), az 1N400x-es sorozat minden egyes tagja 1A-rel terhelhető. A különbség köztük csak feszültségtűrésben van.

1N4001 pl. 50V-ig jó, 1N4002 már 100V-ig, 4003 már 200-ig, stb, stb.
(#) pintad válasza Norberto hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
Idézet:
„Igen, az IC 44V-ot képest magába gyűrni maximum. Tehát a 35.25V ízleni fog neki”


Bocsi, most másik IC-ről van szó? Mert a TDA2030 link-e azt írja, hogy csak 18 V-t bír. Meg ez is 18 V-ot ír max-nak...
(#) Takee válasza Norberto hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
hy!
nekem van itthon egy ilyen TDA2030 icm csak nemtom honnan tudom megállapítani hogy műxik e...
van erre valami módszer esetleg?
kössz
(#) Norberto válasza pintad hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
Én úgy láttam, hogy +-18V-ot ír az adatlapokon. Ha ezt jobban megnézed, mínusz 18 és plusz 18 között 36 a különbség. Tehát 36V-tal simán elboldogul.

2-féle kapcsolási módban használják az adott IC-t. Kettős tápról működő módban (+-18V), illetve egy feszültséget szolgáltató módban (GND és ahhoz képest +36V). Legalábbis én így tudom, hogy utóbbi esetben lehet így számolni, de most a fórumon először elbizonytalanodtam...
(#) szabi83 válasza Norberto hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
tda2030, mennyi A-t vehet fel - -ív ágban 12v-on?
(#) Norberto válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
Talán 1 A vagy 1,2 A körül...
(#) pintad válasza Norberto hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
Köszi...
Csak vettem egy 30V os HP trafót készen, nem túl olcsón és már majdnem megijedtem hogy hiába...
(#) pintad válasza pintad hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 

Rákötöm, áram bekapcs, szép villanás és lerobban az IC fele:eek2:...
Aztán lehet hogy a trafóval volt gond:
INPUT: 230V~, 50Hz, 100mA, 23VA
OUTPUT: 30V=, 400mA, 12W

Na meg még az van ráírva hogy Mexico-ban készült meg hogy "nem javítható egység: ne próbáld megjavítani" angol szöveg.

Szal a trafó a gond vagy én szúrhattam el vmit vagy tényleg nem bírja a 30V-t?
(#) Norberto válasza pintad hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
Milyen kapcsolási rajz alapján raktad össze? Kettős tápos megoldással, vagy egyetlen feszültséggel?
(#) pintad válasza Norberto hozzászólására (») Jan 19, 2006 /
 
gondolom, egyetlen fesszel...
Annyira nem értek hozzá...
A trafónak két kivezetése volt. Gondolom arra gondolsz hogy 3 kivezetéssel és +, 0, - jelekre bontva kötöttem rá. Nem, a + -t az 5.lábra, a - -t a 3-asra és a 2esre. Mellesleg nem sok alkatrészt használtam, csak kipróbáltam hogy megy-e.
Következő: »»   1 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem