Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   572 / 958
(#) sámli válasza Gabó hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Idézet:
„De ott van a hőtermelés, hűtés megoldás, az is fogyaszt és nem szoba ventilátor kell hozzá, stb.”

Erre utaltam egy előző hozzászólásomban. Egy ilyen park óriási hőt képes termelni. Padláson, éghető környezetben felügyelet nélkül üzemeltetni egy ilyen parkot... Hát nem tudom én nem merném.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
A meddő teljesítmény nem melegít pont azért meddő, mert nem tud munkát végezni. De az elektromos hálózatot feleslegesen terheli, mert az áram attól még folyik. Nem beszélve arról, hogy komolyabb mennyiségnél a szolgáltató büntetést küld.
(#) Gabó válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Ezért írtam:
Idézet:
„Persze be lehet úgy kötni, de.... az inkább ássa el magát az ásd el magad szettel”

És pont ezekért se nem hobbi se nem alap villanyszerelés ez a téma.
Szívem szerint jelenteném, hogy takarítsák ki ezt innen, mert nem illik ide. De majd eldöntik...
(#) pucuka válasza Gabó hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Lásd fejléc!
(#) Gabó válasza pucuka hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Én tudom mi van benne, de nem akarok haragot ezért írtam, hogy majd eldöntik a nagyok.
(#) elektroncso válasza Gabó hozzászólására (») Feb 11, 2018 / 1
 
Ebben igazad van. Ez a kis fejtegetés abból a szempontból jó, hogy a kérdező lássa, nem olyan egyszerű dolog ez, hogy bekötök egy 5. drótot valahova oszt jól van.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Ezt elhamarkodtad. Olvass utána.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Mutass légy szíves egy megbízható helyet ahol utána olvashatok.
Nekem eddig úgy tanították, hogy a meddő teljesítmény nem képes munkavégzésre, márpedig ha nem képes munkavégzésre akkor melegíteni sem tud. De lehet, hogy tévedek.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Nem szívesen szólok bele. A meddő áram is áram, a vezeték ellenállásán alakul hővé (P=I2/R), ez is veszteség, amit pótolni kell valakinek. Ez is pénz.
(#) gyuszo válasza proba hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Idézet:
„A két hely távolságáról sem igazán volt még szó.”

Ez is egy lényeges kérdés lenne, a vezeték keresztmetszet méretezés szempontjából.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
(#) gyuszo válasza teodorb hozzászólására (») Feb 11, 2018 1 / 1
 
Jelenleg ugye 4 vezeték van. Akkor ezt felhasználna 3 fázist és a védőföldelés helyett a Nullát kell a garázsig elvinni. Ott egy helyi földelést kiépíteni és már meg is van mind az 5 vezeték a garázsnál. ( 3 fázis, Nulla, Védőföld )
Ott már nem kell a Nullát és a védőföldelést összekötni.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
(#) gyuszo hozzászólása Feb 11, 2018 /
 
zootyonak:
Kifejtenéd ezt bővebben, mert ez a gyakorlat az ELMŰ-nél.
Több sorházat kötöttünk így be. Csoportos mérőhely a teleksarkon a kuka tárolónál.
Ott helyi földelés, PEN szétválasztás, Tűzvédelmi főkapcsoló, Főbiztosítékok.
A mérőhelyektől már csak 4 ér földkábelen Bővebben: Link a lakásokig. Ott helyi földelés. És ott a FI-relé.
Ezen a 3 fázis és a Nulla van vezetve a zöld-sárgát át kell zsugorcsövezni kék színűre
(#) elektroncso válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Én ezzel nem értek egyet. TT hálózatot a földrajzi adottságaink nem teszik lehetővé szerintem. Nem véletlenül találták ki a TN-C-S hálózatot. Ráadásul a TT hálózathoz nagyon jó földszonda kell, ami telepíteni kell, lemérni stb.
Abban sem bíznák hogy az eredetileg kimenő 4 drót megfelelő-e a feladatra. Kitudja, hány kötés van rajta. Sem a hosszát sem a keresztmetszetét nem ismerjük biztosan.
(#) gyuszo válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Idézet:
„Sem a hosszát sem a keresztmetszetét nem ismerjük biztosan.”

Igen, ezt le is írtam. Ez fontos. Így csak találgatni lehet, hogy megfelel-e.
(#) sámli válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Elveszítettem a fonalat, most miről beszéltek? A garázsba menő 4 vezetékről? Mert ha igen, harmadszor írom le, hogy 2,5-es.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
De azt honnan tudod? Bár a kérdező leírta egy helyen tegnap este, hogy 2,5-ös, de máshol meg írta, hogy "3-4mm-es dróttal ha bekötöm jó lesz?". Ebből kiindulva én nem bíznék abban, hogy az tényleg 2,5mm2-es. A 1,5mm2-t és a 2,5mm2-es ránézésre könnyű összekeverni, főleg laikusnak. De az újabb vezetékeknél nekem is meg kell néznem, annyira negatív tűréssel dolgoznak a huzalgyárak.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Rákérdeztem, megírta. A 3-4 millimétert a létesítendő nullára írta.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Tudom. De honnan tudod, hogy nem tévedett? Láttál már 3mm2-es huzalt? Mert én még nem. Márpedig ha nincs tisztában a kérdező azzal, hogy milyen szabványosított huzalkeresztmetszetek vannak, akkor nem vennék mérget a 2,5mm2-re. Persze ettől még lehet, hogy annyi, de én a 2,5mm2-t akkor is kevésének tartom. Nem ismerjük a távot, a hálózat minőségét. Innentől bizonytalan a feszültségesés mértéke, sőt még az is, hogy zárlat esetén ki tudna-e alakulni akkora áram, ami rövid időn belül kioldja a megszakítót. Extra hosszú távon még a 4mm2-st is keveselném.
(#) sany válasza sámli hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Egyáltalán réz?
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Most kákán keresünk csomót? Valamiből ki kell indulni. Ha azt se hisszük el amit kérdez, tök felesleges az egész.
(#) sámli válasza sany hozzászólására (») Feb 11, 2018 / 1
 
Nem mindegy? A 2,5 rézből se megfelelő PEN-nek.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Itt nem arról van szó, hogy el hiszük-e vagy nem. A villanyszerelés alapból nem arról szól, hogy látatlanul egy laikus elmondása szerint kijelentsük azt, hogy az jó-e vagy nem. De ha Te nyugodt szívvel adsz így tanácsot, akkor lelked rajta. Én csak megpróbálom a helyes útra terelni, és felhívni a figyelmét a lehetséges veszélyere.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Szerintem nem olvastad végig a történetet. Itt egyetlen a kérdezőnek szóló válasz volt miután kiderült, hogy 2,5-es a vezeték (néhány elvetélt "verj le szondát" válasz kivételével). Ki kell cserélni a kábelt, vagy utána kell húzni még egy eret.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Eddig kb. 3x írtam le neki, hogy húzzon ki új 5x4mm2-es kábelt közvetlenül onnan ahol a plombált rész mögül előjönnek a drótok. Például itt.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Egy szóval se vitattam. Te támadtál nekem szerintem alaptalan váddal.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Nem vádaskodtam. Csak megkérdeztem, hogy honnan tudod. Annyit szerettem volna, hogy felhívjam a figyelmet arra a tényre, hogy ne adjunk tanácsot annak tükrében, hogy feltételezzük a 2,5mm2-es huzalt.
Nem szeretem a talán, lehetséges, meg a próbáljuk meg hátha jó lesz kifejezéseket a villanyszerelésben. Túl sok a baleset. Ezért bocsánatodat kérem, nem akartam semmi rosszat. Lehet, hogy túl "agresszíven" reagáltam le, de túl sok rondaságot láttam már.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Nem vagyok sértődős típus, már megszoktam. Úgy gondolom a "cseréld ki öt vezetékre" a legrosszabb esetben is megállja a helyét.
(#) erbe válasza gg630504 hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
A rajzod pontosan azt bizonyítja, hogy a nulla vezetőn NULLA áram folyik.
(#) gg630504 válasza erbe hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Hát, akkor minden egyes fázisvezetőn is nulla áram foly,
A rajzon nem rosszul rajzolt szinuszos áramok vannak, hanem kis folyási szögű áramok.
(#) erbe válasza gg630504 hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Nézd át a rajzod! Ha értelmezni tudod, akkor megérted, mit mondok.
Következő: »»   572 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem