Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   224 / 288
(#) irka válasza 7DU hozzászólására (») Okt 26, 2017 /
 
Köszönöm, megnézem...
(#) Molsy hozzászólása Nov 6, 2017 /
 
Üdvözletem!
A következők miatt kérem a hozzáértők segítségét.
Van egy villanypásztorom amit ez a DR-4515 típ. impulzus tápegység működtet. Vagyis csak működtetett, mert mostanra működésképtelen lett. Egy Lada 12V-os olajos trafót látott el. Lehetséges ezt a DR tápegységet javítani? Ha igen mi az ami tönkre ment benne?

Köszönettel: Molsy
(#) Epu2 válasza Molsy hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
A fénykép alapján bármi.
(#) gulyi88 válasza Molsy hozzászólására (») Nov 6, 2017 /
 
Gondolom egy egyszerű multimétered van otthon.
Sorban:
0 5 perc pihentetés, ha előtte áram alatt volt!
1 bemeneti biztit csipogd ki. (Ha kiment annak oka van! Ha kicseréled utána ne kapcsold be!)
2 egyenirányító graetzet (4 dióda van benne) ellenőrizd diódaállásban.
3 pufferkondit vedd ki és mérd meg kapacitásmérővel, ha van ESR mérővel is, ha jó, tedd vissza (véletlenül se fordítva!).
4 dióda állásban mérj rá a kapcsolófetre DS között, S-D irányban diódának látszik (0,5-0,7V).
5 mérj rá dióda és ohm állásban a vezérlő IC test és VCC lábaira (2-2,5V nyitó irányban jó).
6 Kapcsolófet mellett van egy sönt is azt is megmérheted.

Ezek közül egy vagy több helyen is lehet hiba, valamint a trafó is lehet hibás, de azt otthon nem méred ki egy multiméterrel.
Mindenekelőtt bizonyosodj meg róla, hogy biztosan a táppal van-e a baj (ha ez még nem történt meg).
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2017
(#) Molsy válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 7, 2017 /
 
Köszönöm!
(#) meslac válasza Molsy hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Nem tudom, hogy még aktuális e, de nem FET van bent, hanem TOP 227-es IC.
Amennyiben úgy döntesz, hogy megpróbálod megjavítani, akkor van a pufferkondi mellett egy 47u 50V-os kondi azt érdemes leellenőrizni, de egyszerűbb kicserélni. A pufferkondit mindig süsd ki mielőtt hozzányúlsz, mert különben kellemetlen meglepetésben lehet részed!
Nekem is van egy ilyen tápom, abban az IC ment tönkre.
(#) deak francis hozzászólása Nov 8, 2017 /
 
Üdv.mindenkit!
Megkértek csináljak egy erős villanypásztort a méh-kaptárok megőrzésére medve ellen.Milyen kapcsrajzot ajánlotok? Előre is köszönöm.
(#) Molsy válasza meslac hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Igen még aktuális és köszönöm neked is. Egyenlőre keresgéltem az aliexpressen hátha találok de nem jártam sikerrel. Most vettem észre, hogy el volt durranva benne a sorkapocs és az LGU között egy ilyen kerek, lapos kicsi zöld kínai biz-basz. Sajnos nem ismerem fel mi lehet ez. Sajnálom amiért ezt a villanypásztort vásároltam meg egy környékbeli gyártótól kb. egy éve.

P1000599.JPG
    
(#) meslac válasza Molsy hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Az a zöld egy hófüggő ellenállás 10 ohm körüli. Az IC nincs eldurranva? mert valószínű attól ment el az ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2017
(#) Molsy válasza meslac hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Az ami a 400V 100 mikrós kondi mellett van azon nem látszik semmi sem.
(#) meslac válasza Molsy hozzászólására (») Nov 8, 2017 /
 
Az nem jelent semmit, attól még az értékét elveszthette.
(#) Molsy válasza meslac hozzászólására (») Nov 9, 2017 /
 
Megtaláltam az általad említett: a képen látható helyen a 1341 (TOP 227 YN) 07288A IC-t és kiforrasztottam. A szétdurrant NTC Termisztor két lábát is kiforrasztottam. A termisztor, hogy milyen típusú (pl.epcos) és mennyi a maximális áram ( A ) értéke azt sajnos nem lehet leolvasni már. De gondolom ez is megfelel (EPCOS B57235S0100M) ha 10 ohmos.
A puffer kondi mellett lévő 50V-os 47 mikrofarádos kondit is kivettem.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) Mircsof válasza Molsy hozzászólására (») Nov 9, 2017 / 1
 
A képet látni fogja bizony, de nem fog a rajta levő dolgokból látni semmit, mivel 1-2 kivételével mind homályos.
Ilyenkor elég ha csak leírod, hogy mit vettél ki nem kell még egy használhatatlan kép is ami valóban csak a tárhelyet foglalja haszna nincs.
Nem megsértődni kell a hozzászólásokon, ahogy az én irományomon sem, inkább értelmezni a mondanivalójukat.
Ami véleményem szerint az, hogy figyelj oda, és próbálj meg jobb képeket készíteni figyelni, hogy a gép hova fókuszál van-e elég fény stb.
Minden kamerának van maximális fókusz távolsága, ezt általában az emberek hajlamosak túllépni, mert annyira megakarják mutatni minél nagyobb mééretben amit fényképezni szeretnének, hogy jó közelre rakják a gépet, és már kattan is a homályos fotó. Ami egyébként nem baj.
Megnyitva látszik, hogy nem sikerült értékelhetőre, de akkor miért kell ezt még fel is tölteni. Régi VGA telefonnal is lehet jó képet csinálni, csak kell hozzá fény és egy kicsi gyakorlat.
A hozzászólásomat építő jellegűnek szánom, remélem nem érted félre.
(#) 7DU válasza Molsy hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Üdv !
Nekem is volt már problémám hasonló tápegységgel,ami"gyógylámpát" látott el 12 V-al.Ebben is
a biztosítékon kívül a TOP227Y FET-es IC ment tönkre .Meg lehet javítani(sokan "megköveznek"),
de én nem használnék inverteres tápegységet villanypásztorhoz.Amennyibe a TOP227Y kerül ,(ha
jelen esetben ez az alkatrész a hibás) lehet egy transzformátoros tápegységet készíteni a villany-
pásztorhoz, ami szerintem stabilabb működést feltételez.
A villanypásztort is leellenőrizném(erről nem tettél fel képet sajnos),mert elképzelhető,hogy ezzel is lehet valami probléma.
Üdv:Laci
(#) Molsy válasza 7DU hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
meslac is ugyan ezt a TOP 227 YN IC-t említi plusz még egy kondit is. Ezen a tápegységen kívül és a Lada gyújtótrafón kívül semmi mást nem tartalmaz a villanypásztor. A gyújtótrafó üzembiztos. Meggondolandó egy ilyen Kínai táppal szerelt villanypásztor beszerzése.
(#) 7DU válasza Molsy hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Üdv!
Jelszavam:nem venni-csinálni!Ezeken az oldalakon sok segítséget kapsz ahhoz,hogy magad rakj
össze egy működőképes villanypásztort.A gyújtótranszformátor már amúgy is megvan és azt
mondod működőképes.Hajrá!
Üdv:Laci
(#) Molsy válasza 7DU hozzászólására (») Nov 12, 2017 /
 
Nem olyan egyszerű ez. Nem önsajnálati célzattal írom de a legrosszabb az, hogy megint itt kínlódok egy tönkrement villanypásztorral.
(#) deak francis hozzászólása Nov 13, 2017 /
 
Üdv.
Egy kérdéssel fordulok a villannypáztor szakikhoz. Például ha az inverterrel(klasszikus kapcsolás) előállítok 750V-ot ,és nincs kondim csak 450V-ig,ősszesorozhatok pl.kettőt 20+20µF/450V????
Köszönöm.
(#) kila válasza deak francis hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Természetesen sorba kötheted, de ez esetben az eredő kapacitás csak 10µF- lesz.
(#) 7DU válasza Molsy hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Az élet nem habostorta,tele van problémákkal.Ha publikus, ird meg mi nem egyszerű,hátha tudunk
a kinlódásodon segíteni.
Ha végül sikerül összehozni működőképesre a szerkezetet,ez örömmel kell hogy eltöltsön!
(#) deak francis válasza kila hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Szia.De a feszültség birása az dublázodik,vagyis 900V..nem?
(#) granpa válasza deak francis hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Természetesen duplázódik.
(#) deak francis válasza granpa hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Üdv. Köszönettel Mindenkinek!!!!
(#) erdgab válasza Molsy hozzászólására (») Nov 13, 2017 / 1
 
Ha szabad beleugatni......
Én kihajítanám azt a tápot és keresnék helyette egy trafós dugasztápot,olyat ami üres járásban nem ad ki többet 14V feszültségnél és kb. 1A árammal terhelhető,ha ennyi elég a pásztornak.Semmi szükségét nem látom egy "stabilizált" tápnak.A dugasztápnál arra figyelni kell,hogy csak a ráírt áram terhelésen lesz annyi a feszültsége amit ráírtak,kisebb áramnál nagyobb a kimeneti feszültség.Lehet,hogy egy 8,5-9V/500mA táp is elég lenne,persze ehhez tudni kellene mekkora áramot vesz fel az adott készülék és mennyi a tápfeszültsége.
(#) nagym6 válasza erdgab hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Idézet:
„A dugasztápnál arra figyelni kell,hogy csak a ráírt áram terhelésen lesz annyi a feszültsége amit ráírtak”
Sajnos ma már sok a gagyi, ahol a ráírt áram mellett a feszültsége jóval alacsonyabb lesz a ráírt feszültségnél. Már ez is humbuk lesz. Ismerős boltban 3 féle gyártmányú 12V 500mA -trafós- dugasztápot próbálva 500mA terhelésnél 12V helyett 7-10V jelent meg.
(#) Massawa válasza erdgab hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Vegyél kapcsitápot ( a többség ma már amugy is ilyen), ott nem ingadozik a kimeneti feszültség.
(#) 7DU válasza erdgab hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
"Én kihajítanám azt a tápot"nem akartam javasolni,inkább hajlok affelé,hogy jól méretezett tra-
fóval "Molsy" fórumtársunk készítsen egy "sima", egyszerű tápegységet, ami stabilan mű-
ködik a villanypásztor áramfölvételének megfelelően.Ehhez viszont szerettem volna látni a vil-
lanypásztor elektronikáját is.(Az eredeti tápegységet rakja el ,pihentesse" a fiók mélyén egy ideig).
A dugasztápokkal kapcsolatossan szerényen megjegyezném,hogy a felíratok sok esetben a" ko-
borapácák"megtévesztését szolgálják és nincs valós műszaki értékük.Személy szerint én azért
ragaszkodok a nembeöntött,hagyomámyos transzformátorok alkalmazásához,mert a fizikai pa-
raparaméterekből is már látható mit tudhat a szerkezet.
Más:Nem szeretnék senkit megbántani,de véleményem szerint, aki villanypásztor üzemelteté-
sével-,javításával-,és építésével akar foglalkozni,olvassa át a "Villanypásztor"fórum oldalait,
különös figyelmet fordítva ,"Cavalier","dizi","erdgab"és nem utolsósorban"mex"fórumtársak
írásaira.(Elnézést kérek azoktól ,akik megérdemlik,de nevüket nem említettem).Ha ezt teszik
akiknek szól, akkor nem találkozok olyan megoldásokkal,mint legútóbbi javításom alkalmával,
hogy a szikraköz az autógyújtótranszformátor vezetékébe szúrt kárpitszeg volt és az ív min-
denütt áthúzott, csak ahol kellett volna ott nem.
Tisztelettel üdvözlök minden fórumtársat:Szabó László
(#) Molsy válasza 7DU hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Üdv!
A villanypásztor elektronikájáról kép korábbi hozzászólásban látható. Csak azt a tápegységet és egy Lada gyújtástrafót tartalmaz, semmi más egyebet. A szikraköz megoldás szintén két hajlítható drót megoldással.
(#) erdgab válasza Molsy hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Üdv!
Nem tudom a fáradság vagy az este,esetleg a korom teszi (kavinton koktél hiány),de én csak a tápot láttam és ahogy mondod,van még egy gyújtótrafó.Más semmi nincs?Mert ezen kettő alkatrészből kicsit nehéz elképzelni hogyan működhetett a pásztor.
Bocsáttassék meg a tudatlanságom.
(#) Molsy válasza erdgab hozzászólására (») Nov 14, 2017 /
 
Pedig így igaz, ha hiszed ha nem. Ami az egészet működteti az a képen látható kapcsoló üzemű táp. Remélem jól fejezem ki magam de ez szaggatja a működtető áramot.
Következő: »»   224 / 288
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem